Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αγορά iPad 2 ή υπομονή για το iPad 3;


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
40 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:56

26 Μαρτίου κυκλοφόρησε το ipad 2 στην Ελλάδα και το jailbreak βγήκε μέσα Ιουλίου :)

(το ξέρω γιατί το πήρα τέλη Μαιου και περίμενα σχεδόν 2 μήνες για να βγει στην 4.3.3 το jb)

Λάθος μου συγγνώμη έκανε σχεδόν 4 μήνες.

Μη μου πείτε ότι ετοιμαζόταν η Apple να βγάλει καινούριο και ήθελε να πουλάνε ακόμα τα 2άρια πάνω στο 4μηνο...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 03/02/2012 - 20:57

Λάθος μου συγγνώμη έκανε σχεδόν 4 μήνες.

Μη μου πείτε ότι ετοιμαζόταν η Apple να βγάλει καινούριο και ήθελε να πουλάνε ακόμα τα 2άρια πάνω στο 4μηνο...



(Δεν το κατάλαβα το τελευταίο τί εννοείς για το 4μηνο...)


Πάντως και με την κυκλοφορία του ipad 2 δεν είχε έρθει στην Ελλάδα σχετικά πολύ σύντομα πριν το 2 το 1?
Whatsapp doc?

#33   koukli

koukli

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2012 - 21:01

Οι συγκεκριμένες θεωρίες (δεν ξέρω αν είναι συνωμοσίας ή όχι αλλά σίγουρα αποδείξεις δεν υπάρχουν) έχουν ακουστεί πολλές φορές...

Αλλά αν είναι έτσι πως εξηγείς το γεγονός ότι το jb του ipad 2 βγήκε μόλις 2 μήνες μετά την κυκλοφορία του?

Ή το ότι το jb του 4S βγήκε μόλις 3 μήνες μετά την κυκλοφορία του?



Προσωπικά αυτό που έγραψα παραπάνω δεν το έχω διαβάσει κάπου (κοινώς, δεν αναπαράγω φήμες) απλά είναι δική μου σκέψη σαν άτομο και σαν μαρκετίστας...

όσον αφορά τα ερωτήματα που έθεσες θα προσπαθήσω να τα απαντήσω με γνώμονα τη λογική...

το jb στην 4.3.3 βγήκε νωρίς γιατί ήθελε να boostάρει τις πωλήσεις καθώς ακόμα δεν γνώριζαν στην εταιρία πότε θα βγει (προβλήματα με προμήθεια υλών κτλ) το iphone και πως θα το ονομάσουν καλά-καλά...

όσο για το πρόσφατο jb, βγήκε για να κρατήσει τις πωλήσεις του ipad 2 ζωντανές εν όψη του 3. αλλά λόγω του ότι το exploit έγινε μέσω του A5 ήταν αδύνατο να πουν "το βγάζουμε μόνο για ipad2" από τη στιγμή έχουν ίδιο cpu...

edit: (επειδή δεν έψαξα ημερομηνίες) αφού τα παιδιά παραπάνω είπαν ότι το jb του ipad 2 βγήκε το καλοκαίρι, ισχύει η προσωπική εξήγηση που έδωσα στο δεύτερο παράδειγμα...

Τελευταία επεξεργασία από: koukli, 03/02/2012 - 21:05


#34   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/02/2012 - 21:02

(Δεν το κατάλαβα το τελευταίο τί εννοείς για το 4μηνο...)

Λέω για τον φίλο παραπάνω που λέει ότι οι developers του jailbreak είναι στημένοι από την Apple να βγάζουν τα jb όταν είναι να βγει καινούρια συσκευή για να πουλάνε οι παλιές.


Πάντως και με την κυκλοφορία του ipad 2 δεν είχε έρθει στην Ελλάδα σχετικά πολύ σύντομα πριν το 2 το 1?


Όσο και να διάβασα αυτό που έγραψες άκρη δεν έβγαλα...

Για σπάστο και ξαναρίχτο γιατί δεν έχω φάει και για βράδυ και δεν δουλεύει το μηχάνημα...

#35   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 03/02/2012 - 21:04

Λέω για τον φίλο παραπάνω που λέει ότι οι developers του jailbreak είναι στημένοι από την Apple να βγάζουν τα jb όταν είναι να βγει καινούρια συσκευή για να πουλάνε οι παλιές.




Όσο και να διάβασα αυτό που έγραψες άκρη δεν έβγαλα...

Για σπάστο και ξαναρίχτο γιατί δεν έχω φάει και για βράδυ και δεν δουλεύει το μηχάνημα...


Εννοούσα ότι αποτι θυμάμαι είχε γίνει κάτι τέτοιο κουλό. Δηλαδή οτι είχε κυκλοφορήσει το ipad 1 (δε θυμάμαι ποτε βγήκε στην Αμερική), και είχε έρθει στην Ελλαδα και πέσανε όλοι να το αγοράσουν και μετα απο ενα μήνα ή κάτι τέτοιο βγήκε εδώ και το 2 (κοντα κοντα εννοώ κυκλοφορήσανε εδω?)
Whatsapp doc?

#36   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/02/2012 - 21:04

Προσωπικά αυτό που έγραψα παραπάνω δεν το έχω διαβάσει κάπου (κοινώς, δεν αναπαράγω φήμες) απλά είναι δική μου σκέψη σαν άτομο και σαν μαρκετίστας...

όσον αφορά τα ερωτήματα που έθεσες θα προσπαθήσω να τα απαντήσω με γνώμονα τη λογική...

το jb στην 4.3.3 βγήκε νωρίς γιατί ήθελε να boostάρει τις πωλήσεις καθώς ακόμα δεν γνώριζαν στην εταιρία πότε θα βγει το iphone και πως θα το ονομάσουν καλά-καλά...

όσο για το πρόσφατο jb, βγήκε για να κρατήσει τις πωλήσεις του ipad 2 ζωντανές εν όψη του 3. αλλά λόγω του ότι το exploit έγινε μέσω του A5 ήταν αδύνατο να πουν "το βγάζουμε μόνο για ipad2" από τη στιγμή έχουν ίδιο cpu...

Έτσι όπως είναι η πολιτική των release της Apple βγάζει μία major συσκευή κάθε εξάμηνο περίπου.

Οπότε όποτε και να βγει jailbreak θα υπάρχουν ανάλογες φήμες σαν και αυτές οι οποίες όμως δεν πατάνε σε απτές αποδείξεις...

Ας μην ξεχνάμε ότι πριν να βγει η απόφαση ότι το jailbreak είναι νόμιμο η Apple είχε προσφύγει στα δικαστήρια εναντίον της διαδικασίας...

#37   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/02/2012 - 21:07

Εννοούσα ότι αποτι θυμάμαι είχε γίνει κάτι τέτοιο κουλό. Δηλαδή οτι είχε κυκλοφορήσει το ipad 1 (δε θυμάμαι ποτε βγήκε στην Αμερική), και είχε έρθει στην Ελλαδα και πέσανε όλοι να το αγοράσουν και μετα απο ενα μήνα ή κάτι τέτοιο βγήκε εδώ και το 2 (κοντα κοντα εννοώ κυκλοφορήσανε εδω?)

Το ipad 1 είχε σπαστές ημερομηνίες κυκλοφορίας ανά τον κόσμο.

Στην Ελλάδα αν θυμάμαι καλά είχε έρθει τέλη Ιανουαρίου ή αρχές Φεβρουαρίου.

Μετά από 2 μήνες παρουσίασε το 2 και είπε ότι κάνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΟ release παγκοσμίως!

Εκεί να δεις πανικός!

Να μη σου περιγράψω τι έγινε στις αγγελίες καλύτερα....

#38   iMarilina

iMarilina

    -

  • 13499 μηνύματα
  • Twitter:@Ivory_Marilina
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:MarilinaTz

Δημοσίευση 03/02/2012 - 21:08

Το ipad 1 είχε σπαστές ημερομηνίες κυκλοφορίας ανά τον κόσμο.

Στην Ελλάδα αν θυμάμαι καλά είχε έρθει τέλη Ιανουαρίου ή αρχές Φεβρουαρίου.

Μετά από 2 μήνες παρουσίασε το 2 και είπε ότι κάνει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΟ release παγκοσμίως!

Εκεί να δεις πανικός!

Να μη σου περιγράψω τι έγινε στις αγγελίες καλύτερα....


Δεν ειχα δει, δεν είμουν μέσα τότε :)

Το μόνο που θυμάμαι είναι η ημερομηνία 26 Μαρτίου που κυκλοφόρησε το 2, γιατί έτυχε να είναι Σαββατο και είχα πάει στο πλαίσιο στον πειραιά για κάτι άλλο (είχα διαβάσει οτι εκεινη την ημέρα βγήκε) και πήγα κατα τις 2 το μεσημέρι και είχαν τελειώσει ΛΟΛ
Whatsapp doc?

#39   koukli

koukli

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2012 - 21:10

Έτσι όπως είναι η πολιτική των release της Apple βγάζει μία major συσκευή κάθε εξάμηνο περίπου.

Οπότε όποτε και να βγει jailbreak θα υπάρχουν ανάλογες φήμες σαν και αυτές οι οποίες όμως δεν πατάνε σε απτές αποδείξεις...

Ας μην ξεχνάμε ότι πριν να βγει η απόφαση ότι το jailbreak είναι νόμιμο η Apple είχε προσφύγει στα δικαστήρια εναντίον της διαδικασίας...


εδώ είναι το κλειδί της υπόθεσης... το jailbrake είναι νόμιμο σαν πράξη αλλά όσον αφορά την apple είναι παράνομο...

μήπως για να θολώσει τα νερά...;;;

*όσα λέω είναι βάση δική μου λογικής και βάση σκέψεων που έκανα λόγω του ότι ασχολούμαι με το marketing...

είμαι υπέρ του jb όσον αφορά το "άνοιγμα" της συσκευής και όχι για κατέβασμα εφαρμογών...

Τελευταία επεξεργασία από: koukli, 03/02/2012 - 21:11


#40   nsxbass

nsxbass

    iPH Guru

  • 9378 μηνύματα
  • Twitter:@n1ckstrat
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:nsxbass

Δημοσίευση 03/02/2012 - 21:27

εδώ είναι το κλειδί της υπόθεσης... το jailbrake είναι νόμιμο σαν πράξη αλλά όσον αφορά την apple είναι παράνομο...

μήπως για να θολώσει τα νερά...;;;

*όσα λέω είναι βάση δική μου λογικής και βάση σκέψεων που έκανα λόγω του ότι ασχολούμαι με το marketing...

είμαι υπέρ του jb όσον αφορά το "άνοιγμα" της συσκευής και όχι για κατέβασμα εφαρμογών...

Κοίταξε αυτά τα μήπως τα έχουμε αναρωτηθεί όλοι μας κατά καιρούς και δεν έχουν απαντηθεί...

Απλά σηκώνει πολύ συζήτηση...

Εγώ από την άλλη σκέφτομαι ότι εφόσον η Apple βολεύεται με το jb έστω και στις παλιές συσκευές γιατί το jb της 5.χ.χ έστω και για τις παλιές άργησε 6 μήνες?

Αν ήταν έτσι δεν θα ήταν λογικό να το βγάλει λίγο πριν την παρουσίαση του 4S?

Σου λέω αυτές οι ερωτήσεις δεν θα απαντηθούν ποτέ.

Αν ψάχνεις συσχετισμό της Apple με την jailbreak σκηνή το σίγουρο είναι ότι από εκεί παίρνει ιδέες για νέα χαρακτηριστικά του λογισμικού της...

#41   koukli

koukli

    iPH newbie

  • 43 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 03/02/2012 - 21:37

Κοίταξε αυτά τα μήπως τα έχουμε αναρωτηθεί όλοι μας κατά καιρούς και δεν έχουν απαντηθεί...

Απλά σηκώνει πολύ συζήτηση...

Εγώ από την άλλη σκέφτομαι ότι εφόσον η Apple βολεύεται με το jb έστω και στις παλιές συσκευές γιατί το jb της 5.χ.χ έστω και για τις παλιές άργησε 6 μήνες?

Αν ήταν έτσι δεν θα ήταν λογικό να το βγάλει λίγο πριν την παρουσίαση του 4S?

Σου λέω αυτές οι ερωτήσεις δεν θα απαντηθούν ποτέ.

Αν ψάχνεις συσχετισμό της Apple με την jailbreak σκηνή το σίγουρο είναι ότι από εκεί παίρνει ιδέες για νέα χαρακτηριστικά του λογισμικού της...


σίγουρα σηκώνει τρελή συζήτηση... όπως και κάθε θέμα "συνομωσίας"

ουσιαστικά το jb του ios 5 δεν άργησε, το ios 5 βγήκε τον οκτώβριο, σχεδόν αμέσως βγήκε το tethered (εκτός a5) και 2 μήνες μετά βγήκε το untethered...

όσο για το συσχετισμό που λες: η γνώμη μου είναι πως δεν παίρνει ιδέες. απλά τεστάρει τα tweeks και τις εφαρμογές που προτιμώνται μέσω του cydia...

είναι σαν να κάνει ένα δωρεάν γκάλοπ για το τι θέλουν οι χρήστες ios στο ίδιο το λειτουργικό...

δεν νομίζω να κλέβει ιδέες... απλά τεστάρει πόσο καλά πάνε και μετά τις κάνει official...

Τελευταία επεξεργασία από: koukli, 03/02/2012 - 21:39





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες