Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Accelerometer problem


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
25 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   antonisnik

antonisnik

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2008 - 12:07

Γεια σας και απο εμένα ειναι το πρώτο μου post στο forum.(καλή μου αρχή)!.
Λοιπόν πριν απο 2 εβδομάδες έγινα κι εγώ κάτοχος ενός iphone3g απο τη Vodafone στο οποιό ανακάλυψα οτι τα accelerometers, οι αισθητήρες κίνησης-θέσης δεν είναι σωστά ρυθμισμένοι. Αρχικα ειχα κατεβάσει την free εφαρμογή  ‘A Free Level’ απο το  appstore και παρατήρησα οτι έχανε 6μοίρες αλλα θεώρισα οτι θα είναι προβλημα της εφαρμογής. Μετα έβαλα και το “crash bandicoot cart” και όταν έχω σε επιπεδο σημείο το iphone αντί να πηγαίνει ίσια στρίβει προς τα αριστερά μόνο του.
Τότε κατάλαβα οτι κάτι δεν πάει καλά. Το έψαξα λίγο σε ξένα site για το εάν μπορώ να το κανω calibrate αλλά δεν βρήκα κάτι. Όσοι αντιμετώπιζαν το ίδιο προβλημα το στέλνανε πίσω για service.
Το πρόβλημα το είχα απο την αρχή και μετά που το εκανα jailbreak se 2.1.
Κάποια λύση???


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/11/2008 - 13:00

Δοκίμασε να κάνεις ένα restore, αλλιώς πήγαινέ το στο κοντινότερο εξουσιοδοτημένο apple  service για ευθυγράμμιση! ;)

#3   antonisnik

antonisnik

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2008 - 11:56

δεν βρήκα κάποια λύση τελικά μετά απο πολλές ώρες googlaρισμα :(  Το έδωσα πίσω στη vodafone για service, μου είπαν οτι συνήθως αλλάζουν όλη την πλακέτα απο μέσα και αφήνουν μόνο το εξωτερικό κομμάτι οθόνη κτλ.

#4   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 08/11/2008 - 14:24

σιγά μην αλλάζουν την πλακέτα οι άχρηστοι

#5   antonisnik

antonisnik

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/11/2008 - 14:28

τι να πω δεν ξέρω. θα περιμένω να μου έρθει και θα σας πω. εχω κρατήσει  serialnumber κτλ οπότε θα μπορώ να ξέρω τι έχουν κάνει τελικά..

#6   ackel

ackel

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2009 - 18:31

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω τους αισθητήρες αν δουλεύουν σωστά με σιγουριά? Μου φαίνεται ότι αποκλίνουν στα παιχνίδια που παίζω

#7   antonisnik

antonisnik

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2009 - 13:49

Απλά κατέβασε την εφαρμογή "Free Level" από το Appstore και βάλτο σε ένα επίπεδο να δείς αν δείχνει σωστή την τιμή στο κέντρο. Εμένα δεν δείχνει πάντως και έχω πρόβλημα κι εγώ στα παιχνίδια.

Edit: Greeklish to Greek

#8   Noobios

Noobios

    iPH newbie

  • 83 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2009 - 14:17

Ειχα και γω μια υποψια για το accelerometer μου. Αμα το ακουμπησω απλα σε ενα τραπεζι με την οθονη προς το πανω το Free Level φευγει αριστερα 40-50ο...αν το σηκωσω και το ακουμπησω στο πλαι..οχι απο την μερια με τα κουμπια ηχου αλλα απο την αλλη...τοτε παει 0ο. Περιεργο λιγο...θα υπεθετα οτι ακουμπησμενο στο τραπεζι θα εμενε στο 0.

#9   ackel

ackel

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/03/2009 - 15:35

To free level είναι για μια διάσταση. Το dual free level η το π.χ. το icarpender ειναι για δυο διαστάσεις. Ακόμαι και αυτές οι εφαρμογές όμως σου λένε ότι πρέπει πρώτα να κάνεις calibrate για να δουλέψει σωστα.Του ορίζεις εσύ δηλαδή το επίπεδο.
Δεν θα έπρεπε να υπάρχει αντίστοιχο setting στο κινητό που να κάνεις calibrate γενικά το accelerometer??

#10   antonisnik

antonisnik

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2009 - 15:57

Κι εγώ νόμιζα ότι ήταν bug της εφαρμογής και ήθελε calibrate η κάτι τέτοιο αλλα το θέμα είναι ότι μου το κάνει παντού όπου χρησιμοποιεί το accelerometer όπως πχ στο crash bandicoot πρέπει να το κρατάς με κλίση για να πηγαίνει ίσια το kart.
 
Το έχω ψάξει αρκετά με το αν υπάρχει τρόπος να "μπεις" και να κανεις calibrate τη συσκευή αλλα δε βρίσκω τίποτα.
Στο service που το έστειλα απλά μου έκαναν restore οι βλάκες. τι να πω. να το "ξαναστειλω" και να περιμένω πάλι 2 βδομάδες χωρίς κινητό???

Edit: Greeklish to Greek

#11   ackel

ackel

    iPH User

  • 184 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/03/2009 - 16:16

Με μια ματιά στο google βλέπω ότι πολλοί έχουν πρόβλημα με το accelerometer και λένε ότι είναι πρόβλημα hardware. Αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο.Στα windows mobile ας πουμε υπάρχει εφαρμογή στα settings που το κάνεις calibrate.Μερικοί προτείνουν reset για να λυθεί το πρόβλημα,αλλά απ'οτι μου λες ούτε αυτό έχει αποτέλεσμα

#12   bks1924

bks1924

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/03/2009 - 13:05

καλημέρα και από μένα, εγώ το πήρα πριν απο 2 μέρες από cosmote και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.καμια λύση? καμια εφαρμογή? jailbreak δεν έχω έχω κάνει,τι κάνουμε?

#13   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 29/03/2009 - 15:29

το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το πας εκει να το δουνε.

#14   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 29/03/2009 - 15:43

Ρε παιδιά, το να χάνει 2-3-5 μοίρες σας πειράζει? απλά δεν είναι τέλειο το accelerometer...
Πρώτη εισήγηση είναι σε προϊόν, chill

#15   bks1924

bks1924

    iPH newbie

  • 12 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/04/2009 - 21:55

δεω είναι 2 ή 5 μοίρες φαντάσου να το έχεις κανονικά το κινητό και πατάς αριθμομηχανή και ξαφνικά γυρίζει σε επιστημονική, άσε που σε κανα ραλάκι ξεκινάς και το αυτοκίνητο φεύγει αριστερά. μήπως φταίει το φιρμ 2.2.1 και θέλει το προηγούμενο?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες