Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 6 ψήφοι

Θήκες iPhone 7/7 Plus & 8/8Plus


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3581 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#706   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/10/2016 - 09:57

Μόλις γίνει η εφαρμογή στην οθόνη φαίνεται? Δηλαδή πως θα το καταλάβουν και θα του κόψουν εγγύηση? Εκτός αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά σχετικά με το προϊόν.

τι να σου πω δεν το εχω δοκιμασει ποτε.απλα θυμαμαι ενα περιστατικο που ειχε γινει τοτε με το μελος stevobmw.
Λειπει κιολας απο δω αλλιως θα σου ελεγε αυτος τις λεπτομερειες.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#707   archthanos

archthanos

    iPH Contributor

  • 1078 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 14/10/2016 - 09:59

Μήπως το καταλαβαίνουν όταν ανοίγουν την κάμερα και έχει γίνει 16mp από 12? :P



#708   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 14/10/2016 - 19:26

Επειδή μου χάλασαν τα ταψιά στο σπίτι, πήρα το παρακάτω. 2 μερίδες μουσακά τις χωράει. Incipio από iStorm στα 25€. Λύση ανάγκης μιας και ήθελα κάτι λόγω ταξιδιού. (Οι λήψεις με portrait mode)

43a72a1060b7fa7b935d0668a2827795.jpg

dddc2fabf27641ab4827e38abd901371.jpg

85787efd8d5fe0954e6ba289a300f575.jpg
| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#709   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2016 - 21:49

Επειδή μου χάλασαν τα ταψιά στο σπίτι, πήρα το παρακάτω. 2 μερίδες μουσακά τις χωράει. Incipio από iStorm στα 25€. Λύση ανάγκης μιας και ήθελα κάτι λόγω ταξιδιού. (Οι λήψεις με portrait mode)

 

τι εχει η θηκουλα βρε Πανο....μια χαρα δειχνει. Δεν την πεταγες και πανω στο τηλ να τη δουμε? Ποια Incipio?



#710   baron

baron

    iPH User

  • 138 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/10/2016 - 22:07

a9f6496f3f6a18c24d7e6c35d33666e3.jpg

Μόλις παρέλαβα και εγώ από Ali express. Σε διαφορά χρώματα και με τζαμάκι.

#711   Stratos441

Stratos441

    iPH Enthousiast

  • 361 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus

Δημοσίευση 14/10/2016 - 22:58

Μιας και προχθές παρέλαβα και τη δεύτερη θήκη για το 7 plus, θα τολμήσω να κάνω μια πρόωρη σύγκριση για μερικά χρήσιμα συμπεράσματα, μεταξύ των Ringke Slim SF Black και Spigen Liquid Armor, μετά από μια…“πρόβα τζενεράλε” στο 6 plus! 

 

Συνημμένο αρχείο  DSCN0658.JPG   105.34KB   70 λήψεις Συνημμένο αρχείο  DSCN0659.JPG   114.85KB   81 λήψεις

 

Συνημμένο αρχείο  DSCN0660.JPG   114.47KB   81 λήψεις Συνημμένο αρχείο  DSCN0661.JPG   105.16KB   74 λήψεις

 

Εντυπώσεις λοιπόν…

 

1. Design

Στην Ringke Slim δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές από την προηγούμενη έκδοση όπως φαίνεται, πέραν της απαραίτητης αλλαγής του κοψίματος για την πίσω κάμερα. Η Ringke υιοθετεί το σχεδιασμό του μεγάλου ανοίγματος πίσω, το οποίο μπορεί να φαίνεται εκ πρώτης όψεως από άκομψο έως και άσχημο, αλλά πιστεύω πως σε συνδυασμό με το black που σκοπεύω να πάρω θα δένει όμορφα σαν σύνολο.

Η Liquid Armor είναι μια νέα πρόταση από τη Spigen. Κατ’ ουσίαν μου δίνει την εντύπωση μιας παραλλαγής της δημοφιλούς Neo Hybrid, με βασική διαφορά την απουσία του bumper, γεγονός που την καθιστά λίγο πιο λεπτή. Το design της με κέρδισε εξ’ αρχής και ιδιαίτερα το κόψιμο ακριβείας στην πίσω κάμερα, χαρακτηριστικό το οποίο βλέπουμε συνήθως σε ultra slim θήκες.

 

2. Υλικό

Η Ringke Slim SF Black είναι μια dual coating θήκη, φτιαγμένη από PC και μία ελαστική επίστρωση, η οποία προσδίδει φοβερό grip και ωραία αίσθηση στο χέρι. Μοναδικό μειονέκτημα οι δαχτυλιές οι οποίες αποτυπώνονται στην πλάτη εύκολα, αλλά όχι μόνιμα φυσικά. Εδώ πρέπει να επισημάνω ότι η ελαστική επίστρωση υπάρχει μόνο στην SF Black θήκη. Ούτε η Gunmetal (η εξ αριστερών στις φωτογραφίες), ούτε και η Clear που έχω δοκιμάσει έχουν τόσο καλό grip. 

Το υλικό της Liquid Armor είναι TPU καλής ποιότητας, όπως μας έχει συνηθίσει η Spigen. Στα χαρακτηριστικά της θήκης στο επίσημο site, τονίζεται ότι είναι “fingerprint-free”, πράγμα το οποίο ισχύει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει “amazing grip”. Σ' αυτό το σημείο υστερεί αισθητά έναντι της Ringke.

 

3. Εφαρμογή

Και οι δύο θήκες έχουν πάρα πολύ καλή εφαρμογή. Ωστόσω, η τοποθέτηση και η αφαίρεσή τους από τη συσκευή, είναι εύκολη υπόθεση.

 

4. Προστασία

Τόσο η Ringke Slim, όσο και η Liquid Armor, ανήκουν στην κατηγορία των θηκών που παρέχουν ικανοποιητικά επίπεδα προστασίας από μικροπτώσεις, όχι φυσικά στα επίπεδα των Rhinoshield Playproof, Otterbox Symmetry κ.λ.π., αλλά σίγουρα καλύτερα από τις ultraslim.

Οι άκρες τους (lips) είναι ανασηκωμένες επαρκώς πάνω από την οθόνη. Τα κουμπιά περιμετρικά της συσκευής στη Spigen καλύπτονται αλλά υπάρχει καλή αίσθηση και άμεση απόκριση στα πατήματα. Στη Ringke είναι εκτεθειμένα. 

 

5. Συμβατότητα με tempered glass

Στο τηλέφωνο που βλέπετε, έχει τοποθετηθεί tempered glass 2,5D της ESR με το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και γι’ αυτό το λόγο το ξαναπροτίμησα, παρόλο που η νέα έκδοση για 7/plus, δεν έχει τόσο καλά reviews. Ίδωμεν…

Το υπάρχον λοιπόν, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες (ελπίζω), στη Ringke αφήνει ένα μικρό κενό περίπου 1.0mm, ενώ στην Liquid Armor είναι λιγότερο απο 0.5mm, οπότε θα συνιστούσα λίγο προσοχή στην επιλογή για όσους επιθυμούν e2e. 

 

Τέλος, επειδή το post προέκυψε εξαιρετικά μεγάλο (ενδεχόμενα και βαρετό), να κλείσω λέγοντας πως αλλάζω σχετικά συχνά θήκες στις συσκευές μου και μου αρέσει να έχω τουλάχιστον μία θήκη από κάθε κατηγορία, με βασικό  -αλλά όχι μοναδικό- κριτήριο κατηγοριοποίησης, την προστασία. Οπότε η επόμενες αγορές μου, θέλω να πιστεύω πως θα είναι η Veil XT που κερδίζει τις εντυπώσεις μέχρι στιγμής στις ultraslim και μία εκ των Playproof / Symmetry που προανέφερα, για ουσιαστική προστασία.

 

Η αγορά των 2 θηκών έγινε από Amazon και e-Bay αντίστοιχα, στις 29 Σεπτεμβρίου. 

H μεν Spigen παραλήφθηκε την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου, η δε Ringke Slim την Τετάρτη 12 του μηνός.

 

Υ.Γ. Αγαπητή μου PowerSupport λυπάμαι…αλλά άργησες!  -_-



#712   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 14/10/2016 - 23:10

Επειδή μου χάλασαν τα ταψιά στο σπίτι, πήρα το παρακάτω. 2 μερίδες μουσακά τις χωράει. Incipio από iStorm στα 25€. Λύση ανάγκης μιας και ήθελα κάτι λόγω ταξιδιού. (Οι λήψεις με portrait mode)

43a72a1060b7fa7b935d0668a2827795.jpg

dddc2fabf27641ab4827e38abd901371.jpg

85787efd8d5fe0954e6ba289a300f575.jpg


Μεγεια το ταψακι Πανο! Θα σε βολεψει... :P

You'll Never Walk Alone


#713   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5829 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 14/10/2016 - 23:18

Μεγεια το ταψακι Πανο! Θα σε βολεψει... :P

δεν βαριεσαι ρε.....στην αναγκη πεταει και κανενα ντολμαδακι μεσα.καλα εκανε σκεφτεται πρακτικα.
Μεγεια πανο!

#714   Paraskevas

Paraskevas

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα

Δημοσίευση 14/10/2016 - 23:25

Καλησπέρα και απο εμένα. Γνωρίζετε μήπως μπορούμε να βρούμε από Ελλάδα ή εντός ευρωπαϊκής ένωσης την Otterbox Symmetry για iPhone 7 plus; Κοιτώντας το site της εταιρίας, πρέπει να πληρώσω και 35$ επιπλέον για μεταφορικά...

#715   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 14/10/2016 - 23:43

H veil xt είναι λογικό να γρατσουνιέται τόσο εύκολα; Με το που την ακουμπάω με την άκρη του νυχιού μένει γρατζουνιά και δεν φεύγει!

#716   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 14/10/2016 - 23:51

Καλησπέρα και απο εμένα. Γνωρίζετε μήπως μπορούμε να βρούμε από Ελλάδα ή εντός ευρωπαϊκής ένωσης την Otterbox Symmetry για iPhone 7 plus; Κοιτώντας το site της εταιρίας, πρέπει να πληρώσω και 35$ επιπλέον για μεταφορικά...

Εδώ είσαι.

 

 

H veil xt είναι λογικό να γρατσουνιέται τόσο εύκολα;

Ω ναι.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#717   Paraskevas

Paraskevas

    iPH newbie

  • 48 μηνύματα

Δημοσίευση 15/10/2016 - 00:01

[quote name="nikosgnr" post="1846208" timestamp="1476481873"]Εδώ είσαι.
 
 Είχα την εντύπωση ότι το Amazon δεν έστελνε στην Ελλάδα και η διαδικασία έπρεπε να γίνει μέσω parcel forwarding εταιρείας...

#718   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 15/10/2016 - 00:06

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το Amazon.

 

Εκτός και αν πέσεις σε Seller που δεν στέλνει Ελλάδα.

 

Η Otterbox όμως όπως βλέπεις δεν έχει τέτοιο θέμα.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#719   rromeodim

rromeodim

    iPH Guru

  • 9691 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/10/2016 - 00:53

Μιας και προχθές παρέλαβα και τη δεύτερη θήκη για το 7 plus, θα τολμήσω να κάνω μια πρόωρη σύγκριση για μερικά χρήσιμα συμπεράσματα, μεταξύ των Ringke Slim SF Black και Spigen Liquid Armor, μετά από μια…“πρόβα τζενεράλε” στο 6 plus! 

 

attachicon.gifDSCN0658.JPG attachicon.gifDSCN0659.JPG

 

attachicon.gifDSCN0660.JPG attachicon.gifDSCN0661.JPG

 

Εντυπώσεις λοιπόν…

 

1. Design

Στην Ringke Slim δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές από την προηγούμενη έκδοση όπως φαίνεται, πέραν της απαραίτητης αλλαγής του κοψίματος για την πίσω κάμερα. Η Ringke υιοθετεί το σχεδιασμό του μεγάλου ανοίγματος πίσω, το οποίο μπορεί να φαίνεται εκ πρώτης όψεως από άκομψο έως και άσχημο, αλλά πιστεύω πως σε συνδυασμό με το black που σκοπεύω να πάρω θα δένει όμορφα σαν σύνολο.

Η Liquid Armor είναι μια νέα πρόταση από τη Spigen. Κατ’ ουσίαν μου δίνει την εντύπωση μιας παραλλαγής της δημοφιλούς Neo Hybrid, με βασική διαφορά την απουσία του bumper, γεγονός που την καθιστά λίγο πιο λεπτή. Το design της με κέρδισε εξ’ αρχής και ιδιαίτερα το κόψιμο ακριβείας στην πίσω κάμερα, χαρακτηριστικό το οποίο βλέπουμε συνήθως σε ultra slim θήκες.

 

2. Υλικό

Η Ringke Slim SF Black είναι μια dual coating θήκη, φτιαγμένη από PC και μία ελαστική επίστρωση, η οποία προσδίδει φοβερό grip και ωραία αίσθηση στο χέρι. Μοναδικό μειονέκτημα οι δαχτυλιές οι οποίες αποτυπώνονται στην πλάτη εύκολα, αλλά όχι μόνιμα φυσικά. Εδώ πρέπει να επισημάνω ότι η ελαστική επίστρωση υπάρχει μόνο στην SF Black θήκη. Ούτε η Gunmetal (η εξ αριστερών στις φωτογραφίες), ούτε και η Clear που έχω δοκιμάσει έχουν τόσο καλό grip. 

Το υλικό της Liquid Armor είναι TPU καλής ποιότητας, όπως μας έχει συνηθίσει η Spigen. Στα χαρακτηριστικά της θήκης στο επίσημο site, τονίζεται ότι είναι “fingerprint-free”, πράγμα το οποίο ισχύει, αλλά σε καμία περίπτωση δεν έχει “amazing grip”. Σ' αυτό το σημείο υστερεί αισθητά έναντι της Ringke.

 

3. Εφαρμογή

Και οι δύο θήκες έχουν πάρα πολύ καλή εφαρμογή. Ωστόσω, η τοποθέτηση και η αφαίρεσή τους από τη συσκευή, είναι εύκολη υπόθεση.

 

4. Προστασία

Τόσο η Ringke Slim, όσο και η Liquid Armor, ανήκουν στην κατηγορία των θηκών που παρέχουν ικανοποιητικά επίπεδα προστασίας από μικροπτώσεις, όχι φυσικά στα επίπεδα των Rhinoshield Playproof, Otterbox Symmetry κ.λ.π., αλλά σίγουρα καλύτερα από τις ultraslim.

Οι άκρες τους (lips) είναι ανασηκωμένες επαρκώς πάνω από την οθόνη. Τα κουμπιά περιμετρικά της συσκευής στη Spigen καλύπτονται αλλά υπάρχει καλή αίσθηση και άμεση απόκριση στα πατήματα. Στη Ringke είναι εκτεθειμένα. 

 

5. Συμβατότητα με tempered glass

Στο τηλέφωνο που βλέπετε, έχει τοποθετηθεί tempered glass 2,5D της ESR με το οποίο είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και γι’ αυτό το λόγο το ξαναπροτίμησα, παρόλο που η νέα έκδοση για 7/plus, δεν έχει τόσο καλά reviews. Ίδωμεν…

Το υπάρχον λοιπόν, όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες (ελπίζω), στη Ringke αφήνει ένα μικρό κενό περίπου 1.0mm, ενώ στην Liquid Armor είναι λιγότερο απο 0.5mm, οπότε θα συνιστούσα λίγο προσοχή στην επιλογή για όσους επιθυμούν e2e. 

 

Τέλος, επειδή το post προέκυψε εξαιρετικά μεγάλο (ενδεχόμενα και βαρετό), να κλείσω λέγοντας πως αλλάζω σχετικά συχνά θήκες στις συσκευές μου και μου αρέσει να έχω τουλάχιστον μία θήκη από κάθε κατηγορία, με βασικό  -αλλά όχι μοναδικό- κριτήριο κατηγοριοποίησης, την προστασία. Οπότε η επόμενες αγορές μου, θέλω να πιστεύω πως θα είναι η Veil XT που κερδίζει τις εντυπώσεις μέχρι στιγμής στις ultraslim και μία εκ των Playproof / Symmetry που προανέφερα, για ουσιαστική προστασία.

 

Η αγορά των 2 θηκών έγινε από Amazon και e-Bay αντίστοιχα, στις 29 Σεπτεμβρίου. 

H μεν Spigen παραλήφθηκε την Παρασκευή 7 Οκτωβρίου, η δε Ringke Slim την Τετάρτη 12 του μηνός.

 

Υ.Γ. Αγαπητή μου PowerSupport λυπάμαι…αλλά άργησες!  -_-

Πολυ κατατοπιστικος , νασαι καλα και να τις χαρεις οσο τις φορεσεις. Τα πλαινα κουμπια στη spigen πως ειναι? Ανοικτα οπως στην αλλη?



#720   Makavelli

Makavelli

    iPH Addict

  • 630 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 15/10/2016 - 01:00

Εδώ είσαι.


Ω ναι.


Κάποια άλλη τόσο λεπτή, το ίδιο όμορφη, με ίδιο grip αλλά ανθεκτικότερη υπάρχει ;;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες