Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αποφυγή υπέρογκων χρεώσεων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
92 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 18/09/2008 - 15:34

Quote

Oποτε οσοι εχετε κανα αυτοματο fetch να προσεχετε τις χρεωσεις γιατι τσουζουν στο GPRS


δεν έχει σημασία GPRS ή 3G, αν ξεπεράσεις το μηνιαίο πλαφόν σου (όσο και αν είναι αυτό) θα σε χρεώσει ανά ΚΒ η Vodafone. Δεν έχει καμία σημασία με τι ταχύτητα θα κατεβάσεις, σημασία έχει ΠΟΣΟ θα κατεβάσεις.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 18/09/2008 - 16:07

Για αυτους που εχουν data plan ομως. Για αυτους που δεν εχουν τσουζει και παρατσουζει

#18   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/09/2008 - 09:05

Σωστός. Αν και iphone 3G χωρίς data plan δεν λέει, είναι σαν να λέμε τυρόπιτα χωρίς τυρί!  :D

#19   dpap

dpap

    iPH User

  • 156 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/09/2008 - 13:55

Quote

Σωστός. Αν και iphone 3G χωρίς data plan δεν λέει, είναι σαν να λέμε τυρόπιτα χωρίς τυρί!  :D


Συμφωνω... Τρελή φάση να πινεις καφε με φιλους και να βλεπετε ολοι μαζι στο facebook app τις photo του καλοκαιριου ή της χθεσινοβραδυνης εξοδου  ;D

#20   Deep_House

Deep_House

    iPH newbie

  • 5 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/09/2008 - 22:29

Quote

Oποτε οσοι εχετε κανα αυτοματο fetch να προσεχετε τις χρεωσεις γιατι τσουζουν στο GPRS


στο iphone 3g που έχω ενώ είναι κλειστά (όλα) (3G, Wi-Fi. Μόνο αυτά! Πρέπει να κλείσω κάτι άλλο ώστε να μην μπορώ να  μπω στο internet?) μου έχει ένα κύκλο δεξιά από το εικονίδιο για το σήμα, ισχύη . Τι σημαίνει αυτό? ενώ το wifi k 3g είναι κλειστά (ο κύκλος υπάρχει) μπαίνει στο internet. Γιατί? (κάτι διάβασα πιο πριν για push. τι σημαίνει αυτό?)

Ευχαριστώ

#21   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 23/09/2008 - 22:34

Mπαινει στο νετ ενω το wifi και 3G ειναι κλειστα? Θα μπαινει μεσω GPRS τοτε μαλλον. Αν και ειναι παραξενο μαλλον. Αν ισχυει το παραπανω (δες και απο το usage αν αυξανονται τα KB) τοτε αλλαξε τις ρυθμισεις του APN για να μην μπαινει μονο του οποτε να ναι. Οποτε θες να μπεις, θα βαζεις παλι σωστα το APN και θα κανεις τη δουλεια σου.. Μολις τελειωνεις, θα το αλλαζεις παλι και τα ιδια απο την αρχη

#22   fuzzy

fuzzy

    iPH Addict

  • 725 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/09/2008 - 13:58

Quote

Quote

Oποτε οσοι εχετε κανα αυτοματο fetch να προσεχετε τις χρεωσεις γιατι τσουζουν στο GPRS




στο iphone 3g που έχω ενώ είναι κλειστά (όλα) (3G, Wi-Fi. Μόνο αυτά! Πρέπει να κλείσω κάτι άλλο ώστε να μην μπορώ να   μπω στο internet?) μου έχει ένα κύκλο δεξιά από το εικονίδιο για το σήμα, ισχύη . Τι σημαίνει αυτό? ενώ το wifi k 3g είναι κλειστά (ο κύκλος υπάρχει) μπαίνει στο internet. Γιατί? (κάτι διάβασα πιο πριν για push. τι σημαίνει αυτό?)



Ευχαριστώ


το κινητό σου είναι jailbroken? αν ναι, κάνε install το BossPrefs. Αυτό εμπεριέχει 2 διακόπτες, έναν για να κλείσεις το 3G και έναν για να κλείσεις το GPRS.

Αυτό που συμβαίνει στην περίπτωση σου είναι όταν πας να μπείς νετ το κινητό κοιτάει -

1. Έχω Wifi? Αν όχι πάω στο 2
2. Έχω 3G? Άν όχι πάω στο 3
3. Έχω GPRS? αν ναι μπαίνω νετ με αυτό.

Το standard iPhone (χωρίς jailbreak) δεν έχει τρόπο να κλείσεις το GPRS, οπότε μπαίνεις με αυτό...  ;)

#23   Alexandros_T

Alexandros_T

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/09/2008 - 19:00

Το επιβεβαίωσα. Ούτε αλλαγή του apn με fake στοιχεία δουλεύει. Κατεβάζει data μέσω GPRS ότι και να γίνει.
Μόνη λύση (σε non jailbreak) μάλλον είναι το airplane mode όπου παύουν οι λειτουργίες τηλεφώνου.
Μη πρακτικό.

#24   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 25/09/2008 - 20:30

Αποκλειεται να δουλευει με fake APN :|

#25   yell0wsoldi3r

yell0wsoldi3r

    iPH Honored Advanced Member

  • 1391 μηνύματα
  • Twitter:@zax0s
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/09/2008 - 17:05

Σε εμένα παντως(iphone 3G από vodafone) με κλειστα 3G και EDGE(από ΒοssPrefs) και χωρις καμια επεμβαση στο APN,δε συνδεεται με τιποτα στο internet!

#26   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/09/2008 - 17:21

Quote

Το επιβεβαίωσα. Ούτε αλλαγή του apn με fake στοιχεία δουλεύει. Κατεβάζει data μέσω GPRS ότι και να γίνει.

Μόνη λύση (σε non jailbreak) μάλλον είναι το airplane mode όπου παύουν οι λειτουργίες τηλεφώνου.

Μη πρακτικό.


Αυτό που αναφέρεις είναι bug της 2.1. Δεν κατεβάζει δεδομένα, ο μετρητής έχει πρόβλημα.

#27   Alexandros_T

Alexandros_T

    iPH newbie

  • 70 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 02/10/2008 - 14:44

Quote

Quote

Το επιβεβαίωσα. Ούτε αλλαγή του apn με fake στοιχεία δουλεύει. Κατεβάζει data μέσω GPRS ότι και να γίνει.

Μόνη λύση (σε non jailbreak) μάλλον είναι το airplane mode όπου παύουν οι λειτουργίες τηλεφώνου.

Μη πρακτικό.




Αυτό που αναφέρεις είναι bug της 2.1. Δεν κατεβάζει δεδομένα, ο μετρητής έχει πρόβλημα.


Είσαι σίγουρος; Μακάρι. Στο δικό μου (non jailbreak) με fake apn όχι μόνο γράφει ο μετρητής, αλλά και κάποια προγράμματα που χρειάζονται internet φαίνεται ότι κατεβάζουν δεδομένα (πολύ αργά). Πχ. το earthscape κατεβάζει κανονικά ενώ το mail, maps, weather, μάλλον όχι.

#28   rally170hp

rally170hp

    iPH Addict

  • 1174 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • GameCenter:Rally170hp

Δημοσίευση 15/11/2008 - 23:32

Παιδια εγω εχω συνδεση στην vodafone προγραμα 100 με 100 λεπτα ομηλιασ 250σμσ κ 1 giga internet το μηνα.να με απασχωλεθ αυτο εμενα  Για τις χρεωσεις?43€ πλιρωσα

#29   Peris

Peris

    iPH Enthousiast

  • 580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S Plus
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:peris72

Δημοσίευση 16/11/2008 - 00:08

Quote

Παιδια εγω εχω συνδεση στην vodafone προγραμα 100 με 100 λεπτα ομηλιασ 250σμσ κ 1 giga internet το μηνα.να με απασχωλεθ αυτο εμενα  Για τις χρεωσεις?43€ πλιρωσα

Με ενδιαφέρει και εμένα το ίδιο.

Σήμερα πήρα την vodafone και ρώτησα τι υπόλοιπο έχω σε χρόνο, sms και data.
Έχω 100 plus και 1GB συμβόλαιο, το οποίο ξεκίνησε πριν 3-4 ημέρες να λειτουργεί. Έχω δει στον μετρητή πως έχω κατεβάσει μέσω 3G περίπου 45ΜΒ.

Όταν ρώτησα στο 13830, μου είπε ο αρμόδιος πως έχω 1GB ακόμα!
Του λέω πως έχω κατεβάσει όμως περίπου 45ΜΒ.
Μου λέει, όχι έχετε 1GB ολόκληρο. (Τον ρώτησα για διευκρίνηση, μήπως εννοεί το πακέτο στο οποίο έχω συμβόλαιο - αυτό του 1GB -, αλλά μου είπε πως δεν έχω ξοδέψει καθόλου απο το 1GB).

Συνήθως μπαίνω με wifi και απο το BossPrefs κλείνω το EDGE μόνο, ενώ έχω αλλάξει πιο πριν το APN σε webonly.vodafone.g για να μην μπαίνει νετ. Απο ότι βλέπω, δεν μπορεί να μπει πουθενά όταν το έχω έτσι.

Αλλά γιατί ο υπεύθυνος του 13830 μου είπε ότι έχω 1GB ακόμα, ενώ έχω ξοδέψει 45ΜΒ περίπου; Τον χρόνο ομιλίας και τα sms, τα είπε σωστά, σύμφωνα και αναλογικά με τον χρόνο έναρξης του συμβολαίου μου.

Όταν κλείνω το EDGE απο BossPrefs και αλλάζω το APN του 3G, υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ με κάποιον τρόπο, απο την στιγμή που δεν κατεβαίνει τίποτα απο νετ; (ούτε ο καιρός, ούτε Mail, ούτε safari κ.λ.π.).

#30   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/11/2008 - 00:45

αν τα χεις ολα κλειστα αποκλειεται να χρεωθεις. Ο τυπος μαλλον δν ηξερε ή τα 45mb τα έκανες πριν αρχίζει να μετράει το 1gb

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες