Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Αποφυγή υπέρογκων χρεώσεων


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
92 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2008 - 01:44

Όπως είπαμε, ο μετρητής ενδέχεται να αυξάνεται, ακόμη και αν δεν ανταλάσσονται δεδομένα με το δίκτυο.

Αυτό σημαίνει ότι τα δεδομένα που έχετε καταναλώσει είναι το πολύ όσα γράφει ο μετρητής (το άθροισμα sent+received), με πολύ πιθανό να είναι πολύ λιγότερα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/11/2008 - 01:46

κ πως γινεται να αυξανονται τα δεδομενα εκτος συνδεσης 3g/edge?

#33   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2008 - 01:50

Quote

κ πως γινεται να αυξανονται τα δεδομενα εκτος συνδεσης 3g/edge?


Λόγω bug...

δες εδώ: LINK

#34   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/11/2008 - 01:56

αυτό στην 2.1 διορθώθηκε, ή τουλάχιστον δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο στην 2.1 ;) επιβεβαιώνω προσωπικά

#35   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2008 - 01:57

Quote

αυτό στην 2.1 διορθώθηκε, ή τουλάχιστον δεν έχει αναφερθεί κάτι τέτοιο στην 2.1 ;) επιβεβαιώνω προσωπικά


Oh... my bad then :P

#36   mitsos_82

mitsos_82

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2008 - 13:46

Εγω εχω 250mb data, με απασχολει βασικα με το 3g τι γινετε. Το εχετε παντα ανοικτο? υπαρχει κανενα προγραμμα να διαχειριστουμε το 3G ?

#37   mitsos_82

mitsos_82

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2008 - 08:34

Α και κατι αλλο.... Οταν δεν εχω 3G σημα σε μια περιοχη το κινητο μπενει στο internet με GPRS υποθετω, η με καποιον αλλον τροπο τελοσ παντων.Εχω πακετο με 250mb ογκο δεδομενων. Αυτα τα 250 ειναι για χρηση με 3G μονο η αφορουν γενικα την κινηση δεδομενων στο κινητο? Εννοω οτι αν ειμαι καπου που δεν εχω 3G θα χρεωθω εξτρα η θα εχω τα 250mb ?

#38   billymant

billymant

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2008 - 09:54

Quote

Α και κατι αλλο.... Οταν δεν εχω 3G σημα σε μια περιοχη το κινητο μπενει στο internet με GPRS υποθετω, η με καποιον αλλον τροπο τελοσ παντων.Εχω πακετο με 250mb ογκο δεδομενων. Αυτα τα 250 ειναι για χρηση με 3G μονο η αφορουν γενικα την κινηση δεδομενων στο κινητο? Εννοω οτι αν ειμαι καπου που δεν εχω 3G θα χρεωθω εξτρα η θα εχω τα 250mb ?


Δεν έχει σημασία είτε κατεβάζεις με 3g είτε gprs, 250 mb είναι και στις 2 περιπτώσεις.

Επίσης όσοι θέλουν να αλλάξουν η βγάλουν εντελώς το APN, μην ξεχνάτε να κάνετε restart, αλλιώς δεν παίρνει την αλλαγή

#39   mitsos_82

mitsos_82

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2008 - 10:19

τι ακριβως ειναι το APN ?

#40   billymant

billymant

    iPH newbie

  • 6 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2008 - 10:32

Settings>general>network>cellular data network

Xρειάζετε για την πλοηγηση στο ιντερνετ, μαζί με το user στο username και pass στο password

#41   polis

polis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2009 - 16:00

Καλησπέρα παιδιά. Σε λίγο θα παραλάβω το iphone με συμβόλαιο iPhone 150 You & Me lite
.
Αναλυτικά το πρόγραμμα περιλαμβάνει:

Με το πρόγραμμα iPhone 150 You & Me lite το ζευγάρι μπορεί να έχει:
Απεριόριστη επικοινωνία για τις μεταξύ του κλήσεις
150 λεπτά ομιλίας τον μήνα για τις υπόλοιπες κλήσεις του
150 SMS
Δωρεάν προσφερόμενο όγκο δεδομένων 250 ΜΒ το μήνα
Όλα αυτά σε ένα πάγιο και ένα λογαριασμό.

Επειδή έχω μπερδευτεί απίστευτα με όλες αυτές τις χρεώσεις που μπορεί να προκύψουν, τελικά τί πρέπει να κάνω στο non jailbreak iphone μου. Τί να κλείσω και τί να αφήσω σχετικά με ΑPN ώστε να χρεώνεται το ιντερνετ ΜΟΝΟ από τα data του πακέτου. Παίζει αν δεν έχω κάπου 3G να μην αγγίζω το ιντερνετ? Είναι αυτή η λύση?
Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα και απλά απο εμπειρία Επίσης το λέω ανοιχτά οτι ΔΕΝ έχω εμπιστοσύνη στους υπεύθυνους-ανεύθυνους της Vodafone. Βάζουν ανθρώπους να απαντούν που είναι άπειροι. Ευχαριστώ πολύ ;D




#42   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/02/2009 - 16:03

Πολύ απλά όταν δεν χρησιμοποιείς το νετ, θα αλλάζεις το APN σε κάτι άλλο ώστε να μην το αναγνωρίζει
(Δοκίμασε το κιόλας να δεις μήπως το γυρίζει αυτόματα, αν και εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα)

#43   polis

polis

    iPH newbie

  • 35 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/02/2009 - 16:10

Αυτό είναι καταδίκη.....αν θα πρέπει να κάνεις προεργασία πριν μπείς στο νετ. Μην ξεχνάμε οτι τα e-mail που έρχονται.....Τι εννοείς δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα. Με χρεώσεις?

#44   sepsis

sepsis

    iPH Hero

  • 8236 μηνύματα
  • Twitter:@hsouris
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 01/02/2009 - 16:15

Ε αναλογα τι χρήση κάνεις τότε. Αν η χρήση σου περιορίζεται στα e-mail τότε μην το αλλάζεις ποτέ.

Δεν νομίζω να χρειάζεσαι πάνω από 150ΜΒ σε e-mail το μήνα. Σε αυτή την περίπτωση μην ανησυχείς.

Αλλά αν δεν είσαι σίγουρος και νομίζεις ότι κάποια στιγμή ενδέχεται να ξεπεράσεις το όριο, ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος σε μη jailbroken κινητό ότι δεν θα χρεωθείς είναι να αλλάξεις το APN. Από το να χρεωθείς πόσα ευρώ προτιμότερο είναι αυτή η καταδίκη :P

Δν είχα πρόβλημα με υπέρογκες χρεώσεις

#45   Smaug

Smaug

    iPH Contributor

  • 1771 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:smaug.gr

Δημοσίευση 01/02/2009 - 16:49

Quote

Καλησπέρα παιδιά. Σε λίγο θα παραλάβω το iphone με συμβόλαιο iPhone 150 You & Me lite

.

Αναλυτικά το πρόγραμμα περιλαμβάνει:



Με το πρόγραμμα iPhone 150 You & Me lite το ζευγάρι μπορεί να έχει:

Απεριόριστη επικοινωνία για τις μεταξύ του κλήσεις

150 λεπτά ομιλίας τον μήνα για τις υπόλοιπες κλήσεις του

150 SMS

Δωρεάν προσφερόμενο όγκο δεδομένων 250 ΜΒ το μήνα

Όλα αυτά σε ένα πάγιο και ένα λογαριασμό.



Επειδή έχω μπερδευτεί απίστευτα με όλες αυτές τις χρεώσεις που μπορεί να προκύψουν, τελικά τί πρέπει να κάνω στο non jailbreak iphone μου. Τί να κλείσω και τί να αφήσω σχετικά με ΑPN ώστε να χρεώνεται το ιντερνετ ΜΟΝΟ από τα data του πακέτου. Παίζει αν δεν έχω κάπου 3G να μην αγγίζω το ιντερνετ? Είναι αυτή η λύση?

Αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα και απλά απο εμπειρία Επίσης το λέω ανοιχτά οτι ΔΕΝ έχω εμπιστοσύνη στους υπεύθυνους-ανεύθυνους της Vodafone. Βάζουν ανθρώπους να απαντούν που είναι άπειροι. Ευχαριστώ πολύ ;D


Aν δεν κάνεις downloads απο το κινητό εφαρμογές κ μάλιστα μεγάλες τα 250mb δεν μπορείς να τα ξεπεράσεις πραγματικά (με παραπάνω απο λογική χρήση) οπότε μην αγχώνεσαι. Στα settings usage κάτω κάτω μπορείς να δείς πόσο όγκο δεδομένων έχουν διακινηθεί με τον πάροχό σου. ΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ μπορείς να τα ξεπεράσεις πολύ απλά βγάζεις τα push και τελείωνει εκεί το θέμα. Αν ήταν jailbreaked το κινητό θα σου έλεγα να περάσεις τα SBsettings που εκτός απο το 3G μπορούν να απενεργοποιήσουν και το EDGE (GPRS στην περίπτωσή μας) οπότε δεν σε αφήνει το ίδιο το prog να μπείς net.
Πάντως μην αγχώνεσαι θα το δείς ότι τα 250mb είναι υπέραρκετα αν δεν κατεβάζεις απο το κινητό ( νομίζω επίσης ότι μέχρι τέλη μαρτίου είναι 500mb οπότε πραγματικά μην ανησυχείς).

ΥΓ. Αν δεν έχεις κάπου 3G και είσαι με GPRS δεν αλλάζει κάτι τα ίδια δεδομένα θα διακινηθούν απλά θα σου πάρει περισσότερη ώρα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες