Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

The new iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
41 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   eLikon

eLikon

    iPH Member

  • 318 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 15/11/2009 - 06:56

Παιδια τον πηρε ενας κολητος φιλος...Τα λογια ειναι κυριολεκτικα περιτα...Το μηχανημα ειναι το λιγοτερο που μπορω να πω κορυφη.



+++1

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   iSt4ri

iSt4ri

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/11/2009 - 15:48

Είναι εντυπωσιακό δε πως ο 2.8Ghz Core i7 iMac 27" πλησιάζει σε επιδόσεις τον κατά πολύ ακριβοτερο 2.93Ghz Quad-Core Mac Pro.

Ε λογικά δεν θα αργήσει να βγει στην αγορά ένας καινούργιος αναβαθμισμένος MacPro...

#33   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2009 - 19:04

Για αυτα που ειπατε περι Wireless/Wired Keyboard... Λοιπον, αν οχι σε ολα, στα περισσοτερα καταστηματα(Document, Systemgraph, Madmacs) πουλουσαν τα νεα iMac με Wired Keyboard.. Οταν τους ρωτησα γιατι οχι με Wireless οπως και στην Αμερικη, δεν θυμαμαι τι μου ειπαν, αλλα νομιζω οτι δεν ειχαν τα καινουργια wireless keyboard ελληνολατινικα(που εχουν 2 μπαταριες) και αν θα ηθελα Wireless Keyboard θα επρεπε να δωσω επιπλεον 18 ευρω.. Οκ, τωρα ολα κανονικα, ολοι γραφουν ελληνολατινικο Wireless Keyboard.. Αλλα τι προσεξα.. Ολοι ανεβασαν τις τιμες κατα 10 ευρω.. Σου λενε ποιος θα το προσεξει? Οποτε μαλλον οσοι παρουμε τωρα θα εχουμε Wireless Keyboard(νομιζω υπαρχει και η επιλογη ενσυρματου). Οσο για AppleCare..

http://www.document....d=133&Itemid=56

Coming Soon. Για iPhone δεν θα φερουν??

#34   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 16/11/2009 - 19:11

Για αυτα που ειπατε περι Wireless/Wired Keyboard... Λοιπον, αν οχι σε ολα, στα περισσοτερα καταστηματα(Document, Systemgraph, Madmacs) πουλουσαν τα νεα iMac με Wired Keyboard.. Οταν τους ρωτησα γιατι οχι με Wireless οπως και στην Αμερικη, δεν θυμαμαι τι μου ειπαν, αλλα νομιζω οτι δεν ειχαν τα καινουργια wireless keyboard ελληνολατινικα(που εχουν 2 μπαταριες) και αν θα ηθελα Wireless Keyboard θα επρεπε να δωσω επιπλεον 18 ευρω.. Οκ, τωρα ολα κανονικα, ολοι γραφουν ελληνολατινικο Wireless Keyboard.. Αλλα τι προσεξα.. Ολοι ανεβασαν τις τιμες κατα 10 ευρω.. Σου λενε ποιος θα το προσεξει? Οποτε μαλλον οσοι παρουμε τωρα θα εχουμε Wireless Keyboard(νομιζω υπαρχει και η επιλογη ενσυρματου). Οσο για AppleCare..

http://www.document....d=133&Itemid=56

Coming Soon. Για iPhone δεν θα φερουν??


για το Apple Care, οπως εχω γραψει και στο post #12, μπορεις να το παρεις και απο εξωτερικο πολυυυυυυυυυ φθηνοτερα (ακομα και απο ebay) και ισχυει κανονικοτατα!

δεν τρελαθηκα ακομα να τους δωσω 250ευρω για macbook pro 13,3.

Τελευταία επεξεργασία από: mikexs, 16/11/2009 - 19:14


#35   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2009 - 19:17

για το Apple Care, οπως εχω γραψει και στο post #12, μπορεις να το παρεις και απο εξωτερικο πολυυυυυυυυυ φθηνοτερα (ακομα και απο ebay) και ισχυει κανονικοτατα!

δεν τρελαθηκα ακομα να τους δωσω 250ευρω για macbook pro 13,3.


Για το τελευταιο συμφωνω απολυτα. Ουτε και προκειται να αγορασω απο Ελλαδα AppleCare, παντα eBay, πολυ πολυ φθηνοτερα.

#36   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2009 - 19:40

Παιδια τον πηρε ενας κολητος φιλος...Τα λογια ειναι κυριολεκτικα περιτα...Το μηχανημα ειναι το λιγοτερο που μπορω να πω κορυφη.

Που να έρθει και ο Core i7 δλδ - υποθέτω πως ο φίλος σου πήρε τον Core 2 Duo 3.06 (τον επεξεργαστή που φορούσε ο παλιός 24" - ο πιό ακριβός της σειράς που είχε 2200 Ευρώ)
Έχω αρχίσει να ανυσηχώ πάντως καθώς θα έπρεπε αυτήν την εβδομάδα να έρθει ο iMac που έχω παραγγείλει (27" Core 2 Duo 3.06) από authorized reseller όχι πολυκατάστημα - και αν δω ότι πάει για...του χρόνου δεν αποκλείω καθόλου να μαζέψω λίγα ακόμα χρήματα και να παραγγείλω τον i7 και...όποτε έρθει

Ε λογικά δεν θα αργήσει να βγει στην αγορά ένας καινούργιος αναβαθμισμένος MacPro...

Καλά το σκέφτηκες:
Intel to Launch Four Arrandale CPUs for Notebooks by January, Probable MacBook Pro/Air Integration iClarified link

Δεν ειχαν τα καινουργια wireless ελληνολατινικα keyboard

Προφανώς η Rainbow παράγγειλε αρχικά μόνο ελληνολατινικά keyboard και αφού αυτά άργησαν έκανε την παγκόσμια πατέντα να βάλει τα wired...

#37   dimistolis

dimistolis

    iPH Member

  • 250 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2009 - 20:39

Σε συνομιλία μου με εκπρόσωπο πωλήσεων του MadMacs.gr, μου είπε οτι οι πρώτες παραλαβές έχουν ενσύρματο και οτι σε μερικές μέρες θα έρθουν με ασύρματο!Τί να πεις...Εγώ περιμένω να γίνουν διαθέσιμα τα high-end, κάτι που ελπίζω να γίνει σύντομα γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΟ!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από: dimistolis, 16/11/2009 - 20:42


#38   ApoelAndreas

ApoelAndreas

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/11/2009 - 20:41

Σε συνομιλία μου με εκπρόσωπο πωλήσεων του MadMacs.gr, μου είπε οτι οι πρώτες παραλαβές έχουν ενσύρματο και οτι σε μερικές μέρες θα έρθουν με ασύρματο!Τί να πεις...


Yeap, ετσι θα ηταν. Αφου στην αρχη εγραφαν οτι θα ειναι με ενσυρματο, λογικα οι πρωτες παραλαβες αυτο θα ειχαν..

#39   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2009 - 04:30

Τα πρώτα Benchmark test από το Macworld ανακυρήσουν καλύτερο stock υπολογιστή της Apple τον iMac 27" Core i5 (με δυνατότητα παραγγελίας με τον επεξεργαστή Core i7)

Κατ'αρχήν τα τεστ αυτά σημαίνουν πως διατίθενται πλέον όλα τα νέα μοντέλα iMac - ενώ η "πρωτοπόρος" Rainbow στην Ελλάδα δεν έχει παραδώσει κανένα μοντέλο iMac 27" - μόνο τα 21,5" και αυτά με λάθος πληκτρολόγιο. Οι πληροφορίες μου είναι τόσο από authorized resellers όσο και από πολυκαταστήματα όπως το Public και το Πλαίσιο. Μήπως τους φάνηκε ογκώδες το 27" και δεν το παράγγειλαν ή μήπως δεν πρόσεξαν καν ότι κυκλοφόρησε;

Είναι γεγονός πως το μοντέλο με τον επξεργαστή Core i5 (ή i7) είχε ανακοινωθεί πως θα καθυστερήσει από την Apple...αλλά μιλούσαμε για αρχές Νοεμβρίου!
Να θυμίσω πως οι νέοι iMac ανακοινώθηκαν 20 Οκτωβρίου...
Τόσα χρόνια Rainbow, ήρθε και η νέα ιδιοκτησία και επαυξάνει...

Συγχίστηκα τώρα πάμε στα καλά νέα.

Τα νέα iMac λοιπόν έρχονται με τέσσερις στάνταρ προδιαγραφές (εννοώντας ότι δεν παραγγέλνουμε κάτι εξτρά - built to order)
Οι τρεις εξ'αυτών είναι βασισμένες στον επεξεργαστη Intel Core 2 Duo 3,06Ghz με 3MB shared Level 2 cache (έχουμε δύο iMac 21,5" και ένα με 27" οθόνη)

Εδώ θα επικεντρωθούμε στο τέταρτο standard configuraion που δεν είναι άλλο από το iMac quad-core Core i5 στα 2,66Ghz με 8MB shared L3 cache (πάντα με δυνατότητα ειδικής παραγγελίας με τον Core i7 2,8Ghz)

Ο Core i5 λοιπόν έρχεται εξοπλισμένος με μια τεχνολογία της Intel που την ονομάζει Turbo Boost και η οποία αναλαμβάνει να σταματάει την λειτουργία ενός ή παραπάνω πυρήνων (εκ των τεσσάρων) μόλις διαπιστώσει πως δεν χρησιμοποιείται από κάποια εφαρμογή. Το αποτέλεσμα είναι πως ο/οι ενεργός/οί πυρήνες επιταχύνουν την λειτουργία του επεξεργαστή κατά 20% στις πιό δύσκολες συνθήκες, το οποίο μεταφράζεται σε ταχύτητα 3,2Ghz (την τεχνολογία Turbo Boost χρησιμοποιεί και ο i7 φυσικά φτάνοντας τα 3,4Ghz ενώ διαθέτει και λειτουργία Hyper-Threading που του επιτρέπει σε ειδικές εφαρμογές με απαιτήσεις σε threading να...παρουσιάζει οκτώ virtual πυρήνες - στους οποίους γίνεται και ο διαμοιρασμός)

Αρκετά με τα λόγια, ακολουθεί το τεστ του Macworld χρησιμοποιώντας την ειδική σουίτα Speedmark 6 για τεστ της συνολικής απόδοσης συστήματων Mac OS X

Αναρτημένη εικόνα

Αναρτημένη εικόνα

Τα αποτελέσματα είναι αρκετά εντυπωσιακά καθώς το σκορ 209 στό Speedmark 6 του 2,66Ghz Core i5 iMac είναι το καλύτερο σε standard configuration Mac που έχει επιτευχθεί ποτέ στα τεστ του Macworld!

Ο Core i5 αποδείχτηκε συνολικά ταχύτερος κατά 3% από τον 2.66GHz Quad-Core Mac Pro, και 1,5% ταχύτερος συνολικά από τον 8-πύρηνο 2,26Ghz Xeon Mac Pro!

Να τονίσω και πάλι πως ο τίτλος του "νικητή" iMac Core i5 είναι στην κατηγορία των stock-υπολογιστών καταλόγου Mac χωρίς να έχουμε παραγγείλει τίποτα εξτρά.

Ο κορυφαίος επeξεργαστής σαφώς και είναι ο Core i7 μέχρι να αναβαθμιστούν και τα Mac Pro, ενώ δεν θα αναφερθώ στις συγκρίσεις ανάμεσα στους i5/i7 με τον Core 2 Duo 3,06Ghz καθώς ας μην ξεχνάμε πως ήταν και ο κορυφαίος επξεργαστής στη σειρά iMac 24" και σίγουρα υπερκαλύπτει τις ανάγκες σε υπολογιστική δύναμη της πλειοψηφίας του κόσμου.

Προσωπικά αποφάσισα και έχω κλείσει τον Core i5 καθώς θεωρώ ότι η νέα αυτή quad-core τεχνολογία της Intel κάνει πραγματική διαφορά, και αν και με βγάζει από το αρχικό budget μου, μετά τα τελευταία τεστ δεν έχω καμία αμφιβολία. Όποιος βέβαια ασχολείται επαγγελματικά με video, 3-D εφαρμογές ή και gaming και δεν βιάζεται να δει τον Core i7 να "προσγειώνεται" στην Ελληνική αγορά (εγώ θα έβαζα στοίχημα πως θα είναι...του χρόνου) θα πρότεινα να τον περιμένει καθώς είναι power πακέτο υπολογιστικής δύναμης σε συνδυασμό με εκπληκτική οθόνη (η οθόνη να σημειωθεί πως υστερεί με μόνο 10% λιγότερα pixel από την κορυφαία μέχρι σήμερα Apple 30" HD (LCD) Cinema Display των 1.900 Ευρώ, με ένα μόνο μειονέκτημα βέβαια: την γυαλάδα των LED glossy οθονών των iMac που ανάλογα των φωτισμό μπορεί να αντικατοπτρίζει τον γύρω χώρο στο γυαλί)

Το συμπέρασμα πάντως του MacWorld είναι πως με την κυκλοφορία των Core i5 και i7 η Apple δεν θόλωσε απλά την διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στα ερασιτεχνικά και επαγγελματικά συστήματα, αλλά σχεδόν την κατήργησε!

Στο έλεος λοιπόν της δικής μας Rainbow, αναμένουμε οι ενδιαφερόμενοι να δούμε πότε θα διαθέσει έστω και τον Core 2 Duo 3,06 27-άρι iMac στην τριτοκοσμική μας αγορά. Δεν παύω να ελπίζω στο "Ελληνικό" στοιχείο πάντως και να δούμε καμιά έκπληξη να φέρνει όλη την γκάμα των 27-άρηδων iMac η Rainbow, την τελευταία στιγμή πριν τις γιορτές... Αν και πιό πιθανό είναι να τους φέρει ο...Άγιος Βασίλης αυτοπροσώπος απ'την καμινάδα!

#40   adenadoume

adenadoume

    iPH Addict

  • 610 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/11/2009 - 06:34

edit: ο δεύτερος πίνακας συγκρίσεων δε μεταφέρθηκε καλά (χρειάζεται scroll για να δει κανείς όλα τα στοιχεία) , όποιος θέλει να τον δει ολοκληρωμένο είναι εδώ: Macworld 27-inch Core i5 iMac

Τελευταία επεξεργασία από: adenadoume, 21/11/2009 - 06:35


#41   iSt4ri

iSt4ri

    iPH newbie

  • 61 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2009 - 00:58

Το μόνο που δεν μου αρέσει στους iMac είναι οι κάρτες γραφικών...Αν βάλουν καμιά με μνήμη 1GB και καλές επιδόσεις τότε θα είναι μαματος Η/Υ και σε πολύ καλή τιμή!!!

#42   PoluxGreece

PoluxGreece

    iPH Elite Poster

  • 3100 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 22/11/2009 - 02:03

για το Apple Care, οπως εχω γραψει και στο post #12, μπορεις να το παρεις και απο εξωτερικο πολυυυυυυυυυ φθηνοτερα (ακομα και απο ebay) και ισχυει κανονικοτατα!

δεν τρελαθηκα ακομα να τους δωσω 250ευρω για macbook pro 13,3.

140 έχει στο βέλγιο το apple care




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες