Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα ποιότητας ήχου με Bluetooth Headsets


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   thanar

thanar

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2008 - 11:28

Από τη στιγμή που έγινα κάτοχος iPhone 3G, έχω παρατηρήσει πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την ποιότητα επικοινωνίας όταν χρησιμοποιώ 3rd party bluetooth headsets, χωρίς όμως να γνωρίζω εάν αυτό το πρόβλημα ισχύει και με το headset της Apple.

Συγκεκριμένα, όταν χρησιμοποιώ το bluetooth headset μου (όπως προανέφερα έχω δοκιμάσει διάφορες μάρκες), και ο ΣΥΝΟΜΙΛΙΤΗΣ μου βρίσκεται σε περιβάλλον με θόρυβο, τότε με ακούει με διακοπές. Εάν απενεργοποιήσω το bluetooth και του μιλήσω από το iPhone, όλα είναι ΟΚ.

Υποψιάζομαι πως τρέχει κάποιο σύστημα noise reduction ή echo cancelation στο iPhone όταν χρησιμοποιείται το bluetooth, με αποτέλεσμα να κάνει χαμηλώνει την ένταση του ΔΙΚΟΥ μου μικροφώνου όταν υπάρχει θόρυβος στο ακουστικό μου. Εκτός και αν το bluetooth του iPhone έχει κάποιον περιορισμό και δε λειτουργεί σύγχρονα.

Να σημειώσω τέλος πως αντίστοιχα προβλήματα αντιμετωπίζει και ο αδερφός μου, με άλλο 3G και διαφορετικά bluetooth headsets.

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία / πληροφορίες / ιδέες;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   32KOFDATA

32KOFDATA

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2008 - 12:50

Εγω εχω εμπειρια μονο απο το bluetooth headset της Apple και ειναι οκ - οχι και κατι το τρομερο (βλεπε Jawbone) αλλα την κανει την δουλεια του. Υπαρχει καποιος σχετικος θορυβος διοτι δεν εχει φιλτρο και οποτε η ποιοτητα δεν ειναι τοσο καλη σε χωρους με θορυβο. Με λιγα λογια και επειδη του λειπουν και αλλα functionatilites συν το οτι η μπαταρια του ειναι για πεταμα σε σχεση με αλλα δεν το προτεινω.

#3   thanar

thanar

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2008 - 12:58

Δηλαδή σε σένα δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα που έχω εγώ. Όταν δηλαδή μιλάς με κάποιον που είναι σε περιβάλλον με θόρυβο (αυτός, όχι εσύ), να μην σε ακούει...

Ενδιαφέρον, εάν είναι έτσι τα πράγματα... Ίσως η Apple να έχει βελτιστοποιήσει τον noise/echo cancelation αλγόριθμο για το δικό της BT headset, με αποτέλεσμα να δημιουργεί πρόβλημα στα άλλα...

Άλλες εμπειρίες;

#4   32KOFDATA

32KOFDATA

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2008 - 13:02

Quote

Δηλαδή σε σένα δεν παρουσιάζεται το πρόβλημα που έχω εγώ. Όταν δηλαδή μιλάς με κάποιον που είναι σε περιβάλλον με θόρυβο (αυτός, όχι εσύ), να μην σε ακούει...



Ενδιαφέρον, εάν είναι έτσι τα πράγματα... Ίσως η Apple να έχει βελτιστοποιήσει τον noise/echo cancelation αλγόριθμο για το δικό της BT headset, με αποτέλεσμα να δημιουργεί πρόβλημα στα άλλα...



Άλλες εμπειρίες;


Οχι δεν εχω καποια εμπειρια με το δικο μου να μην με ακουν καθολου. Να ειναι η ποιοτητα χαμηλη ναι αλλα καθολου ηχο οχι.

#5   thanar

thanar

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/11/2008 - 18:31

Δεν είπα πως ο συνομιλητής δεν ακούει καθόλου, παραπονιέται όμως για την ποιότητα του ήχου.

Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει πολύς κόσμος με το συγκεκριμένο πρόβλημα. Αναρωτιέμαι ποιο να είναι το ποσοστό χρηστών iPhone που το χρησιμοποιούν σε συνδυασμό με bluetooth headset. Μήπως θα ήταν καλή ιδέα μια σχετική δημοσκόπηση;

#6   kostas_k

kostas_k

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 21/11/2008 - 13:16

Απο περιεργεια...ποσο σας κραταει η μπαταρια του bluetooth της apple;Εμενα με το ζορι μια μερα.Και απο ποιοτητα οχι και τιποτα ιδιαιτερο...


#7   thanar

thanar

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2008 - 11:38

Πήρα και ένα καινούριο της plantronics και πάλι τα ίδια!!! Καλά ρε παιδιά, είναι δυνατόν κανείς σας να μην έχει παρατηρήσει το πρόβλημα αυτό;

#8   aC3

aC3

    iPH Contributor

  • 1199 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:_aC3_

Δημοσίευση 22/11/2008 - 12:13

Quote

Πήρα και ένα καινούριο της plantronics και πάλι τα ίδια!!! Καλά ρε παιδιά, είναι δυνατόν κανείς σας να μην έχει παρατηρήσει το πρόβλημα αυτό;

πιθανότατα επειδή δεν χρησιμοποιούμε bluethooth... Αφού έχεις το handsfree δεν υπάρχουν και πολλοί λόγοι να δίνεις και άλλα χρήματα για να αγοράσεις bluetooth

#9   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 22/11/2008 - 12:21

Μην παίρνεις ότι κι ότι. Εγώ Τα ίδια προβλήματα είχα με το nokia BH801. Είδα ότι Το i-tech clip συμπεριφερόταν καλέ, το αγόρασα και βρήκα την υγειά μου. Γενικά ψάξε να βρεις ποιά ακουστικά δουλεύουν καλύτερα με το iPhone.

#10   thanar

thanar

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/11/2008 - 21:18

Παιδιά, το πρόβλημα τελικά ήταν στο software του iPhone. Με την v2.2 πλέον ΟΛΑ μου τα bluetooth headsets λειτουργούν άψογα. Επίσης, όπως διαβάζω και στα support της Apple, με την v2.2 πολλά προβλήματα που αφορούσαν bluetooth car kits έπαψαν να υφίστανται! Tsopanos, το ότι κι ότι είναι σχετικό. Χρησιμοποιώ bluetooth headsets εδώ και πάνω από 5 χρόνια με πολλά κινητά και πιστεύω πως έχω κατασταλάξει σε 2-3 μάρκες με κορυφαία ποιότητα και συμβατότητα, όπως η jabra και η plantronics.

Όσον αφορά γενικά τη χρήση του bluetooth, προσωπικά τη θεωρώ απαραίτητη, καθώς -εκτός από το ότι ξεμπερδεύεις από καλώδια- η ακτινοβολία ενός bluetooth headset κολλημένο στο αυτί είναι ΠΟΛΥ μικρότερη της ακτινοβολίας που δέχεσαι από το κινητό όταν αυτό είναι στο ένα μέτρο max, που σε περιορίζει το καλώδιο του hands-free. Εκτός και αν βάλεις επέκταση.

#11   thanar

thanar

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2008 - 19:15

Μετά την αναβάθμιση σε v2.2 του software, το πρόβλημα λύθηκε!!! (για δύο μέρες μόνο), καθώς επανήλθε σήμερα και μου έχει σπάσει εκ νέου τα νεύρα. Έχω ανοίξει αντίστοιχο thread στα support forums της Apple, όπου έχω ανεβάσει και σχετική ηχογράφηση, να πάρετε μια ιδέα...

Ακόμη κάποιος να πάρει bluetooth για το iPhone του; Τσάμπα ακτινοβολία βρε παιδιά...

#12   Tsopanos

Tsopanos

    iPH Honoured Member

  • 595 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/11/2008 - 19:20

Όσους έχω ακούσει να χρησιμοποιούν i-tech είναι υπερ-ευχαριστημένοι

#13   thanar

thanar

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2008 - 19:39

Επαναλαμβάνω πως δεν είναι πρόβλημα του headset, καθώς έχω χρησιμοποιήσει αρκετά και παρουσιάζεται συνεχώς. Τα ίδια headsets λειτουργούσαν απροβλημάτιστα στο παλιό μου SE. Όσον αφορά το i-tech στο οποίο αναφέρεσαι για δεύτερη φορά στο thread αυτό, φαντάζομαι πως αυτό είναι το headset που χρησιμοποιείς εσύ προσωπικά. Εάν επιμένεις πως δεν έχεις αντιμετωπίσει το πρόβλημα το οποίο περιγράφω, θα ήθελα σε παρακαλώ να μου το πεις, καθώς θα με ενδιέφερε να κάναμε μια δοκιμή, αν έχεις τον χρόνο...

#14   iason1907

iason1907

    Advanced Member

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2008 - 21:10

Και εγώ έχω το συγκεκριμένο bt, το i-tech clip v, και δεν έχω κάποιο πρόβλημα... βέβαια δεν το χρησιμοποιώ και συχνά αλλά όσες φορές το χρησιμοποίησα όλα ΟΚ.

BTW, τώρα στην 2.2 ακούστηκε ότι διορθόθηκε το πρόβλημα με τα bt handsfree...  :)

#15   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/11/2008 - 21:42

Προσωπικά έχω τo i-clip D και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Επίσης και στο αυτοκίνητο έχω car kit. Όμως...

Τουλάχισton μέχρι την έκδοση 2.1 είχα πορόβλημα αναγνώρισης του κινητού από το car kit κυρίως. Έπρεπε κάθε φορά που έκλεινα το bluetooth είτε του αυτοκινήτου είτε του κινητού, να κάνω συνέχεια pairing για να μπορέσουν να συνδεθούν. Μπορεί και απόψε να το δοκιμάσω με την έκδοση 2.2 να δω αν άλλαξε κάτι.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες