Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πρόβλημα ποιότητας ήχου με Bluetooth Headsets


  • Το θέμα είναι κλειδωμένο Το θέμα αυτό είναι κλειδωμένο
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   thanar

thanar

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/11/2008 - 22:04

Όντως, με την έκδοση 2.2 του firmware διορθώθηκαν πολλά προβλήματα σχετικά με bluetooth. Και γω ο ίδιος είχα γράψει σε διάφορα forum (και εδώ) πως το πρόβλημά μου λύθηκε. Δυστυχώς, μετά από μερικές ώρες ομιλίας (μιλάω αρκετά, εξ' ου και το headset), το πρόβλημα επανήλθε. Πριν μερικές ώρες έκανα unpair και ξανα-pair και τώρα φαίνεται να λειτουργεί. Υποψιάζομαι πως το συγκεκριμένο πρόβλημα εμφανίζεται σιγά-σιγά, ανάλογο με το πόσο μιλάει κάποιος κάνοντας χρήση του bluetooth headset. ΕΑΝ δε χρησιμοποιεί κάποιος το headset συχνά και ΕΑΝ δεν επικοινωνεί με κόσμο που βρίσκεται σε θορυβώδες περιβάλλον (μόνο τότε αρχίζουν τα παράπονα), τότε ΔΕΝ πρόκειται να του παρουσιαστεί.

Για παράδειγμα, προσπαθήστε να επικοινωνήσετε όσοι έχετε bluetooth headset και το χρησιμοποιείτε με το iPhone καιρό, με κάποιον φίλο που βρίσκεται σε κάποια καφετέρια. Εάν το κάνω εγώ (όταν παρουσιάζεται το πρόβλημα), τότε δεν με ακούει σχεδόν καθόλου, θα πρέπει να ουρλιάζω.

Να σημειώσω τέλος πως το ίδιο πρόβλημα το αντιμετωπίζει και ο αδερφός μου, καθώς επίσης και φίλος μου, ο οποίος επέμενε πως δεν είχε κάποιο τέτοιο πρόβλημα, μέχρι που του είπα τι ακριβώς πρέπει να κάνει για να το διαπιστώσει (βλ. προηγούμενη παράγραφος) και στη συνέχεια συμφώνησε μαζί μου.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   logmark

logmark

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 07/12/2008 - 13:35

Έχω bluetooth plantronics και ενώ με το παλιό μου τηλέφωνο δεν είχα κανένα πρόβλημα, με το iPhone 3G μου λένε ότι με ακούνε από πολύ μακριά.

Μπορώ να κάνω κάτι??

#18   iason1907

iason1907

    Advanced Member

  • 180 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/12/2008 - 15:20

Quote

Έχω bluetooth plantronics και ενώ με το παλιό μου τηλέφωνο δεν είχα κανένα πρόβλημα, με το iPhone 3G μου λένε ότι με ακούνε από πολύ μακριά.



Μπορώ να κάνω κάτι??


να πας πιο κοντά τους  :P

και άλλοι είχαν πρόβλημα αν δεις πιο πάνω, δυστυχώς δεν νομίζω πως γίνεται κάτι. Αν θες ξανακάνε pairing αλλά δεν νομίζω να δεις διαφορά.. Είσαι στην 2.2 ετσι?

#19   christos2b

christos2b

    iPH User

  • 153 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/12/2008 - 16:48

Εμένα πάντως το βασικό πρόβλημα που παρουσιάζει το iphone μου με συσκευές bluetooth είναι ότι δεν μπορεί να παραμείνει συνδεδεμένο. Τι εννοώ...

Στο αυτοκίνητο έχω car-pc με bluetooth. Κάνω pair για πρώτη φορά το iphone με το ηχοσύστημα και όλα μια χαρά. Σβήνω το αυτοκίνητο ή το iphone και την επόμενη φορά ενώ το iphone δείχνει ότι είναι paired με το ηχοσύστημα, το τελευταίο δεν το βλέπει καν. Θα πρέπει να σβήσω τελείως τη συσκευή από τη λίστα των paired devices του iphone και να ξανακάνω κάθε φορά την ίδια διαδικασία, pairing κτλ. Καταλαβαίνετε ότι είναι μια διαδικασία που δεν μπορείς να την κάνεις εύκολα αν είσαι στο τιμόνι. Από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο internet είδα ότι και άλλα άτομα έχουν συναντήσει το ίδιο πρόβλημα.

Πίστέυα ότι με την αναβάθμιση στην 2.2 το πρόβλημα θα επιλυτόταν αλλά φευ. Μετά την αναβάθμιση, jailbreak κτλ. δούλεψαν όλα μια χαρά και αρχικά χάρηκα. Αλλά μετά το πρώτο restart επιστρέψαμε στα ίδια.

Το ίδιο συμβαίνει και με το headset bluetooth μου (i-clip D της i-tech).

Έχει κανείς καμιά ιδέα για το τις πταίει;

Αυτό βέβαια δεν συνέβαινε με το προηγούμενο κινητό μου (Nokia N73 Music Edition)

#20   thanar

thanar

    iPH newbie

  • 81 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/01/2009 - 22:28

Παιδιά... δε μου αρέσει να σπαμάρω, αλλά για κάντε ένα click εδώ: pleasefixtheiphone.com

#21   trifoglio71

trifoglio71

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 12/02/2009 - 19:34

Καλησπέρα. Θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση: Έχω ένα iphone 2G unlocked/jailbreak και από τη στιγμή που έκανα αναβάθμιση από την 1.1.4 σε 2.0 ενώ όλα λειτoυργούν κανονικά το bluetooth σταμάτησε να κάνει pair με το αντίστοιχο car kit. Πρέπει να έχω κάνει κάποιο λάθος ή φταίει η v 2.0 γιατί στην προηγούμενη το αναγνώριζε κανονικά.
Ευχαριστώ.

#22   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 25/02/2009 - 19:44

Απ'οτι διαβαζω, ειναι κι'αλλοι που εχουν το ιδιο προβλημα με το Bluetooth Hands free. Αγορασα ενα Jabra που εχει "Noise Blackout" και συνεχεια μου παραπονιουντε, οτι δεν μ'ακουν καθαρα.........ενω αν μιλησω απο αλλη συσκευη, ακουγομαι μια χαρα.....

Επειδη ομως ειδα οτι μερικοι εχουν το ιδιο προβλημα και μερικοι δεν το εχουν, μηπως θα ηταν καλα, να λεγαμε τι Handsfree εχετε, και δεν σας παρουσιαζει κανεναν προβλημα ακουστικης? Για να ξερουμε και εμεις που εχουμε το προβλημα, τι επιλογες εχουμε, και να δοκιμασουμε. Π.χ σκεφτομαι να αγορασω αλλη μαρκα, αλλα ποια? Για πειτε ρε παιδες, τι μαρκα εχετε και ειναι ολα ΟΚ?

Ευχαριστω

#23   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 28/02/2009 - 11:03

Quote

Απ'οτι διαβαζω, ειναι κι'αλλοι που εχουν το ιδιο προβλημα με το Bluetooth Hands free. Αγορασα ενα Jabra που εχει "Noise Blackout" και συνεχεια μου παραπονιουντε, οτι δεν μ'ακουν καθαρα.........ενω αν μιλησω απο αλλη συσκευη, ακουγομαι μια χαρα.....



Επειδη ομως ειδα οτι μερικοι εχουν το ιδιο προβλημα και μερικοι δεν το εχουν, μηπως θα ηταν καλα, να λεγαμε τι Handsfree εχετε, και δεν σας παρουσιαζει κανεναν προβλημα ακουστικης? Για να ξερουμε και εμεις που εχουμε το προβλημα, τι επιλογες εχουμε, και να δοκιμασουμε. Π.χ σκεφτομαι να αγορασω αλλη μαρκα, αλλα ποια? Για πειτε ρε παιδες, τι μαρκα εχετε και ειναι ολα ΟΚ?



Ευχαριστω



Κανεις δεν χρησιμοποει Hands Free... ???

#24   onyx

onyx

    iPH newbie

  • 1 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 30/03/2009 - 15:07

Καλησπέρα,

Πράγματι το iphone 3g αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα στο noise reduction αλγόριθμο του hands free (Bluetooth)
Έχοντας προχωρήσει στην αναβάθμιση της συσκευής μου (v2.2.1  iPhone1,2_2.2.1_5H11_Restore.ipsw (iPhone 3G)) δεν διαπίστωσα καμμία απολύτως βελτίωση. Για την ακρίβια όταν ο συνομιλητής μου βρίσκεται σε θορυβώδες περιβάλλον και έχω συνδεδεμένο hands free για 1-2 μέρες θα πρέπει να ουρλιάζω για να συνεννοηθώ.
Αρχικά πιστεύοντας ότι είναι θέμα συσκευής Bluetooth αγόρασα το hands free του iphone. To Αποτέλεσμα ήταν μικρότερη αυτονομία και απαράδεκτη ποιότητα ήχου.

Στη συνέχεια αγόρασα το pro μοντέλο της itec με noise reduction σύστημα χωρίς καμία ουσιαστική αλλαγή.
Απογοητευμένος αγόρασα και το Motorola H12 επίσης με noise reduction σύστημα.
Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο ένα τόσο advanced κινητό να μην υποστηρίζει στοιχειώδεις λειτουργίες Bluetooth. (οκ μεταφορά αρχείων αλλά ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΦΩΝΗ !!! έλεος βρε παιδιά !!!!).
Τώρα χρησιμοποιώ τα ακουστικά που συνοδεύουν το iphone στη συσκευασία του.

Το κουφό της υπόθεσης είναι ότι όλα τα παραπάνω hands free δουλεύουν κανονικά σε άλλες συσκευές όπως επίσης και στο παλιό iphone της φίλης μου (iphone 2g).

Θα ήθελα να σας παρακαλέσω αν κάποιος έχει λύσει το πρόβλημα ας κάνει ένα post.  ::) ::)

Σας ευχαριστώ





Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες