Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 5 ψήφοι

Tips για την καλύτερη απόδοση της μπαταρίας του iPhone


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
377 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#241   Mensana

Mensana

    iPH Addict

  • 652 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 15/07/2011 - 14:42

καλησπερα εγω θα ηθελα να ρωτισω πως βλεπω ποσο τα 100% ειναι η μπαταρια μου γιατι δεν μου το δειψνει καπου? και ακομα επειδη λετε οτι δεν κανει να το φορτιζουμε συνεχεια και ειδικα οταν ειναι σχεδον γεματο , εγω που το συνδεω συνεχεια στο pc και ειναι σχεδον γεματο ειναι κακο ? γιατι το συνδεο συχνα και κανει φορτιση μεσω pc ενω εχει ηδη μπαταρια γεματη...? αυτα... ευχαριστω εκ των προτερον!

Ρυθμίσεις/γενικά/χρήση/ποσοστό. Ή από SBsettings. Συμφωνώ με αρκετά από αυτά που λένε οι φίλοι παραπάνω, αλλά αυτό που δεν στέκει είναι όταν φορτίσει πλήρως η μπαταρία θα πρέπει να το βγάζουμε από την πρίζα. Λάθος. Κανένα ρόλο δεν παίζει, μιας και η συσκευή διαθέτει κύκλωμα διακοπής φόρτισης όταν φτάσει στο μέγιστο. Κανένα πρόβλημα για την μπαταρία. Εγώ γενικά με την μπαταρία μου δεν είμαι και τόσο ευγενικός φίλε μου. Το βάζω κι εγώ στο pc και δεν πολυσκάω αν είναι άδεια ή γεμάτη. Γενικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, και παιδιά που παραπονιούνται ότι τελειώνει γρήγορα και δεν ξέρω τι, ή κάνουν αρκετή χρήση και δεν το συνειδητοποιούν, ή τρέχει κάτι συνέχεια από πίσω και δεν το ξέρουν.

Τελευταία επεξεργασία από: Mensana, 15/07/2011 - 14:47


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#242   panathinaikossssss

panathinaikossssss

    iPH Member

  • 219 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/07/2011 - 14:52

Ρυθμίσεις/γενικά/χρήση/ποσοστό. Ή από SBsettings. Συμφωνώ με αρκετά από αυτά που λένε οι φίλοι παραπάνω, αλλά αυτό που δεν στέκει είναι όταν φορτίσει πλήρως η μπαταρία θα πρέπει να το βγάζουμε από την πρίζα. Λάθος. Κανένα ρόλο δεν παίζει, μιας και η συσκευή διαθέτει κύκλωμα διακοπής φόρτισης όταν φτάσει στο μέγιστο. Κανένα πρόβλημα για την μπαταρία. Εγώ γενικά με την μπαταρία μου δεν είμαι και τόσο ευγενικός φίλε μου. Το βάζω κι εγώ στο pc και δεν πολυσκάω αν είναι άδεια ή γεμάτη. Γενικά πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, και παιδιά που παραπονιούνται ότι τελειώνει γρήγορα και δεν ξέρω τι, ή κάνουν αρκετή χρήση και δεν το συνειδητοποιούν, ή τρέχει κάτι συνέχεια από πίσω και δεν το ξέρουν.

καλα γενικα επειδη βλεπω πολυ κοσμο ανγχωμενο ενταξει για να υπαρξει προβλημα στην μπαταρια που να χρειαζεται αλλαγη αυτο μπορει να γινει σε 5 χρονια ξερω γω ,.... ε δεν νμζω να το κραταει κανεις 5 χρονια αλλα και να το κραταει ε ασ αλλαξουμε μια μπαταρια σε 5 χρονια τι να κανουμε.....ΑΝ και δεν νομιζω να χαλανε ετσι ευκολα....ελεοσ.....

#243   Zafiris125

Zafiris125

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2011 - 10:39

Έχω το ίδιο iphone 3 εδώ και δυόμιση χρόνια. Σίγουρα η ποιότητα της μπαταρίας δε κρατάει πάνω από χρόνο. Βέβαια το ότι κρατάει λιγότερο η μπαταρία δεν είναι θέμα της ποιότητας της τις περισσότερες φορές. Πριν από περίπου ένα εξάμηνο η μπαταρία ξαφνικά ξελιγωνότανε στο άψε σβήσε. Πριν κοιμηθώ ήταν στο 70% και το πρωί το έβρισκα κλειστό. Διέγραψα όλες τις εφαρμογές και πάλι το ίδιο. Σημειωτέον έχω το τελευταίο iOS χωρίς JB. Ταυτόχρονα παρατηρούσα ότι η χρήση ήταν ίδια με την αναμονή. Τέλος πάντων αγόρασα μία καινούρια μπαταρία στα 1800mAH και είχα το ίδιο πρόβλημα οπότε του τράβηξα ένα restore και ήρθε στα ίσια του. Έχω και screenshot ,που έχω κάνει βέβαια μηδαμινή χρήση, αλλά έμεινε σε αναμονή 4 μέρες λίγες ώρες πριν κλείσει!

Τώρα πάλι η μπαταρία άρχισε να εξατμίζεται! Του έκανα restore και πάλι τα ίδια, σε 3 ώρες κατέβηκε μία μπάρα με ένα τηλέφωνο 3 λεπτών. Να σημειώσω ότι έχω τα πάντα κλειστά, 3G, WiFi, Γνωστοποιήσεις (οι καταραμένες μου είχαν κάψει 40 ευρώ κάρτα από εξαργύρωση pointmania), φωτεινότητα στο 20-30%, κλείδωμα στο 1 λεπτό, bluetooth, υπηρεσίες τοποθεσίας, χειροκίνητος έλεγχος e-mail, το φορτίζω πάντα λίγο πριν κλείσει και αποφεύγω να το βάζω στον υπολογιστή όταν δεν είναι για φόρτιση.

Ένας φίλος εδώ στο forum είπε ότι υπάρχει η επιλογή "set up as new", τι θα χάσω αν το κάνω αυτό; Είδα ότι χάνεις τα μηνύματα που τα χρειάζομαι. Είναι μηνύματα από τότε που τα πήρα και δε θέλω να τα χάσω.

#244   Zafiris125

Zafiris125

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2011 - 10:53

Να ρωτησω αν ειναι λογικο μεσα σε μια ωρα και ενω ειναι σε κατασταση αναμωνης να χανει 10% απο μπαταρια;Ενω το εχω 20 ημερες (3gs 32αρι με ios4 )απο σημερα το μεσημερι αδιαζει σαν τρελλο.Διαβαζωντας τα παραπανω κατεβασα το batery doctor pro ανοιξα την εφαρμογη και πατισα το κουμπι on-off.Μεσα σε μια ωρα εχασε 10%.Μηπως κατι δεν εχω καταλαβει;
Eυχαριστω για καθε απαντηση.


Συνήθως οι μπαταρίες θέλουν ένα μήνα φορτίσεις για να φτάσουν το μέγιστο των αποδόσεών τους.

#245   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2011 - 10:56

Εγω απο τους περιορισμους απενεργοποιησα και το ping λεγεται οτι εξοικονομεις μπαταρια επιπλεον κανενα 2ωρο..

#246   Zafiris125

Zafiris125

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 26/08/2011 - 10:59

Καλησπέρα. Μου έχει τύχει παιδιά σε πλήρη φόρτιση απο την πρίζα του ρεύματος μετά η μπαταρία να φεύγει σαν νερό πολύ εύκολα ακόμα και με stand by μόνο. Μπορεί να συμβεί αυτό ?


Σίγουρα παίζει κάτι μυστήριο, κάτι με τα iOS , κάτι με τις κολλημένες εφαρμογές που δε κλείνουν. Πολλές φορές έχει τύχει να καθυστερεί το κινητό και χρειάστηκε reboot. Μπορεί ακόμα να μην έχει φορτίσει πλήρως η μπαταρία αλλά να νομίζει ότι έχει φορτίσει και να σου κόβει τη φόρτιση στη μέση λόγο του έξυπνου προγράμματος που έχει. Εικασίες κάνω βέβαια, γιατί νιώθω ότι κάτι περίεργο συμβαίνει μερικές φορές.

#247   G1Ovanni

G1Ovanni

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2011 - 11:07

Εγω απο τους περιορισμους απενεργοποιησα και το ping λεγεται οτι εξοικονομεις μπαταρια επιπλεον κανενα 2ωρο..

Αμα τα restrictions ειναι disable το ιδιο πράμα δεν είναι?Τι κάνει το ping?

#248   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2011 - 11:12

Αμα τα restrictions ειναι disable το ιδιο πράμα δεν είναι?Τι κάνει το ping?

Εχει να κανει σχεση με μια μορφη κοινωνικης δικτυωσης οριστε και ενα link
http://www.iphonehac...bling-ping.html
Disable σε ρωταει τι θες να κανεις

Τελευταία επεξεργασία από: billytilaver, 26/08/2011 - 11:13


#249   G1Ovanni

G1Ovanni

    iPH Enthousiast

  • 589 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2011 - 11:17

Εχει να κανει σχεση με μια μορφη κοινωνικης δικτυωσης οριστε και ενα link
http://www.iphonehac...bling-ping.html
Disable σε ρωταει τι θες να κανεις

ok γιατι εμένα στα restrections ειναι όλα disable αρα και το ping!!!Υπαρχει καποιος λογοσ να τα έχω enable?

#250   xxxxxx

xxxxxx

    iPH Guru

  • 9340 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/08/2011 - 11:21

ok γιατι εμένα στα restrections ειναι όλα disable αρα και το ping!!!Υπαρχει καποιος λογοσ να τα έχω enable?

Δεν ξερω..εγω τα εχω ολα ανοιχτα πλην του ping

#251   ifrit

ifrit

    iPH Contributor

  • 1238 μηνύματα
  • Twitter:@ifritakos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ifrit

Δημοσίευση 29/09/2011 - 18:19

Παλιότερα στο 3GS μου είχα κάνει μετάβαση από 4.1 JB σε 4.2.1 και ξανά JB. Οι μετρητές αναμονής και χρήσης ήταν ίσοι, ακόμα και όταν δεν ακουμπούσα το τηλέφωνο! Η μπαταρία φυσικά έφευγε νερό. Με ένα set up as new όλα γύρισαν στο φυσιολογικό. Μετά βαρέθηκα το jailbreak (πολλοί και διάφοροι λόγοι, off-topic εδώ). Οπότε έκανα αναβάθμιση στην 4.3.5 και restore from backup. Όλα καλά ήταν, μου φάνηκε μια ελάχιστη διαφορά στην μπαταρία, ίσως να ήταν και ιδέα μου βέβαια. Όχι κάτι με τους μετρητές πάλι σίγουρα. Τώρα που άλλαξα σε iPhone 4 και πέρασα το backup του 3GS για μηνύματα κλπ, λέτε να έχω κάποιο πρόβλημα; Θα το παρακολουθήσω κιόλας βέβαια, απλά ρωτάω αν σίγουρα παίζει κάτι με αυτό.

#252   GreekBoy

GreekBoy

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2012 - 12:12

Χαίρετε, αγόρασα ένα IPhone 4S πριν 3 εβδομάδες. Λόγω συνήθειας από παλαιότερα κινητά, το χρησιμοποιώ 2 ή 3 μέρες ανάλογα με τη χρήση μέχρι να εκφορτιστεί πλήρως και το φορτίζω όλο το βράδυ (7-8 ώρες).

Δηλαδή, το κινητό κάνει αποκλειστικά πλήρεις κύκλους φόρτισης (0->100->0->100...).

Όμως, έχω διαβάσει πολλές πληροροφίες στο Internet για το IPhone και συμβουλες του στύλ να γίνεται 1 φορά το μήνα η πλήρης φόρτιση, να μην αφήνεται στο φορτιστή για πάνω από 2-3 ώρες εφόσον πάει στο 100%, να μην πηγαίνει ποτέ στο 0% και να φορτίζεται πάντα στο 20% περίπου κτλ.

Έχω μπερδευτεί. Τελικά κάνω καλά με την παραπάνω τακτική ή όχι; Εάν όχι, ποιά είναι η καλύτερη λύση για ισορροπία μεταξύ υγείας μπαταρίας και αυτονομίας κινητού; ευχαριστώ...

#253   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/02/2012 - 12:42

Δεν είναι καλό αυτό να το κάνεις συνέχεια. Μπορεί στο τέλος να μη σου ξανανανοίξει το τηλ κάνοντας συνέχεια αποφορτίσεις.

Καλό είναι να το αφήνεις να πηγαίνει στο 5-6% και μετα το βάζεις να φορτίσει μέχρι 100% και να σου βγάλει το εικονίδιο της πρίζας στη μπαταρία.

Επίσης καλύτερη φόρτιση απο USB.
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#254   GreekBoy

GreekBoy

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 26/02/2012 - 22:35

Δεν είναι καλό αυτό να το κάνεις συνέχεια. Μπορεί στο τέλος να μη σου ξανανανοίξει το τηλ κάνοντας συνέχεια αποφορτίσεις.

Καλό είναι να το αφήνεις να πηγαίνει στο 5-6% και μετα το βάζεις να φορτίσει μέχρι 100% και να σου βγάλει το εικονίδιο της πρίζας στη μπαταρία.

Επίσης καλύτερη φόρτιση απο USB.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αν κατάλαβα καλά δηλαδή, καλή πρακτική είναι να το φορτίζω όταν είναι κοντά στο 5% me USB και μόλις φτάσει 100% και βγει το εικονίδιο της πρίζας από την μπαταρία να το αποσυνδέσω.

Έχετε ωραίο site παιδιά, το ψάχνω ακόμα και όταν έχω απορίες θα σας ρωτώ στο forum.

#255   White4s

White4s

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/04/2012 - 13:17

Η διάρκεια της μπαταρίας μένει στα αρχικά εργοστασιακά της επίπεδα, αν ανά τακτά χρονικά διαστήματα (π.χ. ανά μήνα) αποφορτίζουμε πλήρως το iPhone, ώσπου να κλείσει κ μετά το φορτίσουμε πλήρως.

Source: <a href='http://www.apple.com/batteries/' class='bbc_url' title='External link' rel='nofollow'>http://www.apple.com.../batteries/</a>

Αν το αποφορτίζω πλήρως κάθε φορά βλάπτει;
Επίσης ΠΡΟΣΟΧΗ! Αν το αποφορτίσεται μέχρι να κλήσεις από μόνο του ενεργοποιείται το 3G στην επόμενη φόρτιση/ενεργοποίηση από μόνο του!!!
Ακόμα τι είναι τα push to mail???

Και τέλος να πω πως είναι πολύ μεγάλος προδότης το iPhone (4s) γιατί ακόμα και ενεργοποιημένο συνθηματικό κλειδώματος να έχεις σου εμφανίζει στην αρχική οθόνη τα νέα μηνύματα και από ποιόν/ά είναι!!!


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 8 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Google (1)