Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 2 ψήφοι

Apple products: Τί μισώ σε αυτά?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
82 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   georgebest2

georgebest2

    iPH Contributor

  • 1143 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/05/2012 - 21:09

Δεν σε αφήνουν ούτε σε υπολογιστές ούτε σε κινητές συσκευές να τις τροποποιησεις και να τις κανεις οτι θελεις!
GIVE CUSTOMIZATION TO THE WORLD!!!


Παρε Android ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 27/05/2012 - 21:11

Μεγάλες αλήθειες:
1)Σίγουρα καλύτερο λειτουργικό το OSX αλλά τελευταία προσεγγίζει boot windows και ξεπερνάει
2)Μεγαλύτερα κολλήματα ακόμα κι από τη Microsoft που δεν είναι και το παράδειγμα της open-minded εταιρίας
3)Πολύ λιγότερα τεχνικά προγράμματα σε OSX από Windows κάθε είδους.Ας πούμε spice δεν υπάρχει ανάλογο τόσο καλό,το matlab δεν είναι τόσο καλό,leonardo δεν υπάρχει κτλ κτλ.
Σ αυτό παίζει ρόλο ότι αν μάθεις ένα πρόγραμμα μετά δύσκολα ψάχνεις ένα άλλο ενός άλλου λειτουργικού.
4)Τα windows μπορείς να τα έχεις μόνα τους,τα OSX αν θες τέτοια εξειδικευμένα προγράμματα πρέπει να τα έχεις dual boot.

Μην πέσετε να με φάτε.

Αναρτημένη εικόνα


#33   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/05/2012 - 21:52

Δεν σε αφήνουν ούτε σε υπολογιστές ούτε σε κινητές συσκευές να τις τροποποιησεις και να τις κανεις οτι θελεις!
GIVE CUSTOMIZATION TO THE WORLD!!!


Μέ συγχωρείς για το ύφος, αλλά μιλάς σοβαρά ?!
Τό Mac OS X είναι Unixoειδές και ακόμη και η παραμικρή πτυχή τπύ συστήματος καθορίζεται από αυτόνομα .plist files (σέ αντίθεση με τήν μονολιθική Registry τών Windows), κάτι που σημαίνει μπορείς να αλλάξεις κυριολεκτικά τά πάντα, από τό πώς φαίνεται και πώς λειτουργεί τό παραμικρό.

Τελευταία επεξεργασία από: giannisg2004, 27/05/2012 - 21:52


#34   panosg7

panosg7

    iPH newbie

  • 44 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 27/05/2012 - 22:06

Είναι απλά τα πράγματα ....το Android επιτρέπει η google να μπαίνει στην κάθε φτηνιαρικη κινεζια!επεσε στα χέρια μου ένα τέτοιο ταμπλετ το δούλεψα λίγο και μετα έπιασα το μηλοφωνο μου και νόμιζα ότι ανακάλυψα το τροχό!αυτο νομίζω τα λέει όλα!
Οκ έχει σπαστικα η Apple αλλά είναι πολυ μπροστά απο τους υπόλοιπους.

Αυτο που μου τη σπάει λίγο εμένα είναι ο αναποδος τρόπος γραφής των τόνων σε σχέση με τα pc...αν γράφεις για πολλή ώρα στο iPad και μετα πας στο pc βράστα!

#35   giannisg2004

giannisg2004

    iPH Contributor

  • 914 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/05/2012 - 22:23

Αφορμή γι αυτό το θέμα στάθηκε ένα κόλλημα στο mac πριν από λίγο που μου έσπασε τα νεύρα... <_<

Λοιπόν, οκ καλή, χρυσή η Apple, έχει απίστευτα προϊόντα κ εφαρμογές αλλά δεν παύει να έχει κ πολλά προβλήματα, κολλήματα κ γενικότερα πράγματα που σου σπάνε τα νεύρα >:(

Ας γράψουμε εδώ ο καθένας τί του σπάει τα νεύρα σε προϊόντα της Apple. Είτε για mac είτε για iPhone είτε για MacOs κ iOS ο,τιδήποτε σας την σπάει.




Τα δικά μου:
1) μισώ το spotlight στα mac!!! είναι άχρηστο κ έτσι κ ξεκινήσει ξαφνικά (γιατί δεν μπορείς να το ρυθμίσεις μόνο να το απενεργοποιήσεις με πατέντες) να φορτώνει σου κολλάει τα πάντα! Όλα σέρνονται...
2) ο safari...... πότε θα καταλάβουν ότι πραγματικά πρέπει να το αποσύρουν... κ καλά στα mac τον αγνοείς κ ζρησιμοποιείς κάτι άλλο, στο iOS που τα πάντα είναι συνδεδεμέν πάνω του? κατά τη γνώμη μου ο safari είναι χειρότερος κ από το ie.
3) quicktime....... δεν χρειάζεται να σχολιάσω παραπάνω...
4) το ότι δεν μπορώ να δω ένα blu-ray στο πανάκριβο mac μου! ok το ξέρω όταν το αγόραζα αλλά κ μόνο να αρνείσαι να βάλεις το καλύτερο μηχανημα κ την τελευταία τεχνολογία στα drives σου δεν σου δίνει το δικαίωμα να ονομάζεις super-drive ένα μηχάνημα που διαβάζεις cd κ dvd... to 2012!!!!!!!!!
5) στο iOS θέλω να έχω την επιλογή να μην βλέπω τις εφαρμογές κιοσκι, χρηματιστήριο κ καιρος. θα μπορούσαν απλά να τις κάνουν όπως κάνανε με το ibooks
6) στα mac πάλι, το χοροπηδηκτό εικονίδιο που σου σπαει τα νεύρα!!! κάνεις τη δουλειά σου κ ξαφνικά το itunes ή όποια άλλη εφαρμογή τρέχει στο παρασκήνιο για οποιοδήποτε λόγο σου πετάει ένα μνμ. αρχίζει να χοροπηδά το εικονίδιο.... συνέχεια... ακατάπαυστα... ώσπου εσυ να σταματήσεις αυτό που κάνεις κ απλά να το πατήσεις για να σταματήσει
7) ένα από τα πιο αγαπημένα μου προϊόντα της apple που είχα ποτέ αγοράσει ήταν to ipod classic 360gb πριν 4 χρόνια (ή κ παραπάνω). ήταν πραγματικά τέλειο. είχα περάσει όλα μου τα τραγούδια μέσα με τη λογική να τα έχω όλα μαζεμένα εκεί (δεν υπήρχε itunes match τότε). μόλις τα αντέγραψα όλα οκ. κάποιους μήνες αργότερα θέλησα να πάρω μερικά τραγούδια κ να τα δώσω σ' ένα φίλο, εεεεε.... δεν γινότανε!!!!!! απίστευτο?
8) time machine, μαγεία! πολύ καλή εφαρμογή για backup σχεδόν τέλεια... σχεδόν.... γιατί έχει 1 απίστευτα ενοχλητικό πρόβλημα.... δεν μπορείς να ρυθμίσεις πότε θέλεις εσύ να γίνετε το backup... ας πούμε κάθε βράδυ όταν δεν χρησιμοποιώ τον mac μου... όχι 5-6 χρόνια μετά που πρωτοκυκλοφόρησε ακόμα στην apple δεν έχουν σκεφτεί ότι ένας χρήστης μπορεί να θέλει κάτι τόσο απλό.


Αυτά προς το παρόν, αν σκεφτώ κ άλλα θα σας πω.
Πείτε κ εσείς τα δικά σας.

*ελπίζω να μην υπήρχε πουθενά αντίστοιχο topic γιατί δεν το κοίταξα :P


1.) To Spotlight το θεωρώ πολύ χρήσιμο, το χρησιμοποιώ συνέχεια, Καί σάν Application launcher και γενικά γιά να ψάξω τό παραμικρό. Γιατί να θές να τό απενεργοποιήσεις; Σχετικά βαρύ γίνεται μόνο όταν κάνει indexing (Καί μόνο άν έχεις HDD Καί όχι SSD), αλλά αυτό συμβαίνει σέ νέες εγκαταστάσεις ή μεγάλες μετακινήσεις/διαγραφές αρχείων ή δημιουργία/διαγραφή partitions.

2.) Νά τόν αποσύρουν;! Σέ καμία περίπτωση δέν είναι τόσο κακός! Γρηγορότερος από Firefox και περισσότερα extensions από Chrome. Νομίζω σέ ταχύτητα καί λειτουργίες είναι ανάμεσα σέ αυτούς τούς 2.
Το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι δένει καλά με το λειτουργικό, προσφέροντας υποστήριξη για πολλά gestures και λειτουργίες όπως reader, reading list κ.ά. .

3.) QuickTime. Πραγματικά είναι ο πιό ελαφρύς και όμορφος player για απλούς τύπους αρχείων (που υποστηρίζονται από τό Mac OS X). Δέν έχει πολλές δυνατότητες (αναφέρομαι στόν QuickTime X), άν και μερικές που έχει όπως screen recording είναι χρήσιμες, αλλά έρχεται δωρεάν με το λειτουργικό, οπότε δέν υπάρχει θέμα. Ο QuickTime Pro έχει πολλές δυνατότητες, κυρίως σέ μετατροπές και export αρχείων, πάντα σέ υποστηριζόμενα αρχεία, αλλά όντως είναι παλιός και έχει ουσιαστικά αποσυρθεί.

4.) Συμφωνώ. Αλλά άν τό δείς από τήν πλευρά τής Apple, αρχικά τό μέλλον τού BluRay ήταν αβέβαιο (υπήρχε Καί τό HD-DVD !), ενώ μόλις αυτό εδραιώθηκε, άρχισε μιά στροφή πρός τής cloud υπηρεσίες και γενικά μία σχετική απαξίωση τών physical media. Και εγώ θα ήθελα BluRay στό MacBook Pro μου, αλλά αμφιβάλλω άν θά τό δούμε ποτέ στά Mac!

5.) Agreed!

6.) Συμφωνώ, και εμένα μου σπάει τά νεύρα! Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει τρόπος να τό κλείσουμε, απλά βαριέμαι να ψάχνω στό Terminal!

7.) Μάλλον θέμα DRM άν τά κομμάτια τά είχες πάρει παλιά από τό iTunes Store. Βέβαια, παλιότερα όλα τά ηλεκτρονικά καταστήματα είχαν DRM, τό iTunes νομίζω ήταν τό πρώτο που, λόγω θέσης και ισχύος στήν αγορά, κατόρθωσε να το καταργήσει!

8.) Αυτό αλλάζει! Θά σού έγραφα τήν εντολή που πρέπει να δώσεις (στήν ουσία τροποποείς το com.apple.backupd που βρίσκεται στό /System/Library/LaunchDaemons), αλλά υπάρχουν έτοιμα προγραμματάκια, που είναι Καί πιό εύχρηστα, και έχουν και περισσότερες επιλογές. Δές τό TimeMachineEditor και TimeMachineScheduler.


Τέλος, γιά 'μένα ένα σημαντικό θέμα είναι το πρόβλημα με τίς οθόνες τών iMac. Απ'ότι φαίνεται, συνήθως οφείλεται σέ σκόνη που μαζεύεται στήν ψύξτρα τού επεξεργαστή, με αποτέλεσμα ή η σκόνη να περνάει στήν οθόνη και να φαίνεται σάν σκιά (ευτυχώς με ένα καθάρισμα επανέρχεται), ή να ανεβαίνει η θερμοκρασία και η οθόνη να παρουσιάζει μόνιμες σκιές λόγω νλάβης από τήν αυξημένη θερμοκρασία (συνήθως μή αναστρέψιμο).

#36   pro8

pro8

    iPH Enthousiast

  • 530 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/05/2012 - 22:27

Μισω υπερβολικα τις ΤΙΜΕΣ τους....

#37   oboys10

oboys10

    iPH Member

  • 279 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/05/2012 - 22:45

Όλα καλά! Να μην αλλάξει τίποτα!

#38   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 27/05/2012 - 23:10

1.) To Spotlight το θεωρώ πολύ χρήσιμο, το χρησιμοποιώ συνέχεια, Καί σάν Application launcher και γενικά γιά να ψάξω τό παραμικρό. Γιατί να θές να τό απενεργοποιήσεις; Σχετικά βαρύ γίνεται μόνο όταν κάνει indexing (Καί μόνο άν έχεις HDD Καί όχι SSD), αλλά αυτό συμβαίνει σέ νέες εγκαταστάσεις ή μεγάλες μετακινήσεις/διαγραφές αρχείων ή δημιουργία/διαγραφή partitions.

2.) Νά τόν αποσύρουν;! Σέ καμία περίπτωση δέν είναι τόσο κακός! Γρηγορότερος από Firefox και περισσότερα extensions από Chrome. Νομίζω σέ ταχύτητα καί λειτουργίες είναι ανάμεσα σέ αυτούς τούς 2.
Το βασικό του πλεονέκτημα είναι ότι δένει καλά με το λειτουργικό, προσφέροντας υποστήριξη για πολλά gestures και λειτουργίες όπως reader, reading list κ.ά. .

3.) QuickTime. Πραγματικά είναι ο πιό ελαφρύς και όμορφος player για απλούς τύπους αρχείων (που υποστηρίζονται από τό Mac OS X). Δέν έχει πολλές δυνατότητες (αναφέρομαι στόν QuickTime X), άν και μερικές που έχει όπως screen recording είναι χρήσιμες, αλλά έρχεται δωρεάν με το λειτουργικό, οπότε δέν υπάρχει θέμα. Ο QuickTime Pro έχει πολλές δυνατότητες, κυρίως σέ μετατροπές και export αρχείων, πάντα σέ υποστηριζόμενα αρχεία, αλλά όντως είναι παλιός και έχει ουσιαστικά αποσυρθεί.

4.) Συμφωνώ. Αλλά άν τό δείς από τήν πλευρά τής Apple, αρχικά τό μέλλον τού BluRay ήταν αβέβαιο (υπήρχε Καί τό HD-DVD !), ενώ μόλις αυτό εδραιώθηκε, άρχισε μιά στροφή πρός τής cloud υπηρεσίες και γενικά μία σχετική απαξίωση τών physical media. Και εγώ θα ήθελα BluRay στό MacBook Pro μου, αλλά αμφιβάλλω άν θά τό δούμε ποτέ στά Mac!

5.) Agreed!

6.) Συμφωνώ, και εμένα μου σπάει τά νεύρα! Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχει τρόπος να τό κλείσουμε, απλά βαριέμαι να ψάχνω στό Terminal!

7.) Μάλλον θέμα DRM άν τά κομμάτια τά είχες πάρει παλιά από τό iTunes Store. Βέβαια, παλιότερα όλα τά ηλεκτρονικά καταστήματα είχαν DRM, τό iTunes νομίζω ήταν τό πρώτο που, λόγω θέσης και ισχύος στήν αγορά, κατόρθωσε να το καταργήσει!

8.) Αυτό αλλάζει! Θά σού έγραφα τήν εντολή που πρέπει να δώσεις (στήν ουσία τροποποείς το com.apple.backupd που βρίσκεται στό /System/Library/LaunchDaemons), αλλά υπάρχουν έτοιμα προγραμματάκια, που είναι Καί πιό εύχρηστα, και έχουν και περισσότερες επιλογές. Δές τό TimeMachineEditor και TimeMachineScheduler.


Τέλος, γιά 'μένα ένα σημαντικό θέμα είναι το πρόβλημα με τίς οθόνες τών iMac. Απ'ότι φαίνεται, συνήθως οφείλεται σέ σκόνη που μαζεύεται στήν ψύξτρα τού επεξεργαστή, με αποτέλεσμα ή η σκόνη να περνάει στήν οθόνη και να φαίνεται σάν σκιά (ευτυχώς με ένα καθάρισμα επανέρχεται), ή να ανεβαίνει η θερμοκρασία και η οθόνη να παρουσιάζει μόνιμες σκιές λόγω νλάβης από τήν αυξημένη θερμοκρασία (συνήθως μή αναστρέψιμο).

Συμφωνώ πως αυτό που πρέπει πρώτα από όλα να αλλάξει είναι το πρόβλημα με τις οθόνες !! Εδώ μιλάμε για αστοχία υλικού και όχι για κομπλεξικό μαρκετιστικο κόλλημα που με μια μελλοντική αναβάθμιση διορθώνεται ως κάτι νέο !!
Είναι η σκόνη που εισέρχεται στο πάνελ και φεύγει με εσωτερικό καθαρισμό , δεν νομίζω να είναι λόγο αυξημένης θερμοκρασίας επειδή ουτοση άλλως τα πάνελ είναι κατασκευασμένα με ανοχές και προς τα πάνω , οπότε για να καούνε κάνοντας λεκέδες στην επιφάνειά τους , πρέπει πρακτικά να πάψει η ψήκτρα να ψύχει !! Πάντως είτε το ένα ...είτε το άλλο...στην τελική πρέπει τα πάνελ να στεγανοποιηθούν καλύτερα ή να αποκτήσουν μεγαλύτερες θερμικές ανοχές , πράγμα που σημαίνει....σχεδιάστε και κατασκευάστε νέο εξάρτημα - πάνελ από την αρχή ή αλλάξτε προμηθευτή !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 27/05/2012 - 23:10


#39   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 27/05/2012 - 23:12

Όλα καλά! Να μην αλλάξει τίποτα!

Ας αλλάξουν τουλάχιστον οι τιμές τους...

#40   taigetos

taigetos

    iPH Contributor

  • 1271 μηνύματα
  • Twitter:@niko_grigo
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/05/2012 - 23:33

Ραδιόφωνο στο iphone θα ήθελα, και τι είναι αυτο το πράγμα με την τεράστια διαφορά τιμής σε ipad στις χωρητικότητες...16gb με 32gb 110 ευρώ διαφορά!!!

#41   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 28/05/2012 - 12:57

Ραδιόφωνο στο iphone θα ήθελα, και τι είναι αυτο το πράγμα με την τεράστια διαφορά τιμής σε ipad στις χωρητικότητες...16gb με 32gb 110 ευρώ διαφορά!!!

Κάπου τόσο είναι και στο iPhone όμως...

#42   uriaman1

uriaman1

    iPH Enthousiast

  • 478 μηνύματα
  • Twitter:@ilperfecto
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:uriaman1

Δημοσίευση 28/05/2012 - 13:46

στο iphone, περα απο BT, ραδιοφωνα και αναφορες παραδοσης (ευτυχως εχουμε και jailbreak για πολλα απο αυτα) μου τη σπαει που η apple δε δινει καμια προσβαση στο filesystem (με εξαιρεση κατι χαζες εφαρμογες του app store που θελουν και desktop client), γιαυτο θα ηθελα να δω και εναν native file manager, σε συνδυασμο με λειτουργια USB mass storage απο την apple, για να μπορεις να μεταφερεις εγγραφα και να περνας πραγματα απο αλλους υπολογιστες με απλο drag n drop στο κινητο.

στα mac, δεν εχω ιδιαιτερες απαιτησεις μιας και ειμαι με το λευκο macbook του 2007, το garageband του το εχει, ισως λιγο καλυτερη ποιοτητα ηχου τοσο στην αναπαραγωγη οσο και στην ηχογραφηση, και σιγουρα ξερω οτι μισω το spotlight, βοηθαει εξαιρετικα σπανια, συνηθως θυμαμαι που εχω τα αρχεια μου...

#43   italos

italos

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 28/05/2012 - 13:50

τα λεφτά που δεν έχω για να τα πάρω όλα...

#44   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6755 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 28/05/2012 - 14:13

Θα μιλήσω για ios γιατί mac δεν είχα ποτέ

1)Υπάρχει fm/radio receiver και δεν είναι ενεργοποιημένος για κάποιο απίστευτο κόλλημα της Apple.
2)Δε μου χρειάζεται το bluetooth πρακτικά αλλά μου τη σπάει το κόλλημά της να είναι πρακτικά άχρηστο
3)Δεν δίνεται η δυνατότητα συντομεύσεων
4)Λογοκρισία νέων εφαρμογών στο AppleStore πχ chrome

Και άλλα μου τη σπάνε αλλά δεν μου έρχονται τώρα,όταν μου έρθει κάτι θα το ξαναπώ.


ακριβως αυτα !!! (ειδικα για το ραδιφωνο ειναι α-πα-ρα-δε-κτοι) + μερικα ακομη
διαφορα προφιλ πχ, (απωθημενα απο nokia :lol: )
αναφορα μηνυματος
ξυπνητηρι με μουσικη χωρις να απαιτειται να αγορασω app
επιλογη υπενθυμησης γενεθλιων οποια ωρα θελω κ οχι μονο στις 9 το πρωι

τι ξεχασα ?? ... :rolleyes:

#45   VasmaV

VasmaV

    iPH Member

  • 242 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G
  • GameCenter:VASMAV

Δημοσίευση 28/05/2012 - 14:58

αυτό που δεν καταλαβαίνω και δεν μου αρέσει στο iOS είναι γιατί δεν υπάρχει ενας file explorer, ο οποίος να είναι κοινός για όλα τα apps. Θέλω να μπορώ να έχω κάπου όλα μου τα docs, excels, ppt κτλπ για να μπορώ να τα βρω κάπου και να τα ανοίξω με όποιο πρόγραμμα θελω. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να τα περάσω στο κάθε app ξεχωριστά

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Facebook (1)