Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

Αγορά macbook air 2012.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/07/2012 - 11:47

Πήγα και κοίταξα και τα δύο μοντέλα το macbook air με τα 128gb ssd και το macbook pro αυτό:

MD101GR/A με τον i5 και αυτό

MD102GR/A

με τον i7 (8 gb ram). Και τα 3 είναι τέλια :lol:. Μπορώ να πω ότι το air με

εντυπωσίασε περισσότερο από τα αλλά δύο. Το θέμα είναι ότι η χρήση που θα κάνω εγώ είναι ελαφριά έως μέτρια

επεξεργασία video,εικόνας, ήχου... pdf αρχεία, office για εργασίες κτλπ., Internet. Απ' ότι ρώτησα μου είπαν ότι το air με καλύπτει. Και εγώ πιστεύω πως για τις εργασίες που το θέλω είναι αρκετό, αφού θα το πάρω και με 8gb ram. Το θέμα που σκέφτομαι τώρα είναι αν θα μου είναι αρκετά τα 128gb του ssd. Ξέρετε μήπως πόσο χώρο πιάνουν τα προγράμματα και το λειτουργικό που έχει ο το macbook όταν θα το πάρω; δηλαδή μόλις το ανοίξω πόσο χώρο θα έχω διαθέσιμο; Να πω ότι είμαι φοιτητής και με ενδιαφέρει αρκετά η φορητότητα.

Τι γνώμη έχετε εσείς λοιπόν;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   samsavas

samsavas

    iPH Contributor

  • 1262 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen
  • GameCenter:nooberpr

Δημοσίευση 09/07/2012 - 11:51

Φιλε μου οσο πιανουν και στα windows..
Το πολυ πολυ αγορασε ενα εξωτερικο ετσι ωστε να περνας εκει ταινιες/μουσικη κλπ κλπ και αφηνεις στον ssd τα βασικα προγραμματα που χρησιμοποιεις.!

Τελευταία επεξεργασία από: samsavas, 09/07/2012 - 11:53


#18   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 09/07/2012 - 11:52

Δεν έχει άλλο δίσκο πέρα από τον SSD πάνω; Αν δεν έχει δεν πρόκειται να σε φτάσει με τίποτα... Μόλις τον πάρεις θα έχεις γύρω στα 115-120... Με τα προγράμματα που θα βάλεις για επεξεργασία όλων αυτών που θες και με τα υπόλοιπα για άλλες καθημερινές χρήσεις θα πας κάτω από 100 σίγουρα... Μετά με τα αρχεία για επεξεργασία και όλα αυτά θα είσαι στο όριο... Να μην μπορείς να έχεις κάποια τραγούδια ταινίες κτλ πάνω; Πιστεύω θα χρειαστείς σίγουρα εξωτερικό σκληρό...

#19   tasosppntnpls

tasosppntnpls

    iPH Addict

  • 600 μηνύματα
  • Twitter:@tasosppntnpls
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:tasosppntnpls

Δημοσίευση 09/07/2012 - 12:04

δεν είναι τίποτα να πάρεις έναν εξωτερικό δίσκο και να αποθηκεύεις τα πάντα εκεί.

#20   incas3

incas3

    iPH newbie

  • 72 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2012 - 13:04

Αυτο που εγω σε συμβουλευω ειναι να κοιταξεις (οτι και αν παρεις,σιγουρα προτεινω pro) το apple care(να βαλεις και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο).Σημερα ενας φιλος μου πηγε το imac (εκτος εγγυσης,early 2011,αγοραστηκε 2000ευρω) για service(χτυπησε δισκος και το dvd δεν διαβαζε καλα...και του ζητησαν....530 ευρω :wacko: . τρελλα λεφτα...οτι ναναι ζητανε σαυτην την χωρα.... apple care για να μην μπλεξεις λοιπον...

#21   GiannisDragoumis

GiannisDragoumis

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 09/07/2012 - 13:07

Σωστά, ό,τι και να κάνεις, μην ξεχάσεις να αγοράσεις apple care, μιας και λόγω ότι δεν έχουμε official service στην Ελλάδα σου ζητάνε τα άλλα μαγαζιά τον πατέρα τους και την μάνα τους για να σου επισκευάσουν το μηχάνημα.

#22   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 09/07/2012 - 13:44

Από ότι υπολογίζω αν θα έχω ελεύθερο χώρο 100-110 gb μόλις πάρω το μηχάνημα...θα περάσω 5-8 προγράμματα, δεν νομίζω να είναι πάνω από 30gb. Ύστερα κάθε αρχείο,δεδομένο το οποίο θα επεξεργάζεται και θα είναι έτοιμο σίγουρα θα κρατιέται σε κάποιο backup (σε εξωτερικό δίσκο) οπότε μπορεί και να διαγράφετε από το macbook. Τώρα έχω σκεφτεί ότι αν κάποιο πρόγραμμα δεν το χρειάζομαι και τόσο θα μπορώ να το έχω στο εξωτερικό δίσκο και να το τρέχω από εκεί.
Όσο αφορά τώρα το iMac...δεν θέλω να πάρω ακόμα για 3 λόγους: α) γιατί έχω ακούσει διάφορα για την οθόνη τους και θα ήταν καλό να περιμένω τα νέα μοντέλα που ίσως να έχει διορθωθεί το πρόβλημα, β) γιατί θέλω κάτι πολύ φορητό και γ) γιατί πρόκειται να πάρω iMac μόλις τελειώσω την σχολή διότι τότε θα χρειάζομαι κάτι τόσο καλό για την δουλεία μου (αν έχουμε δουλειά :P ).
Για το apple care τώρα, σίγουρα θα πάρω μόλις πριν τελειώσει η εγγύηση της Apple που είναι για 1 χρόνο.

Εσείς πιστεύετε ότι καλά τα υπολογίζω σχετικά με το χώρου του ssd στο macbook;

Τελευταία επεξεργασία από: TrankLL, 09/07/2012 - 13:48


#23   spirosad

spirosad

    iPH newbie

  • 47 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 10/07/2012 - 12:08

Φίλε μου αν δεν κάνω λάθος το air που κοιτάς σε αυτά τα λεφτά είναι με τα 256GB οπότε λογικά θα είσαι καλυμμένος.

#24   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/07/2012 - 17:08

Τι πιστεύεται τελικά; Είναι αρκετά τα 128gb ή χρειάζομαι 256gb;

#25   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 10/07/2012 - 17:17

Τι πιστεύεται τελικά; Είναι αρκετά τα 128gb ή χρειάζομαι 256gb;

Πιστεύω πως θα τα χρειαστείς τα 256!

#26   vidalis

vidalis

    iPH Member

  • 314 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:vidalis

Δημοσίευση 10/07/2012 - 18:19

το προ , εκτος οτι μπορεις να αλλαξεις οτι θες (σκληρο,σσδ,ραμ,μπαταρια) ειναι και πολυ πιο δυνατο , καμια σχεση ο i7 με τον i5 , οσο για φοριτοτητα δεν νομιζω οτι το 13" ειναι τοσο μεγαλο λαπτοπ , το αιρ για εμενα ειναι καθαρα μαρκετινγκ

#27   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 10/07/2012 - 18:29

Ναι αλλά από την άποψη ότι θα έχεις ένα σταθερό υπολογιστή για τις πιο βαριές δουλειά πχ. iMac... και θες κάτι γρήγορο και ελαφρύ για τις μικρές και μεσαίες εργασίες το οποίο θα το έχεις παντού, το macbook air δεν είναι καλύτερο;

#28   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/07/2012 - 14:17

Τελικά παιδεία τι πιστεύετε; Είναι καλή επιλογή το macbook air 13inch με 128gb ssd και 8gb ram για ελαφριά επεξεργασία video,εικόνας, ήχου, εργασίες office(Word,Exel κτλπ.), pdf, Ιnternet; Θέλω επίσης να είναι αρκετά φορητό αφού θα το κουβαλάω στην σχολή(μέσα σε μετρό,τρένα,τραμ).
Ακούω...! :lol:

#29   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 11/07/2012 - 14:19

Τελικά παιδεία τι πιστεύετε; Είναι καλή επιλογή το macbook air 13inch με 128gb ssd και 8gb ram για ελαφριά επεξεργασία video,εικόνας, ήχου, εργασίες office(Word,Exel κτλπ.), pdf, Ιnternet; Θέλω επίσης να είναι αρκετά φορητό αφού θα το κουβαλάω στην σχολή(μέσα σε μετρό,τρένα,τραμ).
Ακούω...! :lol:

Αν είχε μεγαλύτερο δίσκο ναι... Με αυτόν το σκληρό εγώ δεν θα το αγόραζα... 128gb είχαν οι υπολογιστές του 2000

#30   adinamos

adinamos

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 11/07/2012 - 15:43

Και εγω το νεο 13" AIR πηρα, το μικρο μοντελο για τη χρηση που περιγραφεις πανω κατω. Δεν το εχω στα χαρια μου ακομα βεβαια για να γραψω εντυπωσεις, αλλα πιστευω θα μας καλυψει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες