Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 2 ψήφοι

Αγορά macbook air 2012.


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
56 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   Thodoris19s

Thodoris19s

    iPH Addict

  • 647 μηνύματα
  • Twitter:@tspatas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:thodoris20

Δημοσίευση 13/07/2012 - 14:04

Φίλε μου μη το κουράζουμε άλλο το θέμα... Αν ήθελες κάτι για βασικό pc εννοείται το pro. Αλλά αφού είσαι φοιτητής θέλεις φορητότητα ταχύτητα και δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις ίσως και όρεξη για να κάνεις τις βελτιώσεις που χρειάζεται το pro πας για air δεν το συζητάμε... Γιατί συνεχίζεις και βασανίζεσαι δεν καταλαβαίνω...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/07/2012 - 14:12

Φίλε μου μη το κουράζουμε άλλο το θέμα... Αν ήθελες κάτι για βασικό pc εννοείται το pro. Αλλά αφού είσαι φοιτητής θέλεις φορητότητα ταχύτητα και δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις ίσως και όρεξη για να κάνεις τις βελτιώσεις που χρειάζεται το pro πας για air δεν το συζητάμε... Γιατί συνεχίζεις και βασανίζεσαι δεν καταλαβαίνω...

Γιατί φοβάμαι μήπως τελικά κάνω χαζομάρα άμα πάρω το air αντί του pro, ε και γιατί γενικότερα έχω μάθει να τα ψάχνω αρκετά αυτά που αγοράζω ότι και αν είναι :lol: .

#48   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 13/07/2012 - 14:16

Χωρίς ssd σήμερα δεν κάνεις τίποτα... αν ήταν να μην έχω ssd παίρνω ένα λαπτοπ τον 500 ευρό.



κανεις μεγαλο λαθος σε αυτο που λες! μια χαρα ειναι και ο κανονικος! και ειδικα σε ενα μηχανημα οπως το air εκτος απο μπαταρια και λιγοτερο "βαρος" δεν σου προσφερει τπτ αλλο τοοοοσο αξιολογο! τωρα για το Pro το συζηταμε.. να μου ελεγες οτι εχεις φτιαξει ενα high end σταθερο και δεν ειχες ssd να ελεγα οντος δεν πας πουθενα.. τωρα στα λαπτοπ... τι να σου πω.. παντως τα μπερδευεις.. μια θες καλο mac, μια θες φορητοτητα... οτι νομιζεισ φιλαρακι...

#49   TrankLL

TrankLL

    iPH Member

  • 292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 13/07/2012 - 14:26

κανεις μεγαλο λαθος σε αυτο που λες! μια χαρα ειναι και ο κανονικος! και ειδικα σε ενα μηχανημα οπως το air εκτος απο μπαταρια και λιγοτερο "βαρος" δεν σου προσφερει τπτ αλλο τοοοοσο αξιολογο! τωρα για το Pro το συζηταμε.. να μου ελεγες οτι εχεις φτιαξει ενα high end σταθερο και δεν ειχες ssd να ελεγα οντος δεν πας πουθενα.. τωρα στα λαπτοπ... τι να σου πω.. παντως τα μπερδευεις.. μια θες καλο mac, μια θες φορητοτητα... οτι νομιζεισ φιλαρακι...

Εγώ προσπαθώ μέσα απο αυτό το ποστ να βρω το ιδανικό μοντέλο για αυτό που θέλω να κάνω, δηλαδή το ιδανικό για μένα είναι και καλό mac και φορητοτητα μαζί. Έτσι μέσω αυτού του ποστ προσπαθώ να καταλάβω, τι συμφέρει, τι δεν συμφέρει, τι αξίζει, τι δεν αξίζει για τα δικά μου πάντα δεδομένα.

#50   stalll

stalll

    iPH Contributor

  • 1125 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S

Δημοσίευση 13/07/2012 - 14:31

ναι ρε συ εννοειται... κοιτα οπως σου λενε και οι αλλοι, παιρνεις προ αν θες κατι πιο δυνατο.. αλλιως παιρνεις air αν θες οτι πιο φορητο υπαρχει.. αν θες απαιτησεις,αναβαθμισεις κλπ.. η πας σε προ και το φτιαχνεις τουμπανο απο την αρχη(εργοστασιακα αναβαθμισμενο) η αργοτερα μονος σου.. αλλιως air και αναβαθμισμενο απο την αρχη μονο... απλα σκεψου οτι στο air θα θες και ενα driver εξωτερικο και ισως και μια thunderbolt to ethernet..

#51   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2012 - 14:37

γιατι σας ειπε κανεις οτι οι κλασικοι usb 2.0 3.0 εξωτερικοι δεν παιζουν στο pro ?

#52   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 13/07/2012 - 16:28

γιατι σας ειπε κανεις οτι οι κλασικοι usb 2.0 3.0 εξωτερικοι δεν παιζουν στο pro ?

και στο air φυσικα...

#53   Alexthekiller1993

Alexthekiller1993

    iPH Contributor

  • 1515 μηνύματα
  • Twitter:@AlexNannos
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Alex-the-killer

Δημοσίευση 13/07/2012 - 16:49

Το air και το pro εχουν θυρα thundebolt ?

#54   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 13/07/2012 - 16:52

Ναι..

Αναρτημένη εικόνα


#55   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 13/07/2012 - 16:52

Το σίγουρο είναι πως αν κάποιος θέλει το λαπτοπ για κύριο μηχάνημα, το air δεν θα του φτάσει, αν κάποιος χρειάζεται κάτι για δεύτερο μηχάνημα το οποίο να είναι έχει φορητότητα, ταχύτητα και δυνατότητες θα πάρει air. Και σκέφτομαι εγώ τώρα, αφού το θέλω για δεύτερο μηχάνημα και για την σχολή μου, που χρειάζομαι φορητότητα γιατί να μην πάρω air, το οποίο από μόνο του έχει ssd κτλπ. και δεν θα ασχοληθώ καθόλου μαζί του. Από την άλλη σκέφτομαι μήπως δεν με καλύψει και χρειάζομαι pro, που εντάξει δεν είναι air αλλά ούτε είναι κανένα τέρας, επίσης σκέφτομαι ότι άμα πάρω pro θα πρέπει να αρχίσω να το σκαλίζω, με το να το ανοίγω να βάζω ssd, ram , backup να φτιάχνω usb με το λειτουργικό, να διαμορφώσω τον ssd κάπως για να δουλέψει( δηλαδή να κάνω κάποια πράγματα που δεν τα ξέρω και φοβάμαι μην κάνω καμία ζημιά). Και εκτός όλων αυτών σκέφτομαι ότι το air με ssd 128gb, 8gb ram, i5 θα κοστίσει 1490 ευρό και το pro με 4gb ram, απλό σκληρό, i5 θα κοστίσει 1350 ευρό +50-60 ευρό για 8gb ram +150 ευρό για ssd 128gb(που άμα βάλω θα βάλω 256gb) φτάνει τα 1550 και θα έχω και την αγωνία αν θα τα κάνω όλα σωστά και αν θα λειτουργήσει το μηχάνημα.
Γι΄ αυτό και το συζητάω ακόμα γιατί φοβάμαι μήπως μπλέξω σε φασαρίες άμα πάρω pro....


Η διαδικασία για αλλαγή δίσκου και ραμ είναι πανεύκολη, μην το φοβάσαι..
Να και ένα βιντεάκι που δείχνει την αλλαγή του σκληρού με ssd μαζί με όλη τη διαδικασία για να περάσεις το λειτουργικό σε usb..

http://www.youtube.com/watch?v=cfiGF_pjqvM

#56   adinamos

adinamos

    iPH Member

  • 262 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/07/2012 - 12:01

Εγώ μολις loggara απο το νεο μου 1.8/8/128 Αιρ! Ελπιζω να μη το μετανιωσω γιατι και εγω για πρώτο Η/Υ το πηρα υποτιθεται..

#57   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/07/2012 - 12:06

μια χαρα μηχανηματακι ειναι
απλα ξεχνας τον ορο gaming...




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες