Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SSD για mac mini 2011 (i5 2.3)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
79 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 20/08/2012 - 01:13

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ

Τίποτα καρντάση !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 20/08/2012 - 13:17

Οσοι βάζετε after market ssd μην ξεχνάτε την εφαρμογη trim enabler.
http://www.macupdate...52/trim-enabler

#33   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 20/08/2012 - 13:31

Αν δεν κάνω λάθος το mountain υποστηρίζει το trimming, επίσης ο ocz υποστηρίζει trimming.. αλλα πάλι thanks καλά που το ανέφερες

#34   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 20/08/2012 - 13:36

Για τον vertex 3 δεν χρειάζεται...

Υποστηρίζει το mountain trim για όλους;

Edit: στο mbp που τελικά έχω vertex 2 ( ο agility τελικά ειναι στης αδερφής μου) δεν υποστηρίζει trim χωρις το προγραμμα

Τελευταία επεξεργασία από: michkal91, 20/08/2012 - 13:39


#35   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/08/2012 - 13:37

Όχι δεν υποστηρίζει, μόνον αυτούς που βάζει η Apple!
Once You Go Mac You Never Go Back

#36   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 20/08/2012 - 14:32

Specifications:
  • 128GB Capacity
  • SATA 6Gbps Interface
  • Up to 560MB/s Max READ
  • Up to 430MB/s MAX WRITE
  • 90,000 IOPS (Max 4K Random Read)
  • 85,000 IOPS (Max 4K Random Write)
  • 120,000 MAX IOPS
  • Access Latency as Low as 0.02ms
  • Strong performance at Lower Queue Depths
  • TRIM Support
  • 2Xnm Synchronous Multi-Level Cell (MLC)
  • 2.5 Inch Form Factor
  • Indilinx Everest 2 NAND Controller
  • 99.8 x 69.63 x 9.3 mm Dimensions
  • 2 million hours MTBF
  • ECC corrects up to 128 random bits/1KB Data Path Protection
  • 256-bit AES-compliant, ATA Security Mode Features Data Protection
  • Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology (SMART) Support
  • Indilinx Ndurance 2.0 Technology (Flash Endurance Management)
  • TRIM (requires OS support), dynamic and static wear-leveling, background garbage collection Performance Optimization
  • Secure Erase Enabled via OCZ Toolbox (Windows and Linux only)
  • Idle: 1.3W Active: 2.5W Power Consumption
  • 0°C ~ 70°C Operating Temperature
  • -45°C ~ 85°C Storage Temperature
  • 1500G Shock Resistance
  • RoHS, CE, FCC, KCC, C-TICK, VCCI, BSMI Certified
  • Compatable with Windows XP 32-bit /64-bit; Windows Vista 32-bit / 64-bit; Windows 7 32-bit / 64-bit; Linux; Mac OS X
  • 5 Year Warranty


#37   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 20/08/2012 - 15:37

Παίδες μη τσιμπάτε με τη ταχύτητα εγγραφής κ μεταφοράς δεδομένων τόσο. Αποφύγετε τα κραχτά με μεγάλες διαφορές στη ταχύτητα κ να είστε σε μια μέση τιμή. Σε κάτι τέτοιες λεπτομέρειες χτυπάνε οι εταιρείες κ εκτοξεύουν τις τις τιμές. Συνιστώ επίσης κ τους υβριδικούς που συνδυάζουν κ χωριτικότητα κ ταχύτητα.

#38   gas4metal

gas4metal

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2012 - 15:49

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου.

Ισχύει αυτό που είχε πάρει το μάτι μου κάπου ότι ο χρόνος ζωής των SSD πέφτει όσο περισσότερο τον γεμίζεις?

Αν κάποιος έχει 2.000.000 ώρες λειτουργίας (228 χρόνια) και τον γεμίσεις 95% τότε ο χρόνος ζωής μειώνεται κατά 95% (μετατρέπεται σε 11,5 χρόνια περίπου στο αντίστοιχο παράδειγμα).

Ισχύει αυτό?

#39   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 20/08/2012 - 20:06

Δεν το γνωρίζω. Ξέρω όμω ότι όλα τα μαγνητικά αποθηκευτικά μέσα έχουν συγκεκριμενη διαρκεια ζωής.

#40   stakt88

stakt88

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2012 - 20:20

Εχω το συγκεκριμενο mac mini και ειδα τεραστια διαφορα αφου εβαλα full μνημη ως πρωτη πιο γρηγορη/φτηνη αναβαθμιση. Ποση μνημη εχεις πανω;

Έχω 12GB αλλά μόλις περάσω τον SSD θα του ανεβάσω τη Ram 16GB θα δω διαφορα?

#41   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/08/2012 - 20:25

Έχω 12GB αλλά μόλις περάσω τον SSD θα του ανεβάσω τη Ram 16GB θα δω διαφορα?


Όχι φίλε μου. Κάτσε με τα 12 που έχεις δεν χρειάζονται παραπάνω.
Once You Go Mac You Never Go Back

#42   stakt88

stakt88

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2012 - 20:35

οκ σε ευχαριστώ @jimmakos άρα να παραγγείλω μονό τον vertex 4?

#43   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 20/08/2012 - 20:58

οκ σε ευχαριστώ @jimmakos άρα να παραγγείλω μονό τον vertex 4?


Ακριβώς!
Once You Go Mac You Never Go Back

#44   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 20/08/2012 - 21:12

Παίδες μη τσιμπάτε με τη ταχύτητα εγγραφής κ μεταφοράς δεδομένων τόσο. Αποφύγετε τα κραχτά με μεγάλες διαφορές στη ταχύτητα κ να είστε σε μια μέση τιμή. Σε κάτι τέτοιες λεπτομέρειες χτυπάνε οι εταιρείες κ εκτοξεύουν τις τις τιμές. Συνιστώ επίσης κ τους υβριδικούς που συνδυάζουν κ χωριτικότητα κ ταχύτητα.

1 ) Ούτε μέση τιμή κοιτάς ούτε κομπιουτεράκι κρατάς να βγάζεις την μέση τιμή των IOPS από δίσκους...ούτε τέτοιες @#$%@ !!
" Κραχτα " σε ποιον αναφέρεσαι π.χ. στον Vertex 4...που ανάρτησε τα χαρακτηριστικά το παλικάρι ?? Αν ναι...Σοβαρολογείς ?? Είναι ο καλύτερος δίσκος και με επαλήθευση των τεστ πιάνει τα IOPS που αναγράφει...ειδικά μετά την αναβάθμιση 1.4 του Μαΐου και μετά....άρα δεν υπάρχει εδώ κάτι κραχτο ή ψεύτικο...μην λέμε ότι να ναι απλά για να το πούμε επειδή εμείς έτσι λάθος το νομίζουμε , ότι γράφει ο δίσκος ισχύει....για ψάξου λίγο σε ειδικά φόρουμ με hardware - overclockers κτλ. θα σε ενημερώσουν !!
2) Ποια τιμή έχει εκτοξευτεί ρε παλικάρι...σοβαρολογείς πάλι...τι λες τώρα ?? Έχει την καλύτερη τιμή στην αγορά από την πρώτη στιγμή που βγήκε απο τον Απρίλιο δηλαδή , τουλάχιστον η OCZ χτύπησε τις τιμές σε σχέση με παλιότερα και όχι μόνο η OCZ αλλά και άλλες εταιρίες , με εξαίρεση την Intel η οποία πριν λίγο καιρό έβαλε μυαλό και κατέβασε 30% - 40% και τις δικές τιμές στον 520.....άρα ποιος σου είπε ότι η τιμή έχει εκτοξευτεί επειδή ο δίσκος τα σπάει...?? Συγκεκριμένα η τιμή πέφτει....και πέφτει πάντα σε όλους τους δίσκους ανεξαρτήτως όσο περνά ο καιρός...είναι νόμος , μην μπερδεύεις τον κόσμο !!
3) Εσύ δηλαδή αν επέλεγες δίσκο....θα έπαιρνες σούμα όλες τις μέγιστες τιμές εγγραφής-ανάγνωσης...θα έβγαζες μια μέση τιμή και θα έπαιρνες εκείνο τον δίσκο που την πλησιάζει....ΟΚ καληνύχτα.....no comments !!
Αυτά δεν είναι λεπτομερείς φίλε...και όταν αγοράζεις τον δίσκο....δεν κοιτάς την μέση τιμή εγγραφής - ανάγνωσης.......αλλά ποιος γράφει γρηγορότερα ΤΥΧΑΙΑ μικρά 4Κ αρχεία....εκεί παίζεται το παιχνίδι....και το επιβεβαιώνεις από πραγματικές δόκιμες που κάνουν με διάφορα τεστ τα διάφορα τεχνικά φόρουμ σε δοκιμαστικούς δίσκους από όλες τις εταιρείες φυσικά και ταυτόχρονα και τέλος συγκρίνεις - βλέπεις τι ψάρια πιάνουν....ο συγκεκριμένος τα πιάνει !!

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου.

Ισχύει αυτό που είχε πάρει το μάτι μου κάπου ότι ο χρόνος ζωής των SSD πέφτει όσο περισσότερο τον γεμίζεις?

Αν κάποιος έχει 2.000.000 ώρες λειτουργίας (228 χρόνια) και τον γεμίσεις 95% τότε ο χρόνος ζωής μειώνεται κατά 95% (μετατρέπεται σε 11,5 χρόνια περίπου στο αντίστοιχο παράδειγμα).

Ισχύει αυτό?

Τους SSD δίσκους , συνήθως δεν τούς γεμίζεις πάνω από το 60%...βαριά βαριά 70% , όχι για να ζήσουν περισσότερο ... αλλά συνήθως όσο ποιο άδειος είναι ένας δίσκος τόσο καλύτερα δουλεύει , άρα ταχύτερα...δηλαδή οι επιδώσεις είναι συνάρτηση του πόσο πολύ γεμάτος είναι...!!
Όταν είναι άδειος , μπορεί και δουλεύει σφαίρα...αν τον γεμίσεις με το λειτουργικό και εφαρμογές....μπορεί σε άλλα χαρακτηριστικά να δουλεύει το ίδιο καλά...και άλλου να ρίξει τις επιδώσεις π.χ στην αποσυμπίεση αρχείων....μετά αν τον γεμίσεις λίγο παραπάνω να φτιάξει σε αλλα και να χαλάσει αλλού....!! Βεβαία όλα αυτά δεν είναι θέμα hardware άλλα σχεδόν πάντα θέμα Software , δηλαδή με τις αναβαθμίσεις πολλά από αυτά διορθώνονται πλήρως !!
Σε γενικές γραμμές καλό είναι να μην τον γεμίζεις πλήρως τον δίσκο...!! Όμως επειδή δεν ξέρεις εξ αρχής.....γιαυτό υπάρχουν για κάθε δίσκο reviews , που σου λένε δοκιμαστές σε πραγματικές συνθήκες , πως συμπεριφέρονται και τα βάζεις κάτω και κρίνεις !! Π.χ. ο Vertex 4 συμπεριφέρεται το ίδιο σε όλα τα χαρακτηριστικά είτε είναι άδειος , είτε είναι γεμάτος στο 50% είτε είναι γεμάτος στο 90% , δεν χάνει απολύτως τίποτα....!!

#45   stakt88

stakt88

    iPH Addict

  • 628 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2012 - 21:13

Ακριβώς!

;)

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες