Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SSD για mac mini 2011 (i5 2.3)


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
79 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   loukandr

loukandr

    iPH Member

  • 248 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 20/08/2012 - 21:34

Με την εγγύηση τι παίζει αν προσθέσεις SSD;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 20/08/2012 - 21:51

Τη διαφημιση την απεχθανομαι,τα χαρακτηριστικα απλα τα εβαλα για ενημερωση και γιαντη δυνατοτητα τριμινγκ,sorry

#48   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 21/08/2012 - 14:36

Υπαρχει μεγαλη διαφορα η εκδοση 1.5 του firmware στον ocz vertex απο αυτη που ερχεται (1.4);;

#49   nidi

nidi

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/08/2012 - 15:13

Παίδες καλησπέρα.
Το σκέφτομαι κι εγώ για αναβάθμιση με εναν SSD σε ένα 15" MacBook Pro early 2011.
Το πρόβλημά μου είναι το παρακάτω. Χρειάζομαι να έχω εγκατεστημένα και τα Windows 7 με bootcamp, συνεπώς πρέπει να πάω σε μεγαλύτερη χωρητικότητα αφού η λύση αντικατάστασης του DVD Drive με SSD δεν καλύπτει τις ανάγκες μου. Αυτή τη στιγμή έχω πάνω 32bit Windows και όλα τρέχουν ρολόι (εκτός φυσικά από τη usable RAM). Θα έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση Windows 7 Ultimate 64bit με bootcamp σε έναν SSD;

Όποιος έχει κάποια εμπειρία πάνω στο θέμα, παρακαλώ τα φώτα του.

Τελευταία επεξεργασία από: nidi, 21/08/2012 - 15:17


#50   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 21/08/2012 - 15:19

Σκεφτηκες να χρησιμοποιησεις αντι bootcamp το parallels σε εικονικο περιβαλλον;τρεχει μια χαρα τα windows και εφγκαταστας οτι θες

#51   nidi

nidi

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/08/2012 - 15:24

Σκεφτηκες να χρησιμοποιησεις αντι bootcamp το parallels σε εικονικο περιβαλλον;τρεχει μια χαρα τα windows και εφγκαταστας οτι θες


το έχω σκεφτεί, απλώς η λύση με το bootcamp με βολεύει γιατί έχω τη δουλειά μου και το hobby μου ξεχωριστά...

Τελευταία επεξεργασία από: nidi, 21/08/2012 - 15:24


#52   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 21/08/2012 - 15:26

Nidi αυτο έχω κανει εγώ...μια χαρά ειναι...εγώ βέβαια έχω έναν 128 και έχω δωσει στα windows 40 giga... Χρησιμοποιω βέβαια πολύ Dropbox και έτσι δεν μου τρώνε χώρο μουσική φωτογραφιες και βιντεο

#53   nidi

nidi

    iPH Member

  • 304 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 21/08/2012 - 15:29

Nidi αυτο έχω κανει εγώ...μια χαρά ειναι...εγώ βέβαια έχω έναν 128 και έχω δωσει στα windows 40 giga... Χρησιμοποιω βέβαια πολύ Dropbox και έτσι δεν μου τρώνε χώρο μουσική φωτογραφιες και βιντεο


Δυστυχώς χρειάζομαι χώρο και στα windows, οπότε πρέπει να βάλω το χέρι στην τσέπη... Απλώς, αφού μου λες ότι λειτουργεί μια χαρά ξέρω ότι δεν θα πάνε χαμένα τα χρήματα...
Ευχαριστώ!

#54   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 21/08/2012 - 15:31

Ναι Οκ τότε...

#55   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 21/08/2012 - 17:20

1 ) Ούτε μέση τιμή κοιτάς ούτε κομπιουτεράκι κρατάς να βγάζεις την μέση τιμή των IOPS από δίσκους...ούτε τέτοιες @#$%@ !!
" Κραχτα " σε ποιον αναφέρεσαι π.χ. στον Vertex 4...που ανάρτησε τα χαρακτηριστικά το παλικάρι ?? Αν ναι...Σοβαρολογείς ?? Είναι ο καλύτερος δίσκος και με επαλήθευση των τεστ πιάνει τα IOPS που αναγράφει...ειδικά μετά την αναβάθμιση 1.4 του Μαΐου και μετά....άρα δεν υπάρχει εδώ κάτι κραχτο ή ψεύτικο...μην λέμε ότι να ναι απλά για να το πούμε επειδή εμείς έτσι λάθος το νομίζουμε , ότι γράφει ο δίσκος ισχύει....για ψάξου λίγο σε ειδικά φόρουμ με hardware - overclockers κτλ. θα σε ενημερώσουν !!
2) Ποια τιμή έχει εκτοξευτεί ρε παλικάρι...σοβαρολογείς πάλι...τι λες τώρα ?? Έχει την καλύτερη τιμή στην αγορά από την πρώτη στιγμή που βγήκε απο τον Απρίλιο δηλαδή , τουλάχιστον η OCZ χτύπησε τις τιμές σε σχέση με παλιότερα και όχι μόνο η OCZ αλλά και άλλες εταιρίες , με εξαίρεση την Intel η οποία πριν λίγο καιρό έβαλε μυαλό και κατέβασε 30% - 40% και τις δικές τιμές στον 520.....άρα ποιος σου είπε ότι η τιμή έχει εκτοξευτεί επειδή ο δίσκος τα σπάει...?? Συγκεκριμένα η τιμή πέφτει....και πέφτει πάντα σε όλους τους δίσκους ανεξαρτήτως όσο περνά ο καιρός...είναι νόμος , μην μπερδεύεις τον κόσμο !!
3) Εσύ δηλαδή αν επέλεγες δίσκο....θα έπαιρνες σούμα όλες τις μέγιστες τιμές εγγραφής-ανάγνωσης...θα έβγαζες μια μέση τιμή και θα έπαιρνες εκείνο τον δίσκο που την πλησιάζει....ΟΚ καληνύχτα.....no comments !!
Αυτά δεν είναι λεπτομερείς φίλε...και όταν αγοράζεις τον δίσκο....δεν κοιτάς την μέση τιμή εγγραφής - ανάγνωσης.......αλλά ποιος γράφει γρηγορότερα ΤΥΧΑΙΑ μικρά 4Κ αρχεία....εκεί παίζεται το παιχνίδι....και το επιβεβαιώνεις από πραγματικές δόκιμες που κάνουν με διάφορα τεστ τα διάφορα τεχνικά φόρουμ σε δοκιμαστικούς δίσκους από όλες τις εταιρείες φυσικά και ταυτόχρονα και τέλος συγκρίνεις - βλέπεις τι ψάρια πιάνουν....ο συγκεκριμένος τα πιάνει !!

Τους SSD δίσκους , συνήθως δεν τούς γεμίζεις πάνω από το 60%...βαριά βαριά 70% , όχι για να ζήσουν περισσότερο ... αλλά συνήθως όσο ποιο άδειος είναι ένας δίσκος τόσο καλύτερα δουλεύει , άρα ταχύτερα...δηλαδή οι επιδώσεις είναι συνάρτηση του πόσο πολύ γεμάτος είναι...!!
Όταν είναι άδειος , μπορεί και δουλεύει σφαίρα...αν τον γεμίσεις με το λειτουργικό και εφαρμογές....μπορεί σε άλλα χαρακτηριστικά να δουλεύει το ίδιο καλά...και άλλου να ρίξει τις επιδώσεις π.χ στην αποσυμπίεση αρχείων....μετά αν τον γεμίσεις λίγο παραπάνω να φτιάξει σε αλλα και να χαλάσει αλλού....!! Βεβαία όλα αυτά δεν είναι θέμα hardware άλλα σχεδόν πάντα θέμα Software , δηλαδή με τις αναβαθμίσεις πολλά από αυτά διορθώνονται πλήρως !!
Σε γενικές γραμμές καλό είναι να μην τον γεμίζεις πλήρως τον δίσκο...!! Όμως επειδή δεν ξέρεις εξ αρχής.....γιαυτό υπάρχουν για κάθε δίσκο reviews , που σου λένε δοκιμαστές σε πραγματικές συνθήκες , πως συμπεριφέρονται και τα βάζεις κάτω και κρίνεις !! Π.χ. ο Vertex 4 συμπεριφέρεται το ίδιο σε όλα τα χαρακτηριστικά είτε είναι άδειος , είτε είναι γεμάτος στο 50% είτε είναι γεμάτος στο 90% , δεν χάνει απολύτως τίποτα....!!


Εσύ κοιμάσαι φίλε!!!

Απλά λέω ότι οι τιμές είναι υψηλές αυτή τη περίοδο κ τα λεφτά λίγα -εκτός αν εσύ είσαι φραγκάτος κ δεν παίζουν ρόλο. Δεν βγάζω μέσους όρους κ αηδίες, μαθε να διαβάζεις. Απλά λέω ότι από ενα σημείο κ μετά τα χαρακτηριστικά παίζουν σε τέτοιες λεπτομέρειες που σε ένα απλο mac-mini δεν θα δεις τρελές διαφορές.

Μάθε να διαβάζεις κ να μην σκαλώνεις!

Παρεπιπτόντως για τον φίλο με το macbook early 2011 -που το ίδιο έχω κ εγώ- συνιστώ υβριδικό. Για να έχεις κ χωρητικότητα κ ταχύτητα. Αν έχεις τα φραγκα ssd ocz ή intel για μένα.

#56   tasoskarras

tasoskarras

    iPH newbie

  • 17 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • GameCenter:tasoskarras

Δημοσίευση 26/08/2012 - 18:15

Παιδιά ,να ρωτήσω κι εγώ κάτι , έχω το ίδιο mac mini με τον 2,5 i5 ,κι ενδιαφέρομαι κι εγώ να του βάλω ssd..Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κατάστημα (θεσσαλονίκη) που να κάνει την τοποθέτηση ή όλοι το έχετε κάνει μόνοι σας???

#57   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 26/08/2012 - 18:17

Παιδιά ,να ρωτήσω κι εγώ κάτι , έχω το ίδιο mac mini με τον 2,5 i5 ,κι ενδιαφέρομαι κι εγώ να του βάλω ssd..Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κατάστημα (θεσσαλονίκη) που να κάνει την τοποθέτηση ή όλοι το έχετε κάνει μόνοι σας :huh:


Σου στέλνω pm για να μην θεωρηθεί ως διαφήμιση

#58   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 26/08/2012 - 23:04

Παιδιά ,να ρωτήσω κι εγώ κάτι , έχω το ίδιο mac mini με τον 2,5 i5 ,κι ενδιαφέρομαι κι εγώ να του βάλω ssd..Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχει κατάστημα (θεσσαλονίκη) που να κάνει την τοποθέτηση ή όλοι το έχετε κάνει μόνοι σας :huh:


αν πιανουν εστω και λιγο τα χερια σου καντο μονος σου...ειναι αρκετα ευκολο...μια δυσκολια ισως συναντήσεις αν θελεις να βαλεις και δευτερο σκληρο κατω απο τον πρωτο που πρεπει να βγαλεις μητρικη, τροφοδοτικο και γενικα να λυσεις ολο το μηχανημα...

#59   iLuxus

iLuxus

    iPH Hero

  • 5344 μηνύματα
  • Twitter:@iLuxus
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:apw_Ultra

Δημοσίευση 26/08/2012 - 23:44

Μια που λεμε για SSD, ας πω και εγω την αποψη μου, (...αυτη που εχω αγοράσει δλδ)!

258gb SSD Crucial M4 με ενεργοποίηση TRM μεσω TrimEnabler. ;-) Σε Macbook Pro late 2009, και με 8 gb RAM, και μιλαμε για αλλο μηχανημα πλεον!

Και ειτε windows (XP/VISTA/7) με parallels η με bootcamp, δεν υπαρχει κανενα προβλημα! ;-)

∼ Να είσαι ο εαυτός σου, όλοι οι άλλοι ρόλοι είναι πιασμένοι ∼


#60   livistros

livistros

    iPH Contributor

  • 1024 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus

Δημοσίευση 27/08/2012 - 00:04

Εννοείς ότι έκανες partition τον ssd και εγκατέστησες τα win, ή ότι εγκατέστησες εικονικά πανω στον ssd τα win με parallels???Και από χώρο πόσο χρειάστηκες;

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες