Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

Συζήτηση περί ρούτερ στις Ελληνικές γραμμές ADSL2+ tips and infos...


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1230 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#631   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2015 - 12:47

Για attenuation 40, δηλαδή γύρω στα 3 και κατι χλμ, εισαι καλα.

Ωραία,τότε δεν πειράζω κάτι,έτσι;



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#632   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1096 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 24/11/2015 - 12:50

Ωραία,τότε δεν πειράζω κάτι,έτσι;


Οχι σε τέτοιες αποστάσεις αφου δεν εχεις προβλήματα δεν πειράζεις τιποτα και κανεις το σταυρο σου. Σκέψου εχω την ιδια ταχύτητα με σενα και ειμαι σχεδόν μισή απόσταση πιο κοντα απ'οτι εσυ!! OTE rocks…

#633   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2015 - 12:51

Οχι σε τέτοιες αποστάσεις αφου δεν εχεις προβλήματα δεν πειράζεις τιποτα και κανεις το σταυρο σου. Σκέψου εχω την ιδια ταχύτητα με σενα και ειμαι σχεδόν μισή απόσταση πιο κοντα απ'οτι εσυ!! OTE rocks…

Πολύ ωραία,ευχαριστώ. :)



#634   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1096 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 24/11/2015 - 12:52

Πολύ ωραία,ευχαριστώ. :)


Τιποτα φιλε μου…

#635   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 25/11/2015 - 01:18

Παιδιά μια ερώτηση...Η ip έχει να κάνει με το ρουτερ σωστά; Δηλαδή σε όποιον υπολογιστή κουμπωσω το ρουτερ οτι πάροχο και να έχει η ip δεν αλλάζει σωστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: parafron4, 25/11/2015 - 01:18


#636   gakstel

gakstel

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/11/2015 - 01:44

Παιδιά μια ερώτηση...Η ip έχει να κάνει με το ρουτερ σωστά; Δηλαδή σε όποιον υπολογιστή κουμπωσω το ρουτερ οτι πάροχο και να έχει η ip δεν αλλάζει σωστά;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αλλάζει.
Άμα μιλάς για ψευδό ip δηλαδή από υπολογιστή μέχρι router αυτό ναι.

#637   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 25/11/2015 - 01:57

Αλλάζει.
Άμα μιλάς για ψευδό ip δηλαδή από υπολογιστή μέχρι router αυτό ναι.


Μιλάω για την ip του ρουτερ πάντα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#638   gakstel

gakstel

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/11/2015 - 02:12

Μιλάω για την ip του ρουτερ πάντα


Sent from my iPhone using Tapatalk


Αλλάζει.
Πες γιατί το ρωτάς να σε βοηθήσω.

#639   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 25/11/2015 - 02:15

Θα κουμπωσω μια συσκευή με εθερνετ πάνω στο ρουτερ.Η συγκεκριμένη συσκευή θα δουλεύει μόνο με την συγκεκριμένη ip που σημαίνει αν τη κουμπωσω σε οποιοδήποτε άλλο ρουτερ δε θα λειτουργεί.Γιαυτο ήθελα να μάθω αν αλλάζει η ip στην περίπτωση που αλλάξω pc η πάροχο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#640   gakstel

gakstel

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/11/2015 - 02:25

Θα κουμπωσω μια συσκευή με εθερνετ πάνω στο ρουτερ.Η συγκεκριμένη συσκευή θα δουλεύει μόνο με την συγκεκριμένη ip που σημαίνει αν τη κουμπωσω σε οποιοδήποτε άλλο ρουτερ δε θα λειτουργεί.Γιαυτο ήθελα να μάθω αν αλλάζει η ip στην περίπτωση που αλλάξω pc η πάροχο.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Το ξαναλέω μήπως εννοείς ψευδό ip (192.168.1.xxx) τότε δεν αλλάζει απλώς δρομολογητής στο ρουτερ να είναι 192.168.1.1

#641   parafron4

parafron4

    iPH Elite Poster

  • 3006 μηνύματα
  • Twitter:@parafron4
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:parafron4-

Δημοσίευση 25/11/2015 - 02:29

Το ξαναλέω μήπως εννοείς ψευδό ip (192.168.1.xxx) τότε δεν αλλάζει απλώς δρομολογητής στο ρουτερ να είναι 192.168.1.1

εδω θα σε γελάσω δε ξέρω ποια ip θα κρατήσει στη μνήμη.Την ip του ρουτερ μου ειπαν


Sent from my iPhone using Tapatalk

#642   gakstel

gakstel

    iPH Member

  • 270 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 25/11/2015 - 02:47

εδω θα σε γελάσω δε ξέρω ποια ip θα κρατήσει στη μνήμη.Την ip του ρουτερ μου ειπαν


Sent from my iPhone using Tapatalk


Το ip του router είναι μοναδικός και αλλάζει κάθε φορά που κλείνεις το ρουτερ(εάν δεν κάνω λάθος) εκτός αν πληρώνεις static ip. Αυτο το ip βρίσκεις γράφοντας στο google what is my ip. Και να έχεις 150 συσκευές στο router με το ίδιο αυτο ip θα βγούνε στο internet.

Αλλά τα πράγμα μέσα στο router είναι διαφορετικά κάθε συσκευή έχει το δικό του ip (ψευδό ip) αν δρομολογητής του router είναι 192.168.1.1 αρχίζει και κάθε συσκευή παίρνει 192.1681.2 - 192.168.1.3 ....

Εάν κάνω λάθος ας διορθώσει κάποιος που ξέρει καλά.

#643   tzigis

tzigis

    iPH Addict

  • 669 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/11/2015 - 09:57

Καλημέρα .. Εγώ κλειδώνω στα 7 περίπου σε δυο γραμμές στον ΟΤΕ .. Είμαι σε επαρχια και καθαρά λόγο κακής και άναρχης δομησης (χτίζει οποίος όπου θέλει ,κόβει τις γραμμές γιατί σκάβει όπου γουστάρει κτλπ )δεν " αξιώνω " από τον ΟΤΕ καλύτερες ταχύτητες αν και αρχικά πριν κανα χρόνο Κλείδωνα γύρω στα 10 ...
Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω πολλές αποσυνδέσεις (σβήνει το λαμπάκι του Ίντερνετ στο ρουτερ,γίνετε κόκκινο )όπου και προχωράω σε ρεσετ με on off και επίσης αποσύνδεσεις ακόμα και όταν το λαμπάκι του Ίντερνετ στο ρουτερ είναι πράσινο !! Δηλαδή είτε από το κινητο η το pc είμαι και παρότι τα λαμπάκια στο ρουτερ δείχνουν οκ και είμαι login in και σερφάρω κανονικά ,πολλές φορές αποσυνδέονται οι συσκευές μου και πρέπει να ξανάκανω login ..
Σε ομιλία με τον ΟΤΕ απλά έβγαλε όλες τις συσκευές μου προβληματικες (5 στον αριθμό ) και σε αναφορά για θορύβους και λοιπά που αναφέρετε ούτε λόγος ..
Τα βρίσκανε όλα τέλεια ..
Ρουτερ έχω ένα τπ λινκ γιατί με βολεύει η εμβέλεια του ..
Το οποίο και συστάθηκε από τον ΟΤΕ να αλλάξω και να βάλω το πολύ καλό για αυτόν ζτε..(δεν έχει καμία σημασία που και με το ζτε το πρόβλημα παραμένει )
Πρώτη κίνηση είναι να αλλάξω ένα ρουτερ (έαν έχετε κάτι να προτείνετε θα με εξυπηρετούσε ..)
Δεν τίθεται θέμα χρημάτων γιατί είμαι ξενοδοχειακι και μπαίνει κόσμος μέσα συνέχεια ....
Σε δεύτερη φάση όταν το τοποθετήσω μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει να μετρήσω (θορύβους crn crc error κτλπ ) για να ξανά μιλήσω με ΟΤΕ αλλά έχοντας κάποια γνώση πλέον όταν ξεκινήσουν την σχετική "παπαρολογια"
Ευχαριστώ !!

#644   manosvitacar

manosvitacar

    iPH Community Leader

  • 12880 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/11/2015 - 10:03

πάρε  ένα tp-link  και θα σωθείς τα router που δίνουν οι παροχοι είναι για τα μπάζα . 

 

θα σου πρότεινα να φέρεις κάποιο τεχνικό να δει την συνδεσμολογια σου γενικά στην επιχείριση σου,και να δεις τι λύσεις θα σου δώσει .


Τελευταία επεξεργασία από: manosvitacar, 27/11/2015 - 10:07


#645   antonisss

antonisss

    iPH Elite Poster

  • 2323 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 27/11/2015 - 10:41

εγω που εχω 24 και κατεβαζω με 1mbs οτι και ρουτερ να βαλω δεν σωζεται η κατασταστη.. :)  :)  :) ,παντως πολυ καλη δουλεια αυτο το ποστ..συγχαρητηρια



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7

0 μέλη, 7 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες