Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

iPhone 5 vs Note 2?


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 30/09/2012 - 18:22

Η συσκευη είναι μεγάλη.

Η θα το λατρεψεις ή όχι. Οι περισσότεροι που πήγαν σε νοτε δεν ξαναγύρισαν. Το 2 εχει παρουσιαστεί πριν απο το iphone5 και δυστυχώς δεν είναι εύκολο να το βρεις ακόμα. Ειδικά σε εμάς δεν το εχει φέρει κανένας επίσημα. Οι μόνοι που προμηθεύτηκαν νοτε2 Ελλάδα το έκαναν απο το expansys. Η φθηνότερη τιμή είναι στο eBay Ιταλίας, που δέχεται προπαραγγελιες ακόμα. Με βάση όσους είχαν το 1, λένε οτι κάθεται καλύτερα στο χέρι η συσκευη εξαιτίας του σχεδιασμού. Οι διάφορες που εχει το 2 απο το 1, είναι χαοτικες με βάση τα σχολια στα επίσημα φορά για το νοτε2 εξαιτίας της τεράστιας μνήμης και του android 4.1.1 που ακόμα δεν εχει πάρει καμία συσκευη της Samsung επίσημα. Στην Ελλάδα δε ξέρουν τι τιμές θα του δώσουν. Ενδέχεται να το δίνουν πιο ακριβά απο iphone5 16 οι πάροχοι (το αντίστοιχο 16), η τιμή του θα πέσει μετά φαντάζομαι.

Για να είσαι σίγουρος και αν δεν είχες πιάσει νοτε1 να πας να το δεις και να το επεξεργαστείς ώρα. Το πενάκι είναι καλό, αλλα οι εφαρμογές λίγες που το χρησιμοποιούν. Εχει δώσει και η Samsung έξτρα sdk για την δημιουργία εφαρμογών πάνω στο android που χρησιμοποιούν τέτοιες δυνατότητες, αλλα ακόμα δεν είναι πολλές. Πάντως υπάρχει μια τάση στο android να μαζεύονται αρκετά άτομα γύρω απο τα νοτε τελευταία. Μερικά apps σχεδιασμού,φωτογραφίας κλπ τα εχουν αναβαθμίσει και καταλαβαίνει συνεπώς το πενάκι σε σχέση με τα παλιά στυλο ή το δακτυλο για multitouch οθόνες (στυλο που χρησιμοποιούν στο iPad πχ και τα αλλα κινητα με multitouch).

Τα apps είναι όντως σημείο που πρέπει να σε απασχολεί. Καταρχάς δε θα βρεις κανένα απο αυτα που εχει φτιάξει η apple στο android. Τα αλλα θα τα βρεις σχεδόν όλα, αλλα θα πρέπει να τα ξανά πληρώσεις προφανώς. Εχει και το play store προσφορές κατασκευαστών, αλλα δεν είναι τόσο εύκολο να τις παρακολουθήσεις. Εκεί μετράνε οι προσφορές που βάζει η google κατα εορταστικες περιόδου, πχ χριστουγεννα, Halloween κλπ. ή όταν φτάσει κάποιο όριο, όπως έγινε με τα 25billions download τώρα, που εχει βάλει όλα τα γνωστά app 0,25 το ενα. Στις εορταστικές περιόδους τα εχει βάλει και 0,10 το ενα στο παρελθόν. Σε αυτα συγκαταλέγονται ολα τα γνωστα app του iOS όπως where is my water (και όλα της Disney), τα παιχνίδια της gameloft, σουίτες γραφείου (οι ίδιες με το AppStore, με εξαίρεση το iWork) Κ.ο.κ καταλαβαίνεις συνεπώς οτι μπορείς εύκολα να βρεις την κατάλληλη περίοδο φθηνά οτι είχες -σχεδόν- και στο iOS αρκεί να ξέρεις ποτέ να το ψάξεις. Αν ξέρεις το steam, φαντασου οτι λειτουργεί αντίστοιχα το google. Αν αγοράσεις μακριά απο τέτοια περίοδο θα τα στάσεις χοντρά πάλι ή θα ψάχνεις τις προσφορές των developers.

Τέλος σου λέω για να ξέρεις οτι δεν υπάρχει καθόλου συμβατότητα με Mac αν έχεις τέτοιο σταθερό-φορητό. Θα μπλεχτεις πολύ να κάνεις τα app του sharing της Samsung λειτουργήσουν. Θα πρέπει να κατεβαζεις αλλα απο το play store για μακ και αν θες να περάσεις αργότερα και roms (που δε βρίσκω λόγο στο 4.1.1) θα δυσκολευτεις. Γενικα το βρίσκω αδύνατο στη παρούσα φάση κάποιος με μακ να χρησιμοποιεί κινητο Samsung με tw(=ui της Samsung).

Στα είπα όλα.

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 30/09/2012 - 18:32


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 30/09/2012 - 18:44

Σε Note πηγαινεις μονο για το μεγεθος της οθονης χωρις να σε νοιαζει ιδιαιτερα το μεγεθος και η πρακτικοτητα.Εχοντας δει και δοκιμασει το Note1 προσωπικα δεν θα με βολευε καθολου αλλα αυτα ειναι υποκειμενικα.
Στα θετικα του Note ειναι φυσικα το μεγεθος της οθονης αλλα δεν φτανει με τιποτα την πoιοτητα του iphone και το iOS.

#18   nimertis

nimertis

    iPH newbie

  • 71 μηνύματα
  • Twitter:@KateHam89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:NimertiS

Δημοσίευση 30/09/2012 - 20:31

Γιατί δεν παίρνεις ένα φτηνό τάμπλετ να κάνεις τη δουλειά σου? (ως εναλλακτική λύση δεν έχω κανένα πρόβλημα με το note 2)

#19   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 30/09/2012 - 20:58

Γιατί δεν παίρνεις ένα φτηνό τάμπλετ να κάνεις τη δουλειά σου? (ως εναλλακτική λύση δεν έχω κανένα πρόβλημα με το note 2)


Γιατί είναι πολύ μικρό για ταμπλετα, εδώ κάθομαι σε nexus7 (που ειναι οτι καλυτερο στο android στις ταμπλετες) και δε με βολεύει καθόλου το μέγεθος οθόνης στις 7ιντσες. Το συγκρινω με το iPad και μου φαίνεται μικρό το nexus, δε μπορώ να κάνω γρήγορα όσα έκανα στο μεγάλο ή ακόμα και στις εφαρμογές νιώθω μια "πίεση" οτι θέλω μεγαλύτερη οθόνη. Είναι μικρό για ταμπλετα και είναι μεγάλο για κινητο το note. Το παίρνει κάποιος που θέλει να εχει εμπειρία χρήσης ταμπλετας σε όση φορητοτητα επιτρέπεται, κάποιος που δεν εχει ταμπλετα ή εχει και γουσταρει μεγεθος και θέλει να θυσιάσει ευχρηστια για τις ιντσες στο κινητο του.

Επίσης η φθηνή ταμπλετα σημαίνει κολλήματα και θέματα, που πραγματικά δε ξέρω αν κάποιος αξίζει να γνωρισει τέτοια. Εδώ οι ακριβές ταμπλετες android είχαν κολλήματα και μειωμένη απόκριση σε σχέση με ενα nexus7. Μια φθηνή ταμπλετα θα κολλάει σε σημείο που θα την κάνεις πλακέτα κοπής για την κουζίνα...τόσο πολύ θα σε τρελαίνει στην χρήση. Ειδικά αν είναι χρήστης iOS δε θέλει και πολύ. Αντίθετα το νοτε2 πεταει σχετικά και είναι με το nexus7 απο τα πιο γρήγορα στο android.

#20   chria

chria

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2012 - 14:22

Φιλε hyperlost σ ευχαριστω για τις γεματες ακριβεια απαντησεις σου! Η αποφαση μου ειναι τελικα να κανω το βημα και να παρω το note 2! Ελπιζω να μην το μετανοιωσω, ειναι πολλα τα λεφτα και δυσκολοι οι καιροι

#21   Iakovos80

Iakovos80

    iPH Member

  • 329 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 14:23

Παιδια...ειχα το πρωτο Note...εκπληκτικο τηλεφωνο..οθοναρα...μπαταρια απο αλλο πλανητη...αλλα...δεν ηταν iOS, και μετα απο δυο μηνες το εδωσα και ξαναπηρα 4s. Και το 2, ειναι ακομα καλυτερο,αλλα...δεν ειναι iOS

#22   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 14:51

Φιλε hyperlost σ ευχαριστω για τις γεματες ακριβεια απαντησεις σου! Η αποφαση μου ειναι τελικα να κανω το βημα και να παρω το note 2! Ελπιζω να μην το μετανοιωσω, ειναι πολλα τα λεφτα και δυσκολοι οι καιροι

Το εχω απο την Παρασκευη και ειχα για 2 ωρες στα χερια μου και το iphone 5 φιλου.
Ενα θα σου πω. Απλα θα την ερωτευτεις αυτη τη συσκευη. Ειναι ενα εξαιρετικο πολυεργαλειο με απιστευτο hardware.
Οθονη, ram, μπαταρια επικη, την κατατασσω στις 10 καλυτερες που περασαν απο τα χερια μου (Nokia 7650, Sonyericsson P800, Siemens SX1, Qtek S100, HTC HD2, iphone 2g)...

Τελευταία επεξεργασία από: vagreek, 01/10/2012 - 14:52


#23   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1287 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 14:57

Μπορεί να είναι δυνατό,να έχει πολλές δυνατότητες,αλλά ντρέπομαι να παίρνω τηλέφωνο μ'αυτό...χωρίς πλάκα.Θα σκάνε στα γέλια οι περισσότεροι και θα γίνω και ρεζίλι!

#24   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/10/2012 - 15:18

Ειχα την ευκαιρια να το χαζεψω χθες απο εναν φιλο που το εχει για τεσταρισμα.
Πραγματικα υπεροχο!Το μεγεθος σε πρωτη φαση φαινεται τεραστιο αλλα αν το δουλεψεις 2 μερες μετα βλεπεις οθονη iphone και σου φαινεται ανυπαρκτη.
Το σκρολαρισμα ειναι πολυ καλο αλλα οχι τοσο σαν του iphone.Γενικα καποια μικρα lag ειναι η μονη παραχωρηση που θα κανεις.Σε ολα τα υπολοιπα πιστευω πλεονεκτει.
Πανω κατω το ιδιο ισχυει και με το galaxy s3 που το εχω περιπου ενα μηνα.Απο iphone4 πηγα σε αυτο.Οταν πιανω πλεον το 4 μου φαινεται απιστευτα μικροκαι λιγο.
Αν το android ξεπερασει καποια μικρα lag πλεον το iphone μονο στα παιχνιδια και στην ποιοτητα υλικων θα υπερτερει.

#25   boca

boca

    iPH Member

  • 280 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:cupra89

Δημοσίευση 01/10/2012 - 15:31

και του android 4.1.1 που ακόμα δεν εχει πάρει καμία συσκευη της Samsung επίσημα.


Εχει παρει το Samsung Galaxy Nexus επισημα 4.1.1.. Εδω και κανενα μηνα το εκανα το update και μαλιστα ota!

#26   akiszaki

akiszaki

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5

Δημοσίευση 01/10/2012 - 15:56

Το εχω απο την Παρασκευη και ειχα για 2 ωρες στα χερια μου και το iphone 5 φιλου.
Ενα θα σου πω. Απλα θα την ερωτευτεις αυτη τη συσκευη. Ειναι ενα εξαιρετικο πολυεργαλειο με απιστευτο hardware.
Οθονη, ram, μπαταρια επικη, την κατατασσω στις 10 καλυτερες που περασαν απο τα χερια μου (Nokia 7650, Sonyericsson P800, Siemens SX1, Qtek S100, HTC HD2, iphone 2g)...

Αν δεν ειχε κ αυτα τα αθλια πλαστικα θα ηταν σουπερ

#27   Researcher

Researcher

    iPH Hero

  • 3615 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 15:58

Και πλαστικά να μην είχε, το UI δε μου αρέσει!

#28   chria

chria

    iPH newbie

  • 31 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 01/10/2012 - 16:09

Νομιζω παντως οτι η Jelly Bean μια χαρα ειναι πλεον και κοιταει ανετα στα ματια το iOS6. Η ψαλιδα σιγουρα εκλεισε οποτε λιγες μερες θα εχω το note στα χερια!! Μακαρι να ναι οπως το περιμενω και να μη μ απογοητευσει! Το 4 και το 4S παντως δεν τα πουλαω μεχρι να μαι σιγουρος!!!

#29   eddiedimitris

eddiedimitris

    iPH Enthousiast

  • 490 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 01/10/2012 - 16:10

Αν δεν ειχε κ αυτα τα αθλια πλαστικα θα ηταν σουπερ

Προσωπικα δεν μου λεει κατι γιατι και το 4 δυο χρονια με bumper το ειχα οποτε δεν ευχαριστηθηκα ιδιαιτερα την ποιοτητα.Το 3gs ευχαριστηθηκα περισσοτερο και ας ηταν πλαστικο.Νταξει στη τελικη κινητο ειναι το υλικο δεν ειναι το πρωτιστο που μετραει!

#30   vagreek

vagreek

    iPH User

  • PipPip
  • 160 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 01/10/2012 - 16:17

Αν δεν ειχε κ αυτα τα αθλια πλαστικα θα ηταν σουπερ

Κινητο χωρις θηκη δεν εχω ποτε γιατι αλλιως θα το διαλυσω τον πρωτο μηνα, οποτε αυτο ευκολα διορθωνεται με ποιοτικη θηκη (ηδη παρηγγειλα 2).
Απο εκει και περα θεωρω πως ειναι μια κλαση πανω απο το iphone 5.
Οποιον δεν τον ενοχλει το μεγεθος (εμενα το αντιθετο, οτιδηποτε μικροτερο μου φαινεται παιχνιδακι), εδω ειναι το λιμανι του...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες