Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 39 ψήφοι

Μετάβαση από iOS σε Android


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
14208 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1636   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2012 - 22:44

Αν το Multiview το βλέπατε στο iPhone θα λέγατε τα ίδια?

Ο ανταγωνισμός καλώς ή κακώς προχωράει και ξεφεύγει.

Απο την άλλη έχουμε στην Apple στασιμότητα και έμφαση στο Design που είναι και το σήμα κατατεθέν. Φυσικά με το 5 έχασε και εκεί.

Πρέπει να αλλάξουν ριζικά πολλά πράγματα.. Και οι αλλαγές που έγιναν πριν λιγο καιρό μακάρι να δείχνουν αυτό.


Αυτό δεν θα γινόταν σε τέτοια μικρή οθόνη. Αν μεγαλώσει ξανά η οθόνη μπορεί να μη το πάρω γιατί δεν μου αρέσουν τα μεγάλα τα κινητά.Το μεγάλο όπλο για μένα στο iphone είναι το Apple store και το πολύ smooth λειτουργικό! Δεν συγκρίνεται με το playstore-android!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1637   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/11/2012 - 22:44

Στις 4.3 είναι το ιδανικοτερο!!!Αλλα και τη 4.8 μια χαρα τη συνηθιζεις :)


Ναι συνηθίζεται μέχρι εκεί. Δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με το μέγεθος.

Και σε email στο έχω γράψει, ότι και σαν συσκευή μου άρεσε και αν γινόταν να έτρεχε iOS θα το κρατούσα he he.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 25/11/2012 - 22:45

Once You Go Mac You Never Go Back

#1638   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 25/11/2012 - 22:51

Αυτό δεν θα γινόταν σε τέτοια μικρή οθόνη. Αν μεγαλώσει ξανά η οθόνη μπορεί να μη το πάρω γιατί δεν μου αρέσουν τα μεγάλα τα κινητά.Το μεγάλο όπλο για μένα στο iphone είναι το Apple store και το πολύ smooth λειτουργικό! Δεν συγκρίνεται με το playstore-android!


Μη λέτε ρε 'σεις μεγάλες κουβέντες.. Τα γραπτά μένουν..

Τα ίδια λεγατε και πριν το 5 και με το που μεγάλωσε, είναι το ιδανικό και κάποιοι το θέλουν μεγαλύτερο.. Που το 5S θα είναι μεγαλύτερο.. Και φυσικά θα το πάρεις..

Τελικά το Multiview είναι βλακείες, ή φταίει το μέγεθος της οθόνης?

Φτάσαμε να λέμε πως το μεγαλύτερο ατου του iPhone συγκεκριμένα είναι το Store του.. Το PlayStore δεν είναι όπως ήταν..
| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#1639   mtifosi

mtifosi

    iPH Member

  • 258 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:mtifosi

Δημοσίευση 25/11/2012 - 23:00

Τα μεγαλα ατου του iphone παραμενει ο σχεδιασμος,η ποιοτητα,το appstore και το IOS.Ναι ο ανταγωνισμος εχει κανει βηματα μπρος τα μπροστα αλλα καλως ή κακως σε αυτα τα θεματα παραμενει κορυφη.

Τελευταία επεξεργασία από: mtifosi, 25/11/2012 - 23:07


#1640   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2012 - 23:00

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει το multiview,ποιο πολύ για να ψαρώνουν οι άλλοι και να λένε ουάου είναι! Αν μεγαλώσει η οθόνη θα δυσκολευτώ να το πάρω,γιατί δεν μου αρέσουν τα μεγάλα τα κινητά...Αλλά από την στιγμή που θα είναι όλα μετά μεγάλα,τι να κάνω? Ναι το store της Apple είναι απίθανο! Και δεν συγκρίνεται ακόμα και τώρα με το playstore.

#1641   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 25/11/2012 - 23:19

Jimmakos για τα προηγουμενα σε καταλαβαίνω, στην τελικη ειναι υποκειμενικο το τι βολεύει τον καθένα. Απλώς δεν εχει και μεγάλη δυσκολία ή χρηματικό κοστος το σ3 στην σύνδεση με tv/monitor, γιατι ειναι MHL supported, οπως ειναι τα περισσοτερα android σημερα. Παίρνεις έναν απλο ανταπτορα MHL και συνδεεις το hdmi/dipsplayport κατευθείαν χωρίς ειδικα καλώδια. Η ασύρματη επικοινωνία για σημα στην tv κατευθείαν ήρθε σαν γενικο πρωτόκολλο στο android 4.2 και όσα κινητα θα το εχουν θα πληρωσουν ανεβασμενα τετοια περιφερειακα αρχικα μιας και μετα θα πέσουν οι τιμές στους ασυρματους ανταπτορες.

Επίσης το πληκτρολόγιο που λες και καλα κανεις και το λες, σε μερικούς μπορει να αρέσει το swype (δεν ειναι και της Samsung, εταιρία αλλη το φτιάχνει απο πίσω). Δοκιμασες ομως κάποιο απο τα τοπ πληκτρολόγια του android και δεν εμεινες ικανοποιημένος? (2 ειναι, το smartkeyboard και το swiftkey3) ρωταω απο περιεργεια.

Εμένα με ενοχλει συγκεκριμένα η στάση της Samsung να γράφει τους Mac χρήστες με την έλλειψη υποστήριξης. Αν ειναι να την παλεψεις με Mac, ψάχνεις για εφαρμογές στο play store, δεν μπορείς να κανεις κατι αλλο. Προσωπικα δεν το βλέπω να αλλάζει ιδιαίτερα απο την Samsung. Αλλα δεν περιμένεις απο αυτην, όσοι εχουν νεξους και μακ δεν ειναι χαμένοι, κατεβάζουν εφαρμογές που να τους εξυπηρετούν απο το play store.

Τέλος εμένα το κινητο με 1γιγα ράμ και 2πυρηνο της πλάκας για τα σημερινα δεδομενα δεν κολλάει καθόλου και το έχω τερματίσει στην μνήμη του και χωρίς να του βάλω άλλη ρομ ή να ασχοληθω με 'μαγειρέματα". Δεν σημαίνει οτι το android εχει πρόβλημα αν μια εταιρία αποφασίσει (Samsung) να γεμίσει μια συσκευη με οτι μπορει απο εφαρμογές και δυνατότητες. Ήδη η Samsung έφτιαξε το θέμα της μνήμης του σ3 με 2η έκδοση βελτιωμενη και το νοτε2 δεν εχει τέτοια θέματα και ειναι ακόμα πιο φορτωμένο. Επίσης το οτι το desire hd κολλάνε σαν φούστης, δεν σημαίνει οτι η google φταίει για αυτο ή οτι ειναι σήμα κατατεθέν των άλλων android. Το καταλαβαίνετε έτσι?

#1642   hyper

hyper

    iPH Member

  • 316 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2012 - 23:24


Μιας και μιλάμε για το άχρηστο multiview. ......
Απολαύστε

#1643   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 25/11/2012 - 23:25

Jimmakos για τα προηγουμενα σε καταλαβαίνω, στην τελικη ειναι υποκειμενικο το τι βολεύει τον καθένα. Απλώς δεν εχει και μεγάλη δυσκολία ή χρηματικό κοστος το σ3 στην σύνδεση με tv/monitor, γιατι ειναι MHL supported, οπως ειναι τα περισσοτερα android σημερα. Παίρνεις έναν απλο ανταπτορα MHL και συνδεεις το hdmi/dipsplayport κατευθείαν χωρίς ειδικα καλώδια. Η ασύρματη επικοινωνία για σημα στην tv κατευθείαν ήρθε σαν γενικο πρωτόκολλο στο android 4.2 και όσα κινητα θα το εχουν θα πληρωσουν ανεβασμενα τετοια περιφερειακα αρχικα μιας και μετα θα πέσουν οι τιμές στους ασυρματους ανταπτορες.

Επίσης το πληκτρολόγιο που λες και καλα κανεις και το λες, σε μερικούς μπορει να αρέσει το swype (δεν ειναι και της Samsung, εταιρία αλλη το φτιάχνει απο πίσω). Δοκιμασες ομως κάποιο απο τα τοπ πληκτρολόγια του android και δεν εμεινες ικανοποιημένος? (2 ειναι, το smartkeyboard και το swiftkey3) ρωταω απο περιεργεια.

Εμένα με ενοχλει συγκεκριμένα η στάση της Samsung να γράφει τους Mac χρήστες με την έλλειψη υποστήριξης. Αν ειναι να την παλεψεις με Mac, ψάχνεις για εφαρμογές στο play store, δεν μπορείς να κανεις κατι αλλο. Προσωπικα δεν το βλέπω να αλλάζει ιδιαίτερα απο την Samsung. Αλλα δεν περιμένεις απο αυτην, όσοι εχουν νεξους και μακ δεν ειναι χαμένοι, κατεβάζουν εφαρμογές που να τους εξυπηρετούν απο το play store.

Τέλος εμένα το κινητο με 1γιγα ράμ και 2πυρηνο της πλάκας για τα σημερινα δεδομενα δεν κολλάει καθόλου και το έχω τερματίσει στην μνήμη του και χωρίς να του βάλω άλλη ρομ ή να ασχοληθω με 'μαγειρέματα". Δεν σημαίνει οτι το android εχει πρόβλημα αν μια εταιρία αποφασίσει (Samsung) να γεμίσει μια συσκευη με οτι μπορει απο εφαρμογές και δυνατότητες. Ήδη η Samsung έφτιαξε το θέμα της μνήμης του σ3 με 2η έκδοση βελτιωμενη και το νοτε2 δεν εχει τέτοια θέματα και ειναι ακόμα πιο φορτωμένο. Επίσης το οτι το desire hd κολλάνε σαν φούστης, δεν σημαίνει οτι η google φταίει για αυτο ή οτι ειναι σήμα κατατεθέν των άλλων android. Το καταλαβαίνετε έτσι?


Ναι και το έχω γράψει και στις προηγούμενες σελίδες πως κάπως στρώνει το πράγμα αλλά όχι τελείως με το Swiftkey 3.

Πολύ καλό project το συγκεκριμένο και μακάρι κάποια στιγμή να το δούμε και σε ios (αποκλείεται αλλά λέμε, εκτός μόνο αν γίνει μέσω Jailbreak).

Το screen share το ήθελα περισσότερο σαν παιχνίδι (τις είχα δει τις λύσεις που προτείνεις) απλά λέω ότι και η Sammy δεν το έχει εντελώς δωρεάν.
Once You Go Mac You Never Go Back

#1644   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2012 - 23:34

https://www.youtube....be_gdata_player
Μιας και μιλάμε για το άχρηστο multiview. ......
Απολαύστε


Σπάνια χρειάζεται πραγματικά κάτι τέτοιο κάποιος...

#1645   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 25/11/2012 - 23:42

Δεν παίζει να είδες το βίντεο... Δεν ξέρεις τι είναι καν μάλλον το multiwindow...

Αναρτημένη εικόνα


#1646   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 25/11/2012 - 23:50

Το multiwindow ειναι φανταστικη καινοτομια..η αππλ πρεπει να αντιγραψει την σαμσουνγκ στις αντιγραφες και να το βαλει ως λειτουργια στο ipad :P

#1647   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 25/11/2012 - 23:57

Στο μεταξυ ασχολείστε με το multiwindow που δεν ειναι καν feature του standard android. Ειναι ενα extension της Samsung που κανεις δεν ξέρει αν και ποτε θα περάσει στο android . Για να δειτε περι τι κ0λ0χανείου πλατφόρμας πρόκειται ...

Παντως ειλικρινα λυπάμαι για ένα πράγμα. Πίστευα οτι στο forum θα συμμετείχαν ανθρωποι με βαθυτερες γνωσεις για πράγματα που απτονται της τεχνολογιας των smartphones. Δυστυχως βλέπω οτι οι περισσότεροι εντυπωσιάζονται απλώς απο 'καθρεφτάκια' και μπλινγκ-μπλινγκ χωρις καμμια δυνατότητα να εκτιμησουν τι απο αυτα ειναι τεχνολογικα σημαντικο.

#1648   paliotomaro

paliotomaro

    iPH Addict

  • 601 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 26/11/2012 - 00:03

Χεστηκε η φοραδα στο αλωνι..το να εχεις 2 παραθυρα ανοιχτα ειναι σουπερ ευκολια για ολους..τι με νοιαζει εμενα εαν ειναι extension ή feature του standard android ή αν ειναι τριχες κατσαρες..

#1649   hyperlost

hyperlost

    iPH Addict

  • 855 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:iwhisto

Δημοσίευση 26/11/2012 - 00:03

Ναι και το έχω γράψει και στις προηγούμενες σελίδες πως κάπως στρώνει το πράγμα αλλά όχι τελείως με το Swiftkey 3.

Πολύ καλό project το συγκεκριμένο και μακάρι κάποια στιγμή να το δούμε και σε ios (αποκλείεται αλλά λέμε, εκτός μόνο αν γίνει μέσω Jailbreak).

Το screen share το ήθελα περισσότερο σαν παιχνίδι (τις είχα δει τις λύσεις που προτείνεις) απλά λέω ότι και η Sammy δεν το έχει εντελώς δωρεάν.


Παιζει ηδη τωρα μεσω jb το swype, είχα βρει παλιότερα ενα που έμοιαζε αρκετα με το native των galaxy. Αν το βρω θα το βαλω. Η εταιρία που το αναπτύσσει ειναι αυτη: http://www.swype.com/ και εχει βγει beta και για αλλα κινητα πχ Nokia Symbian.

Το swiftkey3 ειναι πανάκριβο (αντικειμενικα, χωρίς πλάκα) αλλα εχει πρόβλεψη εισαγωγής απο άλλον πλανήτη. Σου ειναι άχρηστο όμως αν δεν εκπαιδευτεί σωστά στην αρχη (διαβάζοντας μηνύματα, κλπ) το αλλο που σου λέω ειναι με το theme ίδιο του iPhone, απο επιλογές αν το ρυθμίσεις μετα θα ψάχνεις για διάφορες... Αλλα ειναι και τα 2 επι πληρωμη όμως, μειονέκτημα γενικο.

Ειχα βάλει στο gnexus MHL ανταπτορα και Bluetooth ασύρματο χειριστήριο (eBay και τα 2). Μοναδικό μειονέκτημα οτι θες και paid εφαρμογη για την πλήρη συμβατότητα με το ασύρματο χειριστήριο (μπορείς και αλλιώς, αλλα θέλεις ψάξιμο). Γιατι μερικα παιχνιδια οπως το gta το εχουν native σαν υποστηριξη αλλα οχι. Τεσπα έπαιζε κανονικα και δεν ειχε θέμα. Τα γραφικά κατώτερα του ps3 ή του Xbox, αλλα τα φτάνουν τα κινητα, πολυ κοντά ήταν χωρίς πλάκα. Τα σημερινα ειναι καλύτερα, ήδη το iphone5/σ3/νοτε2 εχουν πολυ καλυτερη gpu απο την τοτε δικη μου. Το shadowgun όμως το είδα με αλλο μάτι τοτε σε hd ανάλυση σε 46αρα. Απλώς γίνεται χωρίς να πας σε λύση με ασυρματους ανταπτορες τρίτων που θα ειναι και ακριβοί. Αν βρεις χρόνο, δες μια την δομή που σου λέω σε YouTube για να καταλάβεις πως παιζει απο περιέργεια. Ειναι γενικο πρωτόκολλο και όλα τα καλα android το υποστηρίζουν στάνταρ (κοιτα specs για σιγουρια).

Τελευταία επεξεργασία από: hyperlost, 26/11/2012 - 00:05


#1650   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 26/11/2012 - 00:05

Χεστηκε η φοραδα στο αλωνι..το να εχεις 2 παραθυρα ανοιχτα ειναι σουπερ ευκολια για ολους..τι με νοιαζει εμενα εαν ειναι extension ή feature του standard android ή αν ειναι τριχες κατσαρες..


Σε νοιαζει και σε παρα νοιάζει .... Δεν έχω ωρα να στο αναλύσω τώρα (χορεύει η Emily στο Dancing :o ) αλλα θα το καταλάβεις κάποτε ...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6

0 μέλη, 6 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες