Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανακοινώθηκε η νέα σειρά των Mac mini για το 2012


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#256   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1778 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 04/01/2013 - 09:30

Kαλημέρα!Για να κανουμε την εγχειριση στο mac mini(ram upgrade ή τοποθετηση ssd..) ειναι απαραιτητο να φοραμε εκεινη την πατεντα για την αποφυγη του στατικου ηλεκτρισμου??Γιατι δεν εχω κατι τετοιο!
Koumbouni εσυ με αυτο την εκανες?
XS Max 256 Gb Space Gray

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#257   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/01/2013 - 09:30

Εσωτερικά χωρεσαν και οι 2 δίσκοι? Εχω mini του 2012, χωρίς το DVD, εχει χώρο και καλώδια για 2ο ssd?

#258   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/01/2013 - 09:40

Kαλημέρα!Για να κανουμε την εγχειριση στο mac mini(ram upgrade ή τοποθετηση ssd..) ειναι απαραιτητο να φοραμε εκεινη την πατεντα για την αποφυγη του στατικου ηλεκτρισμου??Γιατι δεν εχω κατι τετοιο!
Koumbouni εσυ με αυτο την εκανες?

Οχι δεν είχα αυτή την πατέντα. Πάντως η αλλαγή στις μνήμες είναι γελοία. Απλά ανοίγεις το πλαστικό κάλυμμα από κάτω και τις αλλάζεις μέσα σε ένα λεπτό. Για να βάλεις δεύτερο δίσκο θα χρειαστείς παραπάνω ώρα. Αν πιάνουν τα χέρια σου είναι αρκετά εύκολο πάντως. Το μόνο που με δυσκόλεψε ήταν να βάλω ξανά το μεταλλικό πλέγμα (air port νομίζω το λένε;). Να σου πω την αλήθεια εγώ φορούσα τα πλαστικά λευκά γάντια μίας χρήσης γιατί δεν ήθελα να αφήσω δακτυλιές.

Εσωτερικά χωρεσαν και οι 2 δίσκοι? Εχω mini του 2012, χωρίς το DVD, εχει χώρο και καλώδια για 2ο ssd?

Ναι φυσικά εσωτερικά και οι δύο. Κάτω απο τον υφιστάμενο δίσκο υπάρχει χώρος για τον δεύτερο. Το καλώδιο θα πρέπει να το αγοράσεις ξεχωριστά. Εγω προσωπικά πήρα το κιτ τοποθέτησης δεύτερου δίσκου απο εδώ .

#259   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1778 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 04/01/2013 - 09:51

Oποτε γινεται να το κανω χωρις αυτο το εξαρτημα για τον στατικο ηλεκτρισμο!Γιατι κατι βιντεακια στο youtube που ειδα εφιστουν την προσοχη στο να φορας αυτο για τον στατικο ηλεκτρισμο!
Τοσες φορες που εχω δει τα βιντεακια και τοσο αναλυτικα που τα δειχνουν πιστευω οτι θα τα καταφερω ανετα να βαλω τον ssd!Το μονο που με προβληματιζει οπως ειχα γραψει πιο πανω ειναι πως θα περασω τα mounatin lion ξανα και ποιο τροπο να επιλεξω να τα περασω ετσι ωστε να παρω το 100% του ssd!
Οσο για την μνημη ειναι η πρωτη αναβαθμιση που εχω επιλεξω να κανω επειδη δεν επηρεαζει καθολου την εγγυηση(τα καινουργια mac mini εχουν ενα θεμα με κατι στιγμιαια σβησιματα της οθονης...) και ειναι καθοδον και την περιμενω!!Στην τιμη μαλιστα των 65 ευρω!!
XS Max 256 Gb Space Gray

#260   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/01/2013 - 10:20

Εγώ κατέβασα αυτό το οποίο έγραψα σε φλασάκι. Με αυτό ξεκίνησα την εγκατάσταση στο νέο SSD αφού πρώτα τον έκανα φορμάτ ως mac OS Extended Journaled. Αφού τελείωσα την εγκατάσταση (η οποία έκανε παραπάνω απο δύο ώρες) έσβησα και τον μηχανικό δίσκο τον οποίο τον έχω σαν αποθήκη. Μάλιστα εκεί μετέφερα και τον φάκελο Home όπου θα αποθηκεύω ταινίες μουσικές και φωτογραφίες για να μην πιάνουν πολύ χώρο στον SSD. Για το τελευταίο βέβαια δεν ξέρω αν έκανα καλά.

Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 04/01/2013 - 10:20


#261   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/01/2013 - 10:47

Εγώ κατέβασα αυτό το οποίο έγραψα σε φλασάκι. Με αυτό ξεκίνησα την εγκατάσταση στο νέο SSD αφού πρώτα τον έκανα φορμάτ ως mac OS Extended Journaled. Αφού τελείωσα την εγκατάσταση (η οποία έκανε παραπάνω απο δύο ώρες) έσβησα και τον μηχανικό δίσκο τον οποίο τον έχω σαν αποθήκη. Μάλιστα εκεί μετέφερα και τον φάκελο Home όπου θα αποθηκεύω ταινίες μουσικές και φωτογραφίες για να μην πιάνουν πολύ χώρο στον SSD. Για το τελευταίο βέβαια δεν ξέρω αν έκανα καλά.


Από τον οδηγό που έχω φτιάξει για το πως θα κάνουμε Clean install στην τελευταία σελίδα έχει ένα video για το πως θα το "κάψετε" σε εσάς που ήρθε με Pre-installed το Mountain Lion.

http://www.iphonehel...on/page__st__75
Once You Go Mac You Never Go Back

#262   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1778 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 04/01/2013 - 10:56

Από τον οδηγό που έχω φτιάξει για το πως θα κάνουμε Clean install στην τελευταία σελίδα έχει ένα video για το πως θα το "κάψετε" σε εσάς που ήρθε με Pre-installed το Mountain Lion.

http://www.iphonehel...on/page__st__75

Eαν βαλω σε στικακι τα mountain lion οπως δειχνει το βιντεο και μετα τοποθετησω τον ssd(αδειο εννοειται) και τον hhd(με τα mountain lion) τι πρεπει να κανω για να περασω το λογισμικο στον ssd και να σβηστει απο τον hhd??Πρεπει να μπω σε recovery mode ανοιγοντας το pc και να τρεξω το στικακι δειχνοντας του οτι θελω να εγκαταστησω το λογισμικο στον ssd??Και αν ναι μετα πως καθαριζω τελειως τον hhd για να βαλω αλλα πραγματα μεσα?
XS Max 256 Gb Space Gray

#263   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/01/2013 - 10:59

Eαν βαλω σε στικακι τα mountain lion οπως δειχνει το βιντεο και μετα τοποθετησω τον ssd(αδειο εννοειται) και τον hhd(με τα mountain lion) τι πρεπει να κανω για να περασω το λογισμικο στον ssd και να σβηστει απο τον hhd??Πρεπει να μπω σε recovery mode ανοιγοντας το pc και να τρεξω το στικακι δειχνοντας του οτι θελω να εγκαταστησω το λογισμικο στον ssd??Και αν ναι μετα πως καθαριζω τελειως τον hhd για να βαλω αλλα πραγματα μεσα?


Κατά την εκκίνηση θα πατήσεις το alt ώστε να σου βγάλει τις διαθέσιμες επιλογές bootarismatos, εκεί θα επιλέξεις το usb flash, ύστερα όταν θα μπει σε γραφικό περιβάλλον θα πατήσεις Disk Utilities και θα επιλέξεις τον ssd και θα τον κάνεις erase σε Mac os journaled και τον ονομάζεις όπως θες, μετά κάνεις πίσω και προχωράς στην εγκατάσταση αφού επιλέξεις να μπει το λειτουργικό στον ssd.

Τον hdd τον κάνεις format και μετά όταν θα έχεις περάσει το λειτουργικό στον ssd.
Once You Go Mac You Never Go Back

#264   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1778 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 04/01/2013 - 11:03

Κατά την εκκίνηση θα πατήσεις το alt ώστε να σου βγάλει τις διαθέσιμες επιλογές bootarismatos, εκεί θα επιλέξεις το usb flash, ύστερα όταν θα μπει σε γραφικό περιβάλλον θα πατήσεις Disk Utilities και θα επιλέξεις τον ssd και θα τον κάνεις erase σε Mac os journaled και τον ονομάζεις όπως θες, μετά κάνεις πίσω και προχωράς στην εγκατάσταση αφού επιλέξεις να μπει το λειτουργικό στον ssd.

Τον hdd τον κάνεις format και μετά όταν θα έχεις περάσει το λειτουργικό στον ssd.

Ωραιος φιλε!Σε ευχαριστω...Νομιζω καταλαβα! Format στον hhd κανω οπως στα windows ή θελει κατι διαφορετικο?
XS Max 256 Gb Space Gray

#265   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/01/2013 - 11:06

Ωραιος φιλε!Σε ευχαριστω...Νομιζω καταλαβα! Format στον hhd κανω οπως στα windows ή θελει κατι διαφορετικο?


Όταν θα μπεις στο λειτουργικό, θα πας Utilities - Disk Utilities τον επιλέγεις από την αριστερή στήλη και πας στο Tab - Erase, εκεί τον κάνεις format σε Mac os journaled και τον ονομάζεις όπως θες (εγώ τον δεύτερο πχ τον έχω ονομάσει Multimedia).

Ύστερα θα αποθηκεύεις εκεί όλες σου τις ταινίες, μουσική, φωτογραφίες κτλ και στον ssd θα έχεις το λειτουργικό και τα προγράμματα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#266   vgrigor

vgrigor

    iPH User

  • 170 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/01/2013 - 12:04

Kαλημέρα!Για να κανουμε την εγχειριση στο mac mini(ram upgrade ή τοποθετηση ssd..) ειναι απαραιτητο να φοραμε εκεινη την πατεντα για την αποφυγη του στατικου ηλεκτρισμου??Γιατι δεν εχω κατι τετοιο!
Koumbouni εσυ με αυτο την εκανες?


Χρειάζεται λίγη προσοχή με το στατικό ηλεκτρισμό. Πάρε κάποια μέτρα. Για παράδειγμα μην φοράς κάποιο μάλλινο πουλόβερ και τρίβεις τα μανίκια, μην χαϊδεύεις τα μαλλιά σου (έαν έχεις μακριά κλπ), μην τρίβεις τα πόδια σου με τις κάλτσες στο χαλί και πριν βγάλεις καν από τη συσκευασία το σκληρό δίσκο πιάσε κάτι μεταλλικό (για παράδειγμα τις σωληνώσεις από το καλοριφέρ). Καλό θα ήταν δηλαδή ανά τακτά χρονικά διαστήματα να ακουμπάς πάνω στις σωληνώσεις του καλοριφέρ.

Τελευταία επεξεργασία από: vgrigor, 04/01/2013 - 12:05


#267   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1778 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 04/01/2013 - 12:21

Χρειάζεται λίγη προσοχή με το στατικό ηλεκτρισμό. Πάρε κάποια μέτρα. Για παράδειγμα μην φοράς κάποιο μάλλινο πουλόβερ και τρίβεις τα μανίκια, μην χαϊδεύεις τα μαλλιά σου (έαν έχεις μακριά κλπ), μην τρίβεις τα πόδια σου με τις κάλτσες στο χαλί και πριν βγάλεις καν από τη συσκευασία το σκληρό δίσκο πιάσε κάτι μεταλλικό (για παράδειγμα τις σωληνώσεις από το καλοριφέρ). Καλό θα ήταν δηλαδή ανά τακτά χρονικά διαστήματα να ακουμπάς πάνω στις σωληνώσεις του καλοριφέρ.

Ωραιος φιλε αν και θα παρω ενα βραχιολακι για τον στατικο ηλεκτρισμο αφου οπως ειδα ειναι φθηνο!
XS Max 256 Gb Space Gray

#268   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/01/2013 - 20:13

Ποιον media player έχεις;

Καλά τα κάνω;
Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-01-04 at 8.07.50 PM.png   129.36KB   11 λήψεις

#269   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/01/2013 - 20:16

Καλά τα κάνω;
Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-01-04 at 8.07.50 PM.png   129.36KB   11 λήψεις


Ο φάκελος που έχεις κάνει add είσαι σίγουρος ότι είναι αυτός που έχει μέσα τις ταινίες?
Once You Go Mac You Never Go Back

#270   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/01/2013 - 20:21

Ναι. Το media player βλέπει το μινι συνδέεται κανονικά επιλέγω να συνδεθεί με το φάκελο movies και μου ζητάει πάλι ονομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης. Τα βάζω πάλι αλλά μου γράφει μήνυμα logon fail

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες