Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανακοινώθηκε η νέα σειρά των Mac mini για το 2012


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#286   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1778 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 06/01/2013 - 16:08

Aπλα σαν διαδικασια την βλεπω δύσκολη...Γι αυτό λεω να το ελεγχω εγώ...Στο κατω κατω τυο λειτουργικο και οι εφαρμογες σε ενδιαφερουν να ειναι στον ssd!Τα αλλα ολα ειναι ψιλοαχρειαστα...Μην τον κανω fusion και ψαχνω να βρισκω που ειναι ας πουμε οι φωτο μου γιατι τις εχει παει οπου θελει αυτό!! :P :P
XS Max 256 Gb Space Gray

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#287   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/01/2013 - 16:51

Aπλα σαν διαδικασια την βλεπω δύσκολη...Γι αυτό λεω να το ελεγχω εγώ...Στο κατω κατω τυο λειτουργικο και οι εφαρμογες σε ενδιαφερουν να ειναι στον ssd!Τα αλλα ολα ειναι ψιλοαχρειαστα...Μην τον κανω fusion και ψαχνω να βρισκω που ειναι ας πουμε οι φωτο μου γιατι τις εχει παει οπου θελει αυτό!! :P :P

χαχαχα...βρε δεν θα σου " εξαφανίζει " π.χ. τις φώτος σου από εκεί που τις έβαλες πηγαίνοντας τες όπου θέλει αυτό...απλά αυτό διαχειρίζεται σε ποιο δίσκο θα μπουν....αν γινεται έτσι όπως εσύ το φαντάζεσαι δεν θα είναι Fusion Drive , αλλά το......Κομφούζιο(ν) Drive !! :lol: :D

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/01/2013 - 16:52


#288   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 06/01/2013 - 16:55

Aπλα σαν διαδικασια την βλεπω δύσκολη...Γι αυτό λεω να το ελεγχω εγώ...Στο κατω κατω τυο λειτουργικο και οι εφαρμογες σε ενδιαφερουν να ειναι στον ssd!Τα αλλα ολα ειναι ψιλοαχρειαστα...Μην τον κανω fusion και ψαχνω να βρισκω που ειναι ας πουμε οι φωτο μου γιατι τις εχει παει οπου θελει αυτό!! :P :P



Δε θα τις εχει παει καπου, θα ναι μεσα στη διαδρομη Macintosh HD/Users/ονομα_χρηστη/Pictures π.χ. , δηλαδή θα τους βλέπει και τους 2 δίσκους σαν έναν. ;)

Το πρόβλημα έγκειται πάντα στις μεσοβέζικες λύσεις/hacks οτι μπορει να κρυβουν και κατι αλλο. Μια λαθος ρυθμιση, κ να ξαναπας για format πχ ή μια ανανεωση λογισμικου να στο χαλασει.

Αν το υποστήριζε επίσημα δηλαδη το μηχανημα σου, εγω μαζί σου! :)

#289   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/01/2013 - 17:04

Δε θα τις εχει παει καπου, θα ναι μεσα στη διαδρομη Macintosh HD/Users/ονομα_χρηστη/Pictures π.χ. , δηλαδή θα τους βλέπει και τους 2 δίσκους σαν έναν. ;)

Το πρόβλημα έγκειται πάντα στις μεσοβέζικες λύσεις/hacks οτι μπορει να κρυβουν και κατι αλλο. Μια λαθος ρυθμιση, κ να ξαναπας για format πχ ή μια ανανεωση λογισμικου να στο χαλασει.

Αν το υποστήριζε επίσημα δηλαδη το μηχανημα σου, εγω μαζί σου! :)

Συμφωνώ απόλυτα...με μεσοβέζικες λύσεις - ανεπίσημες χακιες - μπορεί όλα να συμβούν ή και να μην συμβούν προβλήματα !! Όταν λες στο τέλος αν το υποστηρίζει επίσημα , εννοείς να είναι από το εργοστάσιο επίσημα φτιαγμένο το μηχάνημα με Fusion...??

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/01/2013 - 17:05


#290   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/01/2013 - 17:27

Αυτό που έκανα εγώ ρε παιδιά είναι σωστό ή λάθος; Έχω μεταφέρει το φάκελο χρήστη στον δεύτερο σκληρό δίσκο όπου έχω τα βίντεο, φωτογραφίες και την μουσική μου και στον SSD είναι το λειτουργικό με τις εφαρμογές. Είναι καλή λύση αυτή για ένα γρήγορο σύστημα, στο οποίο αν για κάποιο λόγο χρειαστώ να το ξανακτίσω θα είναι ο φάκελος χρήστη (με το iPhoto και το itunes που με ενδιαφέρουν περισσότερο) έτοιμος; Είναι το σύστημα fusion drive καλύτερο; Δεν είναι καλύτερα να κάνω backup μόνος μου τον φάκελο χρήστη που θα είναι και μικρότερο αρχείο, παρά να κάνω πλήρες backup με το time machine;

#291   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 06/01/2013 - 17:33

Συμφωνώ απόλυτα...με μεσοβέζικες λύσεις - ανεπίσημες χακιες - μπορεί όλα να συμβούν ή και να μην συμβούν προβλήματα !! Όταν λες στο τέλος αν το υποστηρίζει επίσημα , εννοείς να είναι από το εργοστάσιο επίσημα φτιαγμένο το μηχάνημα με Fusion...??


yep, αυτό ακριβως εννοω.. οτι αν το υποστηρίζει το μηχανημα, μαζι του!

Ειναι πολυ πιο ευκολο το Fusion (βασικα δε φαινεται κ η διαφορα αφου βλεπει σα να ναι ενας δισκος) αλλα και χάνει ενα8-10% σε απολυτες επιδόσεις αναγνωσης/εγγραφης συγκριτικα με τη λυση ξεχωριστου ssd+hdd. Αλλά μπρος στην ευκολία που προσφέρει ειναι αμελητεα αυτη η διαφορα επιδοσης..

Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 06/01/2013 - 17:39


#292   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 06/01/2013 - 17:49

Αυτό που έκανα εγώ ρε παιδιά είναι σωστό ή λάθος; Έχω μεταφέρει το φάκελο χρήστη στον δεύτερο σκληρό δίσκο όπου έχω τα βίντεο, φωτογραφίες και την μουσική μου και στον SSD είναι το λειτουργικό με τις εφαρμογές. Είναι καλή λύση αυτή για ένα γρήγορο σύστημα, στο οποίο αν για κάποιο λόγο χρειαστώ να το ξανακτίσω θα είναι ο φάκελος χρήστη (με το iPhoto και το itunes που με ενδιαφέρουν περισσότερο) έτοιμος; Είναι το σύστημα fusion drive καλύτερο; Δεν είναι καλύτερα να κάνω backup μόνος μου τον φάκελο χρήστη που θα είναι και μικρότερο αρχείο, παρά να κάνω πλήρες backup με το time machine;


Ανάλογα με την χρήση που του κάνεις θα φανεί αν είναι καλη λυση...Στην θεση σου πάντως θα εφτιαχνα φακέλους στον δευτερο δισκο (φωτο/βιντεο/μουσικη/Downloads πχ) και θα τα πετούσα στην Sidebar του Finder, σβήνοντας τα προκαθορισμενα. Αυτα συνοδευόμενα απ τις καταλληλες ρυθμισεις στην εκαστοτε εφαρμογη. (π.χ. στο iTunes στο advanced να του δειξω τη διαδρομη για την Library στον δευτερο δισκο). Αυτες οι κατηγοριες αρχειων δεν επωφελουνται ιδιαιτερα σε καθημερινη χρηση απ την επιπλεον ταχυτητα των SSD.

Στο post #291 περιγράφω που ειναι καλυτερο και που οχι. Σε ευκολια χρησης ειναι κατα πολυ καλυτερο αφου αναλαμβανει το συστημα που τα περναει με βαση τι χρησιμοποιεις συχνα, χάνει όμως σε απόλυτες επιδοσεις ελάχιστα (και ειναι λογικο λογω αυτόματης διαχειρισης)

Αν παιρνεις backup τον χρηστη User θα ναι ελαχιστα μικροτερος απ το full backup του δισκου με Time Machine αφού μεσα σε αυτον σκέψου πως θα υπαρχουν φωτο,βιντεο,εφραμογες,ρυθμισεις,startup items,Extensions κτλ. Σ.Σ. το Time Machine δε κανει Cloning το partition των WIndows, μονο του OS X

#293   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/01/2013 - 17:53

Αυτό που έκανα εγώ ρε παιδιά είναι σωστό ή λάθος; Έχω μεταφέρει το φάκελο χρήστη στον δεύτερο σκληρό δίσκο όπου έχω τα βίντεο, φωτογραφίες και την μουσική μου και στον SSD είναι το λειτουργικό με τις εφαρμογές. Είναι καλή λύση αυτή για ένα γρήγορο σύστημα, στο οποίο αν για κάποιο λόγο χρειαστώ να το ξανακτίσω θα είναι ο φάκελος χρήστη (με το iPhoto και το itunes που με ενδιαφέρουν περισσότερο) έτοιμος; Είναι το σύστημα fusion drive καλύτερο; Δεν είναι καλύτερα να κάνω backup μόνος μου τον φάκελο χρήστη που θα είναι και μικρότερο αρχείο, παρά να κάνω πλήρες backup με το time machine;

Είναι καλύτερο το Φουσιον ή καλύτερα να είναι με τον παραδοσιακό τρόπο - υλοποίηση....??
Υποκειμενικό , γούστα είναι αυτά πιστεύω... !!
Από την άλλη , πόσοι έχουν Φουσιον σε μηχανάκι τους και πόσοι έχουν επίσημο Φουσιον από το εργοστάσιο της Μήλον για να απαντήσουν υπεύθυνα....?? Κάνα δυο παλικάρια που το δοκιμάσαν σε Μακ Μινι 2012 πάντα σε Late 2012 μηχανάκια...το δοκιμάσαν με την μεσοβέζικη λύση - δηλαδη με Χακια - πρακτικα είναι θέμα πως σε βολεύει , είναι θέμα αντίληψης , θέλεις η μηχανή να σκέφτεται και να έχει το πάνω χέρι ή εσύ...??
Αν σου αρέσει να ρυθμίζεις ας πούμε και να κανονίζεις εσύ τι μπαίνει τι βγαίνει μέσα στους δίσκους σου...δηλαδη να εχεις " χειροκίνητα " τον έλεγχο , τότε ακολουθείς την παραδοσιακή υλοποίηση....που είναι μια χαρά !!
Αν σου αρέσει η ανέκαθεν παραδοσιακή φιλοσοφία της Apple που είναι...ανοίγεις το μηχάνημά σου και όλα απλά δουλεύουν αυτόματα και έξυπνα για σένα , χωρίς εσύ να κάνεις τίποτα...οποτε θα εχεις ένα είδος " νοημοσύνης " ακόμα και στους δίσκους από το λειτουργικό σύστημα....τότε πας στο Fusion !!
Πρακτικά και μηχανικά είναι το ίδιο πράμα , 2 ξεχωριστοί δίσκοι και τέλος...απλά το Fusion , εγώ προσωπικά με μια δόση φιλοσοφίας , το βλέπω ποιο φουτουριστικό χαχαχα , σαν να αποκτούν οι υπολογιστές σε επίπεδο λειτουργικού και αποφάσεων περισσότερη νοημοσύνη....νοήμων μηχανές που σε μαθαίνουν παράλληλα ανάλογα με την χρίση....!!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/01/2013 - 17:56


#294   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/01/2013 - 18:01

Μια δοκιμή θα μας πείσει δηλαδή. Κανένας καλός οδηγός για να το δοκιμάσουμε;

#295   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/01/2013 - 18:09

Μια δοκιμή θα μας πείσει δηλαδή. Κανένας καλός οδηγός για να το δοκιμάσουμε;

Από χακιες δεν ξέρω...ψάξε θα βρεις σίγουρα....!! Αν δεν δοκιμάσεις...δεν ξέρεις...!!

Άσχετο..να σε ρωτήσω και εσένα κουμπουνι και γενικά...
Τα μηχανήματά σας , σε ποια χώρα αναγράφουν ότι έχουν συναρμολογηθεί...?? Το αναγράφει στο κουτί - συσκευασία και στο μηχάνημα...!!
Όποιος μπορεί να το δει στο κουτί της συσκευασίας των Μακ την χώρα συναρμολόγησης ας το αναγράψει..ευχαριστώ !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/01/2013 - 18:11


#296   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1778 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 06/01/2013 - 18:16

Eμενα γραφει ότι συναρμολογηθηκε στην Κινα αν αυτο εννοεις...Δηλαδη για να καταλάβω...Φτιαχνοντας fusion θα μου εμφανιζει ένα δίσκο??Και δεν θα μπορω να επιλεγω στην ουσια που να παει τι και απλα θα το κανει αυτό??Και αν ναι τι χωρητικοτητα θα μου δείχνει??1,128 terra οσο θα ειναι και οι δυο δισκοι μαζι?
XS Max 256 Gb Space Gray

#297   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/01/2013 - 18:24

1) Αυτό εννοώ....χώρα συναρμολόγησης δηλαδη την χώρα κατασκευής !! Εσύ από Κίνα λοιπόν !!
2) Μηχανικά - εσωτερικά θα είναι 2 ξεχωριστοί....Θα σου τους εμφανίζει όμως ως ΕΝΑΝ το λειτουργικό !! Εσύ δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα...ο Μακ θα σκέφτεται για σένα...και καλά !!
3) 1,128 Γιγα ~ 1,2 Γιγα...κάπου εκεί !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/01/2013 - 18:24


#298   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/01/2013 - 18:28

Και εμένα Κίνα γράφει και συγκεκριμένα Factory: C0 (Quanta Computer (Susidiary = Tech Com))

Που αλλού άλλωστε

Τελευταία επεξεργασία από: koumbouni, 06/01/2013 - 18:31


#299   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/01/2013 - 18:35

Μια δοκιμή θα μας πείσει δηλαδή. Κανένας καλός οδηγός για να το δοκιμάσουμε;


Πως να δημιουργήσετε το δικό σας Fusion Drive.

#300   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/01/2013 - 19:01

Και εμένα Κίνα γράφει και συγκεκριμένα Factory: C0 (Quanta Computer (Susidiary = Tech Com))

Που αλλού άλλωστε

Το Factory πως το βρήκες...την χώρα την αναγράφει...το εργοστάσιο...πως ?

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες