Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ανακοινώθηκε η νέα σειρά των Mac mini για το 2012


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#271   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/01/2013 - 20:22

Ναι. Το media player βλέπει το μινι συνδέεται κανονικά επιλέγω να συνδεθεί με το φάκελο movies και μου ζητάει πάλι ονομα χρήστη και κωδικό πρόσβασης. Τα βάζω πάλι αλλά μου γράφει μήνυμα logon fail


Μπορείς να δεις αν το Media Player παίρνει το Plex?

Ψέματα...Κατέβασε το Plex στον Mac σου, κάνε το εγκατάσταση, βάλε μια, δυο ταινίες στην Library του για Test και δες αν το Philips μετά το βλέπει...

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 04/01/2013 - 20:25

Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#272   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/01/2013 - 20:24

Οχι δεν έχει τέτοια δυνατότητα. Κάτι θα μου έχει ξεφύγει. Θα το ψάξω και που θα πάει θα το βρω

#273   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 04/01/2013 - 20:25

Οχι δεν έχει τέτοια δυνατότητα. Κάτι θα μου έχει ξεφύγει. Θα το ψάξω και που θα πάει θα το βρω


Δες λίγο πιο πάνω το edit που έκανα.
Once You Go Mac You Never Go Back

#274   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 04/01/2013 - 20:27

Θα το προσπαθήσω αργοτερα (γιατί τώρα φεύγω) . Ευχαριστώ για την βοήθεια για άλλη μια φορά

#275   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 05/01/2013 - 11:17

Καλά τα κάνω;


Αλλαξε computer name και βγαλε αποστροφο και αλλα περιεργα. Δημιουργουν προβλημα. Κρατα το οσο πιο απλο μπορεις πχ MacMini.

Στα options του sharing επιβεβαιωσε οτι τα εχεις ολα επιλεγμενα και εχεις βαλει το password για τα SMB shares στο account με το οποιο θελεις να συνδεθεις (windows shares).

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-01-05 at 11.14.41 AM.png   61.92KB   9 λήψεις

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-01-05 at 11.15.18 AM.png   57.61KB   9 λήψεις

#276   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/01/2013 - 14:48

Με το Plex δούλεψε. Σκέτο όμως δεν μπορεί να μπει. Του άλλαξα το όνομα σε macmini αλλά και πάλι τίποτα. Ίσως το Philips να μην είναι συμβατό. Τουλάχιστον με το Plex θα μπορέσω να κάνω δουλειά. Απλά δεν θέλω να έχω και πολλά προγράμματα στον υπολογιστή.

#277   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 05/01/2013 - 14:56

Με το Plex δούλεψε. Σκέτο όμως δεν μπορεί να μπει. Του άλλαξα το όνομα σε macmini αλλά και πάλι τίποτα. Ίσως το Philips να μην είναι συμβατό. Τουλάχιστον με το Plex θα μπορέσω να κάνω δουλειά. Απλά δεν θέλω να έχω και πολλά προγράμματα στον υπολογιστή.


Θα το ευχαριστηθεις το Plex! Θα με θυμηθείς! Δώσε του λίγο χρόνο και θα δεις ότι έχει πολλές δυνατότητες.

Τελευταία επεξεργασία από: jimmakos, 05/01/2013 - 14:57

Once You Go Mac You Never Go Back

#278   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 05/01/2013 - 23:18

Εαν βαλω στον mac mini μου του 2012 εναν δευτερο δίσκο ssd και βαλω μεσα τα mountain lion θα μπορω μετα να τον κανω fusion με τον hhd ή αυτη η διαδικασια πρεπει να γινει πριν βαλω τα mountain lion στον ssd?
XS Max 256 Gb Space Gray

#279   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2013 - 05:50

Εαν βαλω στον mac mini μου του 2012 εναν δευτερο δίσκο ssd και βαλω μεσα τα mountain lion θα μπορω μετα να τον κανω fusion με τον hhd ή αυτη η διαδικασια πρεπει να γινει πριν βαλω τα mountain lion στον ssd?

Οταν τον κανεις Fusion πρεπει να διαγραψεις και τους δυο δισκους (SSD+HDD) ,οποτε το Mountain Lion το βαζεις αναγκαστικα αφου κανεις τον Fusion.

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 06/01/2013 - 05:51


#280   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 06/01/2013 - 11:07

Οταν τον κανεις Fusion πρεπει να διαγραψεις και τους δυο δισκους (SSD+HDD) ,οποτε το Mountain Lion το βαζεις αναγκαστικα αφου κανεις τον Fusion.

Οποτε αν θέλω να τους κάνω fusion καλο θα ταν να τους κάνω με το που βαλω τον ssd πριν βαλω το λειτουργικό....
XS Max 256 Gb Space Gray

#281   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2013 - 14:39

Οποτε αν θέλω να τους κάνω fusion καλο θα ταν να τους κάνω με το που βαλω τον ssd πριν βαλω το λειτουργικό....

Αυτο ακριβως

#282   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 06/01/2013 - 15:06

Κα κατι ακόμα...Ειναι καλυτερα να τους κανω fusion ή να τους αφησω οπως είναι εχοντας στον ssd το λειτουργικο και αλλα 5-6 πραγματα που χρησιμοποιω πολυ και τα αλλα στον hhd??
XS Max 256 Gb Space Gray

#283   YiorgosA

YiorgosA

    iPH Member

  • 214 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/01/2013 - 15:16

είναι θέμα ελέγχου. Αφήνοντάς τα ως έχουν, δυο ξεχωριστά drives δλδ, εσύ έχεις τον έλεγχο του τι μπαίνει, τι μένει κλπ κλπ
σε περίπτωση που τα ενοποιήσεις κάτω απο το fusion, το σύστημα ελέγχει τα ανώτερο. είναι θέμα καθαρά προσωπικής επιλογής.
προσωπικά προτιμώ να έχω τον έλεγχο του τι γίνεται στους δίσκους μου

#284   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/01/2013 - 15:18

Κα κατι ακόμα...Ειναι καλυτερα να τους κανω fusion ή να τους αφησω οπως είναι εχοντας στον ssd το λειτουργικο και αλλα 5-6 πραγματα που χρησιμοποιω πολυ και τα αλλα στον hhd??

Δοκιμασε το απο μονος σου.Καντον Fusion για μια βδομαδα και αν δεν σαρεσει τον "χωριζεις" σε ssd+hdd.Παντως προσωπικα μου αρεσε αρκετα το Fusion.Για ενα φυσιολογικο χρηστη ειναι μια χαρα.

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 06/01/2013 - 15:19


#285   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 06/01/2013 - 15:28

Στη θέση σου πάντως θα περίμενα να δω μερικές παράπλευρες απώλειες του Fusion απο χρήστες που το χουν βάλει όπως το δικο σου (με hack ουσιαστικα) και όχι επίσημα.

Θα φας λίγη ωρα στην αρχη να στήσεις π.χ. την Library του iTunes να τη βλέπει στον δευτερο μηχανικο δισκο κ.ο.κ. αλλα το μηχανημα θα διατηρηθει με σωστη χρηση παντα "σφαιράτο" και διχως φοβους καποια στιγμη μηπως χαλασει κατι (corrupt αρχειων π.χ.)

Τελευταία επεξεργασία από: darklordvader77, 06/01/2013 - 15:29


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες