Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πως να δημιουργήσετε το δικό σας Fusion Drive


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
90 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/12/2012 - 01:47

Το ερώτημα μου είναι , θα τους παντρέψει ναι μεν σαν ένα volume , θα λειτουργούν όμως με την λογική του Fusion αυτόματα στο θέμα της έξυπνης διαχείρισης αρχείων - εκεί είναι η ουσία - , ή απλά τελικά θα έχει δυο παντρεμένους δίσκους...θα κάνει ακριβός αυτό που υπόσχεται η Μήλον ή θα κάνει κάτι...παρόμοιο ?? - Πάντα μιλάμε για μοντέλα τέλη του 2012....για τα παλιότερα ούτε λόγος φυσικά !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/12/2012 - 01:49


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/12/2012 - 05:15

Επίσης τα δυο φυσικά ξεχωριστά Drives , για να λειτουργήσουν ως Fusion πρέπει να είναι σε RAID 0 συνδεση μεταξύ τους , έτσι λειτουργεί το επίσημο , πιστεύω αυτό να το κάνετε με την εξειδικευμένη εκδοσή του 10.8.2 για τα μηχανάκια Late 2012 !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/12/2012 - 05:16


#48   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/12/2012 - 12:01

Το ερώτημα μου είναι , θα τους παντρέψει ναι μεν σαν ένα volume , θα λειτουργούν όμως με την λογική του Fusion αυτόματα στο θέμα της έξυπνης διαχείρισης αρχείων - εκεί είναι η ουσία - , ή απλά τελικά θα έχει δυο παντρεμένους δίσκους...θα κάνει ακριβός αυτό που υπόσχεται η Μήλον ή θα κάνει κάτι...παρόμοιο ?? - Πάντα μιλάμε για μοντέλα τέλη του 2012....για τα παλιότερα ούτε λόγος φυσικά !!


Performance may not be enough for high-end professional use.
Apple claims near-SSD performance for Fusion-equipped drives. For casual use (email, Web browsing, basic iPhoto use, etc.), this is largely true. From testing both in-house and by Lloyd Chambers of Mac Performance Guide, a Fusion Drive will first fill the faster SSD portion, then start filling the slower hard drive. Once writing is complete, data will be moved from the SSD to the hard drive until there is 4GB free on the SSD again.


The trouble comes when you start working with larger files, such as with pro audio, video and large-scale photo work.
Often, these files far surpass the 4GB size, so you will see fast SSD transfer speeds followed by a precipitous drop in speed when it transfers over to the hard drive. For a full rundown of testing, check out Lloyd’s writeup at Mac Performance Guide.

Αυτο που λεει η OWC ειναι για μια φορα περα για περα ακριβες.Εγω τον γεμισα με 850GB τον Fusion και ειχε παντα ταχυτητες SSD οποιαδηποτε στιγμη αρχιζες μια εφαρμογη.Oποτε ολα τα applications και το bootαρισμα ειναι καθαρα SSD.Αν μεταφερεις μεγαλα αρχεια η ταχυτητα ειναι ΠΑΝΤΑ SSD στην αρχη και μετα απο καποια στιγμη γινεται ταχυτητα HDD..κατι σαν αυτο που λεει η OWC για τα 4 GB.Δλδ για ενα νορμαλ χρηστη δινει την αισθηση SSD αλλα δεν ειναι 1 TB SSD με την απολυτη εννοια

Τελευταία επεξεργασία από: alexdd, 06/12/2012 - 12:03


#49   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/12/2012 - 19:40

Performance may not be enough for high-end professional use.
Apple claims near-SSD performance for Fusion-equipped drives. For casual use (email, Web browsing, basic iPhoto use, etc.), this is largely true. From testing both in-house and by Lloyd Chambers of Mac Performance Guide, a Fusion Drive will first fill the faster SSD portion, then start filling the slower hard drive. Once writing is complete, data will be moved from the SSD to the hard drive until there is 4GB free on the SSD again.


The trouble comes when you start working with larger files, such as with pro audio, video and large-scale photo work.
Often, these files far surpass the 4GB size, so you will see fast SSD transfer speeds followed by a precipitous drop in speed when it transfers over to the hard drive. For a full rundown of testing, check out Lloyd’s writeup at Mac Performance Guide.

Αυτο που λεει η OWC ειναι για μια φορα περα για περα ακριβες.Εγω τον γεμισα με 850GB τον Fusion και ειχε παντα ταχυτητες SSD οποιαδηποτε στιγμη αρχιζες μια εφαρμογη.Oποτε ολα τα applications και το bootαρισμα ειναι καθαρα SSD.Αν μεταφερεις μεγαλα αρχεια η ταχυτητα ειναι ΠΑΝΤΑ SSD στην αρχη και μετα απο καποια στιγμη γινεται ταχυτητα HDD..κατι σαν αυτο που λεει η OWC για τα 4 GB.Δλδ για ενα νορμαλ χρηστη δινει την αισθηση SSD αλλα δεν ειναι 1 TB SSD με την απολυτη εννοια

Ωραίος....
Καλά το 1Τ SSD με την απόλυτη όμως έννοια θα είχε τιμή αστρονομικοτατη και ξεφεύγουμε τρελά....οποτε ας χαλαρώσουμε λίγο... :P !!
Εδώ σου προσφέρει 1Τ SSD αλλά οχι με την απόλυτη έννοια - καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλεις να πεις - παρόλα αυτά εσύ πειραματικά στην πράξη μετέφερες και γέμισες με 850 Giga τον Fusion Drive ( πάρα πολύ πράμα ) και είχε πάντα ταχύτητα SSD κάθε φορά που άρχιζες - άνοιγες κάτι....είτε εφαρμογή , είτε ήταν ξεκίνημα - τερματισμός λειτουργικού , όλα καθαρά SSD !!
Εγώ παράδειγμα για τα δικά μου μέτρα χρήσης...πότε δεν γέμισα έναν δίσκο 850 Γιγα....ποτέ μα ποτέ....ότι κατεβάζω από ταινίες ουσιαστικά τις βλέπω άμεσα σχεδόν και καπάκι τις σβήνω , ποτέ δεν αποθηκεύω κάτι , αν το δω μετά είναι αναλώσιμο και στον κάδο - άρα πάντα ανακτώ μοιραία τον χώρο του δίσκου δεν αποθηκεύω μόνιμα αρχεία και επίσης μεγάλα αρχεία δεν εχω , οποτε ποτέ δεν γέμισα τον δίσκο τόσο...άντε μέχρι 100 Γιγα max , με πολύ ζόρι όμως !!
Ερώτημα.....μιας και το δοκιμάζεις στην πράξη....
Αν π.χ στον Fusion Drive εχω μόνο το λειτουργικό σύστημα το οποίο από default είναι στον SSD μέσα , καθώς και κάποιες απλές κλασικές εφαρμογές π.χ. iWork , Skype , Chrome , iLife , Safari , Mail , άντε και κανένα απλούστατο Casual game - σχεδιαστικά προγράμματα και παπα@#$%ς δεν χρησιμοποιώ αν και είμαι μηχανικός δεν ασχολούμαι χρόνια με το επάγγελμα - ΑΝ λοιπόν τις ταινίες και τα αντίστοιχα μεγάλα αρχεία τα εχω μέσα σε εξωτερικό σκληρό USB 3.0 της Lacie , δηλαδή στο κατέβασμα τα αποθηκεύω όλα στον USB 3.0 Lacie , άρα τότε ο εσωτερικός σκληρός 1Τ HDD της Apple πρακτικά κατά το 99 % θα μένει άδειος....οποτε ουσιαστικά Αν στην δική σου περίπτωση που με 850 Γιγα όγκο δεδομένων λειτουργούσε με ταχύτητες SSD , στην δική μου περίπτωση με το 1/20 του όγκου σε δεδομένων σε σχέση με σένα....πως θα συμπεριφέρεται....?? θα πετάει κυριολεκτικά !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/12/2012 - 19:42


#50   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/12/2012 - 20:46

ο εσωτερικός σκληρός 1Τ HDD της Apple πρακτικά κατά το 99 % θα μένει άδειος....οποτε ουσιαστικά Αν στην δική σου περίπτωση που με 850 Γιγα όγκο δεδομένων λειτουργούσε με ταχύτητες SSD , στην δική μου περίπτωση με το 1/20 του όγκου σε δεδομένων σε σχέση με σένα....πως θα συμπεριφέρεται....?? θα πετάει κυριολεκτικά !!

Οταν εχεις γεματο τοσο λιγο τοτε εχεις ταχυτητα καθαρα SSD ..ενοειται αυτο

#51   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/12/2012 - 23:07

Ωραίος Αλεξη....και κάτι ακόμα....
Στο ~ 1.1 Τ Fusion Drive που θα είναι εσωτερικά και αθροιστικά....για σωστό και αξιοπρεπές Time Machine σε USB 3.0 εξωτερικό δίσκο , πόσο χώρο να παραχωρήσω στον εξωτερικό....?? Είμαι σε ένα δηλλημα...1/2 Τ ή 1 Τ είναι το σωστό να παραχωρήσω...εσύ πόση χωρητικότητα εχεις ορίσει για το Time Machine για το δικό σου σύστημα...??

#52   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/12/2012 - 23:20

Ωραίος Αλεξη....και κάτι ακόμα....
Στο ~ 1.1 Τ Fusion Drive που θα είναι εσωτερικά και αθροιστικά....για σωστό και αξιοπρεπές Time Machine σε USB 3.0 εξωτερικό δίσκο , πόσο χώρο να παραχωρήσω στον εξωτερικό....?? Είμαι σε ένα δηλλημα...1/2 Τ ή 1 Τ είναι το σωστό να παραχωρήσω...εσύ πόση χωρητικότητα εχεις ορίσει για το Time Machine για το δικό σου σύστημα...??


Κυριάκο τον πήρες?
Once You Go Mac You Never Go Back

#53   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/12/2012 - 23:20

Ωραίος Αλεξη....και κάτι ακόμα....
Στο ~ 1.1 Τ Fusion Drive που θα είναι εσωτερικά και αθροιστικά....για σωστό και αξιοπρεπές Time Machine σε USB 3.0 εξωτερικό δίσκο , πόσο χώρο να παραχωρήσω στον εξωτερικό....?? Είμαι σε ένα δηλλημα...1/2 Τ ή 1 Τ είναι το σωστό να παραχωρήσω...εσύ πόση χωρητικότητα εχεις ορίσει για το Time Machine για το δικό σου σύστημα...??

1Τ must

#54   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/12/2012 - 23:34

Κυριάκο τον πήρες?

Ναι Μήτσο τον παρήγγειλα Δευτέρα από το Golden -i ( APR ) + επίσημο Service B.Ελλάδος...μέχρι να έρθει το ΒΤΟ , θα κάνει 30-45-50 μέρες - μάλλον από Ιρλανδία από το Cork έρχονται τα ΒΤΟ και όχι από Κίνα... !! Άντε να δούμε....τι θα δούμε !!
Το καλωδιο τροφοδοσίας πόσο μήκος έχει..?? Θέλω να τραβήξω μια μπριζα για αυτό - βεβαία σε APC Line Interactive θα συνδεθεί - άπλα αν μπορείς αν μετρήσεις το καλωδιο τροφοδοσίας πόσο μήκος έχει συνολικά στο Μακ....είναι σουκου η μπροζα στο καλωδιο ή το πλακέ όπως στο iPhone ??

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/12/2012 - 23:43


#55   SOTKOTMAC

SOTKOTMAC

    iPH Elite Poster

  • 1927 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:SOTKOT21

Δημοσίευση 06/12/2012 - 23:35

καλή μας επιτυχία!!! δεν φαίνεται τόσο δύσκολο

For those of us climbing to the top of the food chain, there can be no mercy. There is but one rule: Hunt or be hunted. 


#56   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/12/2012 - 23:38

1Τ must

Οκ , αφού είναι 1Τ must για το Time Machine δεν θα φέρω αντίρρηση...άρα θα πάρω ένα δίσκο 2Τ και θα τον κάνω particion μισά- μισά !! Στο μισό τα Back Up , στο άλλο τις ταινίες...!!

#57   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 06/12/2012 - 23:41

Ναι Μήτσο τον παρήγγειλα Δευτέρα από το Golden -i ( APR ) + επίσημο Service ...μέχρι να έρθει το ΒΤΟ , θα κάνει 30-45-50 μέρες - μάλλον από Ιρλανδία από το Cork έρχονται τα ΒΤΟ και όχι από Κίνα... !! Άντε να δούμε....τι θα δούμε !!


Άντε με το καλό το τούμπανο και να μας κάνεις ένα ωραία unboxing και Review!!
Once You Go Mac You Never Go Back

#58   alexdd

alexdd

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/12/2012 - 23:45

Ναι Μήτσο τον παρήγγειλα Δευτέρα από το Golden -i ( APR )

iMac ?

#59   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/12/2012 - 23:47

Άντε με το καλό το τούμπανο και να μας κάνεις ένα ωραία unboxing και Review!!

Να σαι καλά φίλε μου , θα κάνω ένα review και θα το αναρτήσω όταν έρθει !! Σε ευχαριστώ πολύ Δημήτρη !! :)

iMac ?

Ναι έναν iMac Alex .

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/12/2012 - 23:48


#60   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 06/12/2012 - 23:53

Έλα ρε Κυριάκο κι εσύ στην οικογένεια των mac. Τα iphonia τα ipads μπορεί να τα δώσουμε, το Μάκη ΠΟΤΕ.
Με το καλό να έρθει...και όσο το δυνατόν πιο γρήγορα...Ελπίζω πριν το 2ο μήνα του έτους γιατί για νωρίτερα πρέπει να έχεις κονέ στην Κίνα.. :D

YΓ.21,5 ή 27???

Τελευταία επεξεργασία από: MarkKnopfler, 06/12/2012 - 23:53

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες