Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Πως να δημιουργήσετε το δικό σας Fusion Drive


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
90 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 08/12/2012 - 02:11

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ σε όλους σας , πραγματικά !!
dennis97 - Ακριβώς επειδή δεν χρειάζομαι την φορητοτητα στην καθημερινότητά μου , όταν επιστρέφω σπιτι τότε ουσιαστικά χρησιμοποιώ υπολογιστή , οποτε στράφηκα στο σταθερό !!
Αν όμως είχα ανάγκη την φορητοτητα κυρίως λόγο δουλειάς ή πολύ τακτικών μετακινήσεων ή αν ήμουν σπουδαστής κάπου , τότε θα διάλεγα μόνο Macbook Pro αδιαπραγμάτευτα και τέλος !!
Η επιλογή έχει να κάνει καθαρά και μόνο με τον τρόπο της Ψηφιακής ζωής του καθενός , με την δουλειά του , τις μετακινήσεις του κτλ...εμένα μου χρειάζεται μόνο στις διακοπές - εκεί ΝΑΙ χρειάζεται για ενημέρωσή κτλ , διοτι δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση :D !!

tsak4 - Το αδιαπραγμάτευτο κομμάτι για μένα ήταν από την αρχή και θα είναι και μελλοντικά ο SSD που στην προκείμενη περίπτωση βαφτιστικέ Fusion Drive , το 21,5" προσωπικά για μένα κάθεται καλό ως και ιδανικό - είναι νορμάλ !! Αλλος βολευεται με τις 13" , άλλος με τις 15" , άλλος με τις 21,5" , άλλος με τις 27"....άλλος συνδεει ολοκληρη TV !!
Θα πάρω και το Apple TV 4 τον Μάρτιο -Απρίλιο και θα κάνω Air Play Mirroring 1080p τις ταινίες η παιχνίδια σε μια FullHD Led Samsung τηλεόραση που είναι στον ίδιο χώρο διπλά - δίπλα , μέσω του Airport Express or Extreme που θα αγοράσω όταν παραλάβω τον iMac , οποτε είμαι γενικά ΟΚ , βασικά έτσι θα βλέπω τις ταινίες μέσω Airplay Mirroring 1080p Streaming σε τηλεόραση !!
Εγώ τα υπολόγιζα αλλιώς....Αν δεν γινόταν επανασχεδίαση και αυτό σκεφτόμουν από παλιά θα έπαιρνα το 21.5" και θα έβαζα δικό μου SSD - Vertex 4 or Samsung 830/840 Pro or OCZ Vector , το ειρωνικό είναι ότι είχα μιλήσει και με το σέρβις για την τοποθέτηση κτλ. τα είχα κανονίσει , αλλά άλλαξαν τα πράγματα και έκαναν επανασχεδίαση και από έξω και από μέσα ριζικά , οποτε μονόδρομος και αναγκαστικά βάζω SSD της Μήλον , ευτυχώς είναι καλός δίσκος μέσα σε αυτούς που έγραψα...!! Εμένα με ενδιαφέρει να είναι σβέλτο το μηχάνημα στο άνοιγμα - κλείσιμο σε εφαρμογές σε όλα...και με τίποτα Default επιλογή είτε 21.5'' είτε 27'' , διοτι ΚΑΚΟΣ όλα έχουν μόνο HDD μηχανικό δύστυχος ως στάνταρ...πισωγύρισμα καραμπινάτο !!
Άρα κατέληξα σε αυτόν τον συνδυασμό για τα επόμενα 3 χρονιά+ , μετά πάει για αλλαγή...!! :D

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 08/12/2012 - 02:20


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 08/12/2012 - 15:21

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ σε όλους σας , πραγματικά !!
dennis97 - Ακριβώς επειδή δεν χρειάζομαι την φορητοτητα στην καθημερινότητά μου , όταν επιστρέφω σπιτι τότε ουσιαστικά χρησιμοποιώ υπολογιστή , οποτε στράφηκα στο σταθερό !!
Αν όμως είχα ανάγκη την φορητοτητα κυρίως λόγο δουλειάς ή πολύ τακτικών μετακινήσεων ή αν ήμουν σπουδαστής κάπου , τότε θα διάλεγα μόνο Macbook Pro αδιαπραγμάτευτα και τέλος !!
Η επιλογή έχει να κάνει καθαρά και μόνο με τον τρόπο της Ψηφιακής ζωής του καθενός , με την δουλειά του , τις μετακινήσεις του κτλ...εμένα μου χρειάζεται μόνο στις διακοπές - εκεί ΝΑΙ χρειάζεται για ενημέρωσή κτλ , διοτι δεν βλέπω καθόλου τηλεόραση :D !!

tsak4 - Το αδιαπραγμάτευτο κομμάτι για μένα ήταν από την αρχή και θα είναι και μελλοντικά ο SSD που στην προκείμενη περίπτωση βαφτιστικέ Fusion Drive , το 21,5" προσωπικά για μένα κάθεται καλό ως και ιδανικό - είναι νορμάλ !! Αλλος βολευεται με τις 13" , άλλος με τις 15" , άλλος με τις 21,5" , άλλος με τις 27"....άλλος συνδεει ολοκληρη TV !!
Θα πάρω και το Apple TV 4 τον Μάρτιο -Απρίλιο και θα κάνω Air Play Mirroring 1080p τις ταινίες η παιχνίδια σε μια FullHD Led Samsung τηλεόραση που είναι στον ίδιο χώρο διπλά - δίπλα , μέσω του Airport Express or Extreme που θα αγοράσω όταν παραλάβω τον iMac , οποτε είμαι γενικά ΟΚ , βασικά έτσι θα βλέπω τις ταινίες μέσω Airplay Mirroring 1080p Streaming σε τηλεόραση !!
Εγώ τα υπολόγιζα αλλιώς....Αν δεν γινόταν επανασχεδίαση και αυτό σκεφτόμουν από παλιά θα έπαιρνα το 21.5" και θα έβαζα δικό μου SSD - Vertex 4 or Samsung 830/840 Pro or OCZ Vector , το ειρωνικό είναι ότι είχα μιλήσει και με το σέρβις για την τοποθέτηση κτλ. τα είχα κανονίσει , αλλά άλλαξαν τα πράγματα και έκαναν επανασχεδίαση και από έξω και από μέσα ριζικά , οποτε μονόδρομος και αναγκαστικά βάζω SSD της Μήλον , ευτυχώς είναι καλός δίσκος μέσα σε αυτούς που έγραψα...!! Εμένα με ενδιαφέρει να είναι σβέλτο το μηχάνημα στο άνοιγμα - κλείσιμο σε εφαρμογές σε όλα...και με τίποτα Default επιλογή είτε 21.5'' είτε 27'' , διοτι ΚΑΚΟΣ όλα έχουν μόνο HDD μηχανικό δύστυχος ως στάνταρ...πισωγύρισμα καραμπινάτο !!
Άρα κατέληξα σε αυτόν τον συνδυασμό για τα επόμενα 3 χρονιά+ , μετά πάει για αλλαγή...!! :D


Εννοείτε πλέον χωρίς ssd δεν πας πουθενά.. Εγώ στο δικό μου mid 2007 έβαλα και είναι μέρα με τη νύχτα.

Πάντως μια χαρά σε βρίσκω iMac+Airport+appleTV+FullHDTV … άρχοντας!!

#78   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 08/12/2012 - 20:19

Εννοείτε πλέον χωρίς ssd δεν πας πουθενά.. Εγώ στο δικό μου mid 2007 έβαλα και είναι μέρα με τη νύχτα.

Πάντως μια χαρά σε βρίσκω iMac+Airport+appleTV+FullHDTV … άρχοντας!!

Βρε και τον εξωτικό από το μέλλον , κβαντικό από υλικό γραφενιο Core i20 στα 0,5 nm λιθογραφία να εχεις που λέει ο λόγος ;) , αν είσαι χωρίς SSD είτε SATA2 είτε SATA3...δεν πας πουθενά κυριολεκτικά , εχεισ απόλυτο δίκιο....σε οποιοδήποτε μηχάνημα και να βάλεις SSD , η διαφορά είναι τεράστια και το καταλαβαίνει ο χρήστης απολύτως άμεσα σε ότι κάνει κάθε μέρα...!!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 08/12/2012 - 20:22


#79   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 06/01/2013 - 19:25

Στο βημα 4 που λεει να bootαρουμε από τον εξωτερικο δισκο που θα τον εχουμε κανει clone...μπορουμε να bootαρουμε από το στικακι που θα εχουμε περασμενα τα mountain lion??Και αν οχι δεν μπορουμε να το κανουμε χωρις να εχουμε κλώνο σε καποιον εξωτερικό?
XS Max 256 Gb Space Gray

#80   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/01/2013 - 19:31

Ο κλωνος στον external drive θα ειναι ουσιαστικα το ιδιο το λειτουργικο που ειναι και στον original εσωτερικο δισκο και το χρειαζεσαι για να εχεις προσβαση στη συγκεκριμενη εκδοση του disk utility στο 10.8.2, ωστε να μπορεις να κανεις fusion τους δυο δισκους, τον original και τον ssd. Ουσιαστικα θα bootareis στο λειτουργικο αλλα απο τον external δισκο.
Οχι απο το stick που χρησιμοποιεις για νεα εγκατασταση του λειτουργικου.

#81   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 06/01/2013 - 19:35

Ο κλωνος στον external drive θα ειναι ουσιαστικα το ιδιο το λειτουργικο που ειναι και στον original εσωτερικο δισκο και το χρειαζεσαι για να εχεις προσβαση στη συγκεκριμενη εκδοση του disk utility στο 10.8.2, ωστε να μπορεις να κανεις fusion τους δυο δισκους, τον original και τον ssd. Ουσιαστικα θα bootareis στο λειτουργικο αλλα απο τον external δισκο.
Οχι απο το stick που χρησιμοποιεις για νεα εγκατασταση του λειτουργικου.

Ωχ!!!Οποτε δεν το αποφευγω το προγραμμα που κανει κλωνο το λειτουργικο απο τον ενα δισκο στον άλλο...Αν πω να το κανω fusion εχω και αλλα εξοδαα!!
Και κατι ακόμα...Απλα bootαρω απο τον εξωτερικο γιατι θα σβηστουν στην πορεια οι δυο δίσκοι??Η πρεπει από πριν να τους σβησω αφου κανω εναν κλωνο στον εξωτερικό?
XS Max 256 Gb Space Gray

#82   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/01/2013 - 19:43

Ωχ!!!Οποτε δεν το αποφευγω το προγραμμα που κανει κλωνο το λειτουργικο απο τον ενα δισκο στον άλλο...Αν πω να το κανω fusion εχω και αλλα εξοδαα!!


Δεν χρειαζεται να αγορασεις το προγραμμα. Το Super Duper ειναι δωρεαν για να κανεις clones κτλ. Μονο αν θες επιπλεον λειτουργιες οπως scheduling, Smart Update,Sandboxes, scripting κτλ χρειαζεται να πληρωσεις. Αλλα εσυ δεν τα χρειαζεσαι αυτα για τη μια φορα που θα κανεις κλωνο.

Και κατι ακόμα...Απλα bootαρω απο τον εξωτερικο γιατι θα σβηστουν στην πορεια οι δυο δίσκοι??Η πρεπει από πριν να τους σβησω αφου κανω εναν κλωνο στον εξωτερικό?


Ναι, το πρωτο. Θα bootareis στο λειτουργικο του εξωτερικου και απο εκει θα κανεις ολη τη διαδικασια.

Ουσιαστικα θα δεις τρεις δισκους, 2 εσωτερικους: disk0 και disk1 και 1 εξωτερικο: disk2.
Εσυ θα κανεις fusion τους disk0 και disk1.

#83   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 06/01/2013 - 19:48

Δεν χρειαζεται να αγορασεις το προγραμμα. Το Super Duper ειναι δωρεαν για να κανεις clones κτλ. Μονο αν θες επιπλεον λειτουργιες οπως scheduling, Smart Update,Sandboxes, scripting κτλ χρειαζεται να πληρωσεις. Αλλα εσυ δεν τα χρειαζεσαι αυτα για τη μια φορα που θα κανεις κλωνο.



Ναι, το πρωτο. Θα bootareis στο λειτουργικο του εξωτερικου και απο εκει θα κανεις ολη τη διαδικασια.

Ουσιαστικα θα δεις τρεις δισκους, 2 εσωτερικους: disk0 και disk1 και 1 εξωτερικο: disk2.
Εσυ θα κανεις fusion τους disk0 και disk1.

Φιλε σε ευχαριστω πολύ!!!Με ξεμπλεξες τελείως!!Το χεις κανει ολο αυτο και το ξέρεις??Αν ναι θα χρειαστω καποιααα στιγμη και στην πραξη την βοηθεια σου!
XS Max 256 Gb Space Gray

#84   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/01/2013 - 19:59

Παρακαλώ.. :) Δεν το έχω κάνει γιατί δεν έχω μηχάνημα του 2012. Μόνο σε αυτά μπορεί να παίξει σωστά ο fusion που θα δημιουργήσει ο χρήστης.
Οι οδηγίες στην πρώτη σελίδα είναι αρκετά αναλυτικές, δε νομίζω να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, αλλά για οτιδήποτε χρειαστείς, απορίες, επιβεβαίωση οδηγιών κτλ εδώ είμαστε!

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Carbon Copy Cloner για να φτιάξεις τον κλώνο, το οποίο είναι fully functional για 30 ημέρες, αλλά μετά πρέπει να το αγοράσεις.

#85   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 06/01/2013 - 20:08

Ωραίος....!!Και κατι που μου ηρθε τώρα!Εχω εναν σκληρο 1 terra που εχω μεσα περιπου 300 gb αρχεια που δεν θελω να χάσω...Εαν τον χρησιμοποιησω για κλωνο δεν πιστευω να μου σβησει τα αρχεια μου..Ε??Θα το κανει στον ελευθερο χώρο υποθέτω...Γνωριζεις?
XS Max 256 Gb Space Gray

#86   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/01/2013 - 20:27

Για να είναι ο δίσκος bootable και να παίξει το cloning utility πρέπει να είναι φορμαρισμένος σε Mac OS Extended Journaled με GUID Partition Table.
Οπότε είναι καλύτερα να μεταφέρεις κάπου αλλού τα αρχεία σου αν θες να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον δίσκο.

#87   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 06/01/2013 - 20:31

Για να είναι ο δίσκος bootable και να παίξει το cloning utility πρέπει να είναι φορμαρισμένος σε Mac OS Extended Journaled με GUID Partition Table.
Οπότε είναι καλύτερα να μεταφέρεις κάπου αλλού τα αρχεία σου αν θες να χρησιμοποιήσεις αυτόν τον δίσκο.

Kαι παλι σε ευχαριστώ!Οποτε θα χρειαστω προσωρινα και αλλον σκληρο!
XS Max 256 Gb Space Gray

#88   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 06/01/2013 - 20:34

Σωστά, αρκεί να φροντίσεις ο εξωτερικός δίσκος να είναι αρκετός ώστε να χωρέσει το Macintosh HD, τον original δίσκο σου δηλαδή.

#89   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1766 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 12/01/2013 - 20:57

Για να μην ανοιγω νέο θέμα το βαζω εδώ..Μολις ειδα ενα videακι που συγκρίνει δυο mac 2012 τον έναν με fusion(που τον ειχε δημιουργησει μονος του) και ο άλλος με ssd...
Στη συγκριση ποιος ανοιγει πιο γρηγορα και ποιος αντιγραφει εναν φακελο βγηκαν σχεδον το ιδιο γρήγοροι με ελαφρα πρωτο τον fusion!Στα benchmark όμως ο fusion υστερει παρα πολύ..Περιμενω τον ssd, ψηνομαι για fusion αλλα ειμαι και μπερδεμένος...Και επειδη ξερω οτι δεν προκειτε να τον πειραξω εαν δεν το κανω εξαρχης γι αυτο θελω να παρω μια αποφαση αν αξίζει!
XS Max 256 Gb Space Gray

#90   mikexs

mikexs

    iPH Master

  • 5698 μηνύματα
  • Twitter:@mikexst
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 13/01/2013 - 14:13

Για πρακτικους λογους και μονο...
Εγω δε θα εκανα fusion drive μονο και μονο για τον λογο οτι αν χρειαστει να κανεις format, θα πρεπει να κανεις format σε ολοκληρο τον δισκο (τον ενιαιο), οποτε θα πρεπει να παρεις backup ενα σωρο πραγματα πριν το format. Επισης αν δεν θελησεις να φτιαξεις fusion drive μετα, πιθανον να μην μπορεις να κανεις restore απο time machine καθως ολα τα backup θα εχουν γινει απο εναν δισκο με συγκεκριμενο configuration τον οποιο δε θα βρισκει μετα.
Θα προτεινα, να στησεις το λειτουργικο και ολες τις εφαρμογες σου στον SSD και το home directory με τα δικα σου αρχεια documents, music, movies, pictures κτλ στον original HDD.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες