Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση για αγορά iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 13/12/2012 - 00:16

Nα ρωτήσω κατι και γω, για έναν άνθρωπο που δεν παίζει τοσα παιχνια, κάνει εργασίες για την σχολή σερφαρει στο νετ (κλπ κλπ) δεν συμφέρει ένας imac 21.5" ; λογική τιμή μου φαίνεται και καλός,δεν μιλάω για τις ιντσες. Κάποιος θέλει να εχει την "άπλα του". Δεν ξέρω όμως αν αυτα που έχει πάνω του θεωρούνται απλά καλά Ή για την τιμή του λίγα. μιλάω ξανα για τον μακ 21.5

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/12/2012 - 08:37

Nα ρωτήσω κατι και γω, για έναν άνθρωπο που δεν παίζει τοσα παιχνια, κάνει εργασίες για την σχολή σερφαρει στο νετ (κλπ κλπ) δεν συμφέρει ένας imac 21.5" ; λογική τιμή μου φαίνεται και καλός,δεν μιλάω για τις ιντσες. Κάποιος θέλει να εχει την "άπλα του". Δεν ξέρω όμως αν αυτα που έχει πάνω του θεωρούνται απλά καλά Ή για την τιμή του λίγα. μιλάω ξανα για τον μακ 21.5


Είναι πάρα μα πάρα πολύ καλός και θα τον ευχαριστηθείς όσο δεν πάει!
Once You Go Mac You Never Go Back

#3   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 13/12/2012 - 13:06

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση σου, και γω έτσι νομιζω! να κανω ακομα 1 ερώτηση; παιχνίδια παίζει κανονικά; πχ το grad the auto 5 θα το παίξει πχ;

#4   anderson

anderson

    iPH User

  • 162 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 13/12/2012 - 13:20

Οχι μόνο καλά, τρίκαλα είναι και ο μικρούλης Μακ... εγώ στη δουλειά έχω έναν late 09 και πάει σφαίρα στο σύνολο των εργασιών μου... πραγματικά υπέροχα μηχανήματα.

#5   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 13/12/2012 - 13:20

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση σου, και γω έτσι νομιζω! να κανω ακομα 1 ερώτηση; παιχνίδια παίζει κανονικά; πχ το grad the auto 5 θα το παίξει πχ;


Έχει βγει για Mac? Δεν ασχολούμαι με παιχνίδια. Αν έχει βγει θα το παίζει. Αλλιώς μέσω Windows από Bootcamp.
Once You Go Mac You Never Go Back

#6   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 13/12/2012 - 16:35

Έχει βγει για Mac? Δεν ασχολούμαι με παιχνίδια. Αν έχει βγει θα το παίζει. Αλλιώς μέσω Windows από Bootcamp.


α δεν ξερω αυτο μ ήρθε στο μυαλό :ρ γενικά κανεις δεν παίζει στο μακ για αυτο θα θελα αμα μπορώ να παίζω ενα παιχνιδάκι οταν βαριέμαι , γενικά είναι δύσκολο να τον μάθεις; σας έπρηξα αλλά δεν ειναι και κανείς εξειδικευμένος σε καταστήματα βαριούνται!

#7   geokobyla

geokobyla

    iPH newbie

  • 98 μηνύματα
  • Twitter:@@u_makemehappy
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/12/2012 - 17:04

αμα παρατιρισεις στο youtube ολα τα παιδια εχουν μακ .... ειναι δησκολο σε σχεση με τα προγραματα για να τα μαθης αμα το θες μονο για διασκεδασι τσαμπα λευτα ειναι καλιτερα παρε windows υπολογηστη και κανε την δουλια σου εκει εκτος αμα σου περισεβουν τα χριματα καλος ....

#8   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 13/12/2012 - 17:49

σπουδάζω τοπογραφία και χρειάζομαι προγράμματα και εχω ακουσει οτι ειναι απ τα καλύτερα για σχεδιαστικά προγράμματα, γενικά ειναι αξιόπιστα; θα κρατήσουν κανα 4 5 χρόνια;

#9   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 14/12/2012 - 02:54

σπουδάζω τοπογραφία και χρειάζομαι προγράμματα και εχω ακουσει οτι ειναι απ τα καλύτερα για σχεδιαστικά προγράμματα, γενικά ειναι αξιόπιστα; θα κρατήσουν κανα 4 5 χρόνια;

Θα σου δώσω ένα αναλογικό παράδειγμα....θα βγάλεις συμπεράσματα...συνέβαλα πριν χρονιά σε ένα πολύ μικρο κομμάτι από τo συνολικό PhD του καλύτερου μου φίλου , πάνω σε υπολογιστή ( εδώ δώσε βάση ) Turbox PC του 2006 , διπύρηνο και με κάρτα γραφικών Nvidia 8000 series και με Vista , έκανα χρίση AutoCad προφανώς και η όλη φάση είχε θέμα την μεταβολή των ακτών κατά μήκος της Θράκης σε συνάρτηση με τον χρόνο ( από χίλιους δυο παράγοντες ) - θέμα κοντά στα δικά σου με χάρτες τοπογραφικούς , στατιστικά δεδομένα κτλ και ήταν για το τμήμα πολίτικων μηχανικόν
( Υδραυλική και θαλάσσια μηχανική )....και μιλάμε για PhD φάση.....όχι προπτυχιακά και μαλ@#$ς !!
Εσύ ως απλός φοιτητής ρωτάς αν μπορείς να κάνεις τοπογραφικές εργασίες για τα επόμενα 4-5 χρονιά σε ένα ολοκαίνουριο μηχάνημα του 2012-2013....φυσικά με βάση όσα σου ανέφερα η απάντηση είναι ΝΑΙ....αυτονόητα...!!
Τοπογράφος είσαι , άρα μια ελάχιστη επεξεργαστική ισχύ χρειάζεσαι και απλά γραφικά για τους χάρτες και τα τοπογραφικά σχέδια , οποτε και σε μηχανάκι παλιότερο κανείς δουλειά άνετα !!
Πιστεύω και με το Μακ Μινι θα είσαι υπέρ - ευχαριστημένος.....εκτός αν την δεις αλλιώς και αλλάξεις επάγγελμα και το παίξεις ειδικός σχεδιαστής σε οπτικά εφέ σε ταινίες τύπου Hobbit στο μέλλον :P !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 14/12/2012 - 02:56


#10   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 14/12/2012 - 11:17

Θα σου δώσω ένα αναλογικό παράδειγμα....θα βγάλεις συμπεράσματα...συνέβαλα πριν χρονιά σε ένα πολύ μικρο κομμάτι από τo συνολικό PhD του καλύτερου μου φίλου , πάνω σε υπολογιστή ( εδώ δώσε βάση ) Turbox PC του 2006 , διπύρηνο και με κάρτα γραφικών Nvidia 8000 series και με Vista , έκανα χρίση AutoCad προφανώς και η όλη φάση είχε θέμα την μεταβολή των ακτών κατά μήκος της Θράκης σε συνάρτηση με τον χρόνο ( από χίλιους δυο παράγοντες ) - θέμα κοντά στα δικά σου με χάρτες τοπογραφικούς , στατιστικά δεδομένα κτλ και ήταν για το τμήμα πολίτικων μηχανικόν
( Υδραυλική και θαλάσσια μηχανική )....και μιλάμε για PhD φάση.....όχι προπτυχιακά και μαλ@#$ς !!
Εσύ ως απλός φοιτητής ρωτάς αν μπορείς να κάνεις τοπογραφικές εργασίες για τα επόμενα 4-5 χρονιά σε ένα ολοκαίνουριο μηχάνημα του 2012-2013....φυσικά με βάση όσα σου ανέφερα η απάντηση είναι ΝΑΙ....αυτονόητα...!!
Τοπογράφος είσαι , άρα μια ελάχιστη επεξεργαστική ισχύ χρειάζεσαι και απλά γραφικά για τους χάρτες και τα τοπογραφικά σχέδια , οποτε και σε μηχανάκι παλιότερο κανείς δουλειά άνετα !!
Πιστεύω και με το Μακ Μινι θα είσαι υπέρ - ευχαριστημένος.....εκτός αν την δεις αλλιώς και αλλάξεις επάγγελμα και το παίξεις ειδικός σχεδιαστής σε οπτικά εφέ σε ταινίες τύπου Hobbit στο μέλλον :P !!

χαχα δεν αμφιβάλω κάνω χρονια οτοκαντ και βλέπω πως και με τον παππού υπολογιστή που έχω πάει. τωρα πια μπορει οχι και τοσο αλλα παλιότερα πήγαινε :ρ
δεν ειναι οτι θα τον πάρω γιατι σπουδάζω πάνω σε αυτό, θέλω ενα imac εδω και χρονια και αφου το πσ μου εχει χαλάσει λέω σε 2 3 μήνες να το πάρω..
το σκέφτηκα πάντως για το μακ μινι αλλα δεν εχω τβ εξτρα και επίσης πολλά καλώδια ενώ ο άλλος 1 καλώδιο και τίποτα αλλο πανω στο γραφείο!

#11   thakost

thakost

    iPH User

  • 146 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 14/12/2012 - 11:34

Φίλε nik.Έχω τον imac 24'' early 2009.Δουλεύει πάνω από 6 ώρες την ημέρα και είναι ανοιχτός 16 ώρες το 24ωρο.Φορτωμένος με ότι μπορείς να φανταστείς.Έχει ξεκινήσει από leopard και τώρα είναι σε mountain lion.Ταυτόχρονα τρέχει win8 σε parallels.Ακόμη δεν έχω καταφέρει να τον γονατίσω. :)

Τελευταία επεξεργασία από: thakost, 14/12/2012 - 11:34


#12   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 15/12/2012 - 00:44

Φίλε nik.Έχω τον imac 24'' early 2009.Δουλεύει πάνω από 6 ώρες την ημέρα και είναι ανοιχτός 16 ώρες το 24ωρο.Φορτωμένος με ότι μπορείς να φανταστείς.Έχει ξεκινήσει από leopard και τώρα είναι σε mountain lion.Ταυτόχρονα τρέχει win8 σε parallels.Ακόμη δεν έχω καταφέρει να τον γονατίσω. :)


πωπω τώρα με κάνεις ευτυχισμένο :)) αν και ακομα αυτα τα λεοπαρντ λιον κλπ δεν τα πιάνω ακομα κάτι πιάνω! οποτε ενταξει εχω ανχος ρε παιδιά :ρ

#13   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 15/12/2012 - 03:54

χαχα δεν αμφιβάλω κάνω χρονια οτοκαντ και βλέπω πως και με τον παππού υπολογιστή που έχω πάει. τωρα πια μπορει οχι και τοσο αλλα παλιότερα πήγαινε :ρ
δεν ειναι οτι θα τον πάρω γιατι σπουδάζω πάνω σε αυτό, θέλω ενα imac εδω και χρονια και αφου το πσ μου εχει χαλάσει λέω σε 2 3 μήνες να το πάρω..
το σκέφτηκα πάντως για το μακ μινι αλλα δεν εχω τβ εξτρα και επίσης πολλά καλώδια ενώ ο άλλος 1 καλώδιο και τίποτα αλλο πανω στο γραφείο!

Βάλε και ένα δεύτερο καλωδιο το Gigabit Ethernet εγώ έτσι σκέφτομαι για την εσωτερική συνδεσμολογία :P ....WiFi όχι τόσο Lag-αρει όπως και να έχει...!!
ΟΚ , αν δεν εχεις δεύτερη οθόνη εξτρά και διάφορα καινούρια περιφερειακά καβατζα - δεν μιλάω για παλιατζούρες , τότε πας στο αι -αι - Μακ :D !!

#14   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 16/12/2012 - 01:13

Βάλε και ένα δεύτερο καλωδιο το Gigabit Ethernet εγώ έτσι σκέφτομαι για την εσωτερική συνδεσμολογία :P ....WiFi όχι τόσο Lag-αρει όπως και να έχει...!!
ΟΚ , αν δεν εχεις δεύτερη οθόνη εξτρά και διάφορα καινούρια περιφερειακά καβατζα - δεν μιλάω για παλιατζούρες , τότε πας στο αι -αι - Μακ :D !!


έτσι! ακομα μια. εχω δει και ακούσει δλδ οτι όλοι βάζετε καλώδιο αντι για wifi, ειναι καλύτερο; και δευτερον το gigabit τι ειναι; άλλο καλώδιο; εγω δεν ασχολούμαι με αυτά μονο με wifi ειμαι οποτε δεν ξερω.

#15   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 16/12/2012 - 01:43

έτσι! ακομα μια. εχω δει και ακούσει δλδ οτι όλοι βάζετε καλώδιο αντι για wifi, ειναι καλύτερο; και δευτερον το gigabit τι ειναι; άλλο καλώδιο; εγω δεν ασχολούμαι με αυτά μονο με wifi ειμαι οποτε δεν ξερω.


Το καλώδιο ( ethernet ) σε σχέση με το WiFi είναι πιο σταθερό και γρήγορο. Το ethernet έχει κάποιες κατηγορίες ταχυτήτων :
10 Mbit/s ( ethernet ) 100 Mbit/s ( fast ethernet ) και 1000 Mbit/s ( gigabit ethernet ).
Εγώ προσωπικά έχω τον iMac με WiFi γιατί δεν μπορώ να απλώσω ethernet καλώδιο από το δωμάτιο που είναι το router μέχρι τον υπολογιστή..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες