Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση για αγορά iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/12/2012 - 03:56

έτσι! ακομα μια. εχω δει και ακούσει δλδ οτι όλοι βάζετε καλώδιο αντι για wifi, ειναι καλύτερο; και δευτερον το gigabit τι ειναι; άλλο καλώδιο; εγω δεν ασχολούμαι με αυτά μονο με wifi ειμαι οποτε δεν ξερω.

Αν μπορείς να απλώσεις καλωδιο βάλε καλωδιο χωρίς 2η κουβέντα δεν θα το αναλύσουμε , είναι με λίγα λόγια ποιο σταθερή η επικοινωνία με το ρουτερ , δεν λαγκαρει δεν κολλάει δεν αποσυνδέεται δεν επηρεάζεται από άλλα δίκτυα κτλ κτλ...γενικά είναι ποιο σταθερή και αξιόπιστη φάση !!
Αν δεν μπορείς να τραβήξεις καλωδιο γιατί πρέπει να τρυπήσεις τοίχους , πόρτες κτλ , τότε αναγκαστικά πας ασύρματα....σαν εναλλακτική !!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/12/2012 - 04:01

Μην τα τρομάζετε ρε τα παιδιά....:)
Wifi είναι wifi,δεν είναι πάντα πάντα plug 'n' play όπως το να βάλεις ethernet..Σίγουρα πράγματα.
Αλλά μπορείς αν έχεις πρόβλημα σήματος να κάνεις 1002 πατέντες οπότε δεν θα κολλάει ούτε θα αποσυνδέεται αν το φτιάξεις σωστά.Βάζεις ένα δεύτερο ρούτερ που το έχεις για πέταμα να μεταδίδει το σήμα αν έχεις
μεγάλο σπίτι και κάνεις δουλειά, αν έχεις και λίγο βίτσιο παίρνεις και λίγο καλύτερο και είσαι μια χαρά.
Δεν είναι το Wifi όπως ήταν πριν 10 χρόνια, που έπεφτε το καντήλι σύννεφο αν έτρωγε κανά κόλλημα στα Windows 98 ή στο κατά συνθήκη λειτουργικό που λεγόταν Windows 2000....:lol:

Αναρτημένη εικόνα


#18   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/12/2012 - 04:14

Δεν τρομάζουν τα παιδιά εδώ είναι τέρατα ψυχραιμίας χαχαχα :P....λέμε τώρα... :D !!
Εντάξει δεν είναι όπως πριν 10 χρόνια σίγουρα συμφωνώ απόλυτα...αλλά στατιστικά πόσοι παραπονέθηκαν ότι έχουν πρόβλημα με το ασύρματο - πάσης φύσεως πρόβλημα - και πόσοι παραπονέθηκαν με το καλωδιο ?? Πατέντες πάντα κάνεις...αλλά καλό είναι αν μπορείς να βρεις μια λύση σωστή από την αρχή...αν τώρα εχεις μεγάλο σπιτι εκεί εντάξει πας σε αναμεταδότες κτλ...εκτός και αν εχεις τρέλα και κάνεις δομημένη καλωδίωση...!!
Από αυτή την οπτική αν το δεις , ακόμα και το μελλοντικό ac gigabit wi-fi να εχεις με το αντίστοιχο 1000αρι Ethernet δεν θα συγκρίνεται !!
Αν μπορεί να βάλει καλωδιο ας βάλει άλλωστε σταθερός θα είναι δεν θα τον κουβαλά δεξιά και αριστερά...αν ήταν λαπτοπ θα ήταν αλλιώς :rolleyes: !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 16/12/2012 - 04:14


#19   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1783 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 16/12/2012 - 13:55

Eμενα παλι υστερα απο δοκιμη με το speedtest μου εδειξε οτι εχω λιγο μεγαλυτερη ταχυτητα με συνδεση wifi απο οτι με το καλωδιο ethernet!Βεβαια το router το εχω διπλα στο mac mini...Οποτε γιατι να μπλεκω με καλωδια?!Αφηστε που το mac mini μδε εχει τρελανει με το ποσο δυνατο wifi εχει!Πιανει δικτυα που τα κινητα δεν τα πιανουν καν!Και με αρκετα καλο σημα!
XS Max 256 Gb Space Gray

#20   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/12/2012 - 13:58

Δεν παίζει να έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα από ethernet,κάτι άλλο κάνεις ή φταίει το speedtest που είναι πλήρως αναξιόπιστο όπως κι όλα τα παρεμφερή.
Το να έχει καλύτερο σήμα από κινητά είναι λογικό.

Αναρτημένη εικόνα


#21   georgioskio

georgioskio

    iPH Contributor

  • 1783 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:georgioskio

Δημοσίευση 16/12/2012 - 14:16

Και ομως το speedtest που δειχνει ελαφρως...(οχι κατι αξιο λογου) καλυτερη ταχυτητα στο wifi απο οτι με το καλωδιο...Αλλα και καλυτερο σημα να εχει το καλωδιο(που αντε να πιανεις 0,5 περισσοτερο) δεν αξιζει να μπλεκεις με καλωδια ακομα και διπλα να ειναι το routerακι!
XS Max 256 Gb Space Gray

#22   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 16/12/2012 - 15:09

Το καλώδιο ( ethernet ) σε σχέση με το WiFi είναι πιο σταθερό και γρήγορο. Το ethernet έχει κάποιες κατηγορίες ταχυτήτων :
10 Mbit/s ( ethernet ) 100 Mbit/s ( fast ethernet ) και 1000 Mbit/s ( gigabit ethernet ).
Εγώ προσωπικά έχω τον iMac με WiFi γιατί δεν μπορώ να απλώσω ethernet καλώδιο από το δωμάτιο που είναι το router μέχρι τον υπολογιστή..


ωραια καταλαβα και πως μπορώ να εχω gigabit etherneτ; *εχω μοντεμ ρουτερ εταιρίας 24mbs*

Αν μπορείς να απλώσεις καλωδιο βάλε καλωδιο χωρίς 2η κουβέντα δεν θα το αναλύσουμε , είναι με λίγα λόγια ποιο σταθερή η επικοινωνία με το ρουτερ , δεν λαγκαρει δεν κολλάει δεν αποσυνδέεται δεν επηρεάζεται από άλλα δίκτυα κτλ κτλ...γενικά είναι ποιο σταθερή και αξιόπιστη φάση !!
Αν δεν μπορείς να τραβήξεις καλωδιο γιατί πρέπει να τρυπήσεις τοίχους , πόρτες κτλ , τότε αναγκαστικά πας ασύρματα....σαν εναλλακτική !!

ειναι ακριβώς δίπλα το ρουτερ :P

#23   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 16/12/2012 - 15:51

ωραια καταλαβα και πως μπορώ να εχω gigabit etherneτ; *εχω μοντεμ ρουτερ εταιρίας 24mbs*


Αν το router έχει gigabit θύρα τότε συνδέεις το καλώδιο ethernet από το router στον υπολογιστή και είσαι οκ.
Ποιο router έχεις;;

#24   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/12/2012 - 16:49

Δεν παίζει να έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα από ethernet,κάτι άλλο κάνεις ή φταίει το speedtest που είναι πλήρως αναξιόπιστο όπως κι όλα τα παρεμφερή.
Το να έχει καλύτερο σήμα από κινητά είναι λογικό.

Έτσι ακριβώς Φώτη....αν είναι να παίρνεις της μετρητής αυτά τα speedtests , ζήτω που καήκαμε...καμιά φορά παίζουν σωστά βέβαια...αλλά...εμένα π.χ. με ΕΩΣ 24αρα συνδεση θυμάμαι πριν καιρό βέβαια μου έδειχνε ταχύτητες πάνω 30-40 Mbps σε Servers πόλεων εκτός Ευρώπης και το κατάφερνα με υψηλό Ping...μιλάμε ότι να ναι της π@#$@ας κανονικά χαχαχαχα...μάλλον θα είχα οπτική ίνα μέχρι το σπιτι - FTTH - και δεν θα το είχα πάρει χαμπάρι ο άσχετος :D :P !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 16/12/2012 - 16:50


#25   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 16/12/2012 - 16:50

Αν το router έχει gigabit θύρα τότε συνδέεις το καλώδιο ethernet από το router στον υπολογιστή και είσαι οκ.
Ποιο router έχεις;;


εχω forthnet και μου χει δώσει το thomson TG 585

#26   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/12/2012 - 17:01

ωραια καταλαβα και πως μπορώ να εχω gigabit etherneτ; *εχω μοντεμ ρουτερ εταιρίας 24mbs*


ειναι ακριβώς δίπλα το ρουτερ :P

Αν είναι δίπλα τι το σκέφτεσαι καλωδιο και τέλος...!!
Για να εχεις 1000αρα εσωτερική ταχύτητα θα πρέπει
1) Η κάρτα δικτύου σου να είναι 1000αρα - αυτό θα το εχεις...όλοι το έχουν αυτό το χαρακτηριστικό πλέων !!
2) Να εχεις καλωδιο Ethernet CAT 6 - 1000 Mbps or CAT 6e - 10000 Mbps...εύκολο να το βρεις πουλάνε και οι κότες τέτοια καλώδια !!
3) Να εχεις ρουτερ με θύρες Gigabit - δηλαδη 1000αρες....Αυτά τα ρουτερ δεν ανήκουν στα φτηνά ρουτερ που δίνουν οι εταιρίες π.χ. ΟΤΕ κτλ...είναι ρουτερ που τα αγοράζεις εξτρά και είναι ακριβά έως πολύ ακριβά !!
4) Μπορίς επίσης μετά το ρουτερ να βάλεις ένα 1000αρι Switch , ώστε να βγάλεις καινούριες πλέων 1000αρες θύρες και από εκεί να συνδέσεις τον Μακ - ΠιΣι...κάπου 30-50 Ευρώ έχει ένα τέτοιο μηχανάκι...ΑΝ θυμάμαι καλά !!

#27   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/12/2012 - 17:03

Τη gigabit Ethernet τη θα την κάνετε ; Για LAN? Γιατι για Ίντερνετ δεν Εχει νόημα , όλοι το καταλαβαίνετε..

Αναρτημένη εικόνα


#28   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 16/12/2012 - 17:13

Τη gigabit Ethernet τη θα την κάνετε ; Για LAN? Γιατι για Ίντερνετ δεν Εχει νόημα , όλοι το καταλαβαίνετε..

Για LAN φυσικά :D ........για μεταφορά αρχείων σε εσωτερικό δίκτυο...εννοείτε πως για ταχύτητα σύνδεσης στο ίντερνετ δεν παίζει ρόλο !!

#29   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 16/12/2012 - 17:49

πω κατάλαβα, πάντως εγω βλέπω οτι και με το wifi πάει παρα πολύ καλά δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στο ι-μακ..

#30   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/12/2012 - 20:54

Τη gigabit Ethernet τη θα την κάνετε ; Για LAN? Γιατι για Ίντερνετ δεν Εχει νόημα , όλοι το καταλαβαίνετε..


Streaming Mark το έχω και εγώ το Gigabit switch και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο.

30GB+ ταινία με stream και παίζει νεράκι. Με Wifi τόσο μεγάλο αρχείο ούτε για αστείο δεν θα το έπαιζε.
Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες