Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερώτηση για αγορά iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
44 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 16/12/2012 - 20:56

Streaming με Apple TV εννοείς έτσι; Ε ντάξει για τέτοια χρήση είναι απαραίτητη και για LAN, αλλιώς δεν έχει νόημα κανένα.

Αναρτημένη εικόνα


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#32   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 16/12/2012 - 21:02

Streaming με Apple TV εννοείς έτσι; Ε ντάξει για τέτοια χρήση είναι απαραίτητη και για LAN, αλλιώς δεν έχει νόημα κανένα.


Εγώ το κάνω κατευθείαν από τον iMac μέσω της LG που έχει DLNA και το πρόγραμμα Plex. Πέφτουν καλώδια Cat 6 στο switch από τον iMac και από την TV και έχω στήσει το δίκτυο μου.
Once You Go Mac You Never Go Back

#33   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 17/12/2012 - 18:52

εγω ρε παιδιά που δεν εχω apple tv και δεν θελω να πάρω απλά να μπαίνω στο νετ (γρήγορα) όπως και τώρα αμα είμαι με το wifi καλό δεν θα ειναι;

#34   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/12/2012 - 20:25

εγω ρε παιδιά που δεν εχω apple tv και δεν θελω να πάρω απλά να μπαίνω στο νετ (γρήγορα) όπως και τώρα αμα είμαι με το wifi καλό δεν θα ειναι;


Κάπου τα μπέρδεψες he he. Δεν σου χρειάζεται apple tv.
Once You Go Mac You Never Go Back

#35   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 17/12/2012 - 20:35

το ξέρω οτι δεν μου χρειάζεται γενικά μιλαω για τον ιμακ κρατάω το καλώδιο που εχω; και αμα πάρω μοντεμ μπορεί να περνάει τα 24 mbs που εχω με την εταιρία;

#36   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/12/2012 - 20:43

το ξέρω οτι δεν μου χρειάζεται γενικά μιλαω για τον ιμακ κρατάω το καλώδιο που εχω; και αμα πάρω μοντεμ μπορεί να περνάει τα 24 mbs που εχω με την εταιρία;


Ότι πιάνεις τώρα θα πιάνεις και με τον iMac είτε τον δουλεύεις ενσύρματα είτε ασύρματα :)
Once You Go Mac You Never Go Back

#37   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/12/2012 - 00:03

εγω ρε παιδιά που δεν εχω apple tv και δεν θελω να πάρω απλά να μπαίνω στο νετ (γρήγορα) όπως και τώρα αμα είμαι με το wifi καλό δεν θα ειναι;

O μόνος λόγος για να πάρεις το Apple TV είναι μόνο για το Airplay Mirroring για εδώ στην Ελλάδα και ως εκεί...από εκεί και πέρα άχρηστο είναι πιστεύω...αν δεν εχεις τηλεόραση με DLNA - Smart τότε το αγοράζεις για να εξασφαλίσεις εποικοινωνια μεταξύ τηλεόρασης και υπολογιστή...για τις ταινίες πάντα ώστε να εκμεταλλευτείς την τηλεόρασή σου για να βλέπεις από εκεί τις ταινίες - καλή φάση φυσικά - ...αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο ή εχεις ήδη έξυπνη τηλεόραση τότε άχρηστο είναι , εκτός και αν θέλεις να κανείς καθρέφτισμα την οθόνη του υπολογιστή σου στην τηλεόραση για τεράστια άπλα...αυτά είναι γούστα...όμως δεν παίζει κανένα ρόλο με την ταχύτητα του ίντερνετ σου που είναι ΕΩΣ 24 :) , είναι απλά μια δικτυακή συσκευη προβολής συγκεκριμένου πληρωμένου περιεχομένου από το ίντερνετ στην τηλεόραση !!
Εμένα με ενδιαφέρει μόνο για το καθρέφτισμα γιατί δεν εχω έξυπνη τηλεόραση οποτε αναγκαστικά το σκέφτομαι αν θέλω να εκμεταλλευτώ την τηλεόραση που στέκεται από δίπλα για να την κάνω προέκταση της οθόνης του υπολογιστή ουσιαστικά !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 18/12/2012 - 00:05


#38   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/12/2012 - 00:08

O μόνος λόγος για να πάρεις το Apple TV είναι μόνο για το Airplay Mirroring για εδώ στην Ελλάδα και ως εκεί...από εκεί και πέρα άχρηστο είναι πιστεύω...αν δεν εχεις τηλεόραση με DLNA - Smart τότε το αγοράζεις για να εξασφαλίσεις εποικοινωνια μεταξύ τηλεόρασης και υπολογιστή...για τις ταινίες πάντα ώστε να εκμεταλλευτείς την τηλεόρασή σου για να βλέπεις από εκεί τις ταινίες - καλή φάση φυσικά - ...αν δεν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο ή εχεις ήδη έξυπνη τηλεόραση τότε άχρηστο είναι , εκτός και αν θέλεις να κανείς καθρέφτισμα την οθόνη του υπολογιστή σου στην τηλεόραση για τεράστια άπλα...αυτά είναι γούστα...όμως δεν παίζει κανένα ρόλο με την ταχύτητα του ίντερνετ σου που είναι ΕΩΣ 24 :) , είναι απλά μια δικτυακή συσκευη προβολής συγκεκριμένου πληρωμένου περιεχομένου από το ίντερνετ στην τηλεόραση !!
Εμένα με ενδιαφέρει μόνο για το καθρέφτισμα γιατί δεν εχω έξυπνη τηλεόραση οποτε αναγκαστικά το σκέφτομαι αν θέλω να εκμεταλλευτώ την τηλεόραση που στέκεται από δίπλα για να την κάνω προέκταση της οθόνης του υπολογιστή ουσιαστικά !!


Πάντως αν και η TV σου και ο iMac έχουν πλάτη στον τοίχο (το λέω για να μην φαίνονται τα καλώδια) σκέψου και την λύση ενός μεγάλου mini display port to hdmi. Θα το έχεις πάντα κουμπωμενο και όταν θέλεις από την tv βάζεις το κανάλι και σου πετάει το Desktop στην tv.
Once You Go Mac You Never Go Back

#39   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/12/2012 - 00:14

Πάντως αν και η TV σου και ο iMac έχουν πλάτη στον τοίχο (το λέω για να μην φαίνονται τα καλώδια) σκέψου και την λύση ενός μεγάλου mini display port to hdmi. Θα το έχεις πάντα κουμπωμενο και όταν θέλεις από την tv βάζεις το κανάλι και σου πετάει το Desktop στην tv.

Σωστός...αλλά δεν είναι δίπλα με την πλάτη στον τοίχο ώστε απλά να γυρίζω το βλέμμα μου...είναι στον ίδιο χώρο ναι μεν δίπλα..αλλά σε απόσταση κάπου 3-4 μέτρα σε Γ το ένα θα είναι στον ένα τοίχο , το άλλο στο άλλο...
Υπάρχει λύση τέτοια με το display port σε HDMI για τόσο μήκος...?? Αν ναι...με έσωσες ΦΥΣΙΚΆ και θα το προτιμήσω !

#40   nik94

nik94

    iPH Enthousiast

  • 444 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR
  • GameCenter:nikkour

Δημοσίευση 18/12/2012 - 00:15

οκ καλός παιδιά, το χει πάρει και κανείς να μας πει αν ειναι τα 2012 καλά; :P :P

#41   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 18/12/2012 - 00:16

Κυριακο υπάρχει σίγουρα η λύση να πάρεις τον ανταπτορα mini display port to hdmi και από εκεί και πέρα να πάρεις ένα καλώδιο hdmi όσα μέτρα θες εσυ( υπάρχει σίγουρα αυτό) και να κανεις την δουλειά σου.
Once You Go Mac You Never Go Back

#42   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/12/2012 - 00:28

Δημήτρη Ούτε το πολυσκεφτηκα αυτό λόγο της 3-4 μέτρων απόστασης , νόμιζα οτι το MinΙ Display είναι λύση για "κοντινές" υλοποιήσεις - στο ίδιο γραφείο ένα πράμα....άρα χρειάζεται ο ανταπτορας που θα βγάζει σε θηλυκό HDMI και από εκεί καλωδιο hdmi όσο βγει μέχρι την τηλεόραση !!
Ουσιαστικά κάνει Mirroring τα πάντα στην τηλεόραση , άρα και ταινίες , παιχνίδια , ότι συμβαίνει τέλος πάντων στην οθόνη του υπολογιστή....κάτι σαν 2η οθόνη..καλή φάση...θα το κοιτάξω να δω και πόσο στοιχίζει ανταπτορας + το καλωδιο - αυτά είναι λίγο ακριβά - αλλά είναι άμεση και γρήγορη λύση !!

#43   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 18/12/2012 - 02:58

Δημήτρη Ούτε το πολυσκεφτηκα αυτό λόγο της 3-4 μέτρων απόστασης , νόμιζα οτι το MinΙ Display είναι λύση για "κοντινές" υλοποιήσεις - στο ίδιο γραφείο ένα πράμα....άρα χρειάζεται ο ανταπτορας που θα βγάζει σε θηλυκό HDMI και από εκεί καλωδιο hdmi όσο βγει μέχρι την τηλεόραση !!
Ουσιαστικά κάνει Mirroring τα πάντα στην τηλεόραση , άρα και ταινίες , παιχνίδια , ότι συμβαίνει τέλος πάντων στην οθόνη του υπολογιστή....κάτι σαν 2η οθόνη..καλή φάση...θα το κοιτάξω να δω και πόσο στοιχίζει ανταπτορας + το καλωδιο - αυτά είναι λίγο ακριβά - αλλά είναι άμεση και γρήγορη λύση !!


Έχει και φτηνά
Αντάπτορας mini display port to HDMI
5μετρο HDMI

#44   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/12/2012 - 03:37

Ωραίος....σε ευχαριστώ :) !! H Mini Display φάση - βύσμα νομιζω κουμπώνει στο Thunderbolt σωστά...??

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 18/12/2012 - 03:41


#45   tsak4

tsak4

    iPH Member

  • 332 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air 2 +4G
  • GameCenter:tsak4

Δημοσίευση 18/12/2012 - 03:44

Ωραίος....σε ευχαριστώ :) !! H Mini Display φάση - βύσμα νομιζω κουμπώνει στο Thunderbolt σωστά...??


Ναι

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες