Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Αγορά Imac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
264 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#166   risk52

risk52

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2013 - 16:41

Φιλε μου χωρις να θελω να σε θιξω αλλα αυτα πλεον δεν ισχυουν..οταν κανεις χακιντοσ ειναι σαν να κανεις ενα μακ προ.Τα περισσοτερα hardware πλεον συμβιβαζονται με μακ.Και εστω οτι δεν θες να συμβιβαστεις σε hardware..τοτε θα πας για μακ?? το ιμακ εχει συγκεκριμενα πραγματα τα οποια δεν μπορεις να αλλαξεις οποτε εκει ειναι που συμβιβαζεσαι σε θεμα hardware.Τα λεφτα για το 21 αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζουν..με μια απλη 1920χ1080 οθονη 21" και μπατζετ οπως 1400 ευρω που εχει το χαμηλοτερο ιμακ σημερα μπορεις να κανεις πολυ καλυτερο pc ή hackintosh...

Ποσο μαλλον αν δεις επαγγελματικα το θεμα..

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#167   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2013 - 16:50

Εγω πάλι μετά από ενασχόληση 2 ετών με hack έκανα την μετάβαση σε real one
Καμία σχέση με την εμπειρία χρήσης και την ποιότητα κατασκευής , γενικά το hackintosh δεν είναι για
Επαγγελματίες πιστεύω και αυτό γιατί έχει αρκετά kernel panics είτε λόγω άγνοιας είτε λόγω ασυμβατοτητας ( εγω πχ έτρωγa kp όταν είχα ένα game pad συνδεμενο η είχα πάνω από 3 USB δίσκους ταυτόχρονα mounted , ε όχι στο real one δεν τα σκέφτεσαι αυτά.


#168   risk52

risk52

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 05/03/2013 - 17:04

Για αυτο λεγεται και hackintosh αλλωστε..πρεπει να μαθεις να το χειριζεσαι..οπως και να εχει εγω αφου περασα απο σκεψη του χακιντοσ κατεληξα στο να αγορασω ενα ιμακ 27αρι και εχουν περασει 2 μηνες αναμονης και ακομα περιμενω για να το παραλαβω..

Εφοσον εχεις καλο μονιτορ οπως λες ισως να εριχνες μια ματια και στο μακ μινι.

#169   zaxeilasfc

zaxeilasfc

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Twitter:@jzachilas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:jzachilas

Δημοσίευση 05/03/2013 - 19:53

Για αυτο λεγεται και hackintosh αλλωστε..πρεπει να μαθεις να το χειριζεσαι..οπως και να εχει εγω αφου περασα απο σκεψη του χακιντοσ κατεληξα στο να αγορασω ενα ιμακ 27αρι και εχουν περασει 2 μηνες αναμονης και ακομα περιμενω για να το παραλαβω..

Εφοσον εχεις καλο μονιτορ οπως λες ισως να εριχνες μια ματια και στο μακ μινι.


Και εγώ είμαι κατά του hackintosh για τους ίδους λόγους... Βάζεις ένα usb πάνω και φοβάσε μην φας bluescreen (ή την αντίστοιχη του mac) και πολλά άλλα...! Πόσο μάλλον όταν το θες για επαγγελματικούς λόγους που δεν ειναι να παίζεις με αυτά...

Όσο για το θέμα του iMac που κουβεντιάζαμε αυτές τις μέρες, ακύρωσα την παραγγελία,πήρα προκαταβολή πίσω, γιατί βρίκα ετοιμοπαράδοτο (bto) σε άλλο μαγαζί. το πλήρωσα σήμερα και μου το στέλνουν αύριο. Πέμπτη πρωι θα το έχω! Εσύ απο που το πήρες;

#170   sthsn

sthsn

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 06/03/2013 - 01:54

Αναμονη στην αναμονη για τα bto.. Και λεγαμε για την rainbow αλλα και η info quest τα ιδια ειναι..

#171   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 06/03/2013 - 02:56

Εγώ φίλε δεν είμαι των "χακ" και των "πατεντών". Εγώ θέλω REAL thing, με "ημίμετρα" δεν συμβιβάζομαι. ΔΕΝ υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ που να υποστηρίξει ότι έχει "χάκιντος" και "ΔΕΝ" του παρουσίασε προβλήματα.
Και είμαι και 42 ετών με παιδί και 12-14 ώρες δουλειά καθημερινά και χρόνο για να σαχλαμαρίζομαι με κομπιούτερ που κολλάει ή του παρουσιάζουν προβλήματα, δεν έχω.

Φίλος που 'ναι γραφίστας (ελευθ. επαγγελμ.) έχει τον iMac τον 27άρη. Στην δουλειά, ένας προγραμματιστής Apple έχει τον 25άρη (απ' ό,τι κατάλαβα). Εγώ έχω ένα καλό DELL με καλή (ακριβούτσικη) οθόνη. Ε, η οθόνη μου είναι "ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ" σε σύγκριση με του iMac! Για αντίστοιχη ΦΟΒΕΡΗ οπτική εμπειρία, πρέπει να δώσω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1000-1200 ευρώ ΜΟΝΟ για το μόνιτορ! Και μετά άλλα τόσα περίπου για το "χάκιντος" που "ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ"... και θα μου παρουσιάζει κάθε τόσο προβλήματα.
Αν ήταν έτσι, παραμένω στο PC που 'χω τώρα, μια χαρά κάνει τη δουλειά του, η Samsung η 21'' που 'χω είναι "τούμπανο" (για τα λεφτά της) και δεν χαλώ φράγκο!

#172   zaxeilasfc

zaxeilasfc

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Twitter:@jzachilas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:jzachilas

Δημοσίευση 06/03/2013 - 03:42

Εγώ φίλε δεν είμαι των "χακ" και των "πατεντών". Εγώ θέλω REAL thing, με "ημίμετρα" δεν συμβιβάζομαι. ΔΕΝ υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑΣ που να υποστηρίξει ότι έχει "χάκιντος" και "ΔΕΝ" του παρουσίασε προβλήματα.
Και είμαι και 42 ετών με παιδί και 12-14 ώρες δουλειά καθημερινά και χρόνο για να σαχλαμαρίζομαι με κομπιούτερ που κολλάει ή του παρουσιάζουν προβλήματα, δεν έχω.

Φίλος που 'ναι γραφίστας (ελευθ. επαγγελμ.) έχει τον iMac τον 27άρη. Στην δουλειά, ένας προγραμματιστής Apple έχει τον 25άρη (απ' ό,τι κατάλαβα). Εγώ έχω ένα καλό DELL με καλή (ακριβούτσικη) οθόνη. Ε, η οθόνη μου είναι "ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ" σε σύγκριση με του iMac! Για αντίστοιχη ΦΟΒΕΡΗ οπτική εμπειρία, πρέπει να δώσω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 1000-1200 ευρώ ΜΟΝΟ για το μόνιτορ! Και μετά άλλα τόσα περίπου για το "χάκιντος" που "ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΛΑ"... και θα μου παρουσιάζει κάθε τόσο προβλήματα.
Αν ήταν έτσι, παραμένω στο PC που 'χω τώρα, μια χαρά κάνει τη δουλειά του, η Samsung η 21'' που 'χω είναι "τούμπανο" (για τα λεφτά της) και δεν χαλώ φράγκο!


Εεε γ αυτό σου λέω να κάνεις κίνηση σε iMac. Hackintosh κ τέτοια μόνο για πλάκα βάζεις, όχι να κάνεις επαγγελματική δουλειά...!

Και εγώ σαν προγραμματιστης είχα τον iMac τον 27" και τώρα αγόρασα τον 21.5". Προσωπικά με βολεύει περισσότερο 2 οθόνες (γιατι θα τον συνδέσω με δεύτερη 22") παρά μια οθόνη....

Οπότε με λίγα λόγια μη το σκέφτεσαι καν... πήγαινε για τον iMac με τα 1000, αλλά πρόσεχε να κάνεις καλή αγορά γιατί μετά ΔΕΝ αναβαθμίζεται το μηχάνημα.

#173   risk52

risk52

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2013 - 13:53

Απο που βρηκες ετοιμοπαραδοτο bto φιλε?Εγω το εχω παραγγειλει απο το public απο τις 14 Ιανουαριου και ακομα περιμενω!

#174   zaxeilasfc

zaxeilasfc

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Twitter:@jzachilas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:jzachilas

Δημοσίευση 06/03/2013 - 14:41

Απο που βρηκες ετοιμοπαραδοτο bto φιλε?Εγω το εχω παραγγειλει απο το public απο τις 14 Ιανουαριου και ακομα περιμενω!


Το πήρα απο Πλαίσιο. Απ' οτι κατάλαβα έχει γίνει ενα μπάχαλο με τα bto. Μπορεί το ένα μαγαζί να έχει 27" bto αλλά να μην έχει 21.5" bto. Για παράδειγμα, πήγα χθες στο μαγαζί που το είχα παραγγείλει (και ακόμα δεν μου το ειχανε φέρει!) και δεν είχε το μηχάνημα που ήθελα εγώ (2.9Ghz, 21.5", Fusion) αλλά το είχε με 3.1Ghz και Fusion διαθέσιμο(!)... οτι να 'ναι πραγματικά... Αυτό που θέλω να πω είναι οτι μπορεί να έχεις παραγγείλει μηχάνημα στο Public που να μην το έχει, ενώ στο Πλαίσιο, iStorm, SystemGraph...(κτλ κτλ) να υπάρχει. Αυτό κατάλαβα εγώ. Θα σου πω αύριο που μου είπε οτι θα το παραλάβω...!

#175   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 636 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 06/03/2013 - 19:30

Με το καλο να το παρεις αυριο!! εγω απο τριτη θα παω να το παρω-παραγγειλω μιας και θελω την στανταρ εκδοση!

#176   risk52

risk52

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 06/03/2013 - 22:23

Το πήρα απο Πλαίσιο. Απ' οτι κατάλαβα έχει γίνει ενα μπάχαλο με τα bto. Μπορεί το ένα μαγαζί να έχει 27" bto αλλά να μην έχει 21.5" bto. Για παράδειγμα, πήγα χθες στο μαγαζί που το είχα παραγγείλει (και ακόμα δεν μου το ειχανε φέρει!) και δεν είχε το μηχάνημα που ήθελα εγώ (2.9Ghz, 21.5", Fusion) αλλά το είχε με 3.1Ghz και Fusion διαθέσιμο(!)... οτι να 'ναι πραγματικά... Αυτό που θέλω να πω είναι οτι μπορεί να έχεις παραγγείλει μηχάνημα στο Public που να μην το έχει, ενώ στο Πλαίσιο, iStorm, SystemGraph...(κτλ κτλ) να υπάρχει. Αυτό κατάλαβα εγώ. Θα σου πω αύριο που μου είπε οτι θα το παραλάβω...!

Αντε να δουμε..Σημερα με πηραν απο το public και μου ειπαν οτι δεν φταινε αυτοι για την καθηστερηση αλλα ο προμηθευτης κτλπ..μου ειπαν οτι μεχρι την τριτη θα το εχω αλλα δεν μπορω να πω οτι με επεισαν :P

Τελευταία επεξεργασία από: risk52, 06/03/2013 - 22:23


#177   zaxeilasfc

zaxeilasfc

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Twitter:@jzachilas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:jzachilas

Δημοσίευση 06/03/2013 - 22:30

Με το καλο να το παρεις αυριο!! εγω απο τριτη θα παω να το παρω-παραγγειλω μιας και θελω την στανταρ εκδοση!


χαχαχααχαχ με το που το πάρω θα ποστάρω, dont worry!

Αντε να δουμε..Σημερα με πηραν απο το public και μου ειπαν οτι δεν φταινε αυτοι για την καθηστερηση αλλα ο προμηθευτης κτλπ..μου ειπαν οτι μεχρι την τριτη θα το εχω αλλα δεν μπορω να πω οτι με επεισαν :P


κατάλαβα κατάλαβα.... Και εγώ τις ίδιες επιφυλάξεις είχα οταν άκουσα οτι το έχουν... αλλά τον είδα αρκετά σίγουρο και με έπεισε... Δεν έχω δει καλύτερη εξυπηρέτιση και μπράβο του!! Άσε που μου είπε οτι θα το έστελνε σήμερα οπότε δεν νομίζω οτι δεν το έχουν... θα με είχε ενημερώσει για κάτι αντίστοιχο...!
Νταξ ξέρεις βέβαια τι θα γίνει εαν δεν το έχω αύριο...... (το πολύ μεθαυριο...!!)

#178   athmix

athmix

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/03/2013 - 01:52

Το πρωτο post απο τον ολοκαινουργιο 27αρη iMac
Το απογευμα τον παρελαβα, παραγελια 18 Ιανουαριου

#179   zaxeilasfc

zaxeilasfc

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Twitter:@jzachilas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:jzachilas

Δημοσίευση 07/03/2013 - 02:20

Το πρωτο post απο τον ολοκαινουργιο 27αρη iMac
Το απογευμα τον παρελαβα, παραγελια 18 Ιανουαριου


BTO ή standar configuration ? Με γεια φίλε!!!

#180   athmix

athmix

    iPH newbie

  • 24 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/03/2013 - 03:00

την standar 3,2Ghz
Ευχαριστω και γρηγορη παραλαβη σε σας

Τελευταία επεξεργασία από: athmix, 07/03/2013 - 03:01


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες