Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Αγορά Imac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
264 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 07/03/2013 - 11:35

Το πρωτο post απο τον ολοκαινουργιο 27αρη iMac
Το απογευμα τον παρελαβα, παραγελια 18 Ιανουαριου


Με υγεία, μεγάλε! Μπράβο. Αναμένω εντυπώσεις, φίλε! Και για τα γραφικά, απαιτητικές εφαρμογές, οθόνη κτλ. (Γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι).

Εεε γ αυτό σου λέω να κάνεις κίνηση σε iMac. Hackintosh κ τέτοια μόνο για πλάκα βάζεις, όχι να κάνεις επαγγελματική δουλειά...!

Και εγώ σαν προγραμματιστης είχα τον iMac τον 27" και τώρα αγόρασα τον 21.5". Προσωπικά με βολεύει περισσότερο 2 οθόνες (γιατι θα τον συνδέσω με δεύτερη 22") παρά μια οθόνη....

Οπότε με λίγα λόγια μη το σκέφτεσαι καν... πήγαινε για τον iMac με τα 1000, αλλά πρόσεχε να κάνεις καλή αγορά γιατί μετά ΔΕΝ αναβαθμίζεται το μηχάνημα.


Όχι, ρε συ. Μπορείς να αναβαθμίσεις - ρώτησα την επίσημη Apple, προχθές. Πήραμε τηλέφωνο απ' το γραφείο στην Αμερική - περίμενα σαν "λαλάκας" ως τις... 20:00 στο γραφείο, για να τους βρω εκείνους στις ΗΠΑ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 07/03/2013 - 11:39

Με υγεία, μεγάλε! Μπράβο. Αναμένω εντυπώσεις, φίλε! Και για τα γραφικά, απαιτητικές εφαρμογές, οθόνη κτλ. (Γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι).



Όχι, ρε συ. Μπορείς να αναβαθμίσεις - ρώτησα την επίσημη Apple, προχθές. Πήραμε τηλέφωνο απ' το γραφείο στην Αμερική - περίμενα σαν "λαλάκας" ως τις... 20:00 στο γραφείο, για να τους βρω εκείνους στις ΗΠΑ!


Στον 27άρι αλλάζεις μνήμες μόνος σου. Από εκεί και πέρα δεν αγγίζεις τίποτα άλλο εσύ...
Once You Go Mac You Never Go Back

#183   zaxeilasfc

zaxeilasfc

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Twitter:@jzachilas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:jzachilas

Δημοσίευση 07/03/2013 - 12:12

Παιδιά επιτέλους ήρθε και σε 'μενα! Σας γράφω απο 21.5" 2.9Ghz, 1TB FUSION (ΝΑΙ Φιούζιον!)!! άντε καλή παραλαβή και σε σας!

#184   Berry

Berry

    iPH newbie

  • 3 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2013 - 12:40

Μεγειές φίλε μου.
Έχω παραγγείλει κι εγώ από τις 9 Ιανουαρίου το 27" 2.9Ghz, 1TB FUSION.
Πως είναι από ταχύτητες το Fusion Drive; Άξιζε τελικά όλος αυτός ο χρόνος αναμονής;
Για πες μας εντυπώσεις. Εμένα μου είπαν ότι από Δευτέρα έρχεται....άντε να δούμε!

#185   zaxeilasfc

zaxeilasfc

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Twitter:@jzachilas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:jzachilas

Δημοσίευση 07/03/2013 - 13:15

Μεγειές φίλε μου.
Έχω παραγγείλει κι εγώ από τις 9 Ιανουαρίου το 27" 2.9Ghz, 1TB FUSION.
Πως είναι από ταχύτητες το Fusion Drive; Άξιζε τελικά όλος αυτός ο χρόνος αναμονής;
Για πες μας εντυπώσεις. Εμένα μου είπαν ότι από Δευτέρα έρχεται....άντε να δούμε!


Εγώ το είχα παραγγείλει απο άλλο μαγαζί 6 Δεκέμβρη και δεν ήρθε ποτέ φίλε! Μέχρι που το πήρα απο αλλού προχθές.

Με μια πρώτη εμπειρία ο Fusion αξίζει και παρα αξίζει! έκανα Restart και το boot του ήταν 10 δευτερόλεπτα... Τέτοιες ταχύτητες δεν έχω ξαναδεί προσωπικά, μιας και δεν είχα ποτέ ssd. Αξίζει να τονιστεί οτι ο ssd που έχει μέσα είναι εξτρα. και όχι στα 1ΤΒ. Δηλαδή η συνολική χωριτηκότητα είναι 1,12ΤΒ του iMac. Απο θερμοκρασίες δεν ξέρω να σου πω μιας και δεν το έχω ζορίσει καθόλου ακόμα...

Με το καλό να σου έρθει, ξέρω πόσο πολύ το περιμένεις, στα ίδια ήμουν κ εγώ!!

#186   risk52

risk52

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/03/2013 - 13:20

Μεγειες μεγειες!Αντε με το καλο να ερθει και σε εμας απο εβδομαδα!

#187   surf80

surf80

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 08/03/2013 - 10:43

Δηλαδή στο απλό μοντέλο το 1 ΤΒ με Fusion σημαίνει 1 ΤΒ στις 5400rpm και 120ΜΒ Fusion ?
Δεν είναι όλος ο δίσκος Fusion ?

#188   ValentinoRossi

ValentinoRossi

    iPH newbie

  • 20 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/03/2013 - 11:50

Αυτό σημαίνει!Είναι 2 ξεχωριστοι δισκοι που όμως το λειτουργικο τους βλεπει σαν 1...

#189   zaxeilasfc

zaxeilasfc

    iPH Member

  • 200 μηνύματα
  • Twitter:@jzachilas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:jzachilas

Δημοσίευση 08/03/2013 - 15:05

Δηλαδή στο απλό μοντέλο το 1 ΤΒ με Fusion σημαίνει 1 ΤΒ στις 5400rpm και 120ΜΒ Fusion ?
Δεν είναι όλος ο δίσκος Fusion ?


Μάλλον δεν το κατάλαβες καλά.

Η όλη σύνθεση του 1TB HD και 128GB FlashStorage λέγεται FUSION.

Fusion Drive combines 128GB of super fast flash storage with a traditional hard drive. It automatically and dynamically moves frequently used files to flash for quicker access. With Fusion Drive in your iMac, booting is up to 1.7 times faster, and copying files and importing photos are up to 3.5 times faster.* Over time, as the system learns how you work, Fusion Drive makes your Mac experience even better. All while letting you store your digital life on a traditional, roomy hard drive.



#190   dchristo81

dchristo81

    iPH Addict

  • 862 μηνύματα
  • Twitter:@ChristodApps
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad
  • GameCenter:dchristo81

Δημοσίευση 08/03/2013 - 16:39

Παιδιά να λέμε κάποια πράγματα... Αν δώσεις 2500€ για έναν imac σίγουρα θα είναι πάρα πολύ καλός κ θα σου κρατήσει μια ζωή (θα βαρεθείς να τον βλέπεις). Όμως ένα αντίστοιχης ισχύς κ ικανότητας μηχάνημα μπορείς να στήσεις σε pc με 1500-2000€. Το θέμα είναι καθαρά θέμα χρημάτων. Επίσης, σκέψου σοβαρα αν τα προγράμματα που χρησιμοποιεις θα τα βρεις για macos κ εαν σε συμφέρει να τα ξαναπληρώσεις. Τέλος, μην κάνεις το λαθος κ αγοράσεις mac κ του περάσεις windows είναι κρίμα τω Θεώ! :)

#191   surf80

surf80

    iPH newbie

  • 52 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 09/03/2013 - 09:28

Τελικως ο 1 ΤΒ ειναι στις 5400 rpm η οχι;;

#192   Maclovin

Maclovin

    iPH newbie

  • 2 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4

Δημοσίευση 09/03/2013 - 10:07

Τελικως ο 1 ΤΒ ειναι στις 5400 rpm η οχι;;

Ο 21.5" έχει 5400 rpm ενώ ο 27" έχει 7200 rpm

#193   sthsn

sthsn

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 09/03/2013 - 19:14

Πέρασα σημερα απο τον αντιπροσωπο της info quest που εχω παραγγειλει τον 27 ΒΤΟ και μου ειπε οτι την Δευτέρα αυτοί θα έχουν παραλάβει (Αθηνα) οπότε λογικα μεχρι Τετάρτη το πολύ ελπίζω να τον έχω μιας και ειμαι στην επαρχία. (Παραγγελια απο τελη Δεκεμβρίου!) Για να δουμε...

#194   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2013 - 19:24

Αυτοκίνητο να είχατε παραγγείλει,πιο γρήγορα θα έιχε έρθει.
Όμως πιστεύω πως αξίζει η αναμονή.

#195   risk52

risk52

    iPH newbie

  • 86 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/03/2013 - 21:58

Αντε να δουμε..καθε εβδομαδα τα ιδια!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες