Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

Αγορά Imac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
264 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 16/03/2013 - 17:33

Πολυ σωστο σε βρισκω φιλε sthsn

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   sthsn

sthsn

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/03/2013 - 18:43

Πολυ σωστο σε βρισκω φιλε sthsn


Ευχαριστώ φίλε μου.

#228   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 16/03/2013 - 22:53

δεν ειναι τοσο το μεγεθος
οσο η αναλυση που προσφερει στις 27 ιντσες
πιστεψε με και απλα για ιντερνετ να το θες
βλεπεις πολυ περισσοτερο περιεχομενο


Για... σερφάρισμα στο διαδίκτυο... να χρειάζεσαι 27 ίντσες;;;;;;;
Δηλαδή πχ. για παιχνίδια ή Media Center, τί μόνιτορ χρειάζεστε... 45 ίντσες; Νομίζω ότι έχετε "ξεφύγει" λιγάκι ή απλά έχετε πέσει θύματα της υπερκατανάλωσης - και τρίβουν χέρια οι εταιρείες.

#229   lupushegemonia

lupushegemonia

    iPH Addict

  • 894 μηνύματα

Δημοσίευση 16/03/2013 - 23:01

Εξαρτάται απο τις ανάγκες του καθενός. Αν θες να βγάλεις κάτι "άχρηστο" υπάρχουν πολλοί τρόποι, δεν χρειάζονται επιχειρήματα ανούσια. Επίσης κατι που φαίνεται περιττό σε σένα σε κάποιον άλλο μπορεί να αρέσει .....έτσι απλά.


Εξήγησα τί εννούσα με την λέξη "άχρηστο". Και τα επιχειρήματά μου ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΑΝΟΥΣΙΑ ήταν, εκτός κι αν τα ελληνικά σου είναι πτωχά ή δεν είναι η μητρική σου γλώσσα, φίλε μου.
Και άλλο πράγμα είναι "ΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ" και άλλο "ΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ", εκεί πήγαινε το σχόλιό μου.
Αλλά και πάλι συγγνώμη για την "σφήνα" που έκανα - μόλις τώρα αντιλαμβάνομαι ότι έχω να κάνω με πλουσιόπαιδα που 'ναι "fashion-victims" και απλά αγοράζουν ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΙΟ ΝΕΑ/ΜΕΓΑΛΑ/ΑΚΡΙΒΑ πράγματα.

Πχ. στην γειτονιά μου, πραγματικά, έχω έναν πιλότο (οδηγό) Ράλλυ Ακρόπολης, 41 ετών με δεκαετίες στο αγώνισμα. Το αμάξι που οδηγεί, μαζί με τα "μαστορέματα"/"πατέντες" έξτρα που 'χει κάνει, κοστίζει πάνω-κάτω (απ' ό,τι υπολογίζει) γύρω στα 30.000 ευρώ - ΜΟΝΟ! Και του ΑΡΚΕΙ αυτό, του κάνει την δουλειά του - δεν είναι το ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ/ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ, που 'χει χορηγούς για δαύτο.
...Κάτι πιτσρικάδες γύρω στα 25, "άεργοι" (δίχως να 'χουν δουλέψει ποτέ τους), με φραγκάτους πατεράδες, έχει ο ένας ΠΟΡΣΕ 599 κι ο άλλος έχει μια... ΛΑΜΠΟΡΓΚΙΝΙ ΝΤΙΑΜΠΛΟ!!!
...Ελπίζω και ΜΕ ΑΥΤΟ το παράδειγμα, να προσπάθησα να εξηγήσω το ΠΕΡΙΤΤΟ ΕΞΟΔΟ/ΚΟΣΤΟΣ ενός ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗ πιτσιρικά που τρώει τον καιρό του σε φόρουμ και σελίδες κοινονικής δικτύωσης, αλλά ...χρειάζεται... 27''+ οθόνη για να το κάνει!

Αυτά και δεν επανέρχομαι.

Με υγεία τα μηχανήματα παιδιά, όσοι παράγγειλαν και αναμένουν παράδοση.

#230   sthsn

sthsn

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2013 - 00:30

Βιάζεσαι πολύ να βγάλεις συμπεράσματα και να κατηγορήσεις ανθρώπους όταν δεν γνωρίζεις. Από την ασφάλεια που σου δίνει η ανωνυμότητα μπορείς να λες ό,τι θέλεις, να νομίζεις ότι έχεις απέναντι σου "πιτσιρίκια" , άεργους , φαντάσματα....... Όσο για το αν τα ελληνικά μου ειναι 'πτωχά' δεν θα σου απαντήσω. Αυτό που θα σου πω χωρίς να είμαι υποχρεωμένος είναι ότι τον προηγούμενο υπολογιστή μου τον είχα πάρει το 2008 οπότε δεν νομίζω πως είμαι "fashion victim" , και ακόμα για να πάρω τον καινούργιο δούλεψα φίλε μου και δεν τον πλήρωσε κανένας πλούσιος πατέρας μου. Γούσταρα να τον πάρω και τον πήρα και δεν θα δώσω αναφορά σε κανένα για το αν έκανα σωστή επιλογή ή αν τον "χρειαζόμουν πραγματικά" ή οτιδήποτε άλλο. Αν κάναμε στη ζωή μόνο τα πράγματα που έχουμε πραγματικά ανάγκη, πίστεψέ με θα ήταν πολύ βαρετή.
Ελπίζω να πέρασες ωραία παίζοντάς το έξυπνος.

#231   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 17/03/2013 - 00:52

Βιάζεσαι πολύ να βγάλεις συμπεράσματα και να κατηγορήσεις ανθρώπους όταν δεν γνωρίζεις. Από την ασφάλεια που σου δίνει η ανωνυμότητα μπορείς να λες ό,τι θέλεις, να νομίζεις ότι έχεις απέναντι σου "πιτσιρίκια" , άεργους , φαντάσματα....... Όσο για το αν τα ελληνικά μου ειναι 'πτωχά' δεν θα σου απαντήσω. Αυτό που θα σου πω χωρίς να είμαι υποχρεωμένος είναι ότι τον προηγούμενο υπολογιστή μου τον είχα πάρει το 2008 οπότε δεν νομίζω πως είμαι "fashion victim" , και ακόμα για να πάρω τον καινούργιο δούλεψα φίλε μου και δεν τον πλήρωσε κανένας πλούσιος πατέρας μου. Γούσταρα να τον πάρω και τον πήρα και δεν θα δώσω αναφορά σε κανένα για το αν έκανα σωστή επιλογή ή αν τον "χρειαζόμουν πραγματικά" ή οτιδήποτε άλλο. Αν κάναμε στη ζωή μόνο τα πράγματα που έχουμε πραγματικά ανάγκη, πίστεψέ με θα ήταν πολύ βαρετή.
Ελπίζω να πέρασες ωραία παίζοντάς το έξυπνος.

Μην τα παίρνεις τόσο προσωπικά όσα γράφονται εδω φίλε μου
Τώρα τελευταία πλακωνομαστε συνέχεια εδω μέσα, δεν πρέπει.
Εξάλλου αμφιβαλλεις ότι βρίθει το φορουμ απο τέτοια αεργα παλικάρια;

#232   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 17/03/2013 - 00:57

Χωρίς να είμαι πλούσιος η να έχω τον μπαμπά να μου τα παίρνει (έχει φύγει δυστυχώς) θα συμφωνήσω με τον sthsn. Αλλά και πλούσιος να ήμουν δεν βλέπω τον λόγο να με κάνει κάποιος να νιώσω άσχημα επειδή θα πάρω κάτι το οποίο αντέχει η τσέπη μου. Προσωπικά έχω τον 21.5 late 2009. Αυτή την στιγμή αν άλλαζα υπολογιστή θα πήγαινα καρφί στον 27άρι...
Once You Go Mac You Never Go Back

#233   sthsn

sthsn

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2013 - 01:12

Μην τα παίρνεις τόσο προσωπικά όσα γράφονται εδω φίλε μου
Τώρα τελευταία πλακωνομαστε συνέχεια εδω μέσα, δεν πρέπει.
Εξάλλου αμφιβαλλεις ότι βρίθει το φορουμ απο τέτοια αεργα παλικάρια;


Έχεις δίκιο. Είμαι καινούργιος στο forum. Παρακολούθησα το θέμα γιατί ήθελα να μαθαίνω πληροφορίες για να ξέρω τι γίνεται με την παραγγελία μου και αν άρχισαν παραλαβές κ.λ.π. , και όχι για να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα. Αλλά τώρα πήρα μια ιδέα για το τι παίζει. Δεν αμφιβάλλω, αλλά νομίζω ότι δεν έχει νόημα να κρίνουμε τον άλλον, ούτε για το τι mac πήρε , ούτε για το αν του το πήρε ο πατέρας του ή η θεία του.

#234   kalotina

kalotina

    iPH Enthousiast

  • 447 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 17/03/2013 - 08:45

Χωρίς να είμαι πλούσιος η να έχω τον μπαμπά να μου τα παίρνει (έχει φύγει δυστυχώς) θα συμφωνήσω με τον sthsn. Αλλά και πλούσιος να ήμουν δεν βλέπω τον λόγο να με κάνει κάποιος να νιώσω άσχημα επειδή θα πάρω κάτι το οποίο αντέχει η τσέπη μου. Προσωπικά έχω τον 21.5 late 2009. Αυτή την στιγμή αν άλλαζα υπολογιστή θα πήγαινα καρφί στον 27άρι...

συμφωνω. μαλιστα εγω εχω εναν 2010 21.5 ειναι σε αριστη κατασταση και επειδη ειναι πολυ καλα μηχανηματα θα αγοραζα ενα αππλε κεαρ και θα το κραταγα αλλα 3 χρονια

#235   vdkour

vdkour

    iPH Master

  • 5830 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 17/03/2013 - 10:43

Εγω παλι με την σειρα μου εχω να ρωτησω κατι απλο.τι σκαλωμα τρωνε μερικοι με το τι θα αγορασει ο αλλος.απο την τσεπη μας τα παιρνει;;στο κατω κατω ερχεται να μας το γραψει εδω για την χαρα που παιρνει για το συγκεκριμενο μηχανημα που αγορασε και αμεσως καποιοι να τον κρινουν και να πουνε την μπουρδα τους.με γεια του με χαρα του και να ειναι καλα να το χαιρεται..!

#236   sthsn

sthsn

    iPH newbie

  • 11 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/03/2013 - 11:22

Εγω παλι με την σειρα μου εχω να ρωτησω κατι απλο.τι σκαλωμα τρωνε μερικοι με το τι θα αγορασει ο αλλος.απο την τσεπη μας τα παιρνει;;στο κατω κατω ερχεται να μας το γραψει εδω για την χαρα που παιρνει για το συγκεκριμενο μηχανημα που αγορασε και αμεσως καποιοι να τον κρινουν και να πουνε την μπουρδα τους.με γεια του με χαρα του και να ειναι καλα να το χαιρεται..!


Ακριβώς.

#237   DJTaurus

DJTaurus

    iPH Member

  • 283 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:DJTaurus_

Δημοσίευση 17/03/2013 - 16:59

Χωρίς να είμαι πλούσιος η να έχω τον μπαμπά να μου τα παίρνει (έχει φύγει δυστυχώς) θα συμφωνήσω με τον sthsn. Αλλά και πλούσιος να ήμουν δεν βλέπω τον λόγο να με κάνει κάποιος να νιώσω άσχημα επειδή θα πάρω κάτι το οποίο αντέχει η τσέπη μου. Προσωπικά έχω τον 21.5 late 2009. Αυτή την στιγμή αν άλλαζα υπολογιστή θα πήγαινα καρφί στον 27άρι...


Εδώ και 1,5 χρόνο δουλεύω mac mini με το γνωστό ips panel ultrasharp της Dell στις 23ις ιντσες. Από το λίγο που δούλεψα τον 21.5, το πάνελ του απλά δεν παίζεται σε ευκρίνεια και απόδοση χρωμάτων.... λεφτά δεν παίζουν για τον 27αρι οπότε ελπίζω σε βάθος χρόνου να μην μετανιώσω (ταινίες/σειρές και πάλι στην tv τα βλέπω ενώ κείμενα διαβάζω με reader στον safari και pocket) που πήγα σε κάτι μικρότερο των 23".

Τελευταία επεξεργασία από: DJTaurus, 17/03/2013 - 17:01


#238   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 18/03/2013 - 05:21

Μετα απο 2+ μηνες χρησης του καινουριου BTO iMac 21.5 στα 2.9 Ghz με Fusion Drive , το πηρα στα χερια μου τις πρωτες μερες του Ιανουαριου και το πηρα μεσα σε 20 μερες απο την παραγγελια στο καταστημα...το πηρα αμμεσα επειδη το αγορασα εφαπαξ μετριτης απο το Golden-i Premium reseller και η παραγγελια μου εφειγε την ιδια μερα στο εργοστασιο στην Ιρλανδια που συναρμολογουνται τα ΒΤΟ....αν το αγοραζα απο το Plaisio , Public κτλ...ισως ακομα θα περιμενα...
Το ποιο σημαντικο πραμα που εχω να συμβουλεψω στους νεους ελαχιστους ενδιαφερομενους...το ποιο κορυφαιο θεμα που πρεπει να προνοησουν ειναι ενα...να το παραγειλουν με το Fusion Drive !! Μηχανημα του 2013 , χωρις δισκο SSD ειναι μια μαλ@#$%α και μιση...ειναι αργο...μπουταρει αργα...γενικα οτι και να κανεις το καταλαβενεις σε καθε απλη η συνθετη χρηση !! Οτι επεξεργαστη και να βαλεις αν δεν εχεις δισκο Φουσιον επανω το μηχανημα θα ειναι αργο...βρεξει-χιονισει και τελος...!! Ο επεξεργαστης θα φανει σε μια δεδομενη επεξεργασια και αν φανει...θεωρητικο το θεμα...ο Φουσιον θα γινεται αντιλυπτος ΣΥΝΕΧΕΙΑ !!
Επειδη το νεο μηχανακι , φανταστειτε το σαν ενα στρειδι που ΔΕΝ ανοιγει...η οθονη ειναι τοσο ερμητικα κολλημενη πανω στο σασσι αλουμινιου που δεν περνα τιποτα μεσα...ουτε και η σκονη αλλωστε λογο απο τα παλια παρατραγουδα με τισ οθονες το φτιαξαν ερμητικα κλειστο για να μην περνα μεσα απολυτος τιποτα-καραντινα....οι παλιοτεροι με τα παλιοτερα μοντελα καταλαβαινουν το γιατι....οποτε το να το ανοιξεται για να το αναβαθμισεται μελλοντικα με δισκο SSD ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΠΛΗΡΟΣ...αν και παιρνει μονο mSATA δισκο απο την πισω μερια τησ μητρικης που κοιτα στο αλουμινιο..αρα πρεπει να βγει η μητρικη πρωτα και μετα να κουμπωσει ο δισκος , διοτι αλλη θεση δεν υπαρχει και ο κονεκτορας ειναι σαν του Ρετνα ακριβως , δηλαδη επανω στην μητρικη...αρα γεια σας...!! Αγορστε με Φουσιον και οχι τα Default !!!!
Παραδειγμα...ο στερεας καταστασης δισκος εκτοξευει το συνολικο σκορ επιδωσεων του καθε μηχανηματος θεαματικα πρως τα επανω και κατα πολυ περισσοτερο σε σχεση με αλλα εξαρτηματα οπως μνημες - επεξεργαστες κτλ...ετσι αν συγκρινω τις επιδωσεις του ποιο φτηνου 21.5 Μακ στα 2.7 αλλα ΒΤΟ με Φουσιον μεσα...ειναι ΣΥΝΟΛΙΚΑ γρηγοροτερος απο τον ακριβοτερο Στανταρ 27αρι...και μαλιστα αρκετα και φυσικα απολυτος λογικο !!
Παραδειγμα δευτερο...τα τεστ δειχνουν οτι το στανταρ 21.5 στα 2.9 ειναι γρηγοροτερο σε σκορ στα 64 Μπιτ παντα , απο το στανταρ 27 επισης στα 2.9 , αλλα και απο τον στανταρ ακριβοτερο 27... με μικροτατες διαφορες βεβαια αλλα γιατι....?
Διοτι τα 27αρια εχουν να τρεξουν περισσοτερα εικονοστοιχεια λογο μεγαλυτερης οθονης , οι επεξεργαστικες δυναμεις των στανταρ επεξεργαστων ι5 ειναι σχεδον ομοιες , αρα ενα σεβαστο κομματι της συνολικης επεξεργαστικης ισχυος χανεται μονιμα και εφαπαξ για να τρεξουν σωστα τα πολλα εικονοστοιχεια....το 21.5 εχει σαφως λιγοτερα πιξελς , αρα χρειαζεται σαφως και μικροτερη επεξεργαστικη δυναμη οποτε ειναι λιγοτερο καταπονημενο ως συστημα και σκοραρει ενα κλικ ψηλοτερα...!! Το ιδιο προκυπτει και με τους Desktop Core i7...το 21.5 με Core i7 BTO σκοραρει ενα κλικ ψηλοτερα απο οτι το 27 με Core i7 BTO...ο λογος ο ιδιος...τα παραπανω πιξελς...και δεν συμβαινει μονο αποκλιστικα στα τρεχων μοντελα αυτο , συνεβαινε και στα παλιοτερα φυσικα !!
Επισης να ξερεται οτι συνηθως οχι παντα αλλα συνηθος τα ΒΤΟ συναρμολογουνται στο Κορκ στην Νοτια Ιρλανδια στα κεντρικα της Apple για την Ευρωπη απο τους ιδιους τους μηχανικους της Μηλον , ενω τα στανταρ στην Κινα απο εργολαβους τυπου Foxconn etc..!!
Ως πρως το τι επεξεργαστη κτλ θα προτιμησουμε εξαρταται καθαρα και μονο απο την χριση που θα κανουμε...ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ εγω ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ δεν ασχολουμαι ουτε για χαβαλε με επεξεργασιες σε φοτος και βιντεο και τετοιες μαλ@#$%ς των φωτογραφων και φοτοσοπαδων , τα βαριεμαι αφανταστα και ουτε γνωριζω τα προγραμματα και ουτε με ενδιαφερουν και ουτε θα πληρωσω ποτε να τα αποκτησω...ουτε ερασιτεχνικα ουτε επαγγελματικα...αλλωστε εδω θεσσαλονικη τετοια επαγγελματα εχουν πεθανει...οποτε αν ανηκεται σε αυτους που ακομα εχουν δουλεια με τετοια επαγγελματα καπου στην Ελλαδα , τοτε ναι επιβαλεται ενας δυνατοτερος επεξεργαστης π.χ. Desktop Core i7...αν απλα σερφαρετε και βλεπετε ταινιες και κανετε τεοια χρηση , τοτε π.χ. και με επεξεργαστη προ 3ετιας ειστε καλυμενοι κυριολεκτικα !! Σε εμενα το 80+% του επεξεργαστη ειναι ΑΝΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΟ απλα υπαρχει , οπως και τα 3/4 της μνημης το ιδιο...ανεκμεταλευτα υπερ πατριδος πανε...!! Αυτο ομως που δουλευεται σε καθε στιγμη ειναι το Φουσιον...!!
Πολλοι εδω μεσα νομιζουν οτι το Φουσιον ειναι απλα δυο δισκοι ξεχωριστοι που τους βλεπει απλα και μονο ως εναν 1.12 Τερα το λειτουργικο...αυτο ειναι ομως το μισο κομματι.....οντως ειναι 2 ξεχωριστοι ανεξαρτητοι δισκοι ενας mSata SSD Flash και ενας HDD συνολικα 1.12 Τερα , αλλα δεν ειναι ετσι απλα συνδεδεμενοι οπως στα παλιοτερα Μακ σαν απλα δυο δισκοι...ειναι συνδεδεμενοι σε διαταξη RAID 0 μεταξυ τους...αυτο συμμενει οτι με τετοια συνδεσμολογια απο το εργοστασιο οι ταχυτητες τους ειναι πολυ μεγαλυτερες απο οτι αν ηταν συνδεδεμενοι ξεχωρα ο ενας δισκος απο τον αλλο !! Υπαρχει και προεγκατεστημενη εφαρμογη RAID της Apple μεσα στις εφαρμογες...καθως και το Onyx τους αντιλαμβανεται ως RAID 0 συνδεδεμενους κανονικα !!
Αρα το Φουσιον δεν ειναι μονο θεμα δυο ξεχωριστων δισκων και του λειτουργικου που τουσ κοιτα...αλλα ειναι και θεμα συνδεσμολογιας και τοπολογιας μεσα στο μηχανημα ως υλικο και ειναι το ποιο σημαντικο κομματι !!
Τελος στο μεγεθος της οθονης...ειναι κατι ΤΕΛΕΙΩΣ - ΑΠΟΛΥΤΑ υποκειμενικο...εγω στις 21.5 και επειδη εχω συνηθισει σε μικροτερη οθονη με κουραζουν τα ματια μετα απο καποια ωρα , πραγμα που δεν μου συνεβαινε πριν παρω τον Μακ και δουλευα σε μικροτερη οθονη...τωρα εχω θεμα και ΔΕΝ το συνηθισα ακομα !! Αλλος χρηστης τις 21.5 τισ βρισκει λιγες και θελει 27 - ΑΠΟΛΥΤΟΣ λογικο και αυτο...οπως εχει συνηθισει ο καθενας και οπως εχει μαθει...εγω αν ξαναεπερνα υπολογιστη σταθερο Μακ , παλι 21.5 θα επερνα , αλλιως θα ζαλιζομουν κυριολεκτικα...αλλος χριστης θελει την μεγαλη απλα...πολυ σεβαστο και για οποια χρηση και αν προοριζεται το μηχανακι...αλλοι δουλευουν σε λαπτοπ στις 13 ή 15 που ειναι ακομα λιγοτερες και γουσταρουν τρελα και το θεωρουν αρκετο και ΟΚ....αρα υποκειμενικο το θεμα !!
Το σιγουρο ειναι , οτι ειτε αγορασετε το 21.5 ειτε το 27....η οθονη ειναι ακριβος η ιδια...το οτι το 27 εχει περισσοτερα εικονοστοιχεια απο την μια ειναι σωστο....αλλα εχει και κατι που το ξεχναν ολοι...εχει μεαλυτερη διαγωνιο αρα και μεγαλυτερο μεγεθος αρα και μεγαλυτερο εμβαδο και για αυτο εχει αναγκαστικα περισσοτερο πιξελς !! Η οπτικη ευκρινεια , πιστοτητα στην λεπτομερεια , η φωτηνοτητα και η ζωντανια των χρωματων , αλλα πανω απο ολα τα περιφημα PPI - πυκνοτητα των πιξελς ανα τετρ.ιντσα - ειναι και στις 21.5 και στηις 27 ιντσες διαγωνιου μεταξυ 105 με 109 , δηλαδη και οι δυο οθονες προσφερουν την ιδια ακριβος αναλυση στην λεπτομερεια και την ιδια πιστοτητα στην λεπτομερεια και στα χρωματα , αφου και στα δυο μεγεθοι οθονων , υπαρχει ο ιδιος αριθμος πιξελς ανα τετραγωνικη ιντσα η ιδια δηλαδη πυκνοτητα εικονοστειχειων....αρα μην μπερδευονται μερικοι πως αν παρουν το 27αρι θα τα βλεπουν π.χ. τα εικονιδια καλυτερα και με καλυτερη ευκρινεια...αυτο ειναι ΛΑΘΟΣ...ακριβος το ιδιο θα τα βλεπουν...για να τα δουν καλυτερα θα πρεπει να γινουν ΡΕΤΝΑ οι οθονες και μονο !!
Σε σχεση με τα παλιοτερα μοντελα η διαφορα ειναι τεραστια...τα παντα που βλεπουμε στην οθονη ειναι πανω στο γυαλι και στο ιδιο επιπεδο με το μαυρο καδρο γυρο - γυρο και με το μπροστινο αλουμινιο...σαν να κινουνται ολα πανω στο γυαλι και επειδη ετυχε σε καταστημα να συγκρινω πλαι πλαι την παλια με την καινουρια οθονη και ειδικα απο γωνια , η διαφορα ειναι τεραστια...στην παλια ολα ειναι πισω απο το γυαλι , στην νεα ολα ειναι πανω στο γυαλι...!!
Επειδη λοιπον εχει εκμηδενιστει πληρος ο ενδιαμεσος χωρος μεταξυ οθονης και γυαλιου λογο της μεταξυ τους συγκολυσης και επειδη ολα παιζουν πανω στο γυαλι , μοιραια - οπως αναφερθηκε και στην επισημη παρουσιαση τον Οκτωμβριο , ολα φαινονται ποιο καθαρα με μεγαλυτερη πιστοτητα και ποιο εντονα χρωματα , σαν να εξαφανιστικε μια θολουρα που υπηρχε στα παλιοτερα μοντελα , η οθονη ειναι ποιο φωτεινη και ζωηρη και η λεπτομερεια π.χ. στα εικονιδια και οχι μονο ειναι πολυ μεγαλυτερη - ενα βημα πρως το ρετνα ετσι φανταστειτε το , κρατωντασ τα ιδια σε αριθμο εικονοστειχια με τισ παλιοτερες οθονες !! Τελικα αυτο το μικρο των 5 χιλιοστων κενο μεσα στο πανελ που μειωθηκε...οντως κανει θαυματα , η οθονη ειναι απλα μαγικη , αλλωστε ολες οι αναφορες το λενε ειδικα για την οθονη !!
Το μηχανημα παραμενει ΑΠΟΛΥΤΟΣ αθορυβο , αλλωστε μονο ενα ανεμιστηρα εχει μεσα...ειτε ειναι κλειστο ειτε ανοιχτο το ιδιο και το αυτο στο επιπεδο του θορυβου...πραγματικα απιστευτα αθορυβο σε ολα...δισκοι , ανεμιστηρες κτλ..σε σημειο υπερβολικο...ακομα και σε απολυτη ησυχια οπως τωρα τετοια ωρα που γραφω....δεν ακουγεται ΤΙΠΟΤΑ !!
Ειναι εξερετικα λεπτο ναι μεν....αλλα πολυ στιβαρο και ενα σωμα ολα μαζι...απλα δεν ειναι βιδωμενα σασσι με οθονη και με τα μαγνητακια το γυαλι - ειναι ολα κολλημενα μεταξυ τους σε ενα σωμα...αρα ποιο στοιβαρο πολυ ποιο δεμενο απο την παλιοτερη γενια αρα και με καλητερη μονωση απεναντι σε σκονες κτλ...!!
Ενεργειακα ειναι θαυμα τεχνολογικο....στον υπνο καταναλωνει 1,4 Βατ και οταν ειναι ανοιχτο κατι ελαχιστα Βατ...δηλαδη σαν τις λαμπες με LED....το σεταπ μου που ειναι ο iMac + ενας εξωτερικος HDD Lacie + Apple Airport Extreme + Thomson 585v8 ολα συνδεδεμενα πανω σε ενα καινουριο APC Line Interactive UPS 330Watt , το UPS βρισκει ολο το setup στην πρωτη σκαλα , δηλαδη σαν να μην καταπονειτε ενεργειακα πρακτικα...φανταστειτε λοιπον...ακομα και το ρευμα να πεσει μπορει να παραμεινει ανετα για ωρα πανω στην μπαταρια...κυριολεκτικα ο Μακις καταναλωνει ελαχιστα !!
Απο θερμοκρασια...αυτο που εχω να πω ειναι....ενα ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ !!
Πιστευω μηχανικα και κατασκευαστικα το δεδομενο σταθερο Μακ 2012 σε σχεση με τα παλιοτερα...ειναι πραγματικα κορυφαιο και διορθωμενα ολα τα παλια προβληματα...και δεν εβγαλε κατι μεχρι στιγμης...καμια αναλυση δν εχει να πει εστω το παραμικρο παρατραγουδο , εσω για κατι ελαχιστο για οτιδηποτε περιεργο εδω και μηνες , για οποιοδηποτε μηχανικο προβλημα...περιεργο αλλα ναι ειναι αψεγαδιαστο κατασκευαστικα και μηχανολογικα...κανεις δεν παραπονεθηκε παντως με καποια δυσλειτουργια...παρολο που ειναι τοσο λεπτο !!
Αυτα ηταν τα σημαντικοτερα που εχω να πω απο την 2μηνη εμπειρια μου με το δεδομενο Μακ 2012...πιστευω να ελυσα αποριες και να συμβουλεψα σωστα τους μελλοντικους αγοραστες !!
Οτι και να αγορασεται...καλεσ αγορες...το μηχανακι ειναι καλο και αξιζει...βεβαια το λειτουργικο δεν ειναι το τελειο...εχει τα προβληματακια του αλλα ευτυχως με τις αναβαθμισεις τα διωρθωνουν...!!

#239   geo13pao

geo13pao

    iPH Addict

  • 635 μηνύματα
  • Twitter:@@george_noise
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:geo13pao

Δημοσίευση 19/03/2013 - 16:12

Σημερα πηρα τηλ τα καταστηματα που πουλανε imac, ολοι μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα και οτι θα πρεπει να περιμενω 2-3 βδομαδες για να το παρω, μιλαμε για το 21,5 και το πιο απλο οπως το δινει η εταιρια... αρα με βλεπω να το περνω απο ιταλια και σε 24 ωρες θα το εχει, και θα μου το στειλει σε 2 μερες η αδερφη μου και τελος....

#240   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 20/03/2013 - 16:22

Δεν υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα διοτι οσοι αγορασαν η σκοπευουν να παραγγειλαν ειναι πραγματικα ελαχιστοι , συγκριτικα με αλλες εποχες παλιοτερα...αρα δεν ρισκαρουν να παρουν αποθεμα και να τους μεινει στο ραφι...με τετοια κριση πολυ δυσκολο να τα πουλησεις οποτε ακομα και τα στανταρ μοντελα...μετατρεπονται τελικα σε παραγγελια !!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 20/03/2013 - 16:23


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες