Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 9 ψήφοι

[Tweak] Audio Recorder


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
724 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 27/03/2013 - 00:34

Εδώ και μήνες κυκλοφορεί στο cydia το call recorder for Skype ,το οποιο κάνει ακόμα και καταγράφει κλήσεων κινητών τηλεφώνων ......επίσημα
Εδώ και καιρό υπάρχει στο cydia το tweak ipa installer .......επίσημα
Σε εκατομμύρια συσκευές android σε rom ,υπάρχει πλέον και call recorder ...........επίσημα
Το tweak του Ηλία τόσο πολύ πείραξε .....?
Ας χαλαρώσουμε βρε παιδιά λίγο και ας το δούμε σαν ένα ακόμα tweak ,το οποίο άμα θελουμε το αγοράζουμε ,η αλλιώς το προσπερνάμε ........
Δύσκολες μέρες διανύουμε και όταν ακούω σε ένα φόρουμ για μηνύσεις κ.τ.λ πραγματικά λυπάμαι ......
Νομίζω κάποιοι στο φόρουμ.....έχουν πάρει πολύ στα σοβαρά τον ρόλο τους ......
Ενα tweak θα είναι ,σαν όλα τα αλλά .....τίποτα περισσότερο .
Κάποιος στην τελική μπορεί να το θέλει για να κάνει την πλάκα του σε φίλους ........
Χρειάζεται ξέρετε και η πλάκα ......που και που
:)

Τελευταία επεξεργασία από: canecorso, 27/03/2013 - 00:36

  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   littlemary

littlemary

    iPH newbie

  • 18 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κινητό: iPhone 4
  • Tablet:iPad 2 +3G

Δημοσίευση 27/03/2013 - 00:35

Κατ'αρχας ζητω συγγνωμη για το μακροσκελεστατο ποστ που θα ακολουθησει αλλα τωρα διαβασα ολο το νημα και οπως καποιοι σταυροφοροι κανουν ερωτησεις, θα ηθελα να κανω κι εγω.
Κατα δευτερον, προσωπικα αν και μπορει να μου χρησιμευσει στην δουλεια μου(εμπορικος αντιπροσωπος, δεν πιστευω πως θα το χρησιμοποιησω).

Ξεκιναω.

Και εγώ τόσο καιρό κρατιέται να μην τα πω...

Τόσα χρόνια ΟΛΟΙ όσοι ζήτησαν τέτοιο εργαλείο ΜΟΝΟ για παράνομους/Δόλιους σκοπούς το ήθελαν (κατά δήλωσή τους).

Πως τώρα θα γίνουν νόμιμοι να δω...

Ασε που ήθελα να ήξερα πόσο συχνά χρειάζεται κάτι τέτοιο…


Λογω του επαγγελματος μου, πιστευω πως μου ειναι αρκετα χρησιμο μιας και θα μπορω να εχω τις παραγγελιες σε χρονο dt και οχι να καθομαι να τις γραφω με τις ωρες.


Πραγματικά και άχρηστο tweak και επί πληρωμή (και θα είναι αδρή λογικά) και αν μάθω ότι κάποιος το έχει και το χρησιμοποιήσει σε μένα θα κάνω μήνυση σ αυτόν και στον Λημναίο ως συνυπεύθυνο σε ποινικό αδίκημα κατά των προσωπικών μου δεδομένων.

Αλλά το να πουλάς κάτι παράνομο και να το αναφέρεις και ως επίτευγμα(είναι προγραμματιστικό επίτευγμα αλλά για δικούς του σκοπούς) είναι πέρα από κάθε φαντασία.


Τώρα με αποστόμωσες πάω πάσο..
Επίσης ξαναλέω ότι πουλάει κάτι παράνομο. Αυτό εκτός από ανήθικο είναι και κάτι άλλο που δεν κάνει να το πω.


Αυτο που ειναι αχρηστο για εσενα, ειναι χρησιμο για εμενα κοκ.
Γιατι στον Λιμναιο? Οταν προ 10ετιας σε κατεγραψε καποιος με το nokia/ericsson/samsung/motorola εκανες μηνυση και στην εταιρεια? Γιατι τον ρολο του Λημναιου τοτε ειχαν(και σε καποια κινητα ακομα τον εχουν) οι εταιρειες.
Προσωπικα δεν εχω δει καποια ειδηση στο internet για μηνυση σε καποια απο τις εταιρειες.
Αν δεν κανω λαθος, το cydia αναφερεται σε παγκοσμια αγορα και οχι μονο στην Ελληνικη. Σε καποιες χωρες δεν ειναι παρανομο.(να τονισω πως δεν ειμαι δικηγορος, απλά αυτο που λεω το βλεπω στο wikipedia και δεν μπορω να ξερω την νομοθεσια επακριβως της καθε χωρας παρα τα οσα αποσπασματικα γραφονται στο διαδικτυο)

http://en.wikipedia...._recording_laws


Ο Ηλίας δεν ξέρω τι θέλει να κάνει και δεν με νοιάζει κιόλας. Παράνομη είναι και η πώληση και η χρήση. Αν αποδειχτεί ότι χρησιμοποιείται και δεν υπάρχει πρόβλεψη να ενημερώνεται ο συνομιλητής είναι υπαίτιος και ο developer καλώς ή κακώς.

Και τι νόημα έχει λοιπόν να καταγράψεις κάτι που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις; Έχεις alzheimer?Αν ναι τότε είναι χρήσιμο για σένα, πάω πάσο.


Δυο quote πιο πανω γραφω που μπορεις να το χρησιμοποιησεις.

Ο Dev δεν έχει ευθύνη? Πλάκα θα κάνεις δε μπορεί.

Ένα απο τα πιο άχρηστα Tweak που έχουν κυκλοφορήσει στο Cydia. Mε μια απλή αναφορά του νόμου το πρόβλημα δεν λύνεται.

Και θα ρωτήσω το εξής, μιας καιτο Tweak δε θα έχει την επιλογή..

Όταν θα καταγράφεται τη συνομιλία με κάποιον, θα τον ενημερώνεται στην αρχή? Μάλλον τη ξέρω την απάντηση.

Γι αυτό λοιπόν, κοιτάξτε να είστε προσεχτικοι με το συγκεκριμένο. Αν και δε το βλέπω να μένει πολύ στο Cydia.



Ο νόμος είναι ξεκάθαρος και είναι ο ίδιος που προυπήρχε μαζί με τα κινητά των 100 ευρώ.

Απο τη στιγμή που ο συγκεκριμένος Dev, δε βάζει το μήνυμα ειδοποίησης για τη καταγραφή της συνομιλίας, η 100% νομιμότητα χάνεται αυτομάτως.

Επίσης έχω ρωτήσει και πιο πίσω, αλλά απάντηση δε παίρνω (τη γνωρίζω βέβαια την απάντηση). Όσοι αγοράσετε το Tweak, θα ειδοποιείτε για τη καταγραφή?

Όσο για το ίδιο το Tweak σαν υλοποίηση, ίσως άλλοι Devs να μην ήθελαν να μπλέξουν νομικά, καθώς οι γραμμές είναι πολύ λεπτές.

Πρόβλεψη, το Tweak δε θα μείνει για πολύ.



Ακριβως οτι εγραψα και στον χρηστη marknopfler, οτι ειναι αχρηστο για σενα δεν ειναι για εμενα. Καθαρα υποκειμενικη αποψη.
Αφου εχει ευθυνη και ο Λημναιος, αρα να ξερω πως οταν θα κανω μηνυση(λεμε τωρα) σε καποιον, να κανω στην αντιστοιχη εταιρεια πχ νοκια που διαθετει προεγκατεστημενο και χωρις ηχητικη ειδοποιηση το tweak.
Στο προτελευταιο, ισως οι αλλοι devs να μην μπορουσαν να το υλοποιησουν!!!!!!!!

Τελος θα θελω να δω πως θα τρεξετε ολοι να κατεβασετε και τι θα λετε για το μελλοντικα παρανομο tweak οταν η apple κανει πραγματικοτητα το παρακατω

http://www.iphonehel...-των-λειτουργι/

Y.Γ. Οσοι σπευσετε να απαντησετε για το link της wikipedia πως "τωρα μιλαμε για την Ελλαδα που ειμαστε", πρωτα σκεφτειτε τι οδηγιες δινετε εσεις οι ιδιοι σε θεματα που σε αλλες χωρες ειναι παρανομα(unlock, και εν μερει το jailbreak).

#138   TheKelm

TheKelm

    iPH Member

  • 317 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/03/2013 - 00:37

Θα γελασω αγρια αν ακουσω υστερα απο λιγο καιρο στο ραδιοφωνο για ιστοριες με υποκλοπες και δικαστηρια. Μα το θεο...!

#139   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/03/2013 - 00:45

.................
Y.Γ. Οσοι σπευσετε να απαντησετε για το link της wikipedia πως "τωρα μιλαμε για την Ελλαδα που ειμαστε", πρωτα σκεφτειτε τι οδηγιες δινετε εσεις οι ιδιοι σε θεματα που σε αλλες χωρες ειναι παρανομα(unlock, και εν μερει το jailbreak).


Δεν απαντω για τα παραπανω, αφου δεν αναφερονται σ εμενα, αλλα :

Off topic
Σημαντικη σημειωση
(για ακομη μια φορα)

Το jailbreak δεν ηταν, αλλα πλεον και το unlock δεν αποτελουν παρανομες πραξεις (και αναφερομαστε την Αμερικη, αφου μονο εκει δικαστηκε)
αφου μετα το τελευταιο petition που εστειλαν 142.000 αμερικανοι χρηστες, εγινε αποδεκτο απο τον Γραμματεα του Κογκρεσου και το unlock επανελευθερωθηκε (με συνενεση των παροχων κτλ κτλ)

#140   omilitis1987

omilitis1987

    iPH Hero

  • 4524 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 27/03/2013 - 00:47

Σε οτι αφορα τοποθετηση του developer σας παραθετω την απαντηση του στο AWH.
Εαν αυτο θεωρειται διαφημιση του ετερου τεχνολογικου σχετιζομενου με iDevices forum ας διαγραφει.

Το ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί έτσι δεν σημαίνει ότι πρέπει να λείπει μια τέτοια εφαρμογή από τα iPhone.
Τουλάχιστον όταν υπάρχει για σχεδόν όλα τα άλλα τηλέφωνα, και σε μερικά υπάρχει και σαν stock εφαρμογή...
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο μπορείς να παραβιάσεις τον νόμο, αν ενεργοποιήσεις την εφαρμογή Voice Memos (που έρχεται stock μαζί με το iOS) την ώρα που μιλάς με κάποιον δίπλα σου, και κρύψεις π.χ. το κινητό σου στην τσέπη σου.
Εμπίπτει στο ίδιο ακριβώς άρθρο του ποινικού κώδικα.
Δεν έχει βάλει η Apple ηχητικό μήνυμα πουθενά την ώρα που καταγράφεις που να φωνάζει "Η Συνομιλία σας καταγράφεται!" για να το ξέρουν οι τριγύρω.
Αυτό εννοώ όταν λέω ότι πρέπει να προσέξει ο χρήστης πώς θα την χρησιμοποιήσει.
Και σίγουρα πολλοί θα θέλουν και θα το κάνουν χωρίς να ενημερώσουν τον άλλον, αλλά αυτό είναι λάθος του χρήστη, όχι του developer.


Τελευταία επεξεργασία από: omilitis1987, 27/03/2013 - 00:53


#141   geORGIOSb

geORGIOSb

    iPH Master

  • 7215 μηνύματα
  • Twitter:@georgiosbr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad+3G

Δημοσίευση 27/03/2013 - 00:48

Δεν απαντω για τα παραπανω, αφου δεν αναφερονται σ εμενα, αλλα :

Off topic
Σημαντικη σημειωση
(για ακομη μια φορα)

Το jailbreak δεν ηταν, αλλα πλεον και το unlock δεν αποτελουν παρανομες πραξεις (και αναφερομαστε την Αμερικη, αφου μονο εκει δικαστηκε)
αφου μετα το τελευταιο petition που εστειλαν 142.000 αμερικανοι χρηστες, εγινε αποδεκτο απο τον Γραμματεα του Κογκρεσου και το unlock επανελευθερωθηκε (με συνενεση των παροχων κτλ κτλ)

ναι αλλα δεν εχει τελεσιδικει και ειναι ακομα παρανομο για το ipad.

#142   xristos350

xristos350

    iPH Addict

  • 887 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 27/03/2013 - 00:50

εχει αποσυρθει το tweak?γιατι δεν το βρισκω!μονο το ιcallrecorder και το callrecord για skype βρισκω!

#143   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/03/2013 - 00:53

οχι δεν μου λεει. γιατι να μου λεει? το οτι το μποςς δεχεται να το ανεβασει εσενα σου λεει?


αζαλεα γλυκια μου. δεν ειπα οτι σκοπιμως. ήταν "" η προταση.
γιατι σου λεει κατι οτι ο ηλιας ασχολειται με το φορουμ? το νημα?
και γιατι θα πρεπει να απαντησει. εχει ηδη απαντησει ετσι κι αλλοιως τοσο με τη δημιουργια οσο και με το τουιτ. του αρκει. τα αλλα ειναι δικα μας θεματα.
προς φιλο ΜαrkKnopfler. για γκουγκλαρε να δεις τι γινεται. ποσα σαϊτ το αναφερουν. ετσι απλα. ξερεις εμενα δε με λενε ριζο κι οπως θελω τα γυριζω.


Thats really bad PR, Γιωργο
(και φυσικα αναφερομαι στην κινηση του Ηλια, κι οχι σ' εσενα)

ναι αλλα δεν εχει τελεσιδικει και ειναι ακομα παρανομο για το ipad.


iPad δεν κυκλοφορησαν ποτε κλειδωμενα, αν θυμαμαι καλα

δεν θα δικαστει, θα εφαρμοστει παραυτα με αποφαση του Γραμματεα

#144   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113588 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 27/03/2013 - 00:56

Ακριβως οτι εγραψα και στον χρηστη marknopfler, οτι ειναι αχρηστο για σενα δεν ειναι για εμενα. Καθαρα υποκειμενικη αποψη.
Αφου εχει ευθυνη και ο Λημναιος, αρα να ξερω πως οταν θα κανω μηνυση(λεμε τωρα) σε καποιον, να κανω στην αντιστοιχη εταιρεια πχ νοκια που διαθετει προεγκατεστημενο και χωρις ηχητικη ειδοποιηση το tweak.
Στο προτελευταιο, ισως οι αλλοι devs να μην μπορουσαν να το υλοποιησουν!!!!!!!!

Τελος θα θελω να δω πως θα τρεξετε ολοι να κατεβασετε και τι θα λετε για το μελλοντικα παρανομο tweak οταν η apple κανει πραγματικοτητα το παρακατω

http://www.iphonehel...-των-λειτουργι/

Y.Γ. Οσοι σπευσετε να απαντησετε για το link της wikipedia πως "τωρα μιλαμε για την Ελλαδα που ειμαστε", πρωτα σκεφτειτε τι οδηγιες δινετε εσεις οι ιδιοι σε θεματα που σε αλλες χωρες ειναι παρανομα(unlock, και εν μερει το jailbreak).


Έχεις τη γνώμη σου, έχω τη δικιά μου. Δεν την επέβαλα σε κανέναν. Για ΄μενα, άχρηστο είναι.

Η ευθύνη του Dev είπαμε που είναι. Οι λόγοι για τους οποίους δεν το έκανε είναι επίσης προφανείς.

Επίσης ο νόμος δεν είναι χθεσινός. Καθόμαστε τόσες ώρες εδώ να αναλύουμε τα προφανή.

Αυτό που αναφέρεις είναι μια φήμη απο τις δεκάδες που κυκλοφορούν. Με τα "αν" και "όταν", ποτέ κανείς δεν έβγαλε άκρη. Μιλάμε για το τώρα.

Προσωπικά, το θεωρώ απίθανο.

Unlock και κυρίως Jailbreak δεν είναι παράνομα. Ειδικά στο Unlock είχαμε αλλαγές. Και μη το πάτε εκεί. Δεν υπάρχει κανένας συσχετισμός.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 27/03/2013 - 01:00

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#145   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/03/2013 - 01:00

Ενα tweak που θα ηταν πραγματι χρησιμο παντως θα ηταν αυτο που θα με ειδοποιουσε αν καποιος με ηχογραφει ανευ ειδοποιησης
free tip to devs

κι αν προκειται να ειναι με πωληση, θελω ποσοστο στα πνευματικα δικαιωματα για την ιδεα :) :)

Τελευταία επεξεργασία από: azaleea, 27/03/2013 - 01:01


#146   vagos456

vagos456

    iPH Contributor

  • 1290 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 27/03/2013 - 01:01

Εντάξει παιδιά το καταλάβαμε.....δεν πρέπει να την αγοράσουμε! :lol:

#147   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/03/2013 - 01:10

Τι θα πει σκοπιμως δεν εχω δει ;
κατ αρχην δεν εχω καν twitter
κατ δευτερο λογο, ειχα δει μια απαντηση ποσες ωρες πριν
και να ξαναρωτησω
του κανει πολυ κοπο να μπει και να συμμετασχει στην συζητηση αυτη ;
ποιος ο λογος της απουσιας του ;
σορυ, αλλα ενα tweet δεν μου αρκει



Γιατι πως το εβγαλε ; τυχαια ; δεν το μελετησε ; ή δεν ειναι ενημερος για την σχετικη νομοθεσια ; ή δεν ξερει γιατι λειπει τετοια εφαρμογη απο το AppStore ;
Ας μην μπλεξουμε με το filesharing και τι γινεται εκει
παντως επανειλημμενα οι εταιριες αυτες εχουν υποχρεωθει να ελεγχουν τι αρχεια διαμοιραζονται και να τα αφαιρουν

να ελέγχουν αρχεία κατηγορηματικά όχι να αφαιρούν μετά από αναφορά ναι ακόμα γίνεται αλλά ακόμα γίνονται πλούσιοι αν δεν θές να μιλήσουμε για το filesharing να μιλήσουμε για ένα άλλο εργαλείο την πλατφόρμα utorrent η οποία προσφάτως έγινε και για ios και android η χρήση της και η λειτουργία της δεν είναι για κατέβασμα παράνομου υλικού αλλά το 90% των χρηστών γιαυτό την χρησιμοποιεί

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#148   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/03/2013 - 01:19

να ελέγχουν αρχεία κατηγορηματικά όχι να αφαιρούν μετά από αναφορά ναι ακόμα γίνεται αλλά ακόμα γίνονται πλούσιοι αν δεν θές να μιλήσουμε για το filesharing να μιλήσουμε για ένα άλλο εργαλείο την πλατφόρμα utorrent η οποία προσφάτως έγινε και για ios και android η χρήση της και η λειτουργία της δεν είναι για κατέβασμα παράνομου υλικού αλλά το 90% των χρηστών γιαυτό την χρησιμοποιεί


δεν ειναι μαυρη οικονομια ολο αυτο ; σε ποιων τα κεφαλια πεφτει ;

εστω οτι ειναι ετσι (κ λεω το εστω γιατι οι διαμοιραστες αλλα ισχυριζονται, οτι ειναι ενα προσωπικο αρχειο που θελουν να το μοιραστουν με καποιον φιλο κτλ, καταλαβαινεις που παει)
δεν ειναι κατακριτεο και καταδικαστεο ; δεν ειναι παρανομο ; οποτε που παει η συζητηση ;

#149   vanni

vanni

    iPH Contributor

  • 1599 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 27/03/2013 - 01:27

στο ότι τελικά τα εργαλεία είναι ακριβώς αυτό εργαλεία και το αν θα χρησιμοποιηθούν για παράνομη πράξη ή όχι έγκειται στην ηθική του καθενός.
Τώρα το αν τελικά ο κάθε dev έχει στο μυαλό του ότι έφτιαξε ένα εργαλείο με σκοπό να πλουτίσει γιατί ξέρει ότι θα χρησιμοποιηθεί ως επι το πλείστων για παράνομες πράξεις αλλιώς δεν θα το αγόραζε κανείς ε εκεί νομίζω ότι εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να κρίνω κανέναν με σιγουριά ούτε για το ένα ούτε για το άλλο

Please Before You Ask A Question Use Google You'll See It Will Be Your Best Friend


#150   azaleea

azaleea

    iPH Master

  • 6766 μηνύματα
  • Φύλο: Γυναίκα

Δημοσίευση 27/03/2013 - 01:41

:) Το τοπιο δεν ειναι τοσο ασαφες
κρινουμε τις πραξεις και τις θεσεις, οχι τους ανθρωπους

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4

0 μέλη, 4 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες