Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 3 ψήφοι

OS X Mavericks: H νέα έκδοση του λειτουργικού της Apple με Finder tabs, Tags και Multiple Displays


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
780 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#136   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/08/2013 - 11:26

Σε εμένα πάντως παραμένει το κόκκινο.
Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-08-03 at 12.24.02.png   26.74KB   43 λήψεις
Από θερμοκρασίες πως πάτε; Ξέρω είναι ζέστη γενικά (ένα 27άρι σήμερα στη Κρήτη όπου μένω) αλλά είναι φυσιολογικό τόση θερμοκρασία;
Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-08-03 at 12.25.40.png   246.5KB   47 λήψεις

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#137   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/08/2013 - 12:20

Και καλά είσαι! Μην ανησυχείς!
Once You Go Mac You Never Go Back

#138   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 03/08/2013 - 16:39

Εβαλα κ εγω να δω τα mavericks για να τα δω!μια χαρα ειναι πολυ μικρες οι διαφορες οπτικα απο τα ML.Εχω μια ερωτηση κατεβασα την 1η εκδοση και εγιναν update οι μεχρι και την 3η απλα δεν μου κανει αλλλο update για 4η κτλ...

#139   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3946 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 03/08/2013 - 18:39

Μόνο εγώ δεν τα έβαλα τελικά! Περιμένω την επίσημη κ να τα περιεργαστω μετα! Οπότε ότι απορίες έχω εσείς θα έχετε την λύση!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#140   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 05/08/2013 - 22:47

Κουμπουνι Ζεστη εχει γενικα και πολυ και στην Κρητη ακομα περισσοτερο...οποτε λογικο να ανεβαζει θερμοκρασια το μηχανακι - ακους κανα θορυβο απο την φτερωτη μεσα...?? Αν οχι...μην σε νοιαζει....αν και αποψη μου , τετοια ψυχαναγκαστικα προγραμματιδια που δειχνουν θερμοκρασιες κτλ. μονο κακο κανουν στο να τα κοιτας συνεχεια και να σε αγχωνουν...ή ακομα πολυ πολυ χειροτερα να βαζεις χερι σε στροφες κτλ....ας το παρθενο το μηχανημα οπως το ρυθμισαν οι τεχνικοι στο εργοστασιο και τιποτα δεν μασα , εγω εδω Σαλονικα εχω 34+ βαθμους και δεν εχω ακουσει τιποτα - ακρα του ταφου σιωπη - απο τον Μακι...εγω τετοια προγραμματιδια τα αποφευγω απο παλια - υπαρχουν και για Πι-Σι !!

#141   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 06/08/2013 - 07:01

Κουμπουνι Ζεστη εχει γενικα και πολυ και στην Κρητη ακομα περισσοτερο...οποτε λογικο να ανεβαζει θερμοκρασια το μηχανακι - ακους κανα θορυβο απο την φτερωτη μεσα...?? Αν οχι...μην σε νοιαζει....αν και αποψη μου , τετοια ψυχαναγκαστικα προγραμματιδια που δειχνουν θερμοκρασιες κτλ. μονο κακο κανουν στο να τα κοιτας συνεχεια και να σε αγχωνουν...ή ακομα πολυ πολυ χειροτερα να βαζεις χερι σε στροφες κτλ....ας το παρθενο το μηχανημα οπως το ρυθμισαν οι τεχνικοι στο εργοστασιο και τιποτα δεν μασα , εγω εδω Σαλονικα εχω 34+ βαθμους και δεν εχω ακουσει τιποτα - ακρα του ταφου σιωπη - απο τον Μακι...εγω τετοια προγραμματιδια τα αποφευγω απο παλια - υπαρχουν και για Πι-Σι !!

Έχεις δίκιο σχετικά με το πρόγραμμα. Μόνο άγχος τελικά σου δημιουργεί. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει καθόλου το ανεμιστηράκι του μίνι να ανεβάζει στροφές.
Όσο για τη θερμοκρασία δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά εδώ στη Κρήτη, τουλάχιστον στη Σητεία, έχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία από την αγαπημένη Θεσσαλονίκη. Βλέπεις με τα συνεχόμενα μελτέμια μας δροσίζει το Κρητικό πέλαγος.

#142   gas

gas

    iPH Elite Poster

  • 2750 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:Gasantony

Δημοσίευση 06/08/2013 - 08:48

Ολα καλά και στην Κομοτηνή με τα Mavericks στον 24άρι μου ούτε θερμοκρασίες ουτε καθηστερήσεις !!

#143   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 06/08/2013 - 09:26

Έχεις δίκιο σχετικά με το πρόγραμμα. Μόνο άγχος τελικά σου δημιουργεί. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει καθόλου το ανεμιστηράκι του μίνι να ανεβάζει στροφές.
Όσο για τη θερμοκρασία δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά εδώ στη Κρήτη, τουλάχιστον στη Σητεία, έχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία από την αγαπημένη Θεσσαλονίκη. Βλέπεις με τα συνεχόμενα μελτέμια μας δροσίζει το Κρητικό πέλαγος.


Η Apple προτιμα να ναι αθορυβα τα μηχανηματα της παρα να μην ανεβαζουν θερμοκρασιες. Καλυτερα να χεις τον ελεγχο του μηχανηματος παρα να το αφηνεις να ζεματαει και να σου διαρκεσει λιγοτερο το Hardware του ειδικα σε ενα τοσο ακριβο μηχανημα. Εχθρος του Hardware περα απ το πολυ ρευμα ειναι η θερμοκρασια.

Οσο λιγοτερη εχει, τοσο περισσοτερο θα σου κρατησει, ειδικα στο 27αρι που χουν θεματα ακομη και με το Panel τους λογω λαθος σχεδιασμου (θεσης του τροφοδοτικου που ναι κοντα με την καρτα γραφικων σε iMacs 2009-2011).

Με ενα smc fan control/istat αν φτιαξεις προφιλ για τα ανεμιστηρια (stock, little, mid, full) μπορεις να το ελεγξεις οποτε ξερεις πως θα ανεβασει υπερμετρα θερμοκρασιες οπως πχ πολλα Flash sites, VMware/Parallels, παιχνιδια, ακομη και σε Bootcamp. Μεχρι την μέση δεν κανουν τραγικα πολυ θορυβο ετσι κι αλλιως και θα χεις τον ελεγχο και το κυριοτερο, το κεφαλι σου ησυχο. ;)

Φιλικα,
Χρηστης iMac τα τελευταια 7,5 χρονια

#144   jeanpoul

jeanpoul

    iPH Enthousiast

  • 515 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:jeanpoulgr

Δημοσίευση 06/08/2013 - 16:58

Εβαλα κ εγω να δω τα mavericks για να τα δω!μια χαρα ειναι πολυ μικρες οι διαφορες οπτικα απο τα ML.Εχω μια ερωτηση κατεβασα την 1η εκδοση και εγιναν update οι μεχρι και την 3η απλα δεν μου κανει αλλλο update για 4η κτλ...

Καμια ιδεα για αυτο???



#145   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/08/2013 - 22:09

Η Apple προτιμα να ναι αθορυβα τα μηχανηματα της παρα να μην ανεβαζουν θερμοκρασιες. Καλυτερα να χεις τον ελεγχο του μηχανηματος παρα να το αφηνεις να ζεματαει και να σου διαρκεσει λιγοτερο το Hardware του ειδικα σε ενα τοσο ακριβο μηχανημα. Εχθρος του Hardware περα απ το πολυ ρευμα ειναι η θερμοκρασια.

Οσο λιγοτερη εχει, τοσο περισσοτερο θα σου κρατησει, ειδικα στο 27αρι που χουν θεματα ακομη και με το Panel τους λογω λαθος σχεδιασμου (θεσης του τροφοδοτικου που ναι κοντα με την καρτα γραφικων σε iMacs 2009-2011).

Με ενα smc fan control/istat αν φτιαξεις προφιλ για τα ανεμιστηρια (stock, little, mid, full) μπορεις να το ελεγξεις οποτε ξερεις πως θα ανεβασει υπερμετρα θερμοκρασιες οπως πχ πολλα Flash sites, VMware/Parallels, παιχνιδια, ακομη και σε Bootcamp. Μεχρι την μέση δεν κανουν τραγικα πολυ θορυβο ετσι κι αλλιως και θα χεις τον ελεγχο και το κυριοτερο, το κεφαλι σου ησυχο. ;)

Φιλικα,
Χρηστης iMac τα τελευταια 7,5 χρονια

Και οποιος δεν εβαλε χερι στις στροφες στο υλικο του...τελικα τον αφησε νωριτερα...?? Ειναι δεδομενο αυτο...το θεωρουμε νομο ?? 

Αν δεν κανω λαθος το μηχανημα φροντιζει απο μονο του σχετικα με τισ στροφες κτλ με την ψυξη του κοινος...δεν χρειαζετε να βαζουμε χερι...και αντε αν καποιος ξερει...οκ !!

Αυτο που εχω δει εγω...εδω μεσα απο καποιους χρηστες , ειναι να εχουν βαλει χερι...ισως τυχαιο δεν ξερω...και μετα το ανεμιστηρακι να μην επανερχεται σε νορμαλ ριθμισεις και να αναρτουν προβλημα...και να προκυπτει οντως ζημεια λογο του πειραγματος με διαφορα ευτραπελα και να καταληγει σε σερβις λογο αυτου....επιβεβαιωμενα !!

Τωρα να καταληξει σε σερβις ενα τερματικο και επιβεβαιωμενα επειδη δεν πειραξε καποιος τις στροφες απο μονος του , δηλαδη επειδη δεν εβαλε χερι....οκ αυτο το ακουω πρωτη φορα...μπορει τι να πω αγαπητε !! :P  :D

Ισως με βαση τα παραπανω και χαριτολογοντας...θα πρεπει η Μηλον να αναφερει οτι ΑΝ δεν αλλαξετε εκουσια τις στροφες μονοι σας με την δικη σας κριση και πρωτοβουλια δηλαδη....και συμβει κατι επειδη δεν αλλαξατε τις στροφες....τοτε το μηχανακι θα πρεπει να ειναι αυτοματος εκτως εγγυησης.... :P  !!


Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 06/08/2013 - 22:15


#146   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 06/08/2013 - 22:22

Έχεις δίκιο σχετικά με το πρόγραμμα. Μόνο άγχος τελικά σου δημιουργεί. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει καθόλου το ανεμιστηράκι του μίνι να ανεβάζει στροφές.
Όσο για τη θερμοκρασία δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά εδώ στη Κρήτη, τουλάχιστον στη Σητεία, έχουμε χαμηλότερη θερμοκρασία από την αγαπημένη Θεσσαλονίκη. Βλέπεις με τα συνεχόμενα μελτέμια μας δροσίζει το Κρητικό πέλαγος.

Εχω ερθει αρκετες φορες στην πανεμορφη Κρητη και ειδικα στα νοτια παραλια...καταπληκτικα...θυμαμαι τον τζουτζουρα και τον κερατοκαμπο  :D απο εκεινη την μερια πηγα.....εχετε τα μελτεμια ειστε αρχοντες φιλε....εδω βραζουμε στο μπετο , μαυρα χαλια....το καλοκαιρι το καλυτερο ειναι να εισαι σε καποιο νησι και τελος.....εισαι τυχερος αγαπητε !!



#147   darklordvader77

darklordvader77

    iPH Contributor

  • 1117 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:darklordvader77

Δημοσίευση 07/08/2013 - 01:27

Και οποιος δεν εβαλε χερι στις στροφες στο υλικο του...τελικα τον αφησε νωριτερα...?? Ειναι δεδομενο αυτο...το θεωρουμε νομο ??
Αν δεν κανω λαθος το μηχανημα φροντιζει απο μονο του σχετικα με τισ στροφες κτλ με την ψυξη του κοινος...δεν χρειαζετε να βαζουμε χερι...και αντε αν καποιος ξερει...οκ !!
Αυτο που εχω δει εγω...εδω μεσα απο καποιους χρηστες , ειναι να εχουν βαλει χερι...ισως τυχαιο δεν ξερω...και μετα το ανεμιστηρακι να μην επανερχεται σε νορμαλ ριθμισεις και να αναρτουν προβλημα...και να προκυπτει οντως ζημεια λογο του πειραγματος με διαφορα ευτραπελα και να καταληγει σε σερβις λογο αυτου....επιβεβαιωμενα !!
Τωρα να καταληξει σε σερβις ενα τερματικο και επιβεβαιωμενα επειδη δεν πειραξε καποιος τις στροφες απο μονος του , δηλαδη επειδη δεν εβαλε χερι....οκ αυτο το ακουω πρωτη φορα...μπορει τι να πω αγαπητε !! :P :D
Ισως με βαση τα παραπανω και χαριτολογοντας...θα πρεπει η Μηλον να αναφερει οτι ΑΝ δεν αλλαξετε εκουσια τις στροφες μονοι σας με την δικη σας κριση και πρωτοβουλια δηλαδη....και συμβει κατι επειδη δεν αλλαξατε τις στροφες....τοτε το μηχανακι θα πρεπει να ειναι αυτοματος εκτως εγγυησης.... :P !!


Δεν ειπα αυτο φιλτατε.. Ειπα να προσεχει για να εχει το παιδι αν δε το καταλαβες.. ;) εσυ μαλλον θα πρεπε να το παρεις ως δεδομενο διοτι δεν υπαρχουν θεικα μηχανηματα, μονο συγκεκριμενες καλες σειρες (που αποδεικνονται με το χρονο) και αλλες οχι τοσο καλες.. Γενικα εννοιες οπως κατασκευαστικο και σχεδιαστικο λαθος πρεπει να λαμβανονται σοβαρα υποψιν ακομα και στα θεικα (για μερικους) Apple Computers. Ισχυει δυστηχως ή ευτυχως σε ολα τα Consumer products.

Απ το '99 που ξεκινησα να χρησιμοποιω Macs ειδα και μηχανηματα σκυλια (Powermac G4, Mac mini) και μηχανηματα με πολλαα κουσουρια (Powermac G4 Cube, Macbook Pro 2006 με τη προβληματικη nVidia 8600GT που καιγεται, iMacs 2009-2011 με προβληματικα panel, amd vga, και λαθος σχεδιασμο οπως προανεφερα που επιφερουν τις πασιγνωστες σκιες σκονης που καθαριζονται μονο με ανοιγμα του ιδιου του panel οθονης κ.α.)

Αν δε σου αρκουν οι δικες μου εμπειριες μπορεις καλλιστα να ανατρεξεις στο φιλο σου τον γουγλη, και να δεις εμεπιριες αλλων χρηστων στα forums της ιδιας της Apple που χει βουηξει ο κοσμος αν δε με πιστευεις.

Οποτε εφοσον δε μπορει ο χρηστης να ναι 1000% σιγουρος για το τι θα του συμβει ας κανει οτι περναει απ το χερι κ την ορεξη του να κανει για να χει το Piece of mind του.. ;)

Εν τελει μπορει να του κρατησει το συκεκριμενο 10 χρονια, μπορει και 3 χρονια, γιατι να μην προσπαθησει για το καλυτερο απ τη στιγμη που εχει ενα μηχανημα πανακριβο/μπουρι/επενδυση;

Αν εχει την ορεξη βεβαιως, δε θα χασει κατι πιθανον και να κερδισει.

P.s.1 Τα ανεμιστηρια δε δουλευουν σε συγκεκριμενα μηχανηματα που δεν εχουν δοκιμαστει μιας και αλλα readings πειραζονται στο καθενα με βαση SMART Controller. Οπως κ να χει, σου βγαινει Prompt που σε προειδοποιει κ ευτυχως υπαρχουν κ αλλες επιλογες σε αντιστοιχα προγραμματα που δουλευουν.

P.s.2 αφου δε γνωριζεις την πολιτικη της Apple στη διαχειριση τους κανε ενα απλο τεστ: αν τρεξεις κατι βαρυ θα παρατηρησεις και μονος σου πως το μηχανημα για να ανεβασει μονο του τα ανεμιστηρια θα πρεπει πρωτα να χει ψηθει για ωρα αναλογα με το ποιο ειναι. (Macbooks πχ ανεβαζουν στους 85+, τα mini πολυ πιο νωρις, γι αυτο ειναι κ σκυλια). Αν παλι δε με πιστευεις, βαλε ενα Macbook τωρα που ναι κ καλοκαιρι στα ποδια σου κ κανε μια σοβαρη δουλεια χωρις Fan Controls. Αν στα 5 λεπτα δεν εχει ζεματιστει το ποδι σου θα σαι εσυ κ ο σουπερμαν στο κοσμο ολο που δε θα το χετε βιωσει το να σε καιει το αλουμινιο.

Και πιστεψε με θα γουσταραν παρα πολλοι να ξαναζουσαν εποχες Coolbook (σταματησε στην 10.6) και να χαν εως -10C σε σχεση με ενα ιδιο μηχανημα σε ιδιες ακριβως συνθηκες να μη με ζεματαει και να το χαρω για πιθανοτατα πιο πολυ καιρο αφου ο εχθρος των Soc's ανεκαθεν ηταν η θερμοκρασια. Εδω τα Servers τα χουν σε κλιματιζομενα δωματια για να συνεχισουν να ναι αποδοτικα κ να μη παθουν τιποτα, εκτος κ αν με τη λογικη σου αντεχουν αλλα γουσταρει ο αλλος να πληρωνει τη ΔΕΗ.

Περιμενω αποτελεσματα απ τα τεστ,

Φιλικα Χαρης.

#148   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 07/08/2013 - 21:48

Δεν ειπα αυτο φιλτατε.. Ειπα να προσεχει για να εχει το παιδι αν δε το καταλαβες.. ;) εσυ μαλλον θα πρεπε να το παρεις ως δεδομενο διοτι δεν υπαρχουν θεικα μηχανηματα, μονο συγκεκριμενες καλες σειρες (που αποδεικνονται με το χρονο) και αλλες οχι τοσο καλες.. Γενικα εννοιες οπως κατασκευαστικο και σχεδιαστικο λαθος πρεπει να λαμβανονται σοβαρα υποψιν ακομα και στα θεικα (για μερικους) Apple Computers. Ισχυει δυστηχως ή ευτυχως σε ολα τα Consumer products.

Απ το '99 που ξεκινησα να χρησιμοποιω Macs ειδα και μηχανηματα σκυλια (Powermac G4, Mac mini) και μηχανηματα με πολλαα κουσουρια (Powermac G4 Cube, Macbook Pro 2006 με τη προβληματικη nVidia 8600GT που καιγεται, iMacs 2009-2011 με προβληματικα panel, amd vga, και λαθος σχεδιασμο οπως προανεφερα που επιφερουν τις πασιγνωστες σκιες σκονης που καθαριζονται μονο με ανοιγμα του ιδιου του panel οθονης κ.α.)

Αν δε σου αρκουν οι δικες μου εμπειριες μπορεις καλλιστα να ανατρεξεις στο φιλο σου τον γουγλη, και να δεις εμεπιριες αλλων χρηστων στα forums της ιδιας της Apple που χει βουηξει ο κοσμος αν δε με πιστευεις.

Οποτε εφοσον δε μπορει ο χρηστης να ναι 1000% σιγουρος για το τι θα του συμβει ας κανει οτι περναει απ το χερι κ την ορεξη του να κανει για να χει το Piece of mind του.. ;)

Εν τελει μπορει να του κρατησει το συκεκριμενο 10 χρονια, μπορει και 3 χρονια, γιατι να μην προσπαθησει για το καλυτερο απ τη στιγμη που εχει ενα μηχανημα πανακριβο/μπουρι/επενδυση;

Αν εχει την ορεξη βεβαιως, δε θα χασει κατι πιθανον και να κερδισει.

P.s.1 Τα ανεμιστηρια δε δουλευουν σε συγκεκριμενα μηχανηματα που δεν εχουν δοκιμαστει μιας και αλλα readings πειραζονται στο καθενα με βαση SMART Controller. Οπως κ να χει, σου βγαινει Prompt που σε προειδοποιει κ ευτυχως υπαρχουν κ αλλες επιλογες σε αντιστοιχα προγραμματα που δουλευουν.

P.s.2 αφου δε γνωριζεις την πολιτικη της Apple στη διαχειριση τους κανε ενα απλο τεστ: αν τρεξεις κατι βαρυ θα παρατηρησεις και μονος σου πως το μηχανημα για να ανεβασει μονο του τα ανεμιστηρια θα πρεπει πρωτα να χει ψηθει για ωρα αναλογα με το ποιο ειναι. (Macbooks πχ ανεβαζουν στους 85+, τα mini πολυ πιο νωρις, γι αυτο ειναι κ σκυλια). Αν παλι δε με πιστευεις, βαλε ενα Macbook τωρα που ναι κ καλοκαιρι στα ποδια σου κ κανε μια σοβαρη δουλεια χωρις Fan Controls. Αν στα 5 λεπτα δεν εχει ζεματιστει το ποδι σου θα σαι εσυ κ ο σουπερμαν στο κοσμο ολο που δε θα το χετε βιωσει το να σε καιει το αλουμινιο.

Και πιστεψε με θα γουσταραν παρα πολλοι να ξαναζουσαν εποχες Coolbook (σταματησε στην 10.6) και να χαν εως -10C σε σχεση με ενα ιδιο μηχανημα σε ιδιες ακριβως συνθηκες να μη με ζεματαει και να το χαρω για πιθανοτατα πιο πολυ καιρο αφου ο εχθρος των Soc's ανεκαθεν ηταν η θερμοκρασια. Εδω τα Servers τα χουν σε κλιματιζομενα δωματια για να συνεχισουν να ναι αποδοτικα κ να μη παθουν τιποτα, εκτος κ αν με τη λογικη σου αντεχουν αλλα γουσταρει ο αλλος να πληρωνει τη ΔΕΗ.

Περιμενω αποτελεσματα απ τα τεστ,

Φιλικα Χαρης.

Αγαπητε Χαρη..εμενα με λενε Κυριακο.....οποτε και χαρικα και ευχαριστω για την ωραια απαντιση σου....

Πρωτα απο ολα το θεμα μας ηταν συγκεκριμενα το αν πρεπει να πειραζουμε τον αριθμο των στροφων των ανεμιστηρων-α αναλογα με την εποχη με τριτα προγραμματα....εσυ και καλα εκανες και πηγες την βαλιτσα ποιο μακρυα στο θεμα...μιλωντας γενικα για την συμαντικοτητα της ψυξης στα ηλεκτρονικα μηχανακια με ωραια παραδειγματα κτλ.....

1 ) Συμφωνω απολυτα στην σημαντικοτητα της ψυξης και ποτε δεν ειπα το αντιθετο...αλλωστε μονο ενας τρελος θα ελεγε το αναποδο....οποτε ναι συμφωνω οτι η ψυξη ειναι το ποιο σημαντικο πραμα π.χ. σε ενα υπολογιστη και οχι μονο...παντα το ελεγα εδω μεσα....ποτε δεν το υποβιβασα και για μενα ειναι ενα πρωτευον θεμα !! 

 Προσωπικα σπουδασα μηχανολογια στον ενεργειακο τομεα...για παραγωγη ενεργειας απο σταθμους με χριση πυρηνικου καυσιμου...αρα αντιλαμβανεσε ποσο σπουδαιο πραμα ειναι η ψυξη σε κατι τετοιο...ειναι το Α ΚΑΙ Ω...αλλιως...ΜΠΟΥΜ !!

Οποτε αντιλαμβανομαι αντιστοιχα οτι και στα απλα Μακακια των 1000-2000 ευρω...οτι ειναι σημαντικο θεμα η σωστη ψυξη....αυτο αγαπητε ολοι μας το ξερουμε - αλοιμονο δεν ειναι κατι κρυφο !!

2) Ωραια τα παραδειγματα σου...αλλα ολα μας ειναι εξαιρετικα γνωστα δεν λες κατι καινουριο φιλε μου....

Ποιος δεν ξερει οτι οι σερβερς χρειαζονται ψυξη οποτε λειτουργουν σε εγκαταστασεις κλιματιζομενες απο μοναδες πρασινης ενεργειας π.χ. Μηλον σε Νοτια Καρολινα ή σε αρκτικες περιοχες με μεγαλο ψυχος οπως π.χ. οι σερβερς του Φεισμπουκ στην Λαπωνια...απο διαφορες εταιρες αλλοι σερβερς στην Ισλανδια κτλ κτλ...!! Αν μητε αλλο και ελεος , αν υπαρχει ατομο εδω μεσα που πιστευει οτι οι σερβερς εγκαθιστανται μεσα σε θεμρενομενους χωρους - φουρνους χαχαχαχα....αυτα ολα που λες φιλε ειναι εξερετικα γνωστα και συναμα σωστα !!

3) Δεν χρειαζεται να κανει κανεις κανενα τεστ...ολοι εχουμε βαλει λαπτοπ στα ποδια μας και φυσικα ξερουμε οτι ζεματαει μετα απο καποια χριση ακομα και απλη...ενα παραπανω ενα αλουμινενιο λαπτοπ - Μακμπουκ Προοπου το αλουμινιο ειναι ψυκτρα και διαχεει την θερμοτητα απο εσωτερικα στο περιβαλον...ειναι σαν να πιανω την αλουμινενια ψυκτρα ενως επεξεργαστη σε ενα π.χ. Πι-Σι...εν ωρα χρισης - θα παθω στανταρ εγκαυμα....απλα στο Μακμπουκ το συνολικα εμβαδο ειναι σαφως μεγαλυτερο , οποτε και το ποσο θερμοτητας μοιραζεται ομοιομορφα ανα μοναδα επιφανειας οποτε το αισθημα του αμαν καιγομαι υπαρχει αλλα ειναι σταδιακο μεχρι να γινει πολυ εντονο και να τελικα να κορυφωθει !! Αρα το τεστ ειναι η κλασικη εμπειρια που εχουμε ολοι αγαπητε !!

4) Ολα αυτα που λες για τα αι-Μακς 2009-2011 ειναι πολυ σωστα....ειχαν πολλα προβληματα και πρωτος εδω εγω τα αναφερω εδω μεσα....να σε διορθωσω , το προβλημα με τα πανελς δεν οφειλετε στην θερμοκρασια αλλα στο οτι " μπαζουν απο παντου" ο αερας μπαινει μεσα στο σκαρι ευκολα και συσσορευει την μεταφερομενη σκονη και μεσα στο πανελ και γενικα εσωτερικα....ενω τα νεα μοντελα ειναι ερμητικα κλειστα - κοινος κολλημενα και οχι βιδωμενα ειναι τα πανελς τους...και αυτο ειδικα για να μην μπαινει η σκονη μεσα χυμα....επιτιδες τα κολλησαν για να λυσουν το προβλημα το τεραστιο αυτο προβλημα - λογια τεχνικου για Μακς απο το Γκολντεν-αι !!

5) Ποτε δεν ειπα προσωπικα οτι η Αππλ ειναι μοναδικη οτι ειναι μονο μια και προσφερει τρελη μαγεια χαχαχαχα....εγω ποτε δεν ημουν απο αυτους που πηραν ενα αι-Φοουν απο τα εκατομμυρια που υπαρχουν και γλειφουν την Αππλ σαν παγωτο....καμια σχεση η εταιρια κανει και εκανε τρελα λαθοι ανεκαθεν , μεγαλες σχεδιαστικες αστοχιες προεκυψαν και δεν προβλεφθηκαν , μεγαλα προβληματα στην αλυσιδα παραγωγης με αστοχιες και ελλατωματικα μοντελα και εξαρτηματα....!!

Οσα λες γνωστα ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΦΙΛΕ...και σου βαζω στο καλαθι και το ρετνα με τις παμπολες προβληματικες οθονες της ελ-τζι και με την κακη σχεδιαση εσωτερικα στον μηχανισμο ψυξης !!

Το μονο που δεν γνωριζα ηταν η καρτα 8400...οπου παρεπιπτοντος ειχα και εγω μια της ιδιας σειρας σε σταθερο ομως Πι-Σι και επισης....μας αφησε χαχαχαχα....ευχαριστω για την πληροφορια :P !!

Οποτε μετα τα γνωστα ας ερθουμε στο θεμα μας....

Εν αφησουμε στην ακρη ενα ΕΞ ΑΡΧΗΣ κακο σχεδιαστηκα συστημα ψυξης απο το Κουπερτινο απο το σχεδιαστηριο του Αιβι και του Μανσφιλντ και θεωρησουμε οτι το μηχανακι μας εχει την σωστη για τα μετρα του ψυξη ως συστημα....κοινος δεν ειναι απο την μανα του κακοσχεδιασμενο....διοτι αν ειναι κακοσχεδιασμενο τοτε τιποτα δεν μπορουμε να κανουμε και εξ-ορισμου θερμικα ζοριζετε περισσοτερο απο το σωστο και επιτρεπτο ακομα και στα απλα...αρα η πιθανοτητα να μας αφησει ή να καει εξαρτημα εσωτερικα ειναι μεγαλη...και ακομα αν πειραξουμε τις στροφες , σε μια τετοια περιπτωση μια τρυπα στο νερο θα κανουμε , διοτι το μηχανακι σιγουρα καποια στιγμη θα βγαλει προβλημα και πειραγματα τετοιου τυπου δεν ειναι πανακεια ουτε τελικη λυση , απλα ισως να αργισει ενα κλικ να γινει το μοιραιο και ως εκει αγαπητε !!

Η λυση ειναι μονο μια...ο επανασχεδιασμος υλικου , πραγμα που γινεται μονο απο μηχανικους μεσα στο Κουπερτινο...αρα μιλαμε κοινος για αλλο μελλοντικο μοντελο...δυστηχος παπαλα !!

Οταν ομως το μηχανακι μας ειναι ΟΚ κατασκευστικα και ας αφησουμε τις θεωριες κακοτεχνιας στην ακρη....ηδη το αναλυσαμε...τοτε το μηχανακι εχει μια νορμαλ και φυσιολογικη μεγιστη και ελαχιστη θερμικη ανοχη....δεν μιλω για θερμοκρασια περιβαλοντος αλλα μιλω για εσωτερικα....οποτε αν το μηχανακι δουλευει ειτε στους π.χ. 65 ειτε 75 ειτε 85 με μεγιστη θερμικη ανοχη π.χ. λεω ενα τυχαιο νουμερο τους 100+ τοτε το εργαλειο ειναι μεσα στα ορια τα νορμαλ οποτε αν τυχον λογο βαριας εργασιας το νουμερο προσεγγιζει το πανω οριο , αυτοματος δεν σημαινει σε καμια περιπτωση οτι θα μας αφησει για τον αλλο κοσμο πολυ γρηγοροτερα , ουτε φυσικα θα καει κατι ή θα λιωσει κατι εκεινη την στιγμη κτλ....αυτο δεν το λεει κανεις και κανενα μανουαλ !!

Αν ομως ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ το ανωτατο οριο...και για καμποσο χρονο και ξεφυγει αρκετα κοινος....τοτε υπαρχει πιθανοτητα να υποστει βλαβη....ΑΝ και τα συστηματα αν δουνε οτι πανε να ξεφυγουν κανουν σατ-νταουν απο μονα τους για να αποφυγουν το μοιραιο...και ανοιγουν οταν κρυωσουν...δυκλιδα ασφαλειας αγαπητε....δες π.χ. το κινητο αι-φον !!

Αρα το να βαλεις χερι..πειραζοντας το ανεμιστηρακι με τριτα προγραμματα για να αλλαξεις τις στροφες και να ριξεις για λιγους βαθμους την εσωτερικη θερμοκρασια σε καποιο εξαρτημα , με την προυποθεση οτι το εξαρτημα δεν ειναι ελατωματικο ή κακοσχεδιασμενο θερμικα απο την μανα του , τοτε δεν κανεις κατι...μια τρυπα στο νερο...γιατι ουτοση αλλως εισαι μεσα σε επιτρεπτα και νορμαλ θερμικα πλαισια και πριν την αλλαγη αλλα και μετα την αλλαγη των στροφων , αρα μια απο τα ιδια.....θα ειχε νοημα αν ησουν στους π.χ. 100 βαθμους , δηλαδη ενα κλικ πριν τον θανατο...εκει ΟΚ...αλλα πιστευω θα σε προλαβεβε το μηχανακι και θα εκλεινε μονο του να προφυλακτει !! 

Απο την αλλη ομως οπως και σου εξηγησα...υπηρξαν χριστες που πειραξαν απο μονοι τους τισ στροφες με 3α προγραμματα και κολλησαν τισ στροφες σε ανεμιστηρες με αποτελεσμα να υπερ-λειτουργουν και υπο νορμαλ περιβαλλοντικες συνθηκες...κοινος βλαβη δεν ανταποκρινονταν...και επιβεβαιωμενα πηγαν στο σερβις για να διωρθοθει το θεμα !!

Αρα καταλληγουμε....απο το ΝΑ ΜΗΝ αλλαξεις στροφες απο μονος σου με τριτα προγραμματα - κοινος ΑΝ ΔΕΝ βαλεις χερι μεσα , αυτο ποτε και σε καμια περιπτωση δεν συμαινει οτι το μηχανακι σου θα παει στο σερβις ή θα σου πεθανει νωριτερα λογο υπερβολικης θερμικης καταπονησης κατα εξακολουθηση....το μηχανημα αυτο-ρυθμιζεται εσωτερικα και κρινει αναλογα με την περιβαλλοντικη θερμοκρασια και την εσωτερικη διοτι εχει αισθητηρα , κρινει λοιπον τις στροφες που πρεπει να εχει ωστε αναλογα και με τον φορτο εργασιας την δεδομενη στιγμη...να εχει σωστη ψυξη και συναμα να ειναι σχεδον αθορυβο !! Χρυση τομη λεγεται αυτο !!

Απο την αλλη ομως...το να πειραζεις τα φρου-φρου...ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ πρως θεου και το τονιζω οχι σε ολους σε καμια περιπτωση....αλα σε καποιους ισως και ελαχισοτυς ΟΚ...εμφανιστηκε προβλημα και κατελληξαν στο σερβις !!

Γενικα συμφωνω οτι η θερμοκρασια ειναι εχθρος και γινεται επικυνδινος μονο οταν ξεφυγει και περασει τα ορια τα ανωτατα...φυσικα ειναι εχθρος τοτε και χτυπαει καμπανακι...εννωειτε...ΑΛΛΑ αλλο αυτο και αλλο αυτο που εγω λεω αγαπητε φιλε μου !!

Αλλωστε οι μηχανικοι στο Κουπερτινο ξερουν απο ζεστη...στην Καλιφορνια ζουνε και εκει τα σχεδιαζουν - μια απο τις θερμοτερες περιοχες στον πλανητη , δεν ζουν και εργαζονται ουτε στην Σιβηρια ουτε στην Λαπωνια , Αλασκα ή Ανταρκτικη χαχαχαχα...αρα προφανως τα εχουν υπολογισει ολα αυτα που λεμε !!

Μετα την θερμοτητα συμφωνω το ρευμα ειναι εποικινδυνο σε υπερτασεις και χωρις σταθεροποιητες τασης ή Γιου-Πι-Ες ή αντικεραυνικα , τοτε με μια υπερταση γινονται τα παντα τοστ...οχι μονο τα κομπιουτερ...ολα....αρα συμφωνω μεγαλοσ και κακοσ εχθρος , θελει προστασια !!

Προσθετω και την σκονη....τον ποιο υπουλο εχθρο εβερ...χαχαχα...ακομα και καραντινα να εχουμε θα μπαινει η σκονη...αν το μηχανακι δεν ειναι 100% μονωμενο σωστα αλλιως....θα εχουμε τα τραγιλαφικα πανελς των αι-Μακ 2009 - 2011.....και οχι μονο...η σκονη μειωνει την αγωγημοτητα και χιλια αλλα ασχημα...ενας αργος θανατος κοινος !!

Τελος...διαφωνω με την εμμονη σου για την λογικη Μακ = Επενδυση....μαλλον θα ησουν κακος επενδυτης ή επιχειρηματιας....πρεπει να συνηδητοποιησης οτι ειναι ενα ακριβο ναι αλλα ειναι ενα....μαμιμενο ηλεκτρονικο και κανενα ηλεκτρονικο δεν ειναι επενδυση εκτως και αν στα μεροι σας τα ψυγεια τα κομπιουτερ κτλ ειναι επενδυσεις....που δεν νομιζω !!

Αλλα πραματα ειναι επενδυσεις...αυτο αγαπητε να σε διαφωτισω ελαχιστος , ονομαζεται...ΑΝΑΛΩΣΙΜΟ μετα συγχωρισεως !! 

Αρα , αν καποιος θελει να βαλει χερι...κανενα προβλημα βαζει και τελος....αν οχι επισης κανενα προβλημα....σιγουρα ομως η αυξηση των στροφων προσωπικα θεωρω δεν ειναι πανακεια και δεν θα αποτρεψει ή υπερκαλυψει μια σχεδιαστικη αποτιχεια απο την μαννα του , αυτο ειναι κοινος υπερβολη και το προβλημα τελικα θα το βρεις στανταρ μπροστα σου...ισως λιγο ποιο μετα και τελος...μονο αυτο , ισως λιγο ποιο μετα...ε και λοιπον...?? Διαφορα μηδεν στην τελικη...σιγουρα δεν "σωζεις" ετσι την πολυτυμη ΕΠΕΝΔΥΣΗ σου :P !!

Αποψη μου ειναι να αφησουμε τα Μακ να κανουν κουμαντο μονα τους τον εαυτο τους...σε τετοια ζητημα , αλλα ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες στο τελος...ΟΚ ολες εχουν μια αλφα λογικη !!

Τελος ψαξε τον π.χ. παλιοτερο τροπο ψυξης στα αι-Μακ και τον καινουριο , οπως επισης και αυτον στα νεα Μακ Προ τα κιλυνδρικα...θα δεις οτι το νεο συστημα ψυξης "μονωνει" τον θερμο αερα μεσα στην ψυκτρα που ειναι κουφια εσωτερικα και το διωχνει αμεεσως εξω....χωρις καθολου να " γλειφει " ο ζεστος αερας ηλεκτρονικα εξαρτηματα...π.χ. επεξεργαστη , καρτα γραφικων , μητρικη , μνημες ,τροφοοτικο , δισκους...κτλ κτλ !! Ολα ψυχονται εμμεσα και οχι αμμεσα...χωρις να πεφτει επανω τους αερας...ακουμπαν απλα τα τσιπακια πανω στην ψυκτρα και ως εκει , το ανεμιστηρακι στελενι αερα μεσα στην ψυκτρα εσωτερικα και οχι πανω στα τσιπακια....ετσι και στο νεο κυλινδρικο Μακ προ που αναμμενετε συντομα...ετσι ακριβως απλα με αλλη διαταξη φυσικα...αλλα με ιδια  καρμπον ιδεα και αρχη λειτουργιας - φιλοσοφια και στα αι-Μακ...!!

Πιστευω να μην σε κουρασα πολυ...που σε κουρασα στανταρ χαχαχαχα φιλε μου....χαρικα παντως για την συζητηση !!

Κυριακος...παντα φιλικα !!


Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 07/08/2013 - 21:57


#149   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 07/08/2013 - 22:37

BTW, Mavericks DP5 is out !!!



#150   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 08/08/2013 - 00:33

Επιτελους !!! iBooks στο mac με το DP5 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες