Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Νέο MacBook Air


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
59 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 08/07/2013 - 10:54

Πάντως αν δείτε στα specifications και των 2 επεξεργαστών Ι5 http://ark.intel.com...-up-to-2_60-GHz και Ι7 http://ark.intel.com...-up-to-3_30-GHz έχουν την ίδια ονομαστική ισχύ. Θεωρώ ότι σε συνήθη λειτουργία δε θα έχουν αξιοσημείωτη διαφορά στην αυτονομία. Για όπου δε, η επεξεργαστική ισχύς θα μετράε,ι ο ταχύτερος χρόνος ολοκλήρωσής των εργασιών από πλευράς I7 ίσως εν τέλει να οδηγεί σε εξοικονόμηση ενέργειας.

Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 08/07/2013 - 10:55


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 09/07/2013 - 16:26

Πάντως αν δείτε στα specifications και των 2 επεξεργαστών Ι5 http://ark.intel.com...-up-to-2_60-GHz και Ι7 http://ark.intel.com...-up-to-3_30-GHz έχουν την ίδια ονομαστική ισχύ. Θεωρώ ότι σε συνήθη λειτουργία δε θα έχουν αξιοσημείωτη διαφορά στην αυτονομία. Για όπου δε, η επεξεργαστική ισχύς θα μετράε,ι ο ταχύτερος χρόνος ολοκλήρωσής των εργασιών από πλευράς I7 ίσως εν τέλει να οδηγεί σε εξοικονόμηση ενέργειας.

1) Αξιοσημειωτη διαφορα στην αυτονομια εχουν...εξ ορισμου μεταξυ τους οι επεξεργαστες οι δεδομενοι !!
2) Ποιος ταχυτερος χρονος ολοκληρωσης εργασιων ρε φιλε , μιλαμε για μικροδευτερολεπτα πρακτικα....οπου σε μεγαλο ογκο εργασιας θα φανει η διαφορα....φεξε μου και γληστρισα κοινος....
3) Ποια εργασια και γενικα ποια εργασια και ταχατες σοβαρη σε Μακμπουκ Ερ....ελεος αγαπητε...το μηχανακι ειναι πρακτικα κατασκευασμενο για απλες χρησεις και κυρως για σερφινγκ....αν θελει καποιος σοβαρες εργασιες στο μικρουλι Ερ θα στραφει και με οθονη 11 ή 13 ιντσων ??...μην λεμε οτι να ναι πραματα....!!
4) Σοβαρες εργασιες σε 2πυρηνους καταιδρομενους επεξεργαστες κορ αι 5 / 7 για υπερ-φορητα...??
5) Το Ερ δεν φτιαχτηκε για να προσφερει επεξεργαστικες επειδοσεις εχει αλλη φιλοσοφια , φορητοτητα και μεγαλη αυτονομια...το παληκαρι χρειαζεται μονο ΜΝΗΜΗ....εξτρα μνημη...απαραιτητα 8 Γιγα χωρις 2η κουβεντα και τελος...!!

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 09/07/2013 - 16:28


#18   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 09/07/2013 - 17:47

Αυτά που λες ακούγονται πολυ ωραία, απλα επειδή φαινεσαι με δομή σκέψης θετικών επιστημών και όχι θεωρητικών , θα ήταν καλό να στοιχειωθετούσες με νούμερα αυτά που λες αλλιώς δείχνει για δοκίμιο έκθεσης ιδεών . Δεν αντιδικώ με σένα ούτε σε ειρωνεύομαι απλα επειδή δεν είμαι του χώρου θα ήθελα πιο συγκεκριμένη απάντηση

#19   koumbouni

koumbouni

    iPH Contributor

  • 1803 μηνύματα
  • Twitter:@koumbouni
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 09/07/2013 - 17:57

Απλά πράγματα όπως λέει και ο φίλος cybertron.
Αν θες απλά να χαζεύεις στο Ίντερνετ πάρε τον air. Για δουλειά μόνο ο προ
Δες το παρακάτω συγκριτικό βίντεο πως ο περσινός προ απλά πατάει τον νέο αιρ


#20   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 09/07/2013 - 21:20

Αυτά που λες ακούγονται πολυ ωραία, απλα επειδή φαινεσαι με δομή σκέψης θετικών επιστημών και όχι θεωρητικών , θα ήταν καλό να στοιχειωθετούσες με νούμερα αυτά που λες αλλιώς δείχνει για δοκίμιο έκθεσης ιδεών . Δεν αντιδικώ με σένα ούτε σε ειρωνεύομαι απλα επειδή δεν είμαι του χώρου θα ήθελα πιο συγκεκριμένη απάντηση

Θελεις νουμερα σε τι..στην διαρκεια μπαταριας...?? Υπαρχουν αρκετα αρθρα μπορεις να ανατρεξεις...απλα δες το τελευταιο ιβεντ της μηλον εκει αναφερουν τους καινουριους χρονους...γενικα μπορεις να δεις σε διαφορα φορουμς σχετικα με τις νεες επειδωσεις στην μπαταρια....γκουγκλαρε κοινος...ως πρως το οτι ειναι δυπηρηνοι επεξεργαστες...απλα ειναι 2πυρηνοι....ως προς τα μπεντς των επεξεργαστων ειναι επεξεργαστικα σε νουμερα καπου 7000+ το σκορ...πρακτικα ιδιο με τους περσινους με πολυ μικρη διαφορα...ακριβη νουμερα δεν θυμαμαι απο εξω , ουτε θα καθισω να σκαλιζω αρθρα που διαβασα...αναφερω το γενικο νοημα και εσυ μπορεις να το επιβεβαιωσεις !!
Το οτι τα Ερ ειναι για ελαφρια εργασια...ειναι κοινο γνωστο τι νουμερα θελεις...η αποδειξη ειναι οτι λεγονται Ερ και οχι Προ...!!
Τα Προ απο την αλλη εχουν 4πυρηνους επεξεργαστες...παλι φορητους...ισχυροτερους...τι νουμερα θελεις...το βασικο ρετνα π.χ. αν θυμαμαι καλα βγαζει κοντα στα 11000 σκορ σε επεξεργαστικη δυναμη οχι συνολικα !!
Το οτι δεν κανεις βαρια εργασια στο Ερ επεισης κοινο γνωστο...καλα καλα καρτα γραφικων δεν εχουν...τι εργασιες και κουραφεξαλα...απλα ειναι για τα βασικα τα καθημερινα !!
Το οτι τα καινουρια Ερ εχουν 2πλασιας+ ταχυτητας στερεας καταστασης δισκο σε σχεση με τα περσυνα μοντελα...λογο αλλου τροπου συνδεσιμοτητας με την μητρικη εσωτερικα , επεισης γνωστο...ειναι πραγματικα γρηγοροι !!
το οτι το παληκαρι χρειαζεται 8Γιγα χρειαζεται 8 και ΟΧΙ 4 Γιγα...τι νουμερα θελεις εδω..??
Δεν θα καθησουμε να ξυρισουμε το αυγο αγαπητε...δεν θα ανακαλυψουμε-εχει ηδη ανακαλυφθει- το μποζονιο Χιγκς στο Σερν και χρειαζομαστε ενα καρρο νουμερα !! :D

Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 09/07/2013 - 21:22


#21   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2013 - 09:55

Φίλε μου η ερώτηση μου είναι απλή ποια η ακριβής διαφορά στην αυτονομία μεταξύ των ίδιων ΜΒΑ 2013 με I5&I7 , τόσο σε μια συνήθη εργασία πχ web browsing είτε σε κάτι πιο απαιτητικό πχ video editing. Για να βάζουμε τα πράγματα σε μια σειρά εγώ ποτέ δεν υποννόησα ότι το νέο MBA τα πατάει κατω όλα , απλά δεν μου αρέσει να βγάζουμε εύκολα συμπράσματα με το τι νομίζουμε , αλλά να αποδεικνυεται και αυτο και στην πράξη.
Τέλος, για ποιό λόγο θεωρείς ότι χρειάζεται η ανάβαθμιση της RAM αφού το μηχάνημα είναι για απλές εργασίες (συμφωνώ και εγώ σ αυτό δεν έιναι μηχάνημα υψηλών επιδόσεων).
Πάντως θα μου έκανε εντύπωση η intel να βγάζει μια έκδοση επεξεργαστή 100 δολλάρια πιο ακριβό, πιο ενεργοβόρο και με αυξημένη επεξεργατική ισχύ η οποία δεν έχει πρακτική αξία.Πάντως δεδομένα να υποστηρίζει τη μία πλευρά ή την άλλη, δεν έχω βρει. Και δεν τα λέω όλα αυτά για να τα πω. Είμαι fun των ΜΒΑ γιατί είναι πολύ πρακτικά (ήμουν κάτοχος mid2010&mid 2011) και για το νέο που ψάχνομαι να πάρω έχω και γω την ίδια απoρία, απλό , μόνο RAM 8, μνήμη + CPU. Μήπως τελικά το CPU δεν κοστίζει και τόσο σε δαπάνη ενέργειας? Γιατί αν είναι να χάσω σημαντικά σε αυτονομία σίγουρα δεν αξιζει για την παραπάνω υπολογιστική ισχύ που σπανίως θα σου φανει χρήσιμη και ισως και όχι αισθητή. Έχεις κάποιο συγκεκριμένο review που να απαντάει αυτό το ερωτημα?
Τέλος ό,τι έχει να κάνει με CERN και μποζόνια τα αφήνω ασχολίαστα, απλά ατυχή και άστοχα...

Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 10/07/2013 - 10:01


#22   SkyNet

SkyNet

    iPH Member

  • 224 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2013 - 10:16

Το άρθρο του Anandtech νομίζω θα σε καλύψει

http://anandtech.com...-core-i7-4650u/

#23   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2013 - 10:26

Ναι και γω το εντόπησα. Περιληπτικά 20% μεγαλύτερη απόδοση με περίπου 20% δαπάνη ενέργειας. Αλλά σε συνήθεις εργασίες δεν έχουν αξιοσημείωτη διαφορά στην αυτονομία. Μάλλον ο I7 δεν τα αξίζει. Άλλα με την ίδια λογική τι να την κάνεις την παραπανίσια RAM?

Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 10/07/2013 - 10:28


#24   frank44

frank44

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/07/2013 - 10:35

Ευχαριστώ πολυ παιδιά για την βοήθεια σας μπορείτε όμως να μου πείτε πως μπορώ να καταβασω το Microsoft word !! Πιο φθηνά σε σχέση με τα 100€ του golden i !!!

Ακριβώς τί εργασίες θέλεις να κάνεις από office? Μπορείς εναλλακτικά να κατεβάσεις το Pages και το Numbers (αντίστοιχα του word και excel ) με κόστος περίπου 18 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος) και είσαι μια χαρά.

#25   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 10/07/2013 - 10:37

Ακριβώς τί εργασίες θέλεις να κάνεις από office? Μπορείς εναλλακτικά να κατεβάσεις το Pages και το Numbers (αντίστοιχα του word και excel ) με κόστος περίπου 18 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος) και είσαι μια χαρά.

Υπάρχει και εντελώς δωρεάν open office για mac.

#26   frank44

frank44

    iPH Member

  • 291 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 10/07/2013 - 10:40

Στον ενδιαφερόμενο παράθεση :D :P

#27   ntnskrds

ntnskrds

    iPH Elite Poster

  • 2334 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:ntnskrds

Δημοσίευση 10/07/2013 - 11:08

Το άρθρο του Anandtech νομίζω θα σε καλύψει

http://anandtech.com...-core-i7-4650u/


Ακριβως οπως το λεει ο Anand (και οπως ειναι και λογικο) το κοστος στην αυτονομια το πληρωνεις οταν χρησιμοποιεις την περισσοτερη ισχυ...

#28   Mitsakis

Mitsakis

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 10/07/2013 - 18:02

Παιδια ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας .
Αρχικα θα ηθελα να παρακαλεσω ολουσ εσας που συμετεχεται σε αυτην την συζιτιση να διατηρειτε την ψυχραιμια σασ ωστε να μην υπαρξουν προβληματα.
Αυτο που χρειαζομαι εγω απο το μακβοοκ ερ ειναι ταχυτητα και αξιοπιστια .
Οσο αναφορα το word το χρειαζομαι για κειμενα και εργασιεσ στο powerppint για το σχολειο.
Μια ακομα χρηση του θα ειναι το σερφαρισμα στο σαφαρι το κατεβασμα ταινιων και μουσικης και για τισ εργασιες που ανεφερα παραπανω , και το πολυ πολυ να παιξω κανα minecraft και κανα ιντερνετικο παιχνιδι
αυτη θα ειναι η χρηση το μακβοοκ .
Επεισης θελω να μου εξιγισετε για το open office το pages και το numbers

#29   gog7

gog7

    iPH Member

  • 228 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 10/07/2013 - 18:38

φιλε με κλειστα τα ματια αγορασε τον..θα πιανεις αλλα λαπτοπ με windows k θα λες τι εκανα τοσο καιρο..εγω τον εχω απο το νοεμβριο κ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος χαλαλι τα χρηματα

#30   Mitsakis

Mitsakis

    iPH newbie

  • 58 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5C
  • Tablet:iPad mini Retina

Δημοσίευση 23/07/2013 - 12:09

Παιδιά τέλος ότι έγινε έγινε την Παρασκευή το παρήγγειλα απο το golden i Θεσσαλονίκη . Τελικά κατέληξα στο μοντέλο με τα 128gb με πρόσθετα τα 8gb ram και τον i7 αντί του απλού μοντέλου με τα 256gb ssd και η αντίστροφη μετριση για τον 1 μηνα αναμονής ξεκίνησε !!!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3

0 μέλη, 3 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες