Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SSD + HDD σε iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
133 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/08/2013 - 23:25

Κυριάκο από εβδομάδα θα το δοκιμάσω σε αρκετά test για να πω αν φτάνουν  τα 2 GB ram. 

 

Αν και για την δουλειά που το θέλουμε και με το freenas δεν νομίζω να χρειαστούν παραπάνω. 

 

Από δίσκους για τέτοιες δουλειές και για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας πάμε σε WD RED.

 

http://www.wdc.com/g...cts.aspx?id=810


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/08/2013 - 23:31

Κυριάκο από εβδομάδα θα το δοκιμάσω σε αρκετά test για να πω αν φτάνουν  τα 2 GB ram. 

 

Αν και για την δουλειά που το θέλουμε και με το freenas δεν νομίζω να χρειαστούν παραπάνω. 

 

Από δίσκους για τέτοιες δουλειές και για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας πάμε σε WD RED.

 

http://www.wdc.com/g...cts.aspx?id=810

Τους Κοκκινους....μαλιστα....οι ρεντ τι προσφερουν καλυτερη συμβατοτητα με τον σερβερ....??

Ναι Δημητρη κανε τα τεστ και τις δοκιμες - στριμινγκ με φουλ χαι ντεφινισιον αρχεια απο τον σερβερ κτλ - ...τα περιμενω απο εβδομαδα για να επιλεξω την ποσοστητα μνημης που θα βαλω...αν και πιστευω 2 Γιγα θα φτανουν...αλλα....θα δουμε !!



#78   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/08/2013 - 23:33

Ναι, συνεργάζονται άψογα με nas συστήματα.


Once You Go Mac You Never Go Back

#79   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/08/2013 - 23:36

Ναι, συνεργάζονται άψογα με nas συστήματα.

ΟΚ τοτε παμε εξ αρχης σε Ρεντ...διοτι μετα δεν εχω καμια ορεξη για αλλαγες κτλ κτλ.... :D !! 

Να σε καλα Δημητρη !!

Αν μπορεσεις στα τεστ...δοκιμασε και το Ταιμ Μασιν μεσα στον σερβερ-δυκτιακα-...νομιζω και ο Ζαρζονις στο ρωτησε...κανε και αυτη την δοκιμη Δημητρη οποτε φυσικα μπορεσεις :D  !!


Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 24/08/2013 - 23:39


#80   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/08/2013 - 23:40

Πάντως δεν χρειάζεται να πάρεις 16GB usb. Κι με ένα 4GB κάνεις την δουλειά σου. Τώρα τρέχω το freenas από ένα 16GB αλλά είναι κρίμα να το δεσμεύσω και παρήγγειλα το παρακάτω που είναι από τα πιο γρήγορα σε usb 2. 

 

http://www.e-shop.gr...t?id=PER.553337

 

Επίσης και να το κλείσω το μηχάνημα, σε 2-3 λεπτά έχει ανέβει το σύστημα πάλι. 


Once You Go Mac You Never Go Back

#81   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 24/08/2013 - 23:52

Εχω ενα 16αρι γιαυτο...λες να παρω ενα 4αρι αλλα γρηγορο ειδικα για τον σερβερ...αλλωστε και τα 4 γιγα ειναι υπερ-αρκετα για αυτη την δουλεια...!!

Τον σερβερ τον κλεινεις το βραδυ ή γενικα ή τον εχεις συνεχεια ανοιχτο...τυπου 24/7 φαση...??

Αλλωστε ειναι και σχεδον αθορυβος τουλαχιστον απο μια αλφα αποσταση....δεν ενωχλει φανταζομαι !!



#82   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 24/08/2013 - 23:54

Ανοιχτό συνέχεια τον έχω προς το παρόν.


Once You Go Mac You Never Go Back

#83   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 25/08/2013 - 00:00

Ανοιχτό συνέχεια τον έχω προς το παρόν.

Αυτα ειναι....αλλωστε σαν σερβερ η δουλεια του ειναι να ειναι συνεχεια ανοιχτος... :D...και απο οτι διαβασα ειναι και πολυ "κρυος" , ακομα και με αρκετη καταπονηση , δυσκολα ανεβαζει θερμοκρασιες...διαβασα οτι καπου στους 38-40 βαθμους ανεβασε ο επεξεργαστης , δηλαδη σουπερ , οι δισκοι καπου στους 32 βαθμους και ο μαγκας που τον δοκιμαζε τον ειχε επι 3 μερες συνεχεια στην τσιτα τον σερβερ....!! Ενταξει πολυ καλα αποτελεσματα και μετα απο μπολικο ζορι !!



#84   dominator

dominator

    iPH Hero

  • 3533 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 25/08/2013 - 00:09

Πολυ καλο το freenas το δούλευα παλιά σε ένα παλιό χρεπη pentium 4 στα 2 .....
Απλα το μόνο κακό που είχε είναι η επαφή με τον χρήστη ( admin) διοτι πχ σε εμένα τώρα που έχω στο Σπιτι 7 PC και iPad και και ήταν σχεδόν αδύνατον να τον κάνω να δουλέψει ταυτόχρονα με όλα ( στην δικια μου περίπτωση πάντα ....
Τώρα έβαλα έναν να δουλεύει με xp και με τα κατάλληλα εργαλεία και εφαρμογές στα κινητα βλέπουμε όλοι τα πάντα απο ταινειες και φωτο μουσική
Στα PC απλα έδωσα συντόμευση φακέλων με το δίκτυο και δουλεύουν κουφετο ....
Και με port forward είναι κομπλε
Και έχω και σωστή επαφή με το σύστημα ....

#85   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 25/08/2013 - 09:06

Κυριάκο για το σκληρό δίσκο συμφωνώ απόλυτα με το Δημήτρη για τους RED. Άλλωστε αυτούς πήρα και εγώ και τους πρότεινα είναι optimized για NAS και storage. Λιγότερες δονήσεις κτλ που επιρρεάζουν τα μηχανικά μέρη του δίσκου. Επίσης για το φλασάκι, δεν υπάρχει λόγος να πετάξεις ένα 16αρι USB 3 για να βάλεις ένα λειτουργικό μερικών mb. Πάρε ένα 4αρι και είσαι έτοιμος. Και εγώ έτσι θα το κάνω τώρα, γιατί αχρήστευσα τον 250αρη. Αν σκεφτείς τη max ταχύτητα που μπορείς να έχεις μέσω gigabit και τη max ταχύτητα ενός sata2 δίσκου, θα δεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την ταχύτητα του sata2, ούτε είναι ανάγκη να πάρεις ένα BLACK για επιδόσεις, γιατί πολύ απλά δεν θα μπορέσουν να αξιοποιηθούν.
Τώρα σχετικά με τις RAM. Αν θες να κάνεις τους δίσκους ZFS μορφή(που από ό,τι διάβασα είναι το μέλλον) χρειάζεσαι πολύ μνήμη. Ούτε τα 4 δεν φτάνουν οπότε πας σε 8. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ δεν τα έκανα έτσι, οπότε είμαι overkill δίνοντας και 85 ευρώ επιπλέον. Για χρήση απλή όπως τα έχουμε άλλωστε, πιστεύω ότι με τα 2GB μας καλύπτει οριακά, αλλά με τα 4 έχουμε την άνεση που θέλουμε. Να μην είναι τσίτα το μηχάνημα συνέχεια. Μπορείς αν θες να βάλεις και απλές DDR3 μνήμες, αλλά χάνεις το ECC,κάτι που για εμένα δεν αξίζει σε ένα server.
Και εγώ 24/7 το έχω το μηχάνημα. Επειδή είναι πολύ χαμηλής κατανάλωσης(πάνω από 5 φορές χαμηλότερη από ένα καλό PC) δεν υπάρχει θέμα. Άλλωστε όπως είπες, server είναι. Είναι φτιαγμένος για να αντέχει 24/7.

#86   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 26/08/2013 - 14:24

Να και τα δικα μου. 

 

Συνημμένο αρχείο  Στιγμιότυπο 2013-08-26, 3.20.12 μ.μ..png   503.06KB   18 λήψεις

 

Συνημμένο αρχείο  Στιγμιότυπο 2013-08-26, 3.20.23 μ.μ..png   506.59KB   20 λήψεις

 

Συνημμένο αρχείο  Στιγμιότυπο 2013-08-26, 3.21.23 μ.μ..png   286.32KB   20 λήψεις



#87   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3945 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 26/08/2013 - 15:12

Με τους σκληρούς δίσκους τι γίνεται τελικά;

Βάλατε "ειδικούς" για χαμηλότερη κατανάλωση δηλαδή; 2,5" ή 3,5";;;


Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#88   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 27/08/2013 - 10:47

Λοιπόν προς το παρόν από ότι φαίνεται τα 2GB ram που έχει το HP φτάνουν για οικιακή χρήση. Το έχω συνδεδεμένο πάνω σε switch για να συνεργάζεται με τον iMac. 

 

Μετά από κόπο κατάφερα και πέρασα και το miniDlna plugin και τώρα μπορώ να streamarw καυτεθείαν από το HP χωρίς τον iMac. 

 

Το θετικό είναι ότι βαριές ταινίες τις παίζει χωρίς κανένα πρόβλημα και δείχνει να μην έχει πρόβλημα με την μνήμη. 

 

Την ίδια ώρα για δοκιμή streamara την ίδια ταινία και iPhone και όλα καλά.

 

Συνημμένο αρχείο  IMG_0718.JPG   116.22KB   14 λήψεις Συνημμένο αρχείο  IMG_0719.JPG   42.1KB   14 λήψεις 

 

Από το iPhone.

 

Συνημμένο αρχείο  IMG_0720.PNG   112.69KB   16 λήψεις  Συνημμένο αρχείο  IMG_0721.PNG   410.31KB   16 λήψεις

 

Και την ίδια ώρα το πως διαχειρίζεται την μνήμη το μηχάνημα. 

 

 

Συνημμένο αρχείο  Screen Shot 2013-08-27 at 11.38.08 AM.png   342.37KB   16 λήψεις

 

Αυτά από εμένα :)


Once You Go Mac You Never Go Back

#89   iFasMan

iFasMan

    iPH Elite Poster

  • 3477 μηνύματα
  • Twitter:@iFasMan7
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • GameCenter:iFasMan7

Δημοσίευση 27/08/2013 - 12:10

Εμενα φοράει 1GB μονο.

Δεν μπορω να streaμαρω σε iPad & iPhone αλλα στο Mac παίζει γυαλί

#90   supergeorge

supergeorge

    iPH Member

  • 326 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/08/2013 - 19:08

Είχα πετύχει και έπειτα κάνει bookmark αυτό το άρθρο http://fractalbit.gr...homenas-part-1/

Τα λέει αναλυτικά. Στα σχετικά θέματα περιγράφει και πως γίνεται το στήσιμο του nas.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες