Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

SSD + HDD σε iMac


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
133 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#46   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/08/2013 - 05:48

Μια λεξη λεω.....οικοσυστημα της μαμας και τελος χαχα!!


Δοκιμάστε το Beamer όσοι έχετε Apple TV λύνει χέρια λέμε...

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#47   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2598 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 20/08/2013 - 07:07

Εγώ έχω το airparrot που εμφανίζει ότι βλέπω στο Mac στην τηλεόραση μέσω Apple TV.



#48   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 20/08/2013 - 07:32

Φιλε Ζαρζονι συμφωνω σε ολα....ΑΝ βγαλεις την κολλημενη οθονη μετα μπορεις να αλλαξεις τα παντα μεσα...και πολυ ευκολα αλλαζει ο σκληρος δισκος...ειναι και φατσα καρτα....και ο επεξεργαστης αλλαζει αν βγαλεις την ψυκτρα και οι μνημες φυσικα και ολα...μονο η καρτα γραφικων δεν αλλαζει...!!
Περιεμνω εντυπωσεις απο το ανοιγμα της οθονης...θελει πιστολακι ζεστου αερα να ξεκολλισει...γενικα περιμενουμε νεα απο το ανοιγμα του μηχανηματος !!
Αυτο με τον οικιακο σερβερ...με βαζεις σε σκεψεις τωρα....τον αγορασες - μινι σερβερ - χαμηλησ καταναλωσης και προσθεσες εξτρα μνημη και χωρητικοτητα με εξτρα δισκο...τον συνδεσες με ιθερνετ καλωδιο στο ρουτερ και πανω του συνδεονται ασυρματα η ενσυρματα ολοες οι συσκευες...οποτε τον εχεις για αποθηκη και μπακ απ κτλ...για ολα...αυτο εκανες??
Δηλαδη αντι να εχεις καποιον-ους δυκτιακο-ους δισκο-ους...εσυ εβαλες τον μινι σερβερ..ωραιο !!
Φιλε ζαρζονι αρχιζω να το σκεφτομαι εντονα....καλυτερα να μην το ελεγες....τι το ειπες ε? χαχαχα :D


Για το άνοιγμα της οθόνης δεν είναι απαραίτητο πιστολάκι ζεστού αέρα. Στο macrumors ανέφεραν ότι μόνο με μια πένα από κιθάρα την ξεκολλάς εύκολα. Οι ram στον 27αρι αλλάζουν επίσημα από πίσω χωρίς να τον ανοίξεις τον υπολογιστή. Λόγω marketing η Apple αν και στο 21,5 μοντέλο έχει τις μνήμες στο ίδιο σημείο, δεν έβαλε το αποσπώμενο καπάκι, οπότε ο μόνος τρόπος είναι να λύσεις τον υπολογιστή.

Τώρα θα εξηγήσω και μερικά πράγματα για το mini server όπως μου τα είχαν εξηγήσει και εμένα πριν τον αγοράσω. Ουσιαστικά ναι, αντί για διαδικτυακούς δίσκους, έχω αυτόν. Αρχικά αυτός ο server μπορεί να αντικατασταθεί από οποιοδήποτε υπολογιστή. Απλά τον επέλεξα λόγω κατανάλωσης, τιμής και μεγέθους. Αρχικά έχει εγκατεστημένο ένα δίσκο των 250GB για να βάλεις το λειτουργικό. Αυτός σε καμία περίπτωση δεν φτάνει για αποθήκευση οπότε παρά το μέγεθός του, χωράει να βάλεις άλλους 5 δίσκους. 6 συνολικά. Επίσης υποστηρίζει την εγκατάσταση λειτουργικού σε φλασάκι, οπότε μπορείς να έχεις 6 δίσκους καθαρά σε αποθήκευση. Στο λειτουργικό δεν θα σταθώ, γιατί υπάρχουν πολλές λύσεις οπότε ο καθένας μπορεί να βάλει ό,τι θέλει. Ακόμα και windows.
Ο server έχει ενσύρματη κάρτα δικτύου gigabit 1000mbit δηλαδή μέχρι 125mb/s μεταφορά αρχείων. Αρκεί βέβαια να μην υπάρχει κάποιος περιορισμός στην υπόλοιπη συνδεσμολογία και θα το εξηγήσω σε λίγο τί εννοώ. Από εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις ένα gigabit switch με 25 ευρώ περίπου στο οποίο συνδέεις πάνω το server με Ethernet. Οι υπολογιστές που θα συνδέονται στο server όμως θα πρέπει να είναι και αυτοί συνδεδεμένοι πάνω στο switch. Ετσι δεν έχουν καμία σχέση με το router. Απλά συνδέονται εντός δικτύου.
Αυτή είναι η φθηνή λύση. Η άλλη είναι και η καλύτερη και θα την κάνω και εγώ σε μερικές μέρες. Δεν μου είχαν μείνει χρήματα. Αγοράζεις ένα router με gigabit και συνδέεις το server πάνω με Ethernet. Ετσι ο server έχει και Internet μαζί οπότε μπορείς να το μοιραστείς και εκτός δικτύου αλλά με περιορισμό της ταχύτητας λόγω του upload της γραμμής. Μετά είτε συνδέεις τους υπολογιστές πάνω στο router με Ethernet και βγάζεις το θεωρητικό 125mb/s το οποίο πρακτικά είναι γύρω στα 110-115, έχοντας παράλληλα και Ίντερνετ στους υπολογιστές αυτούς, είτε συνδέεις ασύρματα τους υπολογιστές ασύρματα στο router έχοντας πάλι κανονικά Internet αλλά με μικρότερη ταχύτητα μεταφοράς στο δίσκο λόγω περιορισμού της ασύρματης κάρτας δικτύου που δεν είναι 1000mbit. Η ταχύτητα είναι αρκετά μεγαλύτερη από τα περισσότερα NAS και κάνεις τα πάντα. Streaming, μεταφορά αρχείων κτλ. Απλά είναι μικρότερη σε σχέση με τα 125mb/s που μπορείς να βγάλεις ασύρματα. Εγώ ας πούμε έχω στο hackintosh μου μια κάρτα tplink 450 Mbps και θα βγάζω περίπου τα μισά.

Sorry για το offtopic.

#49   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 20/08/2013 - 22:47

Για το άνοιγμα της οθόνης δεν είναι απαραίτητο πιστολάκι ζεστού αέρα. Στο macrumors ανέφεραν ότι μόνο με μια πένα από κιθάρα την ξεκολλάς εύκολα. Οι ram στον 27αρι αλλάζουν επίσημα από πίσω χωρίς να τον ανοίξεις τον υπολογιστή. Λόγω marketing η Apple αν και στο 21,5 μοντέλο έχει τις μνήμες στο ίδιο σημείο, δεν έβαλε το αποσπώμενο καπάκι, οπότε ο μόνος τρόπος είναι να λύσεις τον υπολογιστή.

Τώρα θα εξηγήσω και μερικά πράγματα για το mini server όπως μου τα είχαν εξηγήσει και εμένα πριν τον αγοράσω. Ουσιαστικά ναι, αντί για διαδικτυακούς δίσκους, έχω αυτόν. Αρχικά αυτός ο server μπορεί να αντικατασταθεί από οποιοδήποτε υπολογιστή. Απλά τον επέλεξα λόγω κατανάλωσης, τιμής και μεγέθους. Αρχικά έχει εγκατεστημένο ένα δίσκο των 250GB για να βάλεις το λειτουργικό. Αυτός σε καμία περίπτωση δεν φτάνει για αποθήκευση οπότε παρά το μέγεθός του, χωράει να βάλεις άλλους 5 δίσκους. 6 συνολικά. Επίσης υποστηρίζει την εγκατάσταση λειτουργικού σε φλασάκι, οπότε μπορείς να έχεις 6 δίσκους καθαρά σε αποθήκευση. Στο λειτουργικό δεν θα σταθώ, γιατί υπάρχουν πολλές λύσεις οπότε ο καθένας μπορεί να βάλει ό,τι θέλει. Ακόμα και windows.
Ο server έχει ενσύρματη κάρτα δικτύου gigabit 1000mbit δηλαδή μέχρι 125mb/s μεταφορά αρχείων. Αρκεί βέβαια να μην υπάρχει κάποιος περιορισμός στην υπόλοιπη συνδεσμολογία και θα το εξηγήσω σε λίγο τί εννοώ. Από εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις ένα gigabit switch με 25 ευρώ περίπου στο οποίο συνδέεις πάνω το server με Ethernet. Οι υπολογιστές που θα συνδέονται στο server όμως θα πρέπει να είναι και αυτοί συνδεδεμένοι πάνω στο switch. Ετσι δεν έχουν καμία σχέση με το router. Απλά συνδέονται εντός δικτύου.
Αυτή είναι η φθηνή λύση. Η άλλη είναι και η καλύτερη και θα την κάνω και εγώ σε μερικές μέρες. Δεν μου είχαν μείνει χρήματα. Αγοράζεις ένα router με gigabit και συνδέεις το server πάνω με Ethernet. Ετσι ο server έχει και Internet μαζί οπότε μπορείς να το μοιραστείς και εκτός δικτύου αλλά με περιορισμό της ταχύτητας λόγω του upload της γραμμής. Μετά είτε συνδέεις τους υπολογιστές πάνω στο router με Ethernet και βγάζεις το θεωρητικό 125mb/s το οποίο πρακτικά είναι γύρω στα 110-115, έχοντας παράλληλα και Ίντερνετ στους υπολογιστές αυτούς, είτε συνδέεις ασύρματα τους υπολογιστές ασύρματα στο router έχοντας πάλι κανονικά Internet αλλά με μικρότερη ταχύτητα μεταφοράς στο δίσκο λόγω περιορισμού της ασύρματης κάρτας δικτύου που δεν είναι 1000mbit. Η ταχύτητα είναι αρκετά μεγαλύτερη από τα περισσότερα NAS και κάνεις τα πάντα. Streaming, μεταφορά αρχείων κτλ. Απλά είναι μικρότερη σε σχέση με τα 125mb/s που μπορείς να βγάλεις ασύρματα. Εγώ ας πούμε έχω στο hackintosh μου μια κάρτα tplink 450 Mbps και θα βγάζω περίπου τα μισά.

Sorry για το offtopic.

Αυτα ακριβως και εγω σκεφτηκα...!! Εγω εχω το αιρ πορτ εξτριμ οποτε δεν χρειαζομαι σγουιτς για να βγαλω γιγαμπιτ θηρες ειναι εξ ορισμου γιγαμπιτ...και εχω και αλλες ελευθερες γιγαμπιτ θηρες καπακι πανω στο ρουτερ....ο Μακ με την " κολλημενη οθονη" που τελικα οπως λες και πολυ καλο αυτο βγαινει ευκολα και μακαρι...συνδεετε με ιθερνετ πανω στο ρουτερ με εσωτερικη ταχυτητα  γιγαμπιτ.....αν αγορασω τον σερβερ κοινος μια στο ρευμα και μια με ιθερνετ γιγαμπιτ στην αλλη ελευθερη γιγαμπιτ θηρα του αιρπορτ εξτριμ....- αντι για δυκτιακο δισκο βαζω τον σερβερ - και ετσι ο σερβερ περνει ιντερνετ και φυσικα οταν κατεβαζει το μοιραζεται με τα υπολοιπα μηχανακια ή δεν κατευαζουν εκεινα και δινουμε ολο το ευρος ταχυτητας στον σερβερ....και απο τον σερβερ ειτε ενσυρματα στο περιπου γιγαμπιτ στριμαρουμε οτι κατευασαμε...ή ασυρματα στριμαρουμε με την ταχυτητα που δινει το ρουτερ !!

Το ασυρματο δεν το πολυ γουσταρω γενικα αλλα οσο δινει οκ....!!

Στο ενσυρματο...ο Μακ θα βλεπει τον σερβερ μεσω του αιρ-πορτ εξτριμ , σωστα ??

Οποιαδηποτε ασυρματη συσκευη θα συνδεετε στο ρουτερ και απο εκει θα βλεπει και τον σερβερ ή μπορει και αμμεσως πανω στον σερβερ...?? Νομιζω μεσω ρουτερ ολα αυτα...παντα μεσω ρουτερ !!

1 ) Αρα για τις ενσυρματες συσκευες ολα πανε γιγαμπιτ στο ρουτερ και μετα γιγαμπιτ στον σερβερ αρα 100% γιγαμπιτ απο αρχη μεχρι τελους !!

2 ) Για ασυρματες συσκευες....πρωτα μεταξυ συσκευης και ρουτερ ασυρματα με οτι δινουν οι καρτες συσκευης και ρουτερ και μετα γιγαμπιτ στον σερβερ !!

3 ) Αρα χρειαζομαστε και εξτρα δισκο....το μηχανακι ειναι ογκοδες...για να περνει 6 δισκους ειναι μεγαλο...??

4 ) Αρα δεν κατευαζουμε π.χ. μια ταινια στον μακ και την αποθηκευουμε στον εξωτερικο δισκο αλλα την κατευαζουμε αμμεσως απο τον σερβερ στον σερβερ μενει εκει...και απο τον μακ απλα την στριμαρουμε....πλεων ο σερβερ ειναι το μικρο συνεφο και αντικαθιστα τον εξωτερικο δισκο...η μαλλον αυτον τον αφηνουμε το για ταιμ μασιν !! :P


Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 20/08/2013 - 22:54


#50   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 20/08/2013 - 23:01

Δοκιμάστε το Beamer όσοι έχετε Apple TV λύνει χέρια λέμε...

Το εχω ακουστα και ο Δημητρης το προτεινε....αλλα δεν το εψαξα για λεπτομεριες...

Η ΤΒ μου δεν εχει καρτα δικτιωσης αρα δεν μπαινει στο ιντερνετ..αρα δεν βλεπει ρουτερ κτλ...θα παρω το τελευταιο αππλ τβ...το αππλ τβ και ενσυρματα και ασυρματα συνδεετε στο ρουτερ και ετσι η τηλεοραση αποκτα ιντερνετ στα πλαισια του αππλ τβ παντα....ξερω οτι δεν στριμαρει σε αλλη συσκευη αλλα κανει το αιρ πλει μιρορινγκ οποτε ενα αρχειο βιντεο μπορει να παιζει ταυτοχρονα στον Μακ αλλα και στην τβ να καθρεπτιζεται...μεχρι εδω Οκ !!

Το αππλ τβ το τελευταιο δηλαδη το αππλ τβ 3 βερσιον 2 του Μαρτιου 2013...με καποια εφαρμογη μπορει τελικα να στριμαρει και να βλεπει π.χ. τον σερβερ μεσω του ρουτερ...ωστε να στριμαρει περιεχομενο απο πηγη εκτως ΟΙΚΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ..ωστε και η τηλεοραση τελικα να κοιτα τον σερβερ ?? Με αυτη την εφαρμογη αυτο γινεται..??


Τελευταία επεξεργασία από: CybeRTroN, 20/08/2013 - 23:02


#51   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 21/08/2013 - 00:25

Αυτα ακριβως και εγω σκεφτηκα...!! Εγω εχω το αιρ πορτ εξτριμ οποτε δεν χρειαζομαι σγουιτς για να βγαλω γιγαμπιτ θηρες ειναι εξ ορισμου γιγαμπιτ...και εχω και αλλες ελευθερες γιγαμπιτ θηρες καπακι πανω στο ρουτερ....ο Μακ με την " κολλημενη οθονη" που τελικα οπως λες και πολυ καλο αυτο βγαινει ευκολα και μακαρι...συνδεετε με ιθερνετ πανω στο ρουτερ με εσωτερικη ταχυτητα γιγαμπιτ.....αν αγορασω τον σερβερ κοινος μια στο ρευμα και μια με ιθερνετ γιγαμπιτ στην αλλη ελευθερη γιγαμπιτ θηρα του αιρπορτ εξτριμ....- αντι για δυκτιακο δισκο βαζω τον σερβερ - και ετσι ο σερβερ περνει ιντερνετ και φυσικα οταν κατεβαζει το μοιραζεται με τα υπολοιπα μηχανακια ή δεν κατευαζουν εκεινα και δινουμε ολο το ευρος ταχυτητας στον σερβερ....και απο τον σερβερ ειτε ενσυρματα στο περιπου γιγαμπιτ στριμαρουμε οτι κατευασαμε...ή ασυρματα στριμαρουμε με την ταχυτητα που δινει το ρουτερ !!
Το ασυρματο δεν το πολυ γουσταρω γενικα αλλα οσο δινει οκ....!!
Στο ενσυρματο...ο Μακ θα βλεπει τον σερβερ μεσω του αιρ-πορτ εξτριμ , σωστα ??
Οποιαδηποτε ασυρματη συσκευη θα συνδεετε στο ρουτερ και απο εκει θα βλεπει και τον σερβερ ή μπορει και αμμεσως πανω στον σερβερ...?? Νομιζω μεσω ρουτερ ολα αυτα...παντα μεσω ρουτερ !!
1 ) Αρα για τις ενσυρματες συσκευες ολα πανε γιγαμπιτ στο ρουτερ και μετα γιγαμπιτ στον σερβερ αρα 100% γιγαμπιτ απο αρχη μεχρι τελους !!
2 ) Για ασυρματες συσκευες....πρωτα μεταξυ συσκευης και ρουτερ ασυρματα με οτι δινουν οι καρτες συσκευης και ρουτερ και μετα γιγαμπιτ στον σερβερ !!
3 ) Αρα χρειαζομαστε και εξτρα δισκο....το μηχανακι ειναι ογκοδες...για να περνει 6 δισκους ειναι μεγαλο...??
4 ) Αρα δεν κατευαζουμε π.χ. μια ταινια στον μακ και την αποθηκευουμε στον εξωτερικο δισκο αλλα την κατευαζουμε αμμεσως απο τον σερβερ στον σερβερ μενει εκει...και απο τον μακ απλα την στριμαρουμε....πλεων ο σερβερ ειναι το μικρο συνεφο και αντικαθιστα τον εξωτερικο δισκο...η μαλλον αυτον τον αφηνουμε το για ταιμ μασιν !! :P


Χαχαχα ψήθηκες άγρια βλέπω. Επειδή λίγο ψιλομπερδεύτηκα με τόσα που έγραψες, θα προσπαθήσω να τα εξηγήσω όσο καλύτερα καθ πιο αναλυτικά μπορώ. Θα σταθώ αρχικά λίγο στο μέγεθος του server μιας και το ανέφερες. Επίσημα η HP λέει ότι δέχεται μέχρι 4 δίσκους. ´Εχει έναν 250GB από τη μάνα του, οπότε χώρο για άλλους 3. Σαν μέγεθος είναι περίπου σαν ένα NAS για 4 δίσκους. Δες για παράδειγμα ένα της synology. Πολύ καλό αλλά πάρα πολύ ακριβό. Ομως να πω την αλήθεια αυτός ο server είναι το μόνο προϊόν που ξέρω που διαφημίζεται με λιγότερα χαρακτηριστικά από αυτά που έχει. Ενώ η HP λέει μέχρι 4 δίσκους, έχει χώρο και υποδοχές για 6. Όπως επίσης και με τις RAM. Η HP λέει μέχρι 8 ενώ μπορεί μέχρι 16GB Ram.

Τώρα θα εξηγήσω το πως ακριβώς δουλεύει η όλη εγκατάσταση. Θεώρησε τον server ένα απλό υπολογιστή αρχικά που του βάζεις μέχρι 6 δίσκους. Σε έναν υπολογιστή μπορείς να κάνεις ότι θες, αρκεί να υπάρχει το κατάλληλο software. Εγώ λοιπόν πέρασα για λειτουργικό το FreeNAS. Είναι αν δεν κάνω λάθος μια αλλαγμένη έκδοση του FreeBSD που δεν έχει και γραφικό περιβάλλον, επομένως είναι πολύ ελαφρύ σαν λειτουργικό και με αυτό κάνεις ένα υπολογιστή NAS server. Μετά την εγκατάσταση εφόσον η συνδεσμολογία είναι σωστή(θα την ξανά εξηγήσω μετά) σου δίνει μια IP. Μπαίνεις σε αυτή από κάποια άλλη συσκευή και κάνεις τις ρυθμίσεις που θες σχετικά με τους δίσκους(Raid,FTP server κτλ). Θα βοηθούσε να δεις 1-2 βιντεάκια από YouTube με την εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις για το FreeNAS. Αφού κάνεις όλες τις ρυθμίσεις, θα πάρεις μια ip μέσω της οποίας θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στους δίσκους του server. Μετά πας στο Mac,στα windows, στο κινητό κτλ και προσθέσεις σαν δικτυακό δίσκο την IP που πήρες. ´Ετσι προσθέτεις σε όποια συσκευή θες τους δίσκους του server. Αυτοί οι δίσκοι εμφανίζονται σαν κανονικοί σκληροί δίσκοι μετά στις συσκευές που τους προσθέτεις. Για το πως προσθέτεις ένα δικτυακό δίσκο στην συσκευή που σας ενδιαφέρει απλά ψάξτε το στο google. Απλά ό,τι συσκευή και να έχετε, βάζετε τα στοιχεία που θα σας δώσει το FreeNAS. ´Οταν κατεβάζεις μετά ένα αρχείο ας πούμε από τον safari, πας στις ρυθμίσεις του safari και ρυθμίσεις την αποθήκευση στους δίσκους του server. Οπότε ό,τι κατεβάζεις μετά, πάει στο server και είναι προσβάσιμο από όλες τις συσκευές που έχεις.

Ας πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή με τη συνδεσμολογία. Αρχικά ο server μπορεί να πετύχει ταχύτητες μεταφοράς αρχείων με τις συσκευές που είναι συνδεδεμένος μέχρι 125mb/s. Δηλαδή μέχρι 1000mbps. Αυτό θα επιτευχθεί μόνο στην περίπτωση που και ο server και η συσκευή που συνδέεται στο server, είναι συνδεδεμένα σε ένα switch gigabit ή router gigabit μέσω Ethernet. Ασύρματα έχουμε απώλειες λόγω του περιορισμού της ασύρματης κάρτας δικτύου. Καμμιά ασύρματη κάρτα δεν φτάνει 1000mbps ταχύτητα. Γενικά πρέπει να καταλάβετε ότι η ταχύτητα εξαρτάται από την συσκευή με την μικρότερη ταχύτητα. Στην περίπτωσης σου τώρα με το airport. Είσαι σίγουρος ότι το router σου είναι gigabit; Δεν είναι κάθε router με Ethernet, gigabit. Πχ αν λέει 300mbps, δεν είναι αφού η ταχύτητα του gigabit είναι 1000mbps. Αν κατάλαβα καλά, έχεις συνδεδεμένο το airport στο router σου με Ethernet; Αν ναι, και αν το router σου είναι gigabit, τότε συνδέοντας μια συσκευή σε οποιαδήποτε Ethernet θύρα και το server πάλι σε μια οποιαδήποτε Ethernet θύρα, είσαι 100% gigabit. Αλλιώς έχεις απώλειες.

Στο 3 τι εννοείς χρειαζόμαστε επιπλέον δίσκο; Βάζεις όσους δίσκους θες εσύ. Μπορείς να έχεις από 1 έως 6. Εγώ άφησα το μανίσιο μόνο για το λειτουργικό και έβαλα άλλους 2 και όχι έναν για να κάνω raid 1. Με το raid 1, ό,τι έχει ο ένας δίσκος, έχει και ο άλλος. Αν χαλάσει ο ένας, όλα τα δεδομένα υπάρχουν στον άλλο. Αν θες βάζεις μόνο ένα δίσκο χωρίς raid.
Στο 4 που λες ότι ο server είναι σαν μικρό σύννεφο. Οχι σαν. Ακριβώς έτσι είναι. Αντί όταν βάζεις να κατεβαίνει μια ταινία, να αποθηκεύονται στον εξωτερικό, βάζεις να αποθηκεύεται στον server. Οσο για το time machine, μπορείς να φτιάξεις ένα partition σε ένα δίσκο του server και να πάει εκεί το back up. Οπότε δεν χρειάζεσαι και εξωτερικό δίσκο.
Τώρα να αναφέρω κάτι ακόμα όσον αφορά τις ταχύτητες μεταφοράς. Δεν υπάρχει λόγος να βγάζει κάποιος 125mb/s για να κάνει stream ταινίες ή να μεταφέρει μερικά αρχεία. Stream ταινίας γίνεται και με πολύ μικρότερες ταχύτητες. Οπότε δεν είναι ανάγκη να αγοράσετε καινούργιο εξοπλισμό ντε και καλά. Συνδέοντάς το server σε ένα απλό router των 300mbps(σχεδόν όλα τόσο είναι) θα βγάζετε ακόμα και ασύρματα με μια ασύρματη κάρτα των 300mbps(σχεδόν όλες τόσο είναι) περίπου 37,5mbps. Σχεδόν όλοι δεν πρόκειται να έχουν πρόβλημα πουθενά με αυτή την ταχύτητα. Μόνο στη μεταφορά μεγάλων αρχείων θα καταλαβαίνετε λίγο διαφορά σε σχέση με ένα εξωτερικό ή εσωτερικό δίσκο. Στο streaming και στο κατέβασμα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Απλά εγώ ήθελα λόγω δουλειάς να μην καταλαβαίνω διαφορά καμία στη ταχύτητα της μεταφοράς αρχείων σε σχέση με έναν εσωτερικό ή εξωτερικό δίσκο, γι'αυτό και θέλω να έχω όλη τη σύνδεση με gigabit.

Αν έχετε απορίες, πείτε.

#52   EnGiNeEr25

EnGiNeEr25

    iPH newbie

  • 56 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 21/08/2013 - 00:42

Χαχαχα ψήθηκες άγρια βλέπω. Επειδή λίγο ψιλομπερδεύτηκα με τόσα που έγραψες, θα προσπαθήσω να τα εξηγήσω όσο καλύτερα καθ πιο αναλυτικά μπορώ. Θα σταθώ αρχικά λίγο στο μέγεθος του server μιας και το ανέφερες. Επίσημα η HP λέει ότι δέχεται μέχρι 4 δίσκους. ´Εχει έναν 250GB από τη μάνα του, οπότε χώρο για άλλους 3. Σαν μέγεθος είναι περίπου σαν ένα NAS για 4 δίσκους. Δες για παράδειγμα ένα της synology. Πολύ καλό αλλά πάρα πολύ ακριβό. Ομως να πω την αλήθεια αυτός ο server είναι το μόνο προϊόν που ξέρω που διαφημίζεται με λιγότερα χαρακτηριστικά από αυτά που έχει. Ενώ η HP λέει μέχρι 4 δίσκους, έχει χώρο και υποδοχές για 6. Όπως επίσης και με τις RAM. Η HP λέει μέχρι 8 ενώ μπορεί μέχρι 16GB Ram.

Τώρα θα εξηγήσω το πως ακριβώς δουλεύει η όλη εγκατάσταση. Θεώρησε τον server ένα απλό υπολογιστή αρχικά που του βάζεις μέχρι 6 δίσκους. Σε έναν υπολογιστή μπορείς να κάνεις ότι θες, αρκεί να υπάρχει το κατάλληλο software. Εγώ λοιπόν πέρασα για λειτουργικό το FreeNAS. Είναι αν δεν κάνω λάθος μια αλλαγμένη έκδοση του FreeBSD που δεν έχει και γραφικό περιβάλλον, επομένως είναι πολύ ελαφρύ σαν λειτουργικό και με αυτό κάνεις ένα υπολογιστή NAS server. Μετά την εγκατάσταση εφόσον η συνδεσμολογία είναι σωστή(θα την ξανά εξηγήσω μετά) σου δίνει μια IP. Μπαίνεις σε αυτή από κάποια άλλη συσκευή και κάνεις τις ρυθμίσεις που θες σχετικά με τους δίσκους(Raid,FTP server κτλ). Θα βοηθούσε να δεις 1-2 βιντεάκια από YouTube με την εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις για το FreeNAS. Αφού κάνεις όλες τις ρυθμίσεις, θα πάρεις μια ip μέσω της οποίας θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στους δίσκους του server. Μετά πας στο Mac,στα windows, στο κινητό κτλ και προσθέσεις σαν δικτυακό δίσκο την IP που πήρες. ´Ετσι προσθέτεις σε όποια συσκευή θες τους δίσκους του server. Αυτοί οι δίσκοι εμφανίζονται σαν κανονικοί σκληροί δίσκοι μετά στις συσκευές που τους προσθέτεις. Για το πως προσθέτεις ένα δικτυακό δίσκο στην συσκευή που σας ενδιαφέρει απλά ψάξτε το στο google. Απλά ό,τι συσκευή και να έχετε, βάζετε τα στοιχεία που θα σας δώσει το FreeNAS. ´Οταν κατεβάζεις μετά ένα αρχείο ας πούμε από τον safari, πας στις ρυθμίσεις του safari και ρυθμίσεις την αποθήκευση στους δίσκους του server. Οπότε ό,τι κατεβάζεις μετά, πάει στο server και είναι προσβάσιμο από όλες τις συσκευές που έχεις.

Ας πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή με τη συνδεσμολογία. Αρχικά ο server μπορεί να πετύχει ταχύτητες μεταφοράς αρχείων με τις συσκευές που είναι συνδεδεμένος μέχρι 125mb/s. Δηλαδή μέχρι 1000mbps. Αυτό θα επιτευχθεί μόνο στην περίπτωση που και ο server και η συσκευή που συνδέεται στο server, είναι συνδεδεμένα σε ένα switch gigabit ή router gigabit μέσω Ethernet. Ασύρματα έχουμε απώλειες λόγω του περιορισμού της ασύρματης κάρτας δικτύου. Καμμιά ασύρματη κάρτα δεν φτάνει 1000mbps ταχύτητα. Γενικά πρέπει να καταλάβετε ότι η ταχύτητα εξαρτάται από την συσκευή με την μικρότερη ταχύτητα. Στην περίπτωσης σου τώρα με το airport. Είσαι σίγουρος ότι το router σου είναι gigabit; Δεν είναι κάθε router με Ethernet, gigabit. Πχ αν λέει 300mbps, δεν είναι αφού η ταχύτητα του gigabit είναι 1000mbps. Αν κατάλαβα καλά, έχεις συνδεδεμένο το airport στο router σου με Ethernet; Αν ναι, και αν το router σου είναι gigabit, τότε συνδέοντας μια συσκευή σε οποιαδήποτε Ethernet θύρα και το server πάλι σε μια οποιαδήποτε Ethernet θύρα, είσαι 100% gigabit. Αλλιώς έχεις απώλειες.

Στο 3 τι εννοείς χρειαζόμαστε επιπλέον δίσκο; Βάζεις όσους δίσκους θες εσύ. Μπορείς να έχεις από 1 έως 6. Εγώ άφησα το μανίσιο μόνο για το λειτουργικό και έβαλα άλλους 2 και όχι έναν για να κάνω raid 1. Με το raid 1, ό,τι έχει ο ένας δίσκος, έχει και ο άλλος. Αν χαλάσει ο ένας, όλα τα δεδομένα υπάρχουν στον άλλο. Αν θες βάζεις μόνο ένα δίσκο χωρίς raid.
Στο 4 που λες ότι ο server είναι σαν μικρό σύννεφο. Οχι σαν. Ακριβώς έτσι είναι. Αντί όταν βάζεις να κατεβαίνει μια ταινία, να αποθηκεύονται στον εξωτερικό, βάζεις να αποθηκεύεται στον server. Οσο για το time machine, μπορείς να φτιάξεις ένα partition σε ένα δίσκο του server και να πάει εκεί το back up. Οπότε δεν χρειάζεσαι και εξωτερικό δίσκο.
Τώρα να αναφέρω κάτι ακόμα όσον αφορά τις ταχύτητες μεταφοράς. Δεν υπάρχει λόγος να βγάζει κάποιος 125mb/s για να κάνει stream ταινίες ή να μεταφέρει μερικά αρχεία. Stream ταινίας γίνεται και με πολύ μικρότερες ταχύτητες. Οπότε δεν είναι ανάγκη να αγοράσετε καινούργιο εξοπλισμό ντε και καλά. Συνδέοντάς το server σε ένα απλό router των 300mbps(σχεδόν όλα τόσο είναι) θα βγάζετε ακόμα και ασύρματα με μια ασύρματη κάρτα των 300mbps(σχεδόν όλες τόσο είναι) περίπου 37,5mbps. Σχεδόν όλοι δεν πρόκειται να έχουν πρόβλημα πουθενά με αυτή την ταχύτητα. Μόνο στη μεταφορά μεγάλων αρχείων θα καταλαβαίνετε λίγο διαφορά σε σχέση με ένα εξωτερικό ή εσωτερικό δίσκο. Στο streaming και στο κατέβασμα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Απλά εγώ ήθελα λόγω δουλειάς να μην καταλαβαίνω διαφορά καμία στη ταχύτητα της μεταφοράς αρχείων σε σχέση με έναν εσωτερικό ή εξωτερικό δίσκο, γι'αυτό και θέλω να έχω όλη τη σύνδεση με gigabit.

Αν έχετε απορίες, πείτε.

Είσαι κατατοπιστικότατος, ευχαριστούμε πολύ!



#53   slay3rg1

slay3rg1

    iPH Elite Poster

  • 2189 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS

Δημοσίευση 21/08/2013 - 02:07

εγω παω να παρω ενα ντεπον ε χΔ

sorry για το off-topic xDDD



#54   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3914 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 21/08/2013 - 08:49

Εμένα θα μου τα ξανά πεις όταν γυρίσω Κο φαντάρος το καλοκαίρι για να τα φτιάξω!!

Μια απορία όμως. Εσυ κανείς stream στην τηλεόραση; Αν ναι πως;

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#55   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 21/08/2013 - 13:15

Εμένα θα μου τα ξανά πεις όταν γυρίσω Κο φαντάρος το καλοκαίρι για να τα φτιάξω!!

Μια απορία όμως. Εσυ κανείς stream στην τηλεόραση; Αν ναι πως;

Να πω την αλήθεια δεν κάνω stream μέχρι τώρα. Όλες τις ταινίες κτλ τις βλέπω από τον υπολογιστή. Αν η τηλεόρασή σου έχει την δυνατότητα να συνδεθεί σε network drive, τότε απλά συνδέεσαι στον server και βλέπεις όλα τα αρχεία από τους σκληρούς που έχεις μέσα. Όμως επειδή σε σχεδόν καμμία τηλεόραση από ό,τι ξέρω δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, θα χρειαστείς ένα media player. Για μένα ο καλύτερος είναι αυτός. Τον έχει ένας φίλος μου και έμεινε πολύ ευχαριστημένος ενώ και διάφορες κριτικές λένε τα ίδια στο ίντερνετ. http://www.amazon.co...wd media player

Είναι κάτι σαν το Apple TV αλλά δεν έχει σε καμμία περίπτωση τους περιορισμούς της Apple. Πραγματικά ατέλειωτες δυνατότητες και κάνει stream από παντού. Τον συνδέεις στην τηλεόραση με HDMI και μετά αυτό δυνδέεται ασύρματα ή ενσύρματα στο δίκτυό σου. Από εκεί και πέρα είναι όλα εύκολα. Απλά τον συνδέεις στον server μέσω της IP που σου δίνει το FreeNAS(την ίδια που βάζεις και στις άλλες συσκευές για να συνδεθούν στο server) και παίζεις κυριολεκτικά τα πάντα.



#56   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3914 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 21/08/2013 - 13:21

Ναι το έχω δει αυτό. Κ εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα. Μια χαρα λοιπόν!

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#57   CybeRTroN

CybeRTroN

    iPH Contributor

  • 1249 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • GameCenter:KyriakosThess

Δημοσίευση 23/08/2013 - 00:51

Χαχαχα ψήθηκες άγρια βλέπω. Επειδή λίγο ψιλομπερδεύτηκα με τόσα που έγραψες, θα προσπαθήσω να τα εξηγήσω όσο καλύτερα καθ πιο αναλυτικά μπορώ. Θα σταθώ αρχικά λίγο στο μέγεθος του server μιας και το ανέφερες. Επίσημα η HP λέει ότι δέχεται μέχρι 4 δίσκους. ´Εχει έναν 250GB από τη μάνα του, οπότε χώρο για άλλους 3. Σαν μέγεθος είναι περίπου σαν ένα NAS για 4 δίσκους. Δες για παράδειγμα ένα της synology. Πολύ καλό αλλά πάρα πολύ ακριβό. Ομως να πω την αλήθεια αυτός ο server είναι το μόνο προϊόν που ξέρω που διαφημίζεται με λιγότερα χαρακτηριστικά από αυτά που έχει. Ενώ η HP λέει μέχρι 4 δίσκους, έχει χώρο και υποδοχές για 6. Όπως επίσης και με τις RAM. Η HP λέει μέχρι 8 ενώ μπορεί μέχρι 16GB Ram.

Τώρα θα εξηγήσω το πως ακριβώς δουλεύει η όλη εγκατάσταση. Θεώρησε τον server ένα απλό υπολογιστή αρχικά που του βάζεις μέχρι 6 δίσκους. Σε έναν υπολογιστή μπορείς να κάνεις ότι θες, αρκεί να υπάρχει το κατάλληλο software. Εγώ λοιπόν πέρασα για λειτουργικό το FreeNAS. Είναι αν δεν κάνω λάθος μια αλλαγμένη έκδοση του FreeBSD που δεν έχει και γραφικό περιβάλλον, επομένως είναι πολύ ελαφρύ σαν λειτουργικό και με αυτό κάνεις ένα υπολογιστή NAS server. Μετά την εγκατάσταση εφόσον η συνδεσμολογία είναι σωστή(θα την ξανά εξηγήσω μετά) σου δίνει μια IP. Μπαίνεις σε αυτή από κάποια άλλη συσκευή και κάνεις τις ρυθμίσεις που θες σχετικά με τους δίσκους(Raid,FTP server κτλ). Θα βοηθούσε να δεις 1-2 βιντεάκια από YouTube με την εγκατάσταση και τις ρυθμίσεις για το FreeNAS. Αφού κάνεις όλες τις ρυθμίσεις, θα πάρεις μια ip μέσω της οποίας θα μπορείς να έχεις πρόσβαση στους δίσκους του server. Μετά πας στο Mac,στα windows, στο κινητό κτλ και προσθέσεις σαν δικτυακό δίσκο την IP που πήρες. ´Ετσι προσθέτεις σε όποια συσκευή θες τους δίσκους του server. Αυτοί οι δίσκοι εμφανίζονται σαν κανονικοί σκληροί δίσκοι μετά στις συσκευές που τους προσθέτεις. Για το πως προσθέτεις ένα δικτυακό δίσκο στην συσκευή που σας ενδιαφέρει απλά ψάξτε το στο google. Απλά ό,τι συσκευή και να έχετε, βάζετε τα στοιχεία που θα σας δώσει το FreeNAS. ´Οταν κατεβάζεις μετά ένα αρχείο ας πούμε από τον safari, πας στις ρυθμίσεις του safari και ρυθμίσεις την αποθήκευση στους δίσκους του server. Οπότε ό,τι κατεβάζεις μετά, πάει στο server και είναι προσβάσιμο από όλες τις συσκευές που έχεις.

Ας πάρουμε λίγο τα πράγματα από την αρχή με τη συνδεσμολογία. Αρχικά ο server μπορεί να πετύχει ταχύτητες μεταφοράς αρχείων με τις συσκευές που είναι συνδεδεμένος μέχρι 125mb/s. Δηλαδή μέχρι 1000mbps. Αυτό θα επιτευχθεί μόνο στην περίπτωση που και ο server και η συσκευή που συνδέεται στο server, είναι συνδεδεμένα σε ένα switch gigabit ή router gigabit μέσω Ethernet. Ασύρματα έχουμε απώλειες λόγω του περιορισμού της ασύρματης κάρτας δικτύου. Καμμιά ασύρματη κάρτα δεν φτάνει 1000mbps ταχύτητα. Γενικά πρέπει να καταλάβετε ότι η ταχύτητα εξαρτάται από την συσκευή με την μικρότερη ταχύτητα. Στην περίπτωσης σου τώρα με το airport. Είσαι σίγουρος ότι το router σου είναι gigabit; Δεν είναι κάθε router με Ethernet, gigabit. Πχ αν λέει 300mbps, δεν είναι αφού η ταχύτητα του gigabit είναι 1000mbps. Αν κατάλαβα καλά, έχεις συνδεδεμένο το airport στο router σου με Ethernet; Αν ναι, και αν το router σου είναι gigabit, τότε συνδέοντας μια συσκευή σε οποιαδήποτε Ethernet θύρα και το server πάλι σε μια οποιαδήποτε Ethernet θύρα, είσαι 100% gigabit. Αλλιώς έχεις απώλειες.

Στο 3 τι εννοείς χρειαζόμαστε επιπλέον δίσκο; Βάζεις όσους δίσκους θες εσύ. Μπορείς να έχεις από 1 έως 6. Εγώ άφησα το μανίσιο μόνο για το λειτουργικό και έβαλα άλλους 2 και όχι έναν για να κάνω raid 1. Με το raid 1, ό,τι έχει ο ένας δίσκος, έχει και ο άλλος. Αν χαλάσει ο ένας, όλα τα δεδομένα υπάρχουν στον άλλο. Αν θες βάζεις μόνο ένα δίσκο χωρίς raid.
Στο 4 που λες ότι ο server είναι σαν μικρό σύννεφο. Οχι σαν. Ακριβώς έτσι είναι. Αντί όταν βάζεις να κατεβαίνει μια ταινία, να αποθηκεύονται στον εξωτερικό, βάζεις να αποθηκεύεται στον server. Οσο για το time machine, μπορείς να φτιάξεις ένα partition σε ένα δίσκο του server και να πάει εκεί το back up. Οπότε δεν χρειάζεσαι και εξωτερικό δίσκο.
Τώρα να αναφέρω κάτι ακόμα όσον αφορά τις ταχύτητες μεταφοράς. Δεν υπάρχει λόγος να βγάζει κάποιος 125mb/s για να κάνει stream ταινίες ή να μεταφέρει μερικά αρχεία. Stream ταινίας γίνεται και με πολύ μικρότερες ταχύτητες. Οπότε δεν είναι ανάγκη να αγοράσετε καινούργιο εξοπλισμό ντε και καλά. Συνδέοντάς το server σε ένα απλό router των 300mbps(σχεδόν όλα τόσο είναι) θα βγάζετε ακόμα και ασύρματα με μια ασύρματη κάρτα των 300mbps(σχεδόν όλες τόσο είναι) περίπου 37,5mbps. Σχεδόν όλοι δεν πρόκειται να έχουν πρόβλημα πουθενά με αυτή την ταχύτητα. Μόνο στη μεταφορά μεγάλων αρχείων θα καταλαβαίνετε λίγο διαφορά σε σχέση με ένα εξωτερικό ή εσωτερικό δίσκο. Στο streaming και στο κατέβασμα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Απλά εγώ ήθελα λόγω δουλειάς να μην καταλαβαίνω διαφορά καμία στη ταχύτητα της μεταφοράς αρχείων σε σχέση με έναν εσωτερικό ή εξωτερικό δίσκο, γι'αυτό και θέλω να έχω όλη τη σύνδεση με gigabit.

Αν έχετε απορίες, πείτε.

Λοιπον Ζαρζονι μου χρωστας 200+ ευρω :D , εξαιτιας σου μπηκα σε πειρασμο και σε περιοδο που ετοιμαζομαι να αγορασω αππλ κερ + αππλ τβ κτλ....χτυ[ησες και αυαισθητη χορδη με τα δυκτια....αποθημενο που δεν το σπουδασα οταν ημουν πιτισρικας και μας βαζεις σε δουλειες χαχαχα...λοιπον εισαι κατατοσπιστικοτατος παληκαρι μου και σε ευχαριστω....βρηκα και την συζητηση σου με τον Πουλινο - ξερεις - ενδιαφερουσα και ωραια....πηρα και τηλ στο καταστημα , ειναι αυτο στο Γαλατσι σωστα...?? Στα 199 ευρω και ειναι εξυπηρετικοτατοι...εγω εχω και τα μεταφορικα για Σαλονικα...απο εκει ειμαι !!

Εχει 2 Γιγα μεσα εγω θα τους πω να μου τα κανουν 4 Γιγα , αλλωστε τα καλυτερα ΝΑΣ μεχρι 3-4 εχουν !!

Ο σερβερ ειναι πολυ ωραια φαση....!! Λοιπον εγω εχω ηδη ΓΙΓΑΜΠΙΤ ρουτερ , οποτε ειμαι ετοιμος...απλα κουμπωνω τον σερβερ πανω στο ρουτερ και τελος...το ρουτερ φυσικα θα του δωσει μια ΙΡ , σαν να ειναι ενα δυκτιακο μηχανημα !!

Το ρουτερ ειναι το αιρποτ-εξτριμ , Γιγαμπιτ στο καλωδιο και 450+αρι στο ασυρματο....!!

Επισης μου ειπε το παληκαρι οτι εχει περα τις εξωτερικες εχει και εσωτερικη ΓιουΕσΜπι θηρα , οποτε μπορω να μπουταρω το λειτουργικο απο το φλασακι , χωρις να το περασω στον δισκο....το φλασακι μενει μεσα στο σερβερ - αυτος κλειδωνει και πολες εταιριες μου λεει ετσι το κανουν...οποτε ο δισκος ο 250αρις μενει καθαρος !!

Οποτε εγω θα βαλω 4 γιγα - επεκτεινετε και στα 8Γιγα αλλα ενταξει σπιτι εχω οχι εταιρια....δισκους οσους γουσταρω θα βαλω αναλογα τι αναγκες θα εχω...8Τερα ειναι χαος ΟΚ....τα Βαττ ειναι 150 φιλε μου.....εχει κανονικο 2πυρηνο επεξεργαστη...στα 2,2 ΓιγαΧερτζ....και φυσικα συνδεση με καλωδιο ΚΑΤ6 1000αρι...και ολο το δυκτιο θα ειναι ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΓΙΓΑΜΠΙΤ....κοινος υπεροχα !!

Που θα μπει , πως θα συνδεθει ολα ειναι ΟΚ...το ερωτημα....ποιο λειτουργικο να περασω στο φλασακι - θα παρω ενα φλασακι στα 8Γιγα...αλλα τι να βαλω...?? Παραθυρα ΟΧΙ....θελω λινουξοιδες....το ΦρειΝΑΣ ειναι λινοξοιδες αλλα δεντο εχω δει ποτε μονο ακουστα...σκεφτηκα να περασω Ουμπουντου Σερβερ μαλλον τα 13 εκδοση , διοτι ουμπουντου εχω ενα λαπτοπακι και εχω μια αλφα εξοικιωση , τα εχω δουλεψει ελαφρος , μετα ειναι σερβερ εκδοση αρα κουτι...και τελος....εγω δεν θελω μονο να κατεβαζω απο τον Μακι και να τα στελνω στον σερβερ τα αρχεια και το αναποδω να τα στριμαρω απο τον σερβερ στον Μακι ή σε αλλο μηχανακι , αλλα θελω και ενα λειτουργικο ωστε να υπαρχει ενα απλο νορμαλ περιβαλλον...για να δουλεψω τον σερβερ με μια οθονη μικρη 15αρα που εχω....ωστε να σερφαρω με ενα μπροσουζερ να βρισκω τα φοριυμς και τα λινκς και να εχω τον Τζι-Νταουνλοαντερ τον μανατζερ...ωστε να κατευαζω ΚΑΡΦΙ στον σερβερ...δηλαδη ο σερβερ να μην ειναι μονο ενας ΝΑΣ αλλα αυτονομο μηχανημα που μπαινει απο τον ιδιο και καυευαζεις απο τον ιδιο...καταλαβες..??

Με τα ουμπουντου το κανω αυτο....με το ΦριΝΑΣ το κανω...?? Η το ΦριΝΑΣ ειναι ενα λειτουργικο πολυ πολυ απλο φλατ...μονο για το στριμινγκ και ως εκει...?? Αυτο δεν ξερω και το ρωταω...!!

Το παληκαρι παντος ειχε επανω στο δικο του λινουξ ουμπουντου...και του εβαλε μεχρι και καρτα γραφικων νομιζω χαχαχα...!!

Επισης...απο τον Μακ πως θα βλεπω τον δυκτιακο σερβερ...μεσω του Σαφαρι...οπως βλεπουμε το μενου στα ρουτερ...ετσι θα χτυπαω την εσωτερικη ΙΡ και θα μου ανοιγει το μενου του σερβερ και θα επιλεγω το αρχειο για στριμινγκ...??

Θα περασω καποια εφαρμογη στον Μακ...??

Θα εμφανιζτουν οι δυκτιακοι δισκοι του σερβερ...κοινος ο σερβερ ολος μαζι...στο Ντεσκτοπ πανω δεξια οπως εμφανιζονται οι εξωτερικοι δισκοι που ειναι συνδεδεμενοι στο κομπιουτερ...?? Δηλαδη πως θα μπαινω στον σερβερ απο τον Μακ ή απο Πι-Σι κτλ !!

Σιγουρα ολη η διαδικασια εποκοινωνιας τερματικων και του σερβερ , θα γινονται ειτε ενσυρματα ειτε ασυρματα μονο μεσω του γιγαμπιτ ΡΟΥΤΕΡ - αιπορτ εξτριμ - δηλαδη ο κομβος θα ειναι το ρουτερ....!!

Πανω στον ιδιο τον σερβερ δεν μπορεις να στριμαρεις...ολη η κινιση θα γινεται ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΡΟΥΤΕΡ.....οπως π.χ. το αιρ πλει μιρορινγκ , το Χομ σερινγκ ή ο ασυρματος συγχρονισμος....ολα αυτα γινονται μεσω καλου ρουτερ και των τερματικων...αρα και εδω ακριβως το ιδιο θα εχουμε , εποικοινωνια συσκευων μεσω ρουτερ !!

Απαντησε μουυ αγαπητε να αρχισω να ετοιμαζομαι...και μην ξεχνας τα 200 ευρα χαχαχα.....εγω ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ....σαν την πανεμορφη Κυπρο :D  :P !!



#58   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3914 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 23/08/2013 - 01:51

Δεν βοηθάει κ δεν ξέρω κατα πόσο θα ειναι σωστό αυτό που θα σου πω, αλλά έχω την εντύπωση ότι μόλις κουμπωσεις τον server πάνω στο airport θα στον βγάλει στον finder κάτω κατω αριστερά. Όπως όταν βάζεις κ ένα απλό USB!

Τα αλλά βρείτε τα η πείτε τα μεταξύ σας! Για να τα κάνω η εγω όταν μπορέσω!

Κ κάτι ακόμα, έχει ξεφύγει πολύ το θέμα, αν γίνεται ας τα βάλουμε αυτά τα σχόλια σε νέο thread. Λογικά οι mod θα μπορούν να το κάνουν.

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#59   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 23/08/2013 - 08:28

Το μηχάνημα το πήρα από το skroutz από το κατάστημα με 199. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να σου βάλουν δωρεάν 4GB RAM, γιατί εκτός του ότι είναι ακριβότερη από την κανονική RAM, με τα 2GB έρχεται από την HP. Το ξέρω ότι έχει τροφοδοτικό 150. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι τόσο ενέργεια χρησιμοποιεί. Οταν είναι ανοιχτός, χρησιμοποιεί μέχρι 45Watt περίπου. Συνήθως κάτω από 40. Γι'αυτό και είχα πει ότι δεν μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο από άποψη κατανάλωσης. Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν και βιντεάκια στο YouTube που μετράνε πόσο χρειάζεται. Είναι σαν τους σταθερούς υπολογιστές. Εχοντας πχ ένα τροφοδοτικό 600 watt, αυτό δεν σημαίνει ότι ο υπολογιστής χρειάζεται τόση ενέργεια. Το freeNAS είναι μια τροποποίηση του FreeBSD. Οπότε UNIX λειτουργικό που θες κιόλας. Με το που το εγκαταστήσεις, σου δίνει μια ip στη οποία μπαίνεις από μια απλή συσκευή μέσω του browser και το ρυθμίζεις μέσω ενός web interface σαν να ρυθμίζεις router. Πάτα στο YouTube FreeNAS tutorial και δες το βίντεο του χρήστη lifehacker. Θα σε βοηθήσει να δεις και τί ακριβώς είναι το λειτουργικό. Στο Mac για να συνδεθείς στο server, πατάς στο finder μετάβαση και μετά σύνδεση σε διαμομιστή. Μετά στον φανίζει σαν κανονικά δίσκο. Δεν μπλέκεις με browser μετά. Παρόμοια είναι και η σύνδεση και από windows. Το FreeNAS δέχεται και κάποια extensions. Ένα από αυτά είναι το iTransmission. Μπορείς να του βάλεις από οποιαδήποτε συσκευή θες εσύ, να κατεβάζει torrents μόνος τους. Τα torrents κατεβαίνουν αποκλειστικά από το server και αποθηκεύονται σε αυτόν. Αν θες όμως να τρέχεις και browser κτλ στο server νομίζω δεν γίνεται με το FreeNAS. Δες και τα Ubuntu server που λες. Μπορείς όντως να του βάλεις και κάρτα γραφικών πάνω αλλά και δεύτερη κάρτα δικτύου και να γίνει εντελώς αυτόνομο κυριολεκτικά. Η κάρτα γραφικών που έχει πάνω, είναι ίσα ίσα να δείχνει στην οθόνη. Τίποτα παραπάνω. Κάτι ακόμα. Αν θες τη γνώμη μου, μην αγοράζεις Apple TV εκτός κι αν στο νέο η Apple παρουσιάσει τίποτα το εξαιρετικό. Για την αγορά που απευθείνεται, έχει υπερβολικά πολλούς περιορισμούς. Πάρε αυτό που πρότεινα παραπάνω στο Σάκη. Εξαιρετικό μηχανήμα, άπειρες δυνατότητες και φθηνότερο από Apple TV. Καλή, χρυσή η Apple αλλά το Apple TV είναι λίγο κοροϊδία.

Τελευταία επεξεργασία από: zarzonis, 23/08/2013 - 08:36


#60   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10183 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 23/08/2013 - 10:31

Κυριάκο μας κατέστρεψε ο zarzonis!! Πήγα εχθές και το πήρα κι εγώ από το κατάστημα στο Γαλάτσι. αχαχαχαχαχαχα.


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες