Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

iPhone 5S από Αμερική ή από Αγγλία..


Η καλύτερη απάντηση

nikosgnr , 28/11/2013 - 14:00

Λίγα Post πιο πάνω. Ούτε καν σελίδα.

 

SIM Free θα ζητήσει, ξεκλείδωτο και δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Της T-Mobile & Verizon είναι ξεκλείδωτα.


Δείτε το πλήρες μήνυμα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
577 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#181   baudII

baudII

    iPH Addict

  • 654 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 22/09/2013 - 01:04

θα σου πω καταρχήν τι λέει ο νόμος..και κατά δεύτερον τι γίνεται συνήθως..χωρίς βέβαια να μπορώ να σου πω τι θα συμβεί στην δική σου περίπτωση..

 

Ο τελωνειακός δεν είναι ντετεκτιβ για να ψάξει τι ήταν δικό σου τι ήταν ξένο κτλ..καλώς η κακώς υπάρχουν κάποιοι νόμοι που δεν είναι υποχρεωμένοι να τους έχουν αναρτήσει κάπου να τους βλέπουμε όλοι..αλλα είναι με την λογική ότι όποιος ενδιαφέρεται μαθαίνει..άρα στην δική σου περίπτωση είτε τα βρει στα κουτια είτε χωρις κουτιά είτε με αποδείξεις είτε χωρίς..το μόνο που θα καταφέρεις είναι να του διευκολύνεις την ζωή για το τι θα πληρώσεις η να βγάλει αυτός με τον τιμοκατάλογο που υπάρχει για τέτοιες περιπτώσεις..

 

Αν είναι να είναι το τυχερό σου να σε διαλέξουν για να περάσεις για έλεγχο..την πάτησες..ο νόμος λέει ότι όταν βγαίνεις από την χώρα και δεν θες να μπεις σε περιπέτειες όταν γυρνάς..δηλώνεις τις ηλεκτρονικές συσκευές που βγάζεις και είσαι κύριος αλλά και ήσυχος..τώρα ποιος το κάνει αυτό..είναι μια άλλη ιστορία..προσωπικά κάθε φορά που γυρνάω Ελλάδα έρχομαι με πολλά κουτιά δώρα/παραγγελίες..laptops..iphones..ipads..ipods και πολλά άλλα πράγματα..τα περισσότερα συνήθως τα έχω στην χειραποσκευή μου..δεν μου έχει τύχει να περάσω ποτέ έλεγχο..αλλά μου έχει τύχει να πάρουν άλλους που ήταν μπροστά μου στην ουρά η πίσω..συνήθως είχαν παραπάνω από 2 βαλίτσες ανά άτομο..αυτά ξέρω από ερωτήσεις σε τελωνεία..αν μου τα είπαν λάθος..τα λέω και εγώ λάθος..

 

Οταν ομως πας στον ελεγχο δεν πρεπει να τα βγαλεις? αν ειναι χειροαποσκευες


Τελευταία επεξεργασία από: baudII, 22/09/2013 - 01:04


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#182   boxeraki

boxeraki

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 22/09/2013 - 06:35

Οταν ομως πας στον ελεγχο δεν πρεπει να τα βγαλεις? αν ειναι χειροαποσκευες

εντελώς διαφορετικά πράγματα ελέγχουν αυτοί που λες..εσύ αν πρέπει να φοβάσαι κάτι είναι ο τελωνειακός έλεγχος...



#183   nik75

nik75

    iPH Elite Poster

  • 3434 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 22/09/2013 - 08:00

Καταρχην εχω την εντυπωση οτι αν τα εχεις πανω σου δεν μπορουν να σε ψαξουν,εκτος αν υπαρχει ειδικη αδεια.Δε μιλαω γαι χειροσκευες αλλα στις τσεπες απο μπουφαν ή παντελονι

#184   ipgpi

ipgpi

    iPH Contributor

  • 1631 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 22/09/2013 - 09:34

δλδ αν τα βαλει με το κουτι τους στη βαλιτσα και πανω της εχει μονο το δικο της και 4 καινουρια με ζελατινα μεσα στην βαλιτσα δεν υπαρχει προβλημα?

τις βαλιτσες τις σκιζουν/ανοιγουν κ κλεβουν, οποτε ειναι μεγαλο λαθος αυτο...καλυτερα χειραποσκευη...



#185   baudII

baudII

    iPH Addict

  • 654 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 22/09/2013 - 09:56

εντελώς διαφορετικά πράγματα ελέγχουν αυτοί που λες..εσύ αν πρέπει να φοβάσαι κάτι είναι ο τελωνειακός έλεγχος...

boxeraki να σου πω,τα κουτια που εφερες εσυ τα ειχες με ζελατινα κανονικα η τα ειχες βγαλει και ειχες μονο την συσκευη στην τσαντα(χειροαποσκευες)



#186   valexo

valexo

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 22/09/2013 - 12:35

μα με την αποδειξη θα χρειαστει οποσδηποτε να πληρωσει τελωνειο νομιζω,

χωρις το κουτι παντα?

Πέρυσι έφερα 4s από Αμερική (είμαι ναυτικός,ξεμπάρκαρα από εκεί). Το είχα στο κουτί του,σφραγισμένο,τυλιγμένο με την απόδειξη αγοράς του,στην χειραποσκευή μου. Κανένα πρόβλημα σε κανένα αεροδρόμιο (ήρθα μέσω Γερμανίας), και κανένα τελωνείο.



#187   baudII

baudII

    iPH Addict

  • 654 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 22/09/2013 - 12:44

Πέρυσι έφερα 4s από Αμερική (είμαι ναυτικός,ξεμπάρκαρα από εκεί). Το είχα στο κουτί του,σφραγισμένο,τυλιγμένο με την απόδειξη αγοράς του,στην χειραποσκευή μου. Κανένα πρόβλημα σε κανένα αεροδρόμιο (ήρθα μέσω Γερμανίας), και κανένα τελωνείο.

Δεν θα υπηρχε θεμα αν ηταν ενα,ομως αυτη θα φερει 4 για αυτο θελω να μαθω τι πρεπει να κανει



#188   valexo

valexo

    iPH newbie

  • 42 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:valexo83

Δημοσίευση 22/09/2013 - 12:50

Δεν θα υπηρχε θεμα αν ηταν ενα,ομως αυτη θα φερει 4 για αυτο θελω να μαθω τι πρεπει να κανει

Α οκ τότε! Νομίζω το καλύτερο είναι να τα μοιράσει..2 στην χειραποσκευή,1 στην τσάντα της ανοιχτό,ενα κλειστό κτλ

 

 

 

ΒΤW ψήνομαι πολύ να πω στην κουνιάδα μου που σπουδάζει στο Amsterdam να πεταχτεί να το πάρει από το τοπικό Apple Store εκεί και να μου το στείλει, αλλά φοβάμαι τη διαδικασία αποστολής...μήπως χαθεί,κλαπεί κτλ.

Το καλύτερο μάλλον είναι να μου το φέρει η ίδια με τα χέρια της στις 20/12 που θα έρθει Ελλάδα, σε περίπτωση που η τιμή του εκεί εκείνη την περίοδο είναι πιο οικονομική από τη δική μας. Αλλά ποιος περιμένει μέχρι τότε :huh:  -_-


Τελευταία επεξεργασία από: valexo, 22/09/2013 - 12:50


#189   MarkKnopfler

MarkKnopfler

    iPH Intergalactic Leader

  • 16726 μηνύματα
  • Twitter:@Fmiggas
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5S
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:markknopfler

Δημοσίευση 22/09/2013 - 12:55

Αν στο στείλει με κούριερ δεν υπάρχει περίπτωση να χαθεί... :) DHL πχ...

Αναρτημένη εικόνα


#190   baudII

baudII

    iPH Addict

  • 654 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 22/09/2013 - 13:13

Συμπερασμα:αυτη θα τα ανοιξει στην αμερικη θα βαλει τα κουτια στη βαλιτσα  και τα κινητα στην τσαντα της(που θα εχει στο χερι) και ετσι υπαρχουν λιγοτερες πιθανοτητες να την σταματησουν



#191   mariosni1992

mariosni1992

    iPH User

  • 178 μηνύματα
  • Twitter:@M_Nikolaidis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 22/09/2013 - 15:35

Λοιπον παιδια ακουστε τι ανακαλυψα! Εκανα και εγω παραγγελια μεσω του site της apple απο αγγλια για το iphone 5s με το που ανοιξαν οι παραγγελιες την παρασκευη ομως ως γνωστον την ακυρωσαν και μαλιστα δεσμευσαν και το ποσο απο τον λογαριασμο μου.Η παραγγελια εγινε με καρτα eurobank mastercard χρεωστικη αλλα ειχα βαλει σαν billing info την διευθυνση που μου εχει δωσει η αραμεξ και μαλλον αυτο εφταιγε! Αυτο που εκανα ειναι να δοκιμασω νεα παραγγελια με καρτα χρεωστικη VISA της τραπεζας πειραιως και μαλιστα χωρις να εχω καθολου χρηματα μεσα στον λογαριασμο για να δεσμευτει το ποσο και η παραγγελια εγινε αποδεκτη! Επισης διορθωσα και το billing address και εβαλα την πραγματικη μου διευθυνση και τηλεφωνο με μια διαφορα ομως....εβαλα σαν χωρα στο billing info την αμερικη και σαν περιοχη την Αθηνα που ειναι στην πολιτεια της Γεωργιας στην αμερικη...που το αντιστοιχο ZIP code που εχουν εκει....και μεχρι στιγμης εχουν περασει 24 ωρες και δεν μου την εχει ακυρωσει η apple...ειναι στην φαση που λεει prossesing items! Ως γνωστον επισης η apple σε χρεωνει μονο οταν φυγουν τα προιοντα απο τις αποθηκες τις...οποτε θα περιμενω καμια εβδομαδα μιας και το delivery υπολογιζεται για οκτωμβρη και αν ολα πανε καλα θα βαλω και τα χρηματα στον λογαριασμο πριν φυγει φυσικα το iphone απο τις αποθηκες τις apple.....!

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ :D



#192   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 22/09/2013 - 19:43

Τελικα ξερουμε αν κυκλοφορει καποιο μοντελο 5s ιδιο σε Αμερικη και Ευρωπη;

 

Sorry αλλα δεν εχω διαβασει ολο το θεμα..


You'll Never Walk Alone


#193   tgiannak

tgiannak

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tgiannak

Δημοσίευση 22/09/2013 - 19:45

Τελικα ξερουμε αν κυκλοφορει καποιο μοντελο 5s ιδιο σε Αμερικη και Ευρωπη;

 

Sorry αλλα δεν εχω διαβασει ολο το θεμα..

δεν υπαρχει ιδιο μοντελο...Α1533 Αμερικη...A1457  ευρωπη



#194   atari4

atari4

    iPH Hero

  • 5327 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:YNWA

Δημοσίευση 22/09/2013 - 19:47

δεν υπαρχει ιδιο μοντελο...Α1533 Αμερικη...A1457  ευρωπη

 

Τι μονο ενα μοντελο κυκλοφορει σε καθεμια;


You'll Never Walk Alone


#195   tgiannak

tgiannak

    iPH Enthousiast

  • 426 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • GameCenter:tgiannak

Δημοσίευση 22/09/2013 - 19:49

Τι μονο ενα μοντελο κυκλοφορει σε καθεμια;

http://www.apple.com/iphone/LTE/



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες