Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * - - 2 ψήφοι

H Apple παρουσιάζει το CarPlay για την χρήση του iPhone στο αυτοκίνητο


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
290 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#226   GiannisSot

GiannisSot

    iPH Enthousiast

  • 534 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 03/07/2021 - 08:41

 

Παράγγειλα το Carlinkit 2.0 από Amazon.de, για να δούμε!
Για όποιον ενδιαφέρεται το έχει με έκπτωση €50 στα €109.14
 

https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1
 

Παρέλαβες; Έβαλα να δω reviews για το μαραφέτι και λένε ότι έχει τα εξής αρνητικά. Αργεί πολύ να συνδεθεί στην αρχή. Επίσης έχει κάποια υστέρηση πχ όταν αλλάζεις τραγούδι στο apple music, spotify, etc.. Και τέλος η ποιότητα του ήχου δεν είναι όσο καλή είναι η καλωδιακή σύνδεση.

 

Για να είμαι ειλικρινής σκέφτηκα να πατήσω το κλικ και το πάρω, αλλά σκέφτηκα τόσο τα αρνητικά του, όσο το γεγονός ότι προτιμώ να φορτίζω το κινητό μέσα στο αμάξι. Πίστεψέ σε κινητό 11 Pro Max/ 12 Pro Max, που έχεις σούπερ μπαταρίες, παίζει με τα πεταχτά φορτίσματα του αυτοκινήτου, να μην χρειάζεται καν να φορτίσεις σπίτι. 

Βέβαια και το μαραφέτι έχει έξοδο για να βάλεις παράλληλα καλώδιο φόρτισης. Αυτό είναι πολύ θετικό. 

 

Τέλος πάντων, όσοι το πάρετε, γράψτε εντυπώσεις. 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#227   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 03/07/2021 - 13:03

Εγω παρελαβα τη cplay2air μετα απο 1 μηνα απο τη παραγγελια. Τωρα περιμενω το αμαξι μεσα στη βδομαδα να δουμε πως δουλευει [emoji12]


Sent from my iPhone using Tapatalk

#228   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2021 - 13:37

Εγω παρελαβα τη cplay2air μετα απο 1 μηνα απο τη παραγγελια. Τωρα περιμενω το αμαξι μεσα στη βδομαδα να δουμε πως δουλευει [emoji12]
Sent from my iPhone using Tapatalk

Το Ford πήρες; Εμένα χθες κρασαρε και δεν ανταποκρινόταν στο touch. Έκλεισα αμάξι άνοιξα τίποτα. Τελικά έκλεισα Wi-Fi κινητού αποσυνδέθηκε ξεκόλλησε άνοιξα και συνδέθηκε και μπορούσα να το χειριστώ.

#229   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 03/07/2021 - 13:39

Το Ford πήρες; Εμένα χθες κρασαρε και δεν ανταποκρινόταν στο touch. Έκλεισα αμάξι άνοιξα τίποτα. Τελικά έκλεισα Wi-Fi κινητού αποσυνδέθηκε ξεκόλλησε άνοιξα και συνδέθηκε και μπορούσα να το χειριστώ.


Ναι το puma. Σε γενικες γραμμες πως δουλευει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#230   rstoned

rstoned

    iPH Member

  • 297 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max

Δημοσίευση 03/07/2021 - 13:56

Παρέλαβες; Έβαλα να δω reviews για το μαραφέτι και λένε ότι έχει τα εξής αρνητικά. Αργεί πολύ να συνδεθεί στην αρχή. Επίσης έχει κάποια υστέρηση πχ όταν αλλάζεις τραγούδι στο apple music, spotify, etc.. Και τέλος η ποιότητα του ήχου δεν είναι όσο καλή είναι η καλωδιακή σύνδεση.

 

Για να είμαι ειλικρινής σκέφτηκα να πατήσω το κλικ και το πάρω, αλλά σκέφτηκα τόσο τα αρνητικά του, όσο το γεγονός ότι προτιμώ να φορτίζω το κινητό μέσα στο αμάξι. Πίστεψέ σε κινητό 11 Pro Max/ 12 Pro Max, που έχεις σούπερ μπαταρίες, παίζει με τα πεταχτά φορτίσματα του αυτοκινήτου, να μην χρειάζεται καν να φορτίσεις σπίτι. 

Βέβαια και το μαραφέτι έχει έξοδο για να βάλεις παράλληλα καλώδιο φόρτισης. Αυτό είναι πολύ θετικό. 

 

Τέλος πάντων, όσοι το πάρετε, γράψτε εντυπώσεις. 

Δεν έχω παραλάβει ακόμα. Μόλις έρθει θα το δοκιμάσω και θα γράψω εντυπώσεις.
Αν έχει θέμα με την ποιότητα του ήχου θα πάει για επιστροφή.



#231   giannisk82

giannisk82

    iPH Addict

  • 746 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Air +4G

Δημοσίευση 03/07/2021 - 14:27

Καλησπέρα. Έχω το τελευταίο Focus με CarPlay. Έχω μονιμα ένα USB καλώδιο στην θύρα (είτε στο ταμπλό είτε στον τεμπέλη) και όποτε θέλω να χρησιμοποιήσω CarPlay απλά κουμπώνω το κινητό. Έχει καλωδια με πολύ μικρό μήκος (περίπου 20εκ.) που είναι ότι πρέπει για αυτήν την χρήση καθώς αφήνεις το κινητό στην ανάλογη θέση που έχει το αμάξι και η θύρα ειναι εκεί με το καλώδιο χωρίς το τελευταίο να πέφτει απο εδώ κι από εκεί. Όσο για το Carlinkit και εμένα δεν με ενθουσίασαν οι κριτικές και δεν μπήκα στην διαδικασία να το αγοράσω. Στα πολύ καινούργια μοντέλα τo  CarPlay είναι ασύρματο. 



#232   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2021 - 15:03

Καλησπέρα. Έχω το τελευταίο Focus με CarPlay. Έχω μονιμα ένα USB καλώδιο στην θύρα (είτε στο ταμπλό είτε στον τεμπέλη) και όποτε θέλω να χρησιμοποιήσω CarPlay απλά κουμπώνω το κινητό. Έχει καλωδια με πολύ μικρό μήκος (περίπου 20εκ.) που είναι ότι πρέπει για αυτήν την χρήση καθώς αφήνεις το κινητό στην ανάλογη θέση που έχει το αμάξι και η θύρα ειναι εκεί με το καλώδιο χωρίς το τελευταίο να πέφτει απο εδώ κι από εκεί. Όσο για το Carlinkit και εμένα δεν με ενθουσίασαν οι κριτικές και δεν μπήκα στην διαδικασία να το αγοράσω. Στα πολύ καινούργια μοντέλα τo  CarPlay είναι ασύρματο. 


Και εγώ που έχω ασύρματο σε vw δεν τρελάθηκα με το ασύρματο. Τρώει σκαλώματα.

#233   andreashadji

andreashadji

    iPH Addict

  • 779 μηνύματα
  • Twitter:@andreashadji
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 03/07/2021 - 20:54

Παντως με kenwood πηγή (dmx 8019) που υποστηρίζει ασύρματο car play εμενα παιζει απροβλημάτιστα με 12 pro max


Sent from my iPhone using Tapatalk

#234   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 03/07/2021 - 22:35

Ναι το puma. Σε γενικες γραμμες πως δουλευει;
Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε γενικές γραμμές δεν έχω κανένα παράπονο αλλά ούτε τρελάθηκα κιόλας. Περισσότερο μου άρεσε το ψηφιακό καντράν και η κάμερα οπισθοπορείας παρά το CarPlay. Θέλω να ελπίζω στο iOS 15 να δώσουν περισσότερα. Έχεις ανοιχτό Bluetooth k WiFi και μόλις μπω και πατήσω το κουμπί app γυρνάει από radio σε CarPlay.

#235   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 03/07/2021 - 22:51

Σε γενικές γραμμές δεν έχω κανένα παράπονο αλλά ούτε τρελάθηκα κιόλας. Περισσότερο μου άρεσε το ψηφιακό καντράν και η κάμερα οπισθοπορείας παρά το CarPlay. Θέλω να ελπίζω στο iOS 15 να δώσουν περισσότερα. Έχεις ανοιχτό Bluetooth k WiFi και μόλις μπω και πατήσω το κουμπί app γυρνάει από radio σε CarPlay.


Καλα απο το αμαξι θα ειμαι σιγουρα ικανοποιημενος. Λιγες μερες μεινανε..


Sent from my iPhone using Tapatalk

#236   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/07/2021 - 07:16


Πότε παραλαμβάνεις;

Καλα απο το αμαξι θα ειμαι σιγουρα ικανοποιημενος. Λιγες μερες μεινανε..
Sent from my iPhone using Tapatalk



#237   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 04/07/2021 - 08:02

Πότε παραλαμβάνεις;


Μέχρι παρασκευή.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#238   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 04/07/2021 - 09:12

Μέχρι παρασκευή.
Sent from my iPhone using Tapatalk

Άντε με το καλό! Και το χρώμα αυτού;

#239   tgousopoulos

tgousopoulos

    iPH Intergalactic Leader

  • 21638 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4
  • GameCenter:tgousopoulos

Δημοσίευση 04/07/2021 - 09:13

Άντε με το καλό! Και το χρώμα αυτού;


Desert island blue μονο [emoji1]


Sent from my iPhone using Tapatalk

#240   s0t0spower

s0t0spower

    iPH Contributor

  • 1046 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 04/07/2021 - 10:43

Σε hyundai i20 21' εχω προβληματακια. Αρκετες φορες μπαινω μεσα και δεν συνδεετε αυτοματα. Πρεπει να πατησω στο μενου και χειροκινητα connect. Αλλα γενικα και αρκετα καλη ποιοτητα στον ηχο που μεταφερει ασυρματα εχει. Και βολικο ειναι. Και δυστυχως δεν μεταφερει τις φωνητικος εντολες (λογω siri φανταζομαι και ελληνικά). Το αυτοκινητο υποστηριζει απο μόνο του ασύρματη συνδεση χωρις καποιο εξτρα.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες