Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ενδοιασμοί για αγορά Macbook


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
98 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 26/10/2014 - 01:03

Ακριβως το ιδιο σκεπτικο ειχα κι εγω πριν παρω μακ( εχω παρει απο τον βασιλια συνολικα 3 λαπτοπ). Απο το 2011 χρηστης χωρις κανενα προβλημα. Μια ραμ κ εναν ssd θα χρειαστει να βαλεις και αν

1.Ram από ότι λένε δεν κουμπώνει.

2. SSD προτείνεις για extra χώρο, σωστά;

3. Νομίζω μόνο mSata χωράει, ποιά προτείνεις;

 

 

 

 

 

Μια ερώτηση.

 

Έχεις φίλους συγγενείς σε κάποια μεγάλη ευρωπαϊκή χώρα;

 

Οκ, θα το κοιτάξω για refurbish, καλή ιδέα.

 

Εγώ πάντως ανήκω στο μικρό ποσοστό που μετά από 3 μήνες ακόμη δεν έχω προσαρμοστεί πλήρως και πολλές φορές σκέφτομαι να πάω σε κανένα ultrabook
Δεν ξέρω γιατί

Δουλεύεις εναλλάξ Os-Windows ή σε έχει ξενίσει κάτι άλλο αν θες πες μας;


Τελευταία επεξεργασία από: NickOspaR, 26/10/2014 - 01:06


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#62   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 26/10/2014 - 01:09

Πριν από 4 μήνες αγόρασα το πρώτο μου Mac με την σκέψη στο πίσω μέρος του μυαλού μου αν αξίζουν τα τόσα λεφτά παραπάνω από laptop. Το πήρα από http://www.e-mac.eu/...emid=57&lang=el  και το μοντέλο που είχε 2.200 € στην Ελλάδα, το πήρα 1.400€ (χωρίς ΦΠΑ με επαγγελματικό ΑΦΜ). Μετά από 4 μήνες χρήσης σκέφτομαι πως είναι δυνατόν να ασχολούνται ακόμα άνθρωποι με τα windows. To πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι ότι στη δουλειά μου (που έχω ένα πολύ καλό pc) όταν το ανοίγω νομίζω ότι κάποιος μου κάνει πλάκα και μου έφερε ένα παιχνίδι από το Jambo. Δεν θέλω στη ζωή μου να ξαναδώ "το πρόγραμμα σταμάτησε να αποκρίνεται", το κυκλάκι πάνω από τον κέρσορα που γυρίζει και νομίζεις ότι όταν θα σταματήσει θα εκραγεί το pc, δεν θέλω να ξανακούσω ανεμιστήρα να φυσά και να ξεφυσά, δεν θέλω να ξανακούσω την λέξη windows.... ζητάω πολλά;;;

 

Αυτό με την μη καταβολή φόρου δεν την έχω καταλάβει ρώτησα ένα φίλο ο οποίος μου λέει ότι το φόρο τον πληρώνεις απλά σου έρχεται ως επιστροφή εάν και εφόσον...

 

Υ.γ. είχε γερμανικό πληκτρολόγιο QWERTZ;


Τελευταία επεξεργασία από: NickOspaR, 26/10/2014 - 01:10


#63   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/10/2014 - 20:34

Αυτό με την μη καταβολή φόρου δεν την έχω καταλάβει ρώτησα ένα φίλο ο οποίος μου λέει ότι το φόρο τον πληρώνεις απλά σου έρχεται ως επιστροφή εάν και εφόσον...

Υ.γ. είχε γερμανικό πληκτρολόγιο QWERTZ;

Λάθος, το τιμολόγιο είναι χωρις ΦΠΑ, δεν πληρώνεις τίποτα

#64   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 27/10/2014 - 20:36

Αγγλικό πληκτρολόγιο χωρίς Ελληνικούς χαρακτήρες

Τελευταία επεξεργασία από: georgeol, 27/10/2014 - 20:45


#65   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 28/10/2014 - 23:58

Λάθος, το τιμολόγιο είναι χωρις ΦΠΑ, δεν πληρώνεις τίποτα

Φίλε μου γιατί και πως γίνεται αυτό στο συγκεκριμένο μαγαζί; Ρωτάω, γιατί γενικά αν αγοράσεις κάτι με τιμολόγιο από Ελληνικό μαγαζί το ΦΠΑ το πληρώνεις κανονικα



#66   thakost

thakost

    iPH User

  • 146 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad 3

Δημοσίευση 29/10/2014 - 00:08

Φίλε μου γιατί και πως γίνεται αυτό στο συγκεκριμένο μαγαζί; Ρωτάω, γιατί γενικά αν αγοράσεις κάτι με τιμολόγιο από Ελληνικό μαγαζί το ΦΠΑ το πληρώνεις κανονικα

Κατ' αρχήν εαν έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ,κάνεις μια πράξη στην εφορία και το ''ανοίγεις'' σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές(σύστημα VIES).Το προιόν τιμολογείται σε χώρα της Ε.Ε(νομίζω Γερμανία) και δεν πληρώνεις ΦΠΑ ούτε εδώ,ούτε εκεί.



#67   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 29/10/2014 - 05:22

Κατ' αρχήν εαν έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ,κάνεις μια πράξη στην εφορία και το ''ανοίγεις'' σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές(σύστημα VIES).Το προιόν τιμολογείται σε χώρα της Ε.Ε(νομίζω Γερμανία) και δεν πληρώνεις ΦΠΑ ούτε εδώ,ούτε εκεί.

 

Ώπα, συγνώμη αυτό γίνεται και όταν θες να αγοράσεις ένα λάπτοπ από Ελλάδα 1230 ευρώ αφαιρείτε το ΦΠΑ εκείνη τη στιγμή και πληρώνεις 1000;



#68   giorgossssss

giorgossssss

    iPH Enthousiast

  • 469 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/10/2014 - 08:10

Ώπα, συγνώμη αυτό γίνεται και όταν θες να αγοράσεις ένα λάπτοπ από Ελλάδα 1230 ευρώ αφαιρείτε το ΦΠΑ εκείνη τη στιγμή και πληρώνεις 1000;

το συγκεκριμενο καταστημα ΔΕΝ εχει εδρα Ελλάδα για αυτο δεν καταβαλεις τον ΦΠΑ και πληρωνεις μονο την καθαρη αξια του προιοντος ομοιως και στο http://www.expansys.com.gr αλλα προσοχη μονο για επαγγελματιες και οι οποιοι εχουν κανει την διαδιακασια με εφορια Ελλαδας για ενδοκοινοτικες συναλλαγες ,και τα 2 σιτε παντως ειναι εγκυρα 



#69   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 30/10/2014 - 18:01

το συγκεκριμενο καταστημα ΔΕΝ εχει εδρα Ελλάδα για αυτο δεν καταβαλεις τον ΦΠΑ και πληρωνεις μονο την καθαρη αξια του προιοντος ομοιως και στο http://www.expansys.com.gr αλλα προσοχη μονο για επαγγελματιες και οι οποιοι εχουν κανει την διαδιακασια με εφορια Ελλαδας για ενδοκοινοτικες συναλλαγες ,και τα 2 σιτε παντως ειναι εγκυρα 

 

Ok, κατανοητό. Γιατί τότε δεν αφαιρεί το VAT αυτό το site παρότι είναι από Γερμανία και εμείς είμαστε από Ελλάδα;


Τελευταία επεξεργασία από: NickOspaR, 30/10/2014 - 18:01


#70   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 04/11/2014 - 03:55

Η επέκταση εγγύησης για 3 χρόνια του Public με 160 ευρώ για macbook pro 15 retina, τι διαφορά έχει από το apple care στα 350 ευρώ;



#71   NickOspaR

NickOspaR

    iPH Member

  • 233 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 4 +4G

Δημοσίευση 04/11/2014 - 18:19

Έχω 4 ακόμα απορίες:

 

1. Ένα macbook pro τι διάρκεια ζωής έχει κατά μέσο όρο και η μπαταρία του για πόσα χρόνια είναι λειτουργική;

2. Εάν υπάρξουν βλάβες μετά το πέρας της εγγύησης σε panel, motherboard, μπαταρία, σκληρό δίσκο κλπ πας για καινούργιο ή διορθώνονται με ένα normal ποσό, πως και που;

3. Κατά μέσο όρο με συχνή χρήση σε πόσα χρόνια ξελιγώνεται η μπαταρία, πώς γίνεται η αλλαγή και πόσο κοστίζει;

4. Η κάρτα SDXC που μπαίνει στην αντίστοιχη θύρα του macbook είναι ικανή να αποθηκεύσει και ταινίες ή είναι τόσο αργεί που ουσιαστικά κάνει μόνο για φωτογραφίες;

5. Περιμένουμε τώρα κοντά καινούργιο μοντέλο;



#72   efib

efib

    iPH Elite Poster

  • 2944 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 4S

Δημοσίευση 04/11/2014 - 18:37

Για το 5. που ξερω θα σου πω πως τα νέα θα βγουν προς καλοκαίρι οπότε αν το χρειάζεσαι το παίρνεις το μοντέλο που θες ειναι κορυφή .

#73   dennis97

dennis97

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 04/11/2014 - 19:24

Το συγκεκριμέμο MacBook που κοιτάς θα σε βγάλει άνετα μια 5ετία (και βάλε) έχοντας πολύ καλές επιδόσεις.

 

Τώρα αν κάτι χαλάσει μετά την εγγύηση,δυστυχώς το κόστος θα είναι υψηλό.Το apple care από τον βασιλιά γύρω στα 220€ είναι μονόδρομος για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο για μια 3ετία.

 

 



#74   georgeol

georgeol

    iPH Hero

  • 3874 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 05/03/2015 - 09:31

Ο King απο ebay είναι πολύ καλή λύση, θα γλυτώσεις και λεφτά.

 

Επίσης πολύ καλή εναλλακτική το Cyberport. Έχει και έλληνα να μιλήσεις απευθείας.

Νίκο αυτό το site δεν έχει καν αγγλικά και δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει η δυνατότητα για αγορά χωρίς ΦΠΑ. Πως μπορώ να μιλήσω με Έλληνα;



#75   giodis

giodis

    iPH Hero

  • 4468 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone SE
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 05/03/2015 - 09:50

Νίκο αυτό το site δεν έχει καν αγγλικά και δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει η δυνατότητα για αγορά χωρίς ΦΠΑ. Πως μπορώ να μιλήσω με Έλληνα;

 

Εφ' όσον είσαι ιδιώτης, δεν υπάρχει περίπτωση να μην χρεωθεί ο ΦΠΑ.

 

Σαν επαγγελματίας όμως, δεν καταβάλεις ΦΠΑ διότι η αγορά θεωρείται πλέον ενδοκοινοτική συναλλαγή.

Όμως θα πρέπει να δηλώσεις στην Εφορία ότι πραγματοποιείς ενδοκοινοτικές συναλλαγές, να περάσεις

στα βιβλία σου την αγορά και να την δηλώσεις στο σχετικό έγγραφο (δεν γνωρίζω αν ακόμη αποκαλείται

"Intrastat"). Αντίστοιχη δήλωση θα κάνει και ο πωλητής ώστε να είναι εφικτή η σχετική διασταύρωση.


vires acquirit eundo


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες