Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

MACBOOK εντυπώσεις


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
131 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   carouzos

carouzos

    iPH Enthousiast

  • 565 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:carouzos

Δημοσίευση 11/03/2015 - 10:34

Αν σε καλύπτουν οι 13 ίντσες περίμενε να δεις το νέο macbook pro retina με το νέο touch force. Βέβαια θα βάλεις το χέρι βαθεια στην τσέπη σα νέο. Αλλά είναι ευκαιρία να βρεις το προηγούμενο μοντελο μεταχειρισμένο refurbished ή stock σε πολύ καλή τιμή. Διαφορά : το νέο trackpad και η αυτονομία 7->10 ώρες, αλλιως το μηχάνημα ίδιο είναι (ο επεξεργαστής αλλάζει αλλά με μη ουσιώδη σημασία). 

 

μεταξυ μας πιστευω πως οι 13ιντσες ειναι λιγες..με κατι λιγα που διαβασα και μ αυτα που σκαμπαζω νομιζω πως το macbook pro 13 ειναι κατι το οποιο ειναι πολυ δυνατο!αξιζει?ποια ειναι η γνωμη σου?η τι μου προτεινεις για ενα καλο λαπτοπ το οποιο να μου κρατησει οσο σχετικο μπορει και να ειναι αυτο..



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#77   valsamis

valsamis

    iPH Elite Poster

  • 2579 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 11/03/2015 - 10:41

Πολυπύρηνα(>2) δεν το κόβω πιθανό, μνήμη σίγουρα. Force touch σε κινητά δεν παίζει ούτε με σφάιρες. Εξέλιξη του multi touch trackpad είναι το force touch όχι του home button. Κάποια στιγμή στο μέλλον το home button θα το καταργήσουν αλλά θέλει πολλές γενιές iphone ακόμη

WSJ: Next iPhone to include Force Touch, Apple considering pink color option

 

http://9to5mac.com/2...rce-touch-pink/


IOS Developer & Instructor    www.valsamis.me


#78   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2015 - 10:48

Τώρα όσον αφορά το νέο MACBOOK θεωρώ ότι όποιος το αγοράσει γίνεται άθελά του "εγκληματίας" για να ανοίξει η όρεξη πανίσχυρων πολυεθνικών εταιρίων να ποδηγετούν τους καταναλωτές και να τους αφαιρούν μέρος της ελεύθερης βούλησης και αυτοδιάθεσης .... (Λίγο δραματικό ύφος) Αλλά χωρίς πλάκα δεν πρέπει να πουλήσει αυτό το μηχάνημα, δεν θα ήθελα να ξαναδώ να λανσάρεται υπολογιστής με ΜΙΑ θύρα. Και ας ατενίζει το μέλλον το ασύρματο , και ας είναι πολύ μπροστά και ό,τι θέλετε να πείτε . Μιλάμε για μια εταιρία που κάθε χρόνο σχεδόν βγάζει νέα μοντέλα και πολλές φορες νιώθεις μ... που έσκασες τόσα πολλά για κάτι που την άλλη χρονια καταργείται και βγαίνει αντικαταστάτης με πολλά περρισσότερα χαρακτηριστικά. 

Θες να βλέπεις το μελλον με τα USB c που υιοθετούν φόρτιση 100W συνδυαζόμενη με εξαιρετικό bandwidth; Να το δεχτώ , αλλά αν είναι αυτό ο λόγος θα βάλεις 2 τουλάχιστον . Ο ένας εμπεριέχει κάτι άλλο από την απλοϊκή σκέψη, ευκολία απέριττο κτλ. 



#79   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/03/2015 - 11:51

Τώρα όσον αφορά το νέο MACBOOK θεωρώ ότι όποιος το αγοράσει γίνεται άθελά του "εγκληματίας" για να ανοίξει η όρεξη πανίσχυρων πολυεθνικών εταιρίων να ποδηγετούν τους καταναλωτές και να τους αφαιρούν μέρος της ελεύθερης βούλησης και αυτοδιάθεσης .... (Λίγο δραματικό ύφος) Αλλά χωρίς πλάκα δεν πρέπει να πουλήσει αυτό το μηχάνημα, δεν θα ήθελα να ξαναδώ να λανσάρεται υπολογιστής με ΜΙΑ θύρα. Και ας ατενίζει το μέλλον το ασύρματο , και ας είναι πολύ μπροστά και ό,τι θέλετε να πείτε . Μιλάμε για μια εταιρία που κάθε χρόνο σχεδόν βγάζει νέα μοντέλα και πολλές φορες νιώθεις μ... που έσκασες τόσα πολλά για κάτι που την άλλη χρονια καταργείται και βγαίνει αντικαταστάτης με πολλά περρισσότερα χαρακτηριστικά. 

Θες να βλέπεις το μελλον με τα USB c που υιοθετούν φόρτιση 100W συνδυαζόμενη με εξαιρετικό bandwidth; Να το δεχτώ , αλλά αν είναι αυτό ο λόγος θα βάλεις 2 τουλάχιστον . Ο ένας εμπεριέχει κάτι άλλο από την απλοϊκή σκέψη, ευκολία απέριττο κτλ. 

Είσαι λίγο απόλυτος και δεν ειναι καλό.

 

Γιατί νοιώθεις μ... ? Μήπως δέν είσαι ευχαριστημένος με τον Mac σου? Το ότι βγάζει νέα μοντέλα δέν λέει κάτι, άν εισαι ευχαριστημένος με τον υπολογιστή σου τότε δεν βλέπω γιατί είναι πρόβλημα...

 

Και ναι το νεο Notebook θα ξεπουλήσει πριν τις 30 μέρες κυκλοφορίας του. Θα το δείς, υπάρχει αγορά.



#80   zarzonis

zarzonis

    iPH Elite Poster

  • 2065 μηνύματα
  • Twitter:@zarzonis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2
  • GameCenter:zarzonis

Δημοσίευση 11/03/2015 - 12:08

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου. Ο καθένας ζυγίζει τις ανάγκες του και διαλέγει. Παράδειγμα εγώ έχω macbook pro retina 15" late 13. Αν και είμαι υπερευχαριστημένος με το μηχάνημα (δεν θα μπορούσα να είχα καλύτερο laptop), αν είχα την οικονομική δυνατότητα θα το πουλούσα και θα έπαιρνα έναν iMac 27αρι βασικό μοντέλο με SSD και 16GB Ram και ένα macbook από τα καινούρια. Αυτό γιατί όσο είμαι σπίτι θα με βόλευε για τη δουλειά μου πολύ περισσότερο να έχω έναν σταθερό και ειδικά τον 27αρι iMac. Όσο είμαι έξω το νέο macbook θα βοηθούσε απίστευτα μιας και είναι ο ορισμός της φορητότητας. Όσο είμαι έξω, μου έχει τύχει ως τώρα 2-3 φορές να χρησιμοποιήσω φλασάκι και μάλιστα δεν ήταν κάτι που ήταν άμεσα απαραίτητο. Θα μπορούσα πχ να πάω σπίτι και να κάνω τη δουλειά μου στον σταθερό. Για τέτοιες περιπτώσεις όμως θα αγόραζα και τον αντάπτορα σε USB. Όπως είπα, χρησιμοποιώ USB στο δρόμο πολύ σπάνια. Επομένως για εμένα είναι προτιμότερο το laptop να είναι ελαφρύτερο και λεπτότερο από το να έχει θύρες usb, μιας και τα πλεονεκτήματα ενός πιο φορητού μηχανήματος θα τα απολάμβανα καθημερινά. 

Άρα αν κάποιος έχει ανάγκες από πολλές θύρες πάει σε άλλο μοντέλο. Είμαι όμως απόλυτα σίγουρος ότι υπάρχει τεράστιο αγοραστικό κοινό που δεν ενδιαφέρεται για πάνω από μια θύρα αλλά αντιθέτως για μεγαλύτερη φορητότητα.



#81   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/03/2015 - 12:10

http://www.macrumors...-pink-iphone6s/



#82   mariosnt

mariosnt

    iPH Contributor

  • 923 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2015 - 12:12

Εγώ δεν καταλαβαίνω... Αφού ήθελαν κάτι τέτοιο γιατί δεν έβγαζαν ένα μεγαλύτερο iPad, με μεγάλη αυτονομία κ αυτή τη θύρα usb-c ;;
Για το πληκτρολόγιο πεταλούδα;;;

#83   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2015 - 12:12

.


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 11/03/2015 - 12:14


#84   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2015 - 12:13

Είσαι λίγο απόλυτος και δεν ειναι καλό.

 

Γιατί νοιώθεις μ... ? Μήπως δέν είσαι ευχαριστημένος με τον Mac σου? Το ότι βγάζει νέα μοντέλα δέν λέει κάτι, άν εισαι ευχαριστημένος με τον υπολογιστή σου τότε δεν βλέπω γιατί είναι πρόβλημα...

 

Και ναι το νεο Notebook θα ξεπουλήσει πριν τις 30 μέρες κυκλοφορίας του. Θα το δείς, υπάρχει αγορά.

 

Δεν με κατάλαβες , δεν αμφισβήτησα τη δύναμη της πολυεθνικής. Δεν προέβλεψα ότι ΔΕΝ θα πουλήσει. Απλά είπα και προσπάθησα να δικαιολογήσω γιατι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πουλήσει. Ωστε να ληφθεί το μήνυμα και να συμπεριληφθούν πολλές θύρες. Ο κόσμος που στέκεται με κριτική απέναντι σε κάτι νέο , και μια εταιρία που "ακούει" τους καταναλωτές της και τους σέβεται και δεν ανταποκρίνεται με αλλαζονεία του τύπου : εγώ ξέρω τι θέλεις και σου χρειάζεται εσύ είσαι ένας ανήξερος καταναλωτής, δημιουργεί μια αμφίδρομη πολύ εποικοδομητική σχέση που οδηγει σε πολύ καλά προιόντα. Σε τι διαφωνείς? Από ποιο μετερίζι είσαι εσύ? Νιώθεις ότι η μαμα Apple ξέρει και μας φροντίζει ή είσαι ένας καταναλωτής του διυλίζει και ασκεί κριτική ως καταναλωτής? Και η δύναμή σου είναι ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ όταν σου καταπατούν την ελευθερία σου με ένα τυράκι λεπτο-απέριττο-ελαφρυ. Ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός, μπορεί να είναι χρυσαφί macbook!!!

Και βρε φίλε μου πώς δικαιολογεις ότι μια συσκευή τόσο ακριβή με multi threading επεξεργαστες δεν μπορει να κάνει 2 απλά πράγματα ταυτόχρονα : να φορτίζει και κάτι ακόμη και δεν θα μιλήσω για στικάκι, ένα backup του κινητού σου για παράδειγμα,αν δεν έχεις και το ανάλογο π@π@ρι των 80 ευρώ (που πάντα μα πάντα όταν θα το χρειάζεσαι ή θα το έχεις ξεχάσει ή δεν θα το βρίσκεις)


Τελευταία επεξεργασία από: AlG, 11/03/2015 - 12:16


#85   agnostos13

agnostos13

    iPH Contributor

  • 1823 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 11/03/2015 - 12:20

Μιλάμε για μια εταιρία που κάθε χρόνο σχεδόν βγάζει νέα μοντέλα και πολλές φορες νιώθεις μ... που έσκασες τόσα πολλά για κάτι που την άλλη χρονια καταργείται και βγαίνει αντικαταστάτης με πολλά περρισσότερα χαρακτηριστικά.
Θες να βλέπεις το μελλον με τα USB c που υιοθετούν φόρτιση 100W συνδυαζόμενη με εξαιρετικό bandwidth; Να το δεχτώ , αλλά αν είναι αυτό ο λόγος θα βάλεις 2 τουλάχιστον . Ο ένας εμπεριέχει κάτι άλλο από την απλοϊκή σκέψη, ευκολία απέριττο κτλ.


Η τεχνολογια εξελισεται συνεχως, οποτε αν πεσεις στην παγιδα να εισαι παντα στην κορυφη, τα σκας συνεχως στις εταιριες. Το θεμα ειναι να παρεις κατι που θα καλυψει τις αναγκες σου. Τωρα αυτο για αλλους θα ειναι ενα MBP 15" (i7) των 2500€, για αλλους ενα MBP 13" (i5) των 1500€ και για αλλους ενα MB(A) των 1000€... Αν καλυπτεσαι με συσκευη των 1000€ γιατι να δωσεις 2500-3000€; Για να λες οτι εισαι στην κορυφη με i7 quad 2.5GHz και 16gb ram ddr3; Ουτος η αλλως ειναι θεμα χρονου να σκασουν μυτη οι νεοι επεξεργαστες που θα ειναι 0,2GHz ταχυτεροι και οι μνημες ddr4 που θα κανουν την μεχρι προτινος ναβαρχιδα, να μοιαζει ξεπερασμενη...


#86   technomonster

technomonster

    iPH Elite Poster

  • 1926 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 4S
  • Tablet:iPad 3 +4G

Δημοσίευση 11/03/2015 - 12:32

 

Δεν με κατάλαβες , δεν αμφισβήτησα τη δύναμη της πολυεθνικής. Δεν προέβλεψα ότι ΔΕΝ θα πουλήσει. Απλά είπα και προσπάθησα να δικαιολογήσω γιατι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πουλήσει. Ωστε να ληφθεί το μήνυμα και να συμπεριληφθούν πολλές θύρες. Ο κόσμος που στέκεται με κριτική απέναντι σε κάτι νέο , και μια εταιρία που "ακούει" τους καταναλωτές της και τους σέβεται και δεν ανταποκρίνεται με αλλαζονεία του τύπου : εγώ ξέρω τι θέλεις και σου χρειάζεται εσύ είσαι ένας ανήξερος καταναλωτής, δημιουργεί μια αμφίδρομη πολύ εποικοδομητική σχέση που οδηγει σε πολύ καλά προιόντα. Σε τι διαφωνείς? Από ποιο μετερίζι είσαι εσύ? Νιώθεις ότι η μαμα Apple ξέρει και μας φροντίζει ή είσαι ένας καταναλωτής του διυλίζει και ασκεί κριτική ως καταναλωτής? Και η δύναμή σου είναι ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ όταν σου καταπατούν την ελευθερία σου με ένα τυράκι λεπτο-απέριττο-ελαφρυ. Ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός, μπορεί να είναι χρυσαφί macbook!!!

Και βρε φίλε μου πώς δικαιολογεις ότι μια συσκευή τόσο ακριβή με multi threading επεξεργαστες δεν μπορει να κάνει 2 απλά πράγματα ταυτόχρονα : να φορτίζει και κάτι ακόμη και δεν θα μιλήσω για στικάκι, ένα backup του κινητού σου για παράδειγμα,αν δεν έχεις και το ανάλογο π@π@ρι των 80 ευρώ (που πάντα μα πάντα όταν θα το χρειάζεσαι ή θα το έχεις ξεχάσει ή δεν θα το βρίσκεις)

 

Θέλοντας η μη αυτοί ελέγχουν τη αγορά! Τί θα γίνει τρέντ μέσα στον χρόνο και ότι και να λές αυτοί ρυθμίζουν και καθορίζουν τις ανάγκες σου. 

 

Ποιος ξέρει ποιος είναι ο λόγος πίσω απο το USB-C? Σε κάποια χρόνια μπορεί να μήν υπάρχουν καλώδια και οι συσκευές να συνδέονται με bluetooth - WiFi και ότι άλλο θα πασάρουν.

 

Η Apple δέν σε πίεσε να αγοράσεις ένα προιόν, αγοράζεις τί σου κάνει και τί ανταποκρίνεται στις ανάγκες σου. 

 

Δέν υπάρχει δέν πρέπει να πουλήσει. Όταν υπάρχει διψασμένη αγορά που υπάρχει θα πουλήσει γιατί ο κόσμος δέν είναι Ελλάδα.



#87   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 11/03/2015 - 12:35

Η τεχνολογια εξελισεται συνεχως, οποτε αν πεσεις στην παγιδα να εισαι παντα στην κορυφη, τα σκας συνεχως στις εταιριες. Το θεμα ειναι να παρεις κατι που θα καλυψει τις αναγκες σου. Τωρα αυτο για αλλους θα ειναι ενα MBP 15" (i7) των 2500€, για αλλους ενα MBP 13" (i5) των 1500€ και για αλλους ενα MB(A) των 1000€... Αν καλυπτεσαι με συσκευη των 1000€ γιατι να δωσεις 2500-3000€; Για να λες οτι εισαι στην κορυφη με i7 quad 2.5GHz και 16gb ram ddr3; Ουτος η αλλως ειναι θεμα χρονου να σκασουν μυτη οι νεοι επεξεργαστες που θα ειναι 0,2GHz ταχυτεροι και οι μνημες ddr4 που θα κανουν την μεχρι προτινος ναβαρχιδα, να μοιαζει ξεπερασμενη...

Προσωπικά , δεν θεωρώ ότι είναι συνετό να σκορπάς λεφτά ακόμη και αν ζεις μια  συγκυρία της ζωής που σου περισσεύουν, γιατί πάντα μα πάντα και για όλους ανεξαιρέτως έρχονται εποχές ισχνών αγελάδων. Όταν θα αλλάξω κάτι θα είναι επείδη ένα χαρακτηριστικό κάνει τη δουλεία μου πιο αποδοτική και πιο ευχαριστη και εύκολη. Δεν μιλάω για αλλαγές που γίνονται έτσι για το θεαθήναι. Αλλά ένα φωτιζόμενο πληκτρολόγιο , αύξηση αυτονομίας , οθόνη πιο ξεκούραστη και μεγαλύτερης ανάλυσης είναι για όλους δέλεαρ να βάλουν το χέρι στην τσέπη.

Εγώ στέκομαι κριτικά , γιατί μια εταιρία που μας έβαλε να σκεφτόμαστε τελείως διαφορετικά , δεχτήκαμε να έχουμε κινητά που δεν αλλάζει μπαταρία , δεν δέχονται μνήμη έχουν κλειστό λειτουργικό δέχονται εφαρμογές μόνο με έναν τρόπο, και αυτή η λογικη επεκτείνεται προς τα πάνω. Αν επικρατήσει αυτή η λογική ΟΛΑ τα προιόντα του κολοσσού Apple θα θέλουν jailbreak. Προς τα εκεί πάμε. Δεν είναι τίποτα αθώο...



#88   AlG

AlG

    iPH Contributor

  • 1292 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/03/2015 - 11:04

Όλη η αλήθεια για το νέο MACBOOK απο τους σχεδιαστές :

 

https://www.youtube....h?v=KHZ8ek-6ccc

 

Θεϊκό!!! 



#89   Panoulis7

Panoulis7

    iPH Contributor

  • 1014 μηνύματα
  • Twitter:@panos_lympe
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 12/03/2015 - 11:36

βαλανε 4-5 καινουργια μαραφετια (Butterfly, 30% pixel efficient, fanless, forced touch trackpad) και υπουλα αφερεσανε θυρες προσπαθωντας να μας περασουν σε επομενη εποχη λες και θελουμε.... (βγαλανε και το led που ολοι εχουμε αγαπησει)

 

τα πληκτρα εντομεταξυ γιναν με μεγαλυτερη επιφανεια οχι γιατι ειναι πιο βολικο, αλλα γιατι αναγκαστηκανε λογω buttefly μηχανισμου..μια χαρα ηταν τα πληκτρα...πρεπει να εχουν λιγο κενο, να βοηθαει και καναν τυφλο εκει εξω...

 

επισης...μια DDR4 δεν βαλανε MacBook παιρνεις αδερφε Tim... ευελπιστεις premium & ταυτοχρονα elegant προιον, οχι με τεχνολογια released in 2007...αλλα βλεπεις εκει τα ινια τα εχει η samsung..και που να ριξουν τα μουτρα τους για το κοινο καλο της ανθρωποτητας... φετος 30% Pixel να πουμε και του χρονου, "The biggest leap since MacBook..Introducing DDR4".... ΟΥΣΤ!

 

οποτε εχει τα σκαμπανευασματα του... και θετικα και αρνητικα... οπως προαναφαιρθηκε οτι χρειαζεται ο καθενας :D


Τελευταία επεξεργασία από: Panoulis7, 12/03/2015 - 11:37


#90   tgnikit

tgnikit

    iPH Contributor

  • 1137 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/03/2015 - 11:44

Εγώ πήρα κάποτε ενα κορυφαίο macbook air i7 2ghz 8gb ram. usb3... που πραγματικά πετάει. Το έχω σπίτι σε monitor 27'' με πληκτρολόγιο και ποντίκι και έτσι έχω και σταθερό και υπερφορητό. Οπότε πιστεύω οτι τα λεφτά δε πήγανε χαμένα και δεν υπάρχει και λόγος αλλαγής. Καλύτερα λοιπόν να πάρεις κάτι εξαρχής γρήγορο και με μνήμη, ώστε να σε καλύπτει και αργότερα και μπορείς να κάνεις και συνδιασμούς. Γιατί πχ έξω να κουβαλάς κάτι βαρύ, και σπίτι απλά να σου φαίνεται μικρή η οθονη των 13''-15'' και να θές και 2ο σταθερό. Εγώ με το παραπάνω παράδειγμα έλυσα πολλά προβλήματα (ασε που εχεις ολα τα προγράμματά σου σε 1 σύστημα).



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5

0 μέλη, 5 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες