Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 7 ψήφοι

Διαθέσιμο το OS X - El Capitan


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
480 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#301   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/10/2015 - 11:22

Πρώτη φορά που άρχισα να χρησιμοποιώ το mission control και το full window χωρίς να το σκέφτομαι. 

 

Ίσως είναι η ιδέα μου, αλλά μου φαίνεται πολύ πιο εύχρηστο πια.

 

Για το trim τωρα, είχα ενεργοποιήσει στο Yosemite τo Trim μέσω του Disk Sensei 1.2 (αφού το είχα απενεργοποιήσει πριν με την προηγούμενη έκδοση και την είχα διαγραψει).

 

Έκανα update το MBP χωρίς να το απενεργοποιήσω. Ο υπολογιστής άνοιξε και λειτουργεί έχοντας ενεργοποιημένο το Trim κανονικά. (Ξαναλέω, το έκανα με την Trial Version χωρίς να πληρώσω κάτι),

 

Μήπως ευθύνεται το Rootless για το συγκεκριμένο πρόβλημα; 

 

 P.S. Το Mail.app δεν υποστηρίζει Split View ε;

Είμαι δουλειά τώρα και δεν μπορώ να το δω, αλλά εντύπωση μου κάνει να μην το υποστηρίζει, Safari και iMessage που έκανα εχθές πάντως ηταν μια χαρά.

 

Trim δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα, δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ. Τώρα μέσα στο ΣΚ θα ρίξω διάβασμα :P


Once You Go Mac You Never Go Back

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#302   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 03/10/2015 - 11:25

Είμαι δουλειά τώρα και δεν μπορώ να το δω, αλλά εντύπωση μου κάνει να μην το υποστηρίζει, Safari και iMessage που έκανα εχθές πάντως ηταν μια χαρά.

 

Trim δεν έχω ενεργοποιήσει ακόμα, δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ. Τώρα μέσα στο ΣΚ θα ρίξω διάβασμα :P

Αν το είχες κάνει απο Yosemite δεν θα είχες πρόβλημα :P Εμένα λειτουργησε κανονικά το Trim χωρίς να κάνω τίποτα!

 

Ναι Safari, iMessages παίζουν κανονικα. Mail όμως δεν μου το επιτρέπει. Πολύ περίεργο


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#303   jimmakos

jimmakos

    iPH Community Leader

  • 10191 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 2

Δημοσίευση 03/10/2015 - 11:26

Αν το είχες κάνει απο Yosemite δεν θα είχες πρόβλημα :P Εμένα λειτουργησε κανονικά το Trim χωρίς να κάνω τίποτα!

Ναι Safari, iMessages παίζουν κανονικα. Mail όμως δεν μου το επιτρέπει. Πολύ περίεργο


Θα το δω όταν γυρίσω σπίτι και θα σου πω.
Once You Go Mac You Never Go Back

#304   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 03/10/2015 - 11:27

Θα το δω όταν γυρίσω σπίτι και θα σου πω.

Μολις το έκανα restart και έστρωσε και το mail :P


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#305   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 03/10/2015 - 11:28

Εχει κανεις το προβλημα με το iTunes που δεν συγχρονιζει τα apps απο το iPhone ? Και αν εχει βρει καμμια λυση....



#306   PanosMouz

PanosMouz

    iPH Master

  • 7098 μηνύματα
  • Twitter:@PanosMouz
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3G
  • Tablet:iPad 3 +4G
  • GameCenter:PanosMouz

Δημοσίευση 03/10/2015 - 11:32

Εχει κανεις το προβλημα με το iTunes που δεν συγχρονιζει τα apps απο το iPhone ? Και αν εχει βρει καμμια λυση....

 

Με το νεο feature "app thinning" της Apple, σύμφωνα με το οποίο οι εφαρμογές θα έχουν ελάχιστο μέγεθος δεν θα σου επιτρέπει να τις μεταφέρεις, αφού όλο τους το content θα το κατεβάζουν μετά αν πρέπει, μέσα στη συσκευή. 

 

Το γιατί δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα το App Thinning είναι άλλη κουβέντα. Περιμένουμε.


| Jailbreak your iDevice - make it Unique |

#307   cal

cal

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 03/10/2015 - 11:33

Λοιπόν όσοι αντιμετωπίζετε πρόβλημα με to trim enable και το El capital ως παθών θα σας πω ποια ειναι η λύση:Κάνετε καθαρή εγκατάσταση του El capital σε bootable φλασάκι και αφου ολοκληρωθεί δεν κανέτε επαναφορά απο το time machine τα πάντα.Ξετικαρετε την επιλογή να σας επαναφέρει τα προγράμματα.Μονο τότε θα έχετε kernel panic.Υπαρχει ασυμβατότητα με το Trim enable και δημιουργεί αυτο το πρόβλημα....Μετα απο 6 εγκαταστάσεις του el capital εντόπισα το πρόβλημα.Η εντολή sudo trimforce enable λειτουργεί κανονικά.

Παιδιά για όσους έχετε το trim enable θα πρέπει να ξέρετε ότι απο την προτελευταία ενημέρωση του yosemite η apple δίνει τη δινατότητα να ενεργοποιήσετε το trim με μια εντολη στο terminal και να μην χρειάζεται να έχετε εφαρμογές τρίτων. Εγω το είχα κανει και όλα λειτουργούν ρολόι και τώρα που έκανα το upgrade σε el capitan ολα μια χαρα λειτουργούν χωρίς πρόβλημα οπότε μην ψαχνεστε για συμβατότητες αμα έχετε μια μόνιμη λύση και απο την apple ειδικα. Μπορείτε να δείτε και εδω http://lifehacker.co...mina-1714978260


Τελευταία επεξεργασία από: cal, 03/10/2015 - 11:36


#308   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 03/10/2015 - 11:34

Με το νεο feature "app thinning" της Apple, σύμφωνα με το οποίο οι εφαρμογές θα έχουν ελάχιστο μέγεθος δεν θα σου επιτρέπει να τις μεταφέρεις, αφού όλο τους το content θα το κατεβάζουν μετά αν πρέπει, μέσα στη συσκευή. 

 

Το γιατί δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα το App Thinning είναι άλλη κουβέντα. Περιμένουμε.

Και σε περιπτωση restore ? Απλα πρεπει να τις θυμασαι ? Δηλαδη δεν θα τις ξαναπερασει ποτε σε iTunes ?



#309   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2015 - 11:41

Εμένα ναι, εγώ έχω πρόβλημα με το Boom, ενώ κάνω εγκατάσταση το αρχείο που χρειάζεται για τον ήχο και το equalizer, μετά από κάθε reboot θέλει πάλι εγκατάσταση. 

 

Λογικά περιμένουμε update.

To Boom έχει όντως πρόβλημα. Όσοι το χρησιμοποιούν θα πρέπει να περιμένουν την αναβάθμιση. Την τελευταία αναβάθμιση καθώς θα υποστήριξή του θα είναι μέχρι και τα μέσα του 2016! Από κει και πέρα όσοι χρησιμοποιούν την εφαρμογή θα πρέπει να αγοράσουν πλέον το Boom 2 στα 19,99€ μέσω App Store ή από το site.

Λεπτομέρειες για το Boom εδώ.



#310   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3946 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 03/10/2015 - 12:13

Αν το είχες κάνει απο Yosemite δεν θα είχες πρόβλημα :P Εμένα λειτουργησε κανονικά το Trim χωρίς να κάνω τίποτα!

Ναι Safari, iMessages παίζουν κανονικα. Mail όμως δεν μου το επιτρέπει. Πολύ περίεργο



Νομίζω το κανει το mail Πάνο. Γιατί δυο φορές που το έκανα κατα λάθος μου τα μοίρασε με τον chrome

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#311   cal

cal

    iPH Enthousiast

  • 479 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 03/10/2015 - 12:19

Για όσους ενδιαφέρονται η isquare διέθεσε τα καινουργια γλωσσικα εργαλεία τα οποία λειτουργούν και στο el capitan :)



#312   xhonato

xhonato

    iPH Addict

  • 760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 03/10/2015 - 12:44

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να αλλάξουμε την εναλλαγή γλώσσας με cmd + space όπως το κάναμε στο Yosemite;

 

Δεν βολεύει το CTRL + SPACE..



#313   baspil66

baspil66

    iPH Enthousiast

  • 432 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad Air

Δημοσίευση 03/10/2015 - 12:50

Εχει κανείς εμπειρία απο El Capitan και Autocad 2011 εαν παίζει?

#314   agpol07

agpol07

    iPH Contributor

  • 1097 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus

Δημοσίευση 03/10/2015 - 13:04

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να αλλάξουμε την εναλλαγή γλώσσας με cmd + space όπως το κάναμε στο Yosemite;

 

Δεν βολεύει το CTRL + SPACE..

system preferences>keyboard>shortcuts>input sources



#315   IIIuvatar1981

IIIuvatar1981

    iPH Contributor

  • 1202 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 03/10/2015 - 13:08

Ξέρει κάποιος αν μπορούμε να αλλάξουμε την εναλλαγή γλώσσας με cmd + space όπως το κάναμε στο Yosemite;

 

Δεν βολεύει το CTRL + SPACE..

System Preferences>Keyboard>Shortcuts>Input Sources (4η επιλογή από την λίστα στα αριστερά)>Διπλό κλικ επάνω στην συντόμευση στην επιλογή Select the previous input source.

Επιλέγεις τον συνδυασμό που θέλεις και είσαι ΟΚ.



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 13

0 μέλη, 13 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες