Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

Ερωτήσεις για Apple Watch Series 3


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
305 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/11/2017 - 11:43

ΟΙ γιορτές φτάνουν, και σκέφτομαι εδώ και καιρό να κάνω κίνηση για Apple Watch S3. Ένας φίλος με ρώτησε, σε τι θα σε βολέψει.

 

Σκέφτηκα τα βασικά, μηνύματα και κλήσεις, αλλά η λίστα μου στέρεψε γρήγορα και δεν μπόρεσα να δικαιολογήσω (στον εαυτό μου) την αγορά αυτή. 

 

Θα ήθελα να δώσετε, μερικά true stories, πως χρησιμοποιείτε το Apple Watch και πως σας έχει βολέψει στην καθημερινότητα σας. 

 

Επίσης και μερικές ερωτήσεις: 

 

α) Τo μαύρο ή gold γραντζουνιέται εύκολα σε σχεση με το Silver aluminum

β) Η οθόνη γενικά είναι ανθεκτική σε γραντζουνιές? Ή θέλει κι αυτή τζαμάκι? 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2   giabri

giabri

    iPH Elite Poster

  • 3126 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 16/11/2017 - 12:22

Το μόνο αρνητικό για μένα σε σχέση με το 2 είναι ότι η πλάτη στο 3 είναι πλαστική ενώ στο 2 ήταν κεραμικη


Sent from my iPhone using Tapatalk

RF forever


#3   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 16/11/2017 - 12:28

Αν δεν ασχολείσαι με γυμναστική, τρέξιμο και τα συναφή η κύρια χρήση που θα του κάνεις είναι ειδοποιήσεις. Επίσης ακόμα και αν δεν γυμνάζεσαι κρατάει παλμούς, βήματα, πόσο περπάτησες ή ανεβηκες σκάλες κτλ.

Πριν από όλα όμως το Apple Watch είναι αξεσουάρ. Το ίδιο ισχύει για όλα τα ρολόγια. Ένα ρολόι των 100 ευρώ και ένα ρολόι των 1000 ευρώ και τα δύο την ώρα λένε. Το στυλ, υλικά, κατασκευή, μηχανισμοί κτλ είναι αυτά που αλλάζουν.

Οπότε αν σου αρέσει πραγματικά σαν αξεσουάρ να το έχεις στον καρπό σου πάρτο. Διαφορετικά δεν έχει νόημα, αν το ψάξεις μπορείς να βρεις ένα κάρο λόγους για το οτιδήποτε για να μην το αγοράσεις.



#4   agihatzi

agihatzi

    iPH Elite Poster

  • 1977 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 16/11/2017 - 14:42

Εγω παντως απο τις πρωτες μερες κυκλοφοριας που ειχε βγει το 1 μεχρι σημερα (το series 2 εχω το 3 δεν χρειαστηκε να το παρω) με εχει βολεψει παρα πολυ..! Βλεπεις ποιος σου εστειλε μνμ, ποιος σε παιρνει τηλ ... ειδοποιησεις , σβηνεις κανα email κατευθειαν χωρις να χρειαστεις να ανοιξεις το iPhone... ! 1 ακομη καλο ειναι σου σωζει και λιγο μπαταρια απο το iPhone γιατι ολα ερχονται στο ρολοι...! 

Στελνω και κανα γρηγορο μνμ με dictation απο το ρολοι και απλα τελεια..! Τωρα αν ειναι αναγκαιο ??? Εννοειται δεν ειναι και μπορουμε να ζησουμε χωρις αυτο..! Παντως εγω δεν το βγαζω απο το χερι μου ποτε απο την 1η μερα κυκλοφοριας...! Οποτε για μενα ... ορμα



#5   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 16/11/2017 - 15:12

ευχαριστώ πολύ παιδιά για όλα τα σχόλια. 

Σίγουρα είναι ένα ακριβό accessory. Αλλά για αυτό ακριβώς το λόγο άνοιξα αυτό το θέμα. Για να δω πως μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στην καθημερινότητα πέρα από τα specs (πχ έχει GPS, τόσα cores, κτλ)

 

Σε ότι αφορά το χρώμα, έχετε εντοπίσει κάποια ευαισθησία σε γρατζουνιές ?



#6   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 17/11/2017 - 20:33

Μην ψάχνεις δικαιολογία για να το πάρεις. Ακριβώς όπως σου είπαν και οι φίλοι παραπάνω. Είναι ένα (ακριβό) αξεσουάρ που όμως είναι βολικό και αρκετές φορές χρήσιμο. Από εκεί και πέρα είναι το θέμα είναι αν και πως θα σε βολέψει. Το να σου πούμε εμείς ότι πχ μας βολεύει να ελέγχουμε ή και να στέλνουμε μηνύματα και email με dictation δεν σημαίνει κάτι γιατί εσυ μπορεί να μην την χρησικοποιηεις αυτή τη λειτουργία κλπ

#7   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 17/11/2017 - 22:11

Μην ψάχνεις δικαιολογία για να το πάρεις. Ακριβώς όπως σου είπαν και οι φίλοι παραπάνω. Είναι ένα (ακριβό) αξεσουάρ που όμως είναι βολικό και αρκετές φορές χρήσιμο. Από εκεί και πέρα είναι το θέμα είναι αν και πως θα σε βολέψει. Το να σου πούμε εμείς ότι πχ μας βολεύει να ελέγχουμε ή και να στέλνουμε μηνύματα και email με dictation δεν σημαίνει κάτι γιατί εσυ μπορεί να μην την χρησικοποιηεις αυτή τη λειτουργία κλπ


Φίλε μου , όπως περιέγραψα και στο αρχικό μήνυμα, αυτό ακριβώς ρωτάω να μάθω, το πως έχει βολέψει τον καθενα σας. Ζητάω να μοιραστείτε την εμπειρία χρήσης του Apple Watch.

Αν πχ μου λες ότι χρησιμοποιείς dictation για να στέλνεις μηνύματα , είναι κάτι που μπορώ να αξιολογήσω. Επειδή κι εγώ χρησιμοποιώ dictation στο iPhone.

Κάθε εμπειρία χρήσης που μπορείτε να μοιραστείτε βοηθάει κι εμένα και όποιον άλλο βρει το συσγκερικενο topic ενδιαφέρον .

#8   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 17/11/2017 - 23:02

Ταξίδι στο Λονδίνο , μετακινήσεις με λεωφορεία και τρένο. Κατέβασα το app citymapper έβαζα τον προορισμό μου στο iPhone 6s και άνοιγα την αντίστοιχη εφαρμογή στο ρολόι.

Μου έδειχνε πόσο θα περπατήσω και που για να πάω στη στάση , ποιο λεωφορείο πρέπει να πάρω και σε πόση ώρα θα περάσει , όταν ήμουν στο λεωφορείο έδειχνε λίστα με τα ονόματα των στάσεων και μια κουκκίδα σε ποια στάση είμαι τώρα , και πότε φτάνω στη στάση που πρέπει να κατέβω.

Το ρολογακι τα έσπαγε ..... ένιωθα πραγματικά ότι ξέρω που πάω και πως και ας ήμουν σε μια ξένη χώρα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#9   aliengoa

aliengoa

    iPH Addict

  • 608 μηνύματα
  • Twitter:@aliengoa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 18/11/2017 - 02:21

Φίλε μου , όπως περιέγραψα και στο αρχικό μήνυμα, αυτό ακριβώς ρωτάω να μάθω, το πως έχει βολέψει τον καθενα σας. Ζητάω να μοιραστείτε την εμπειρία χρήσης του Apple Watch.

Αν πχ μου λες ότι χρησιμοποιείς dictation για να στέλνεις μηνύματα , είναι κάτι που μπορώ να αξιολογήσω. Επειδή κι εγώ χρησιμοποιώ dictation στο iPhone.

Κάθε εμπειρία χρήσης που μπορείτε να μοιραστείτε βοηθάει κι εμένα και όποιον άλλο βρει το συσγκερικενο topic ενδιαφέρον .


Αυτό που προσπαθώ να εξηγήσω είναι πως, δυστυχώς, μόνο αν το πάρεις θα καταλάβεις αν σου κάνει. Γιατί κάτι που είναι χρήσιμο ή πες το βολικό για μένα μπορεί να μην ισχύει και για σένα. Αν διαβάσεις τις εντυπώσεις μας σε παλιότερα τοπικ (για αυτό δεν τα ΞΑΝΑγραφω εδώ, γεμίζει και άδικα το φόρουμ) θα βρεις ότι ο καθένας μας το «αγάπησε» για διαφορετικούς λόγους. Το παράδειγμα που αναφέρει ο παραπάνω φίλος για μένα είναι άχρηστο. Όμως οι ειδοποιήσεις, το dictation, το monitor αλλά και κάποια αλλά gimmicks τα βρίσκω χρήσιμα.
Εγώ θα σου πρότεινα να το πάρεις να δεις και ο ίδιος την εμπειρία γιατί δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε στεγνά :)

#10   christoss78

christoss78

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/12/2017 - 15:57

Καλησπέρα Θα ήθελα να ρωτήσω το Apple watch συνδέεται στον υπολογιστή με το iTunes όπως το iPhone;
Η διαχείριση του γίνεται μόνο μέσω του iPhone η απευθείας από το ρολόι για αναβαθμίσεις πέρασμα φωτογραφιών μουσικής και κτλ.

#11   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/12/2017 - 16:00

Η διαχείριση του Apple Watch γίνεται από το iPhone απευθείας μέσω του app. Μπορείς να τσεκάρεις και το user guide θα σου λύσει αρκετές πιθανές απορίες που έχεις. 

https://help.apple.com/watch/



#12   christoss78

christoss78

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/12/2017 - 16:28

Και κάτι ακόμα,επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω,το μόνο που με προβληματίζει είναι επειδή θελω να το χρησιμοποιώ πολύ γυμναστήριο,τρέξιμο κτλ οποτε θα το πλένω αρκετά, το πόσο ανθεκτικο είναι στο τακτικό πλύσιμο γιατί είχα ακούσει ότι κάποιοι είχαν προβλήματα με ξεφλούδισμά στο χρώμα του (για το space grey ενδιαφέρομαι)

#13   ChrisDs

ChrisDs

    iPH Contributor

  • 941 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 03/12/2017 - 16:45

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό. Γενικά είναι ανθεκτικό στο νερό και σίγουρα θα πρέπει να αποφύγεις να το καθαρίζεις με καθαριστικά υγρά, σαπούνια και τα συναφή. Τώρα το αν ξεφλουδίζει με τακτικό πλύσιμο δεν γνωρίζω ίσως κάποιο άλλο από τα παιδιά στο φόρουμ να ξέρει. :)



#14   leandrosml

leandrosml

    iPH newbie

  • 65 μηνύματα
  • Twitter:@leandrosml73
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 03/12/2017 - 20:57

Και κάτι ακόμα,επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω,το μόνο που με προβληματίζει είναι επειδή θελω να το χρησιμοποιώ πολύ γυμναστήριο,τρέξιμο κτλ οποτε θα το πλένω αρκετά, το πόσο ανθεκτικο είναι στο τακτικό πλύσιμο γιατί είχα ακούσει ότι κάποιοι είχαν προβλήματα με ξεφλούδισμά στο χρώμα του (για το space grey ενδιαφέρομαι)

Είχα το 1 για 2 χρόνια και ειμουν πολύ ευχαριστημένος. Παρά το ότι ήταν water resistant και όχι water proof όπως το 3 εγώ και μπάνιο στη θάλασσα έκανα και ντουζ και πλύσιμο. Απ´ολα. Κανένα πρόβλημα ποτέ. Ούτε σε λειτουργίες ούτε στο χρωμα ούτε στο τζάμι. Για να γρατζουνιστεί το τζαμι πρέπει να προσπαθήσεις πάρα πολύ. 2 χρόνια και είναι σα καινούριο. Τώρα για ενα μήνα περίπου με το 3 δε το συζητώ. Ακόμα καλύτερο. Πολύ πιο γρήγορο τουλάχιστον 2πλάσια αυτονομία, Φούλ αδιάβροχο και όλα τα έξτρα του 3. gps wifi βαρόμετρο κλπ. Απλά κορυφή. Τα πάντα στο χέρι σου. Παρά τη τσιμπημένη τιμή είναι καταπληκτικό αξεσουάρ και το προτείνω ανεπιφύλακτα.


Sent from my iPad using Tapatalk

#15   christoss78

christoss78

    iPH Addict

  • 731 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 03/12/2017 - 21:45

Είχα το 1 για 2 χρόνια και ειμουν πολύ ευχαριστημένος. Παρά το ότι ήταν water resistant και όχι water proof όπως το 3 εγώ και μπάνιο στη θάλασσα έκανα και ντουζ και πλύσιμο. Απ´ολα. Κανένα πρόβλημα ποτέ. Ούτε σε λειτουργίες ούτε στο χρωμα ούτε στο τζάμι. Για να γρατζουνιστεί το τζαμι πρέπει να προσπαθήσεις πάρα πολύ. 2 χρόνια και είναι σα καινούριο. Τώρα για ενα μήνα περίπου με το 3 δε το συζητώ. Ακόμα καλύτερο. Πολύ πιο γρήγορο τουλάχιστον 2πλάσια αυτονομία, Φούλ αδιάβροχο και όλα τα έξτρα του 3. gps wifi βαρόμετρο κλπ. Απλά κορυφή. Τα πάντα στο χέρι σου. Παρά τη τσιμπημένη τιμή είναι καταπληκτικό αξεσουάρ και το προτείνω ανεπιφύλακτα.
Sent from my iPad using Tapatalk


Ευχαριστω φιλε μου,θα περιμενω λιγες μερες ακομα μηπως το βγαλουν με καμια προσφορα λογω χριστουγεννων και θα προχωρησω

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες