Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#31   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 18/12/2017 - 17:11

Το παραπάνω κείμενο αφορά την χρήση του Elgato Eve. Για χρήση του Fibaro τροποποιείται όπως παρακάτω:

"Θα ήθελα ο θερμοσίφωνας μου να παίρνει εντολή από ένα (μαγνητικό) ρελέ ισχύος. Το ρελέ ισχύος θα οπλίζει μέσω ενός ασύρματου ρελέ χαμηλότερης ισχύος το οποίο έχω την πρόθεση να αγοράσω και θα το έχω διαθέσιμο για την εργασία σας. Με την σειρά του, το ασύρματο ρελέ χαμηλής ισχύος θα παίρνει ρεύμα και θα ασφαλίζεται σε μια από τις υπάρχουσες ασφάλειες φωτισμού του σπιτιού. Έχει πολύ μικρό μέγεθος και μπορεί να τοποθετηθεί/κρυφτεί πίσω από το πλαστικό προστατευτικό ράγας 2 θέσεων για εύκολη πρόσβαση. Επίσης θα ήθελα σε περίπτωση δυσλειτουργίας του ασύρματου ρελέ, να εξακολουθώ να μπορώ να ανάβω τον θερμοσίφωνα από ασφαλειοδιακόπτη χειροκίνητα, όπως κάνω σήμερα. Δηλαδή να τον παρακάμπτω"


Άρα αυτό να πω στον ηλεκτρολόγο σωστά;

#32   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 17:24

Ναι. Και για διάγραμμα συνδεσμολογίας θα του δείξεις ή το video στο post #2 ή την φωτό στο #8.

 

Στην περίπτωση της χρήσης του Elgato, δεν χρειάζεται διάγραμμα. Είναι οφθαλμοφανές.  :)


Big things have small beginnings

#33   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 17:39

Ορίστε και ένας αυτοματισμός που έχω φτιάξει και υλοποιήσει για το σπίτι μου αλλά και για φίλους.Χρησιμποιήσα arduino uno,bluetooth και ρελε. Εφτιαξα το application το οποίο μόνο σε android κινητό ή ταμπλετ δουλεύει.Επίσης το σημαντικότερο που πρόσθεσα είναι η δυνατότητα λειτουργείας και μέσω φυσικών μπουτόν,διότι φανταστείται να μην λειτουγει ξαφνικά το bluetooth για οποιονδίποτε λόγο.Τότε τι κάνουμε?Πολύ απλό,χρησιμοποιούμε τα φυσικά μπουτόν τα οποία στελνουν και feedback.Είμαι υπέρ των αυτοματισμών αλλά θα πρέει πάντα να υπάρχει και χειροκίνιτος κλασικός τρόπος σε περίπτωση προβλήματος.

 

Στην περίπτωση σου όχι μόνο απολαμβάνεις έναν ή περισσότερους αυτοματισμούς, αλλά φλερτάρεις καθημερινά και μ΄αυτό το ασύγκριτο συναίσθημα της ηθικής ικανοποίησης :wub: που σε κατακλύζει όταν φτιάχνεις κάτι εξ΄ολοκλήρου με το μυαλό και τα χέρια σου. Αξία ανεκτίμητη. 

 

Συγχαρητήρια  :)


Big things have small beginnings

#34   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 18/12/2017 - 17:39

Ναι. Και για διάγραμμα συνδεσμολογίας θα του δείξεις ή το video στο post #2 ή την φωτό στο #8.

 

Στην περίπτωση της χρήσης του Elgato, δεν χρειάζεται διάγραμμα. Είναι οφθαλμοφανές.  :)

ωραια ευχαριστω πολυ! σκεφτομαι το fibaro για εξοικονόμηση χωρου στον πινακα μονο το ρελε ισχυος το εξτρα θα φαινεται.. και αφου εχω apple tv το οποιο το χρησιμοποιω και για τις philips hue ελυσα το θεμα remote εξω απο το σπιτι για το fibaro!

 

ευχαριστω για τη βοηθεια και την ιδεα!



#35   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 18/12/2017 - 17:41

Τίποτα βέβαια. Τα εύσημα ανήκουν στον Original poster


Big things have small beginnings

#36   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 18/12/2017 - 18:37

Στην περίπτωση σου όχι μόνο απολαμβάνεις έναν ή περισσότερους αυτοματισμούς, αλλά φλερτάρεις καθημερινά και μ΄αυτό το ασύγκριτο συναίσθημα της ηθικής ικανοποίησης :wub: που σε κατακλύζει όταν φτιάχνεις κάτι εξ΄ολοκλήρου με το μυαλό και τα χέρια σου. Αξία ανεκτίμητη. 

 

Συγχαρητήρια  :)

Ετσι ακριβώς είναι.Οντως όταν φτιάχνεις κάτι από το μυδέν είναι αλλιώς.Το ξέρεις και ο ίδιος !Το κακό είναι πως θέλουν πολύ χρόνο οι ιδιοκατασκευές διότι εκτός απο ηλεκτρολογικά(σε αυτό δεν έχω πρόβλημα μιας και είμαι ηλεκτρολόγος-μηχανικός) πρέπει να μαθεις να φτιάξεις και τον προγραμματισμό του μικροελεγκτή (πχ arduino) αλλά και την δημιουργία του app.Οπότε μηλάμε για πολλά πεδια(ηλεκτρολογικα,πληροφορική).Θα αναρτίσω κάποια στιγμή πάλυ το ίδιο σκυνικό (και με δυνατότητα φυσικών bouton),αλλα αυτή τι φορά και για το αγαπημένο μας μηλόφωνο (μεσω του blynk app το οποίο κατεβάζουμε έυκολα στο iphone ή android με arduino).Με αυτό τον τρόπο το σύστημα μας βγαίνει έξω από το σπίτι πλέων και,και μπωρουμε να κλείσουμε-ανοίξουμε συσκευές απο την Αμερική ας πούμε.



#37   Ikariapower

Ikariapower

    iPH User

  • 166 μηνύματα
  • Twitter:@Ikariapower
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 18/12/2017 - 23:37

@odiseas το arduino που έχεις βάλει είναι αυτόνομο ή τρέχει μέσω server ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#38   zotosdim

zotosdim

    iPH User

  • 129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 19/12/2017 - 11:22

Παίδες καλησπέρα...

 

Αν και έχω εγκαταστήσει αυτοματισμό μέσω του συναγερμού για το άνοιξε-κλείσε του θερμοσίφωνα τα τελευταία 7-8 χρονια (και με απομακρυσμένο έλεγχο μέσω της GSM κάρτας του συναγερμού) και πραγματικά η ευκολία είναι τεραστια. Σα παιδι και εγώ της τεχνολογίας τα γυρίζω όλα σιγά σιγά σε Home Kit έτσι ώστε να τα έχω όλα μαζι και νοικοκυρεμένα. Για να κάνουμε λοιπόν ένα briefing και να καταλήξουμε, αντί για τη λύση που προτείνεται από το αρχικό ποστ (συγχαρητήρια για το αρθο και το ποσταρισμα) πάμε σε αυτή του fibaro που παίζει κανονικά με home kit και μπορεί να προγραμματιστεί σε χρόνους κτλ κτλ?



#39   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2017 - 11:51

Είναι καθαρά θέμα επιλογής σου. Η λύση του αρχικού Post είναι πιο οικονομική αλλά απαιτεί μεγαλύτερο ελεύθερο χώρο στον πίνακα σου, όπως και περισσότερα εξαρτήματα.

Η λύση του Fibaro είναι πιο ακριβή αλλά καταλαμβάνει ελάχιστο χώρο στον πίνακα.

 

Επί τη ευκαιρία.... το Fibaro σαν αξεσουάρ από μόνο του και εκτός των άλλων, μπορεί να μετατρέψει και τον αναλογικό θερμοστάτη του καλοριφέρ σε έξυπνο, με ακριβώς την ίδια φιλοσοφία τοποθέτησης.


Big things have small beginnings

#40   zotosdim

zotosdim

    iPH User

  • 129 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 19/12/2017 - 12:17

Είναι καθαρά θέμα επιλογής σου. Η λύση του αρχικού Post είναι πιο οικονομική αλλά απαιτεί μεγαλύτερο ελεύθερο χώρο στον πίνακα σου, όπως και περισσότερα εξαρτήματα.

Η λύση του Fibaro είναι πιο ακριβή αλλά καταλαμβάνει ελάχιστο χώρο στον πίνακα.

 

Επί τη ευκαιρία.... το Fibaro σαν αξεσουάρ από μόνο του και εκτός των άλλων, μπορεί να μετατρέψει και τον αναλογικό θερμοστάτη του καλοριφέρ σε έξυπνο, με ακριβώς την ίδια φιλοσοφία τοποθέτησης.

Έχω θερμοσίφωνα από την heatmiser που παίζει με home kit (https://www.heatmise...omekit-enabled/), βεβαια η δικη σου λύση είναι πολύ πιο οικονομική. Εξακολουθώ και δεν καταλαβαίνω εφ' όσον είναι bluetooth πως παίζει με home kit από μακρυα.... Φαντάζομαι θέλει ένα apple tv ή κάποιο ipad ανοιχτό μεσα στο σπίτι..



#41   odiseas

odiseas

    iPH User

  • 154 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6S

Δημοσίευση 19/12/2017 - 12:49

@odiseas το arduino που έχεις βάλει είναι αυτόνομο ή τρέχει μέσω server ;;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Καλημέρα.Είναι τελείος αυτόνομο.Καμία σχέση με server,δίοτι το app είναι φτιαγμένο απο το γνωστό app inventor(φτάχνεις την εφαρμογή και την φορτώνεις στο κινητό).Ετσι το κινητό επικοινωνεί μέσω bluetooth με το arduino.

 

Να και έλεγχος το θερμισίφωνα με την παλιότερη version του app.(Η τωρινή είναι σαφώς καλήτερη και με χειροκίνιτη επιλογή)

Κόστος όλων των υλικών το πολύ 20 ευρω.



#42   afotiadis

afotiadis

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@afotiadis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:afotiadis

Δημοσίευση 19/12/2017 - 18:58

μόλις το έκανα παίδες , αλλα μετά από 4-5 δευτερόλεπτα το Elgato Eve  πάει ξανά στο off. 

ξέρει κανεις γιατί ?



#43   afotiadis

afotiadis

    iPH newbie

  • 30 μηνύματα
  • Twitter:@afotiadis
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad Air
  • GameCenter:afotiadis

Δημοσίευση 19/12/2017 - 19:12

Τελικά μάλλον βρήκα το πρόβλημα.

το Elgato Eve αντέξει μέχρι 2,5 kW και ο δικός μου θερμοσύφωνας είναι παραπάνω...



#44   takhs764

takhs764

    iPH User

  • 142 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 19/12/2017 - 19:22

Ναι το κατάλαβα. Και μπράβο και στο παλικάρι που έκανε τα σχέδια. Εντελώς συμπτωματικά έκανα σήμερα και εγώ το ίδιο πράγμα με ένα Sonoff + ρελέ ισχύως. Δεν έχω Homekit (για την ώρα) αλλά έχω remote έλεγχο. 

 

attachicon.gifIMG_6627.jpg

 

Αν το ψάξω λίγο παραπάνω, το Sonoff αλλάζει firmware και παίρνει custom το οποίο μιλάει με Homebridge. Απλά χάνεις εντελώς τη δυνατότητα να επιστρέψεις στο μαμίσιο firmware και για την ώρα αξιολογώ τα υπερ και τα κατά. 

καλο ειναι να παρεις ενα sonoff που να περνει αισθητιρα και με ενα μικρο ρελε θα σου ερχετε πισω η εντολη εαν εχει ανοιξει ο θερμοσιφωνας η οχι



#45   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 19/12/2017 - 21:54

καλο ειναι να παρεις ενα sonoff που να περνει αισθητιρα και με ενα μικρο ρελε θα σου ερχετε πισω η εντολη εαν εχει ανοιξει ο θερμοσιφωνας η οχι

γεια σου Τάκη. πως θα καταλαβαινει το sonoff τη κατασταση του θερμοσιφωνα?






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες