Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#61   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 08/01/2018 - 09:21

2 ρελέ διαρροής και 2 ασφάλειες? παίρνεις και από αλλού ρεύμα?



#62   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 09/01/2018 - 23:54

Οχι. Εβαλα κάποιες συσκευές ξεχωριστά. Καμία βοήθεια για το θέμα μας? Ευχαριστώ.



#63   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 15/01/2018 - 15:47

Οχι. Εβαλα κάποιες συσκευές ξεχωριστά. Καμία βοήθεια για το θέμα μας? Ευχαριστώ.

Πέτρο, 

 

Αν θες να κρατήσεις το κόστος χαμηλά , πας σε Sonoff (αλλά χάνεις το homekit ή περιμένεις μέχρι να το υλοποιήσουν) αν θες homekit & Siri από τη πρώτη μέρα πας σε fibaro. 

 

Το ρελέ ισχύως θα το χρειαστείς ούτως η άλλως και να υπολογίζεις ότι πιάνει μια θέση στον πίνακα. Την εγκατάσταση καλό είναι να στην κάνει ηλεκτρολόγος, θα του πάρει το πολύ μισή ώρα. 



#64   takisx

takisx

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2018 - 20:16

Έχει πολύ μικρές διαστάσεις. Αλλά ακόμα και να μην έχει επαρκή χώρο, το σκάβεις λίγο. Δεν είναι τίποτα.

 

attachicon.giffibaro.PNG

 

 

https://www.fibaro.c...ducts/switches/

 

Edit: Αν σκέφτεσαι την υλοποίηση του θερμοσίφωνα, το παραπάνω αντικαθιστά τον σούκο ρευματοδότη + ρευματολήπτη + Elgato

καλησπέρα, που μπορούμε να το βρούμε; κάποιο link; 



#65   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 22/01/2018 - 20:26

λοιπον εγω εκανα το fibaro τελικα αφου εφαγε 3 ωρες ο ηλεκτρολογος που εφερα να το συνδεσει... τεσπα.. εβαλε λοιπον το fibaro στον υπαρχον διπλο διακοπτη ο οποιος ειναι παντα πανω αφου ελεγχεται μεσω fibaro και του ρελε ισχυος και για χειροκινητη ενεργοποιηση εβαλε εναν μονο διακοπτη πανω στο ρελε ισχυος για περιπτωσεις που δεν εχεις ιντερνετ.

λογω apple tv το ελεγχω και εκτος σπιτιου.

 

αποτελεσμα τελειο τελικα!



#66   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 22/01/2018 - 22:10

λοιπον εγω εκανα το fibaro τελικα αφου εφαγε 3 ωρες ο ηλεκτρολογος που εφερα να το συνδεσει... τεσπα.. εβαλε λοιπον το fibaro στον υπαρχον διπλο διακοπτη ο οποιος ειναι παντα πανω αφου ελεγχεται μεσω fibaro και του ρελε ισχυος και για χειροκινητη ενεργοποιηση εβαλε εναν μονο διακοπτη πανω στο ρελε ισχυος για περιπτωσεις που δεν εχεις ιντερνετ.
λογω apple tv το ελεγχω και εκτος σπιτιου.

αποτελεσμα τελειο τελικα!


Καλό-δούλευτο!!
Γιατί του πήρε 3 ώρες; Θα γίνω αδιάκριτος αν ρωτήσω πόσα χρήματα ζήτησε; Μου κάνει εντύπωση.

Έχεις κανένα αισθητήρα θερμοκρασίας για να παίξεις με αυτοματισμούς;
Big things have small beginnings

#67   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 22/01/2018 - 22:17

Καλό-δούλευτο!!
Γιατί του πήρε 3 ώρες; Θα γίνω αδιάκριτος αν ρωτήσω πόσα χρήματα ζήτησε; Μου κάνει εντύπωση.

Έχεις κανένα αισθητήρα θερμοκρασίας για να παίξεις με αυτοματισμούς;


Γιατί προσπαθούσε 1 ώρα να καταλάβει το σχεδιάγραμμα μετά κάτι μου έλεγε ότι δεν αρκεί να κόβει τη φάση αλλά και τον ουδέτερο ο θερμοσίφωνας μετά το έβαλε αλλά έκοβε μετά από 3 δευτερόλεπτα μόνο του που σημαίνει ότι μάλλον έπαιρνε όλο το φορτίο το Fibaro ώσπου μετά από σκέψη κατάφερε και το έκανε να δουλέψει όπως έπρεπε και αφού τον πίεσα βρήκε λύση για χειροκίνητη λειτουργία αλλά και να ανάβει το φωτάκι λειτουργίας είτε το ανάβεις μέσω fibaro είτε μέσω διακόπτη χειροκίνητα... κόστος 35 ευρώ.. εργασία.. τεσπα τέλος καλό όλα καλά!

#68   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/01/2018 - 22:55

λοιπον εγω εκανα το fibaro τελικα αφου εφαγε 3 ωρες ο ηλεκτρολογος που εφερα να το συνδεσει... τεσπα.. εβαλε λοιπον το fibaro στον υπαρχον διπλο διακοπτη ο οποιος ειναι παντα πανω αφου ελεγχεται μεσω fibaro και του ρελε ισχυος και για χειροκινητη ενεργοποιηση εβαλε εναν μονο διακοπτη πανω στο ρελε ισχυος για περιπτωσεις που δεν εχεις ιντερνετ.

λογω apple tv το ελεγχω και εκτος σπιτιου.

 

αποτελεσμα τελειο τελικα!

Δημήτρη μπορείς να βάλεις καμία φωτογραφία και να μας πεις την συνδεσμολογία σε περίπτωση που κολλήσει ο δικός μας ηλεκτρολόγος? Επίσης από που πήρες το fibaro?



#69   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 22/01/2018 - 23:01

Δημήτρη μπορείς να βάλεις καμία φωτογραφία και να μας πεις την συνδεσμολογία σε περίπτωση που κολλήσει ο δικός μας ηλεκτρολόγος? Επίσης από που πήρες το fibaro?


https://rover.ebay.c...tm/112688818554

Από αυτό το λινκ το πήρα! Βεβαίως να βάλω αν βοηθήσει! Αύριο θα βγάλω το καπάκι και θα βγάλω!

#70   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 22/01/2018 - 23:07

Θα βοηθήσει!! Τελικά πόσες ασφάλειες έβαλε/έχεις? Μιά διπλή, που την εχεις μόνιμα πάνω (κάτω αν την βάλεις τι ενεργοποιεί?) και μια μονή για χειροκίνητο έλεγχο?

Επίσης αν μπορείς να θυμιθείς τι πρόβλημα είχε και πως το έλυσε ο ηλεκτρολόγος σου....



#71   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 22/01/2018 - 23:15

Θα βοηθήσει!! Τελικά πόσες ασφάλειες έβαλε/έχεις? Μιά διπλή, που την εχεις μόνιμα πάνω (κάτω αν την βάλεις τι ενεργοποιεί?) και μια μονή για χειροκίνητο έλεγχο?
Επίσης αν μπορείς να θυμιθείς τι πρόβλημα είχε και πως το έλυσε ο ηλεκτρολόγος σου....


Ναι την υπάρχουσα διπλή την έχω πάντα πάνω αν την κλείσω δεν λειτουργεί το fibaro και άλλη μια μόνη που είναι πάντα κάτω εφόσον λειτουργεί το fibaro. Σε περίπτωση που είναι πάνω η μόνη (χειροκίνητη) το fibaro βγάζει error ότι κάτι συμβαίνει.. καλο αυτό σπυ θυμίζει ότι έχεις το χειροκίνητο πάνω.. το καλό στην υπόθεση είναι ότι δουλεύει το κόκκινο φωτακι είτε ενεργοποιήσεις με fibarο είτε χειροκίνητα όποτε ξέρεις ότι λειτουργεί.. το δεύτερο καλό είναι ότι το ρελε ισχύος κάνει θόρυβο την στιγμή ενεργοποίησης από fibaro σαν να ανοίγεις χειροκίνητη ασφάλεια όποτε το ακούς ότι όπλισε.. χτες έβαλα αυτοματισμό από το HomeKit να ανοίξει 6 το πρωί και να κλείσει 6.30 και δούλεψε τέλεια! Αυτά..

#72   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2018 - 11:25

Ναι την υπάρχουσα διπλή την έχω πάντα πάνω αν την κλείσω δεν λειτουργεί το fibaro και άλλη μια μόνη που είναι πάντα κάτω εφόσον λειτουργεί το fibaro. Σε περίπτωση που είναι πάνω η μόνη (χειροκίνητη) το fibaro βγάζει error ότι κάτι συμβαίνει.. καλο αυτό σπυ θυμίζει ότι έχεις το χειροκίνητο πάνω.. το καλό στην υπόθεση είναι ότι δουλεύει το κόκκινο φωτακι είτε ενεργοποιήσεις με fibarο είτε χειροκίνητα όποτε ξέρεις ότι λειτουργεί.. το δεύτερο καλό είναι ότι το ρελε ισχύος κάνει θόρυβο την στιγμή ενεργοποίησης από fibaro σαν να ανοίγεις χειροκίνητη ασφάλεια όποτε το ακούς ότι όπλισε.. χτες έβαλα αυτοματισμό από το HomeKit να ανοίξει 6 το πρωί και να κλείσει 6.30 και δούλεψε τέλεια! Αυτά..

Μιας και υλοποίησες τον αυτοματισμό του θερμοσίφωνα με το Fibaro θέλω να σε ρωτήσω αν μετά από διακοπή ρεύματος, το Fibaro επιστρέφει σε κατάσταση ON ή OFF.

Είναι πολύ βασικό διότι αν κοπεί το ρεύμα σε απουσία σου, δεν θέλεις στην επαναφορά να ανάψει ο θερμοσίφωνας επ΄αορίστου.

 

Επίσης το ότι βγάζει error δεν είναι σωστό και δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα αυτό βλάψει το Fibaro. Σημαίνει πως παίρνει ρεύμα στην έξοδο του όταν ανοίγεις τον θερμοσίφωνα χειροκίνητα. Με την σειρά του αυτό σημαίνει πως ο ηλεκτρολόγος σύνδεσε τον "χειροκίνητο" ασφαλειοδιακόπτη στην ίδια βοηθητική επαφή του ρελέ που σύνδεσε και την έξοδο του Fibaro. 

 

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος φίλος έχει να συμπληρώσει κάτι επί τούτου, αλλά έτσι όπως αντιλήφθηκα την συνδεσμολογία που έγινε στον πίνακα σου... ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην έχεις ταυτόχρονα ανοιχτή την χειροκίνητη λειτουργία και το Fibaro


Big things have small beginnings

#73   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2018 - 11:48

Ping @odiseas


Big things have small beginnings

#74   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 23/01/2018 - 11:57

Μιας και υλοποίησες τον αυτοματισμό του θερμοσίφωνα με το Fibaro θέλω να σε ρωτήσω αν μετά από διακοπή ρεύματος, το Fibaro επιστρέφει σε κατάσταση ON ή OFF.
Είναι πολύ βασικό διότι αν κοπεί το ρεύμα σε απουσία σου, δεν θέλεις στην επαναφορά να ανάψει ο θερμοσίφωνας επ΄αορίστου.

Επίσης το ότι βγάζει error δεν είναι σωστό και δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα αυτό βλάψει το Fibaro. Σημαίνει πως παίρνει ρεύμα στην έξοδο του όταν ανοίγεις τον θερμοσίφωνα χειροκίνητα. Με την σειρά του αυτό σημαίνει πως ο ηλεκτρολόγος σύνδεσε τον "χειροκίνητο" ασφαλειοδιακόπτη στην ίδια βοηθητική επαφή του ρελέ που σύνδεσε και την έξοδο του Fibaro.

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος φίλος έχει να συμπληρώσει κάτι επί τούτου, αλλά έτσι όπως αντιλήφθηκα την συνδεσμολογία που έγινε στον πίνακα σου... ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην έχεις ταυτόχρονα ανοιχτή την χειροκίνητη λειτουργία και το Fibaro


Θα το δοκιμάσω με τη διακοπή αν και νομίζω ότι είναι σε οφ ξεκινησει... νομίζω ότι έχει και ρύθμιση για το ποια κατάσταση να γυρίζει

Ναι ο χειροκίνητος διακόπτης είναι μόνο για κατάσταση μη υπάρξης δικτύου οποτε δεν θα νοιάξει ποτε μαζί!

#75   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2018 - 12:24

Θα το δοκιμάσω με τη διακοπή αν και νομίζω ότι είναι σε οφ ξεκινησει... νομίζω ότι έχει και ρύθμιση για το ποια κατάσταση να γυρίζει
 

 

Αν επιβεβαιώσεις πως έχει τέτοια ρύθμιση, θα ήταν τέλειο.

Δοκίμασε το κατεβάζοντας την ασφάλεια από την οποία παίρνει ρεύμα το Fibaro (προφανώς είναι κάποια από αυτές του φωτισμού)


Big things have small beginnings




Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)