Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 1 ψήφοι

[Οδηγός] Έξυπνος έλεγχος θερμοσίφωνα


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
338 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#76   peros550

peros550

    iPH Addict

  • 716 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 23/01/2018 - 14:42

 

Επίσης το ότι βγάζει error δεν είναι σωστό και δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα αυτό βλάψει το Fibaro. Σημαίνει πως παίρνει ρεύμα στην έξοδο του όταν ανοίγεις τον θερμοσίφωνα χειροκίνητα. Με την σειρά του αυτό σημαίνει πως ο ηλεκτρολόγος σύνδεσε τον "χειροκίνητο" ασφαλειοδιακόπτη στην ίδια βοηθητική επαφή του ρελέ που σύνδεσε και την έξοδο του Fibaro. 

 

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος φίλος έχει να συμπληρώσει κάτι επί τούτου, αλλά έτσι όπως αντιλήφθηκα την συνδεσμολογία που έγινε στον πίνακα σου... ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην έχεις ταυτόχρονα ανοιχτή την χειροκίνητη λειτουργία και το Fibaro

Μπορεί και να δημιουργήσει πρόβλημα μπορεί και όχι. Το γεγονός ότι το fibaro αντιλαμβάνεται ρεύμα από άλλη πηγή στην επαφή εξόδου και το δηλώνει με την ένδειξη "error" δεν είναι θετικό. Καλό θα ήταν να γίνει μια ερώτηση στο support τους για περεταίρω διευκρινήσεις. 

 

Καλό-δούλευτο!!
Γιατί του πήρε 3 ώρες; Θα γίνω αδιάκριτος αν ρωτήσω πόσα χρήματα ζήτησε; Μου κάνει εντύπωση.

Έχεις κανένα αισθητήρα θερμοκρασίας για να παίξεις με αυτοματισμούς;

Το ΣΚ κατάφερα να ενσωματώσω αισθητήρα θερμοκρασίας στο boiler του ηλιακού. Αυτό που κερδίζεις είναι να βλέπεις πόσο ζεστό είναι το νερό και να υπολογίζεις για πόσα άτομα υπάρχει ζεστό νερό χωρίς να πηγαίνεις στο μπάνιο και να ανοίγεις τη βρύση. Αν το συνδιάσεις και με apple TV, μπορείς να έχεις ένδειξη απομακρυσμένα με ότι αυτό συνεπάγεται στη περίπτωση του καθενός.  

 

Επίσης άλλη μια πρακτική εφαρμογή η οποία προσφέρει και οικονομία είναι η ακόλουθη:

Σε γενικές γραμμές οι αντιστάσεις στους θερμοσίφωνες έχουν μια ρύθμιση, πχ 60 βαθμούς C. Ωστόσο για να κάνουμε μπανιο χρειαζόμαστε περίπου 40-45C. Επομένως, αν κάποιος έχει μεγάλο boiler (πχ 150-200lt) και χρειάζεται νερό μονάχα για 1-2 άτομα, θα κάψει πολύ περισσότερο ρεύμα για να φέρει τα 150-200lt στους 60 βαθμούς όπου ο θερμοστάτης της αντίστασης θα διακόψει την παροχή. Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να ρυθμίσει μέσω homekit έναν αυματισμό ο οποίος να κόβει το "fibaro" (ή όποιο άλλο gadget έχουμε διαλέξει) στους πχ 45C βαθμούς κάνοντας οικονομία στην τσέπη μας. 

 

Για τη σύνδεση του αισθτήρα χρειάστηκα τα εξής:

Τον αισθητήρα: https://www.ebay.com...4YAAOSwZ5JZif84

Τo ειδικό Module: https://www.ebay.com...jkAAOSwjZJZ9ua8

 

Ένα Wemos D1 mini: https://www.ebay.com...KwAAOSwhiZaWbUy

 

Τροφοδοτικό 5V για το Wemos, Ηλεκτρολογικό κουτί, και καλώδιο UTP για να συνδέσω τον αισθητήρα με το wemos.

Επίσης, ένα Rapsberry με το Homebridge εγκατεστημένο προκειμένου οι μετρήσεις του αισθητήρα να περάσουν στο Homekit.

 

Η λογική είναι η εξής:

To wemοs τρέχει ένα πρόγραμμα που διαβάζει τις μετρήσεις ανά πχ λίγα δευτερόλεπτα και κρατάει την πιο πρόσφατη σε μια μεταβλητή. Ταυτόχρονα συνδέεται στο Wifi του σπιτιού και παίρνει IP.

Το Homebridge αναλαμβάνει να "ρωτάει" την IP του wemos για την τρέχουσα θερμοκρασία και εν συνεχεία ενημερώνει το Homekit. Το πρόγραμμα που τρέχει στο wemos ειναι σχεδιασμένο ώστε να απαντάει κατάλληλα στα ερωτήματα του Homebridge (json responses) και έτσι τα δύο τους "μιλάνε" μεταξύ τους.   

  

Ο αισθητήρας σφηνώθηκε ανάμεσα στο καζάνι του ηλιακού και στην μόνωση. Η μέτρηση δεν είναι ακριβής, αλλά δίνει μια αρκετά καλή ένδειξη η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτοματισμούς. 



#77   vrachamis

vrachamis

    iPH Master

  • 6834 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 23/01/2018 - 15:23

 

Το ΣΚ κατάφερα να ενσωματώσω αισθητήρα θερμοκρασίας στο boiler του ηλιακού. Αυτό που κερδίζεις είναι να βλέπεις πόσο ζεστό είναι το νερό και να υπολογίζεις για πόσα άτομα υπάρχει ζεστό νερό χωρίς να πηγαίνεις στο μπάνιο και να ανοίγεις τη βρύση. Αν το συνδιάσεις και με apple TV, μπορείς να έχεις ένδειξη απομακρυσμένα με ότι αυτό συνεπάγεται στη περίπτωση του καθενός.  

 

Επίσης άλλη μια πρακτική εφαρμογή η οποία προσφέρει και οικονομία είναι η ακόλουθη:

Σε γενικές γραμμές οι αντιστάσεις στους θερμοσίφωνες έχουν μια ρύθμιση, πχ 60 βαθμούς C. Ωστόσο για να κάνουμε μπανιο χρειαζόμαστε περίπου 40-45C. Επομένως, αν κάποιος έχει μεγάλο boiler (πχ 150-200lt) και χρειάζεται νερό μονάχα για 1-2 άτομα, θα κάψει πολύ περισσότερο ρεύμα για να φέρει τα 150-200lt στους 60 βαθμούς όπου ο θερμοστάτης της αντίστασης θα διακόψει την παροχή. Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να ρυθμίσει μέσω homekit έναν αυματισμό ο οποίος να κόβει το "fibaro" (ή όποιο άλλο gadget έχουμε διαλέξει) στους πχ 45C βαθμούς κάνοντας οικονομία στην τσέπη μας. 

 

Για τη σύνδεση του αισθτήρα χρειάστηκα τα εξής:

Τον αισθητήρα: https://www.ebay.com...4YAAOSwZ5JZif84

Τo ειδικό Module: https://www.ebay.com...jkAAOSwjZJZ9ua8

 

Ένα Wemos D1 mini: https://www.ebay.com...KwAAOSwhiZaWbUy

 

Τροφοδοτικό 5V για το Wemos, Ηλεκτρολογικό κουτί, και καλώδιο UTP για να συνδέσω τον αισθητήρα με το wemos.

Επίσης, ένα Rapsberry με το Homebridge εγκατεστημένο προκειμένου οι μετρήσεις του αισθητήρα να περάσουν στο Homekit.

 

Η λογική είναι η εξής:

To wemοs τρέχει ένα πρόγραμμα που διαβάζει τις μετρήσεις ανά πχ λίγα δευτερόλεπτα και κρατάει την πιο πρόσφατη σε μια μεταβλητή. Ταυτόχρονα συνδέεται στο Wifi του σπιτιού και παίρνει IP.

Το Homebridge αναλαμβάνει να "ρωτάει" την IP του wemos για την τρέχουσα θερμοκρασία και εν συνεχεία ενημερώνει το Homekit. Το πρόγραμμα που τρέχει στο wemos ειναι σχεδιασμένο ώστε να απαντάει κατάλληλα στα ερωτήματα του Homebridge (json responses) και έτσι τα δύο τους "μιλάνε" μεταξύ τους.   

  

Ο αισθητήρας σφηνώθηκε ανάμεσα στο καζάνι του ηλιακού και στην μόνωση. Η μέτρηση δεν είναι ακριβής, αλλά δίνει μια αρκετά καλή ένδειξη η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτοματισμούς. 

Επιστήμη το έκανες.... :)


Big things have small beginnings

#78   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 25/01/2018 - 18:46

Μόλις το έφτιαξα και εγώ με το elgato. Βάλαμε εξωτερική πρίζα γιατί δεν είχε χώρο ο πίνακας αλλά όλα οκ!

Ευχαριστούμε και πάλι για τον οδηγό

#79   takisx

takisx

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/01/2018 - 18:55

Μόλις το έφτιαξα και εγώ με το elgato. Βάλαμε εξωτερική πρίζα γιατί δεν είχε χώρο ο πίνακας αλλά όλα οκ!

Ευχαριστούμε και πάλι για τον οδηγό

Χώρο δεν έχω και εγώ στον πίνακα. Καμιά φωτογραφία πως το έκανες μπορείς να βάλεις; Η μόνη πρίζα που μπορώ να χρησιμοποιήσω είναι σχεδόν δίπλα στον πίνακα και εκεί βάζουμε και το πλυντήριο. Το έφτιαξες μόνος σου; έστειλα πληροφορίες από το νήμα σε ηλεκτρολόγο για υλοποίηση με fibaro (δεν το βρήκα και στο εμπόριο) αλλά ούτε φωνή ούτε ακρόαση... Έχω και τη γυναίκα και τον μεγάλο γιο που το ξεχνάν ανοιχτό για ώρα...



#80   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 25/01/2018 - 19:19

Δεν είναι ότι πιο όμορφο αλλά η πόρτα είναι πάντα ανοιχτή οπότε δε φαίνεται

Ηλεκτρολόγος το έκανε


763b1348dd42563c0ec7e7741ca0aadc.jpge1e13e7f8a309df3cc1f8aaee2b1a77b.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

#81   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 29/01/2018 - 23:28

Θα το δοκιμάσω με τη διακοπή αν και νομίζω ότι είναι σε οφ ξεκινησει... νομίζω ότι έχει και ρύθμιση για το ποια κατάσταση να γυρίζει

Ναι ο χειροκίνητος διακόπτης είναι μόνο για κατάσταση μη υπάρξης δικτύου οποτε δεν θα νοιάξει ποτε μαζί!

Είναι ευκολο να ανεβασεις φωτογραφία του πίνακα?



#82   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 31/01/2018 - 16:55

Είναι ευκολο να ανεβασεις φωτογραφία του πίνακα?

ναι το ειχα ξεχασει σορρυ! θα ανεβασω αν οχι σημερα αυριο



#83   takisx

takisx

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 12/02/2018 - 18:35

Το παραπάνω κείμενο αφορά την χρήση του Elgato Eve. Για χρήση του Fibaro τροποποιείται όπως παρακάτω:

 

"Θα ήθελα ο θερμοσίφωνας μου να παίρνει εντολή από ένα (μαγνητικό) ρελέ ισχύος. Το ρελέ ισχύος θα οπλίζει μέσω ενός ασύρματου ρελέ χαμηλότερης ισχύος το οποίο έχω την πρόθεση να αγοράσω και θα το έχω διαθέσιμο για την εργασία σας. Με την σειρά του, το ασύρματο ρελέ χαμηλής ισχύος θα παίρνει ρεύμα και θα ασφαλίζεται σε μια από τις υπάρχουσες ασφάλειες φωτισμού του σπιτιού. Έχει πολύ μικρό μέγεθος και μπορεί να τοποθετηθεί/κρυφτεί πίσω από το πλαστικό προστατευτικό ράγας 2 θέσεων για εύκολη πρόσβαση. Επίσης θα ήθελα σε περίπτωση δυσλειτουργίας του ασύρματου ρελέ, να εξακολουθώ να μπορώ να ανάβω τον θερμοσίφωνα από ασφαλειοδιακόπτη χειροκίνητα, όπως κάνω σήμερα. Δηλαδή να τον παρακάμπτω"

Να κάνω μια ερώτηση παρακαλώ; Στην παραπάνω περίπτωση το fibaro single switch μπαίνει μέσα στη πρίζα ή στον πίνακα; Συγνώμη αλλά δεν το έχω καταλάβει.

Πήρα το fibaro και περιμένω τον ηλεκτρολόγο αυτές τις ημέρες. Αν μπαίνει μέσα στη πρίζα στην δική μου περίπτωση η συγκεκριμένη πρίζα χρησιμοποιείτε από πλυντήριο 

και αερόθερμο (όχι ταυτόχρονα) επηρεάζει κάτι τέτοιο τα φορτία ή δεν ξέρω κάτι άλλο; Ευχαριστώ. 



#84   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/02/2018 - 14:37

ναι το ειχα ξεχασει σορρυ! θα ανεβασω αν οχι σημερα αυριο


Το ξέχασες !! Μπορείς να το ανεβάσεις;

#85   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/02/2018 - 14:53

Να κάνω μια ερώτηση παρακαλώ; Στην παραπάνω περίπτωση το fibaro single switch μπαίνει μέσα στη πρίζα ή στον πίνακα; Συγνώμη αλλά δεν το έχω καταλάβει.
Πήρα το fibaro και περιμένω τον ηλεκτρολόγο αυτές τις ημέρες. Αν μπαίνει μέσα στη πρίζα στην δική μου περίπτωση η συγκεκριμένη πρίζα χρησιμοποιείτε από πλυντήριο 
και αερόθερμο (όχι ταυτόχρονα) επηρεάζει κάτι τέτοιο τα φορτία ή δεν ξέρω κάτι άλλο; Ευχαριστώ.

Μπαίνει στον πίνακα. Για το λόγο αυτό και προτείνετε κιόλας.

#86   tasos1

tasos1

    iPH Addict

  • 780 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 13/02/2018 - 15:40

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια.

Θέλω να ενεργοποιώ και να απενεργοποιώ ή με χρονοδιακόπτη τα φώτα της βεράντας στο εξοχικό.

 

Έχω δει στο internet τα sonoff τα οποίο έχει και διακόπτες με wifi  έχει εφαρμογή για το τηλ και αντικαθιστά τον υπάρχων διακόπτη με αυτόν.

https://www.ebay.com...aU_EIsy7NA8I-KQ

 

Έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία για την υλοποίηση του ? η με τα Sonoff ?

 

Ευχαριστώ.



#87   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 13/02/2018 - 15:50

Το ξέχασες !! Μπορείς να το ανεβάσεις;

σε 2 ωρες που θα γυρισω σπιτι εχω μπλεξει με την δουλεια ρε γαμωτο και το ξεχναω αλλα σημερα θα ανεβασω!



#88   ppetros

ppetros

    iPH Member

  • 230 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X

Δημοσίευση 13/02/2018 - 19:01

Εχω παραγγείλει το fibaro single switch και ετοιμάζω τα αλλα υλικά.

 

1. Θα χρειαστώ ένα ρελέ ισχύος 25Α.

2. Επιπλέον μια ασφάλεια 25Α.

3. Καλώδια.

4. Τίποτα άλλο?

 

Η σύνδεση θα είναι παρόμεια με το παρακάτω?

 

https://ibb.co/jvCD1S

 

Τελικά επιβεβαιώθηκε αν γίνει διακοπή ρεύματος ο fibaro single switch σε τι κάτάσταση (on/off) επανέρχετε?



#89   dimitrisgf

dimitrisgf

    iPH newbie

  • 75 μηνύματα
  • Twitter:@dimitrisgf
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:dimitrisgf

Δημοσίευση 13/02/2018 - 19:18

Φωτό εγκατάστασης

Συνημμένα αρχεία



#90   takisx

takisx

    iPH Member

  • 235 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 16/02/2018 - 19:37

Μπορώ στο Home app να προσθέσω έναν αυτοματισμό ώστε ενεργοποιώντας μια συσκευή να μένει ανοιχτή για ας πούμε 20 λεπτά; 

Π.χ. στην περίπτωση του single switch της fibaro και έναν θερμοσίφωνα.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες