Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

H Cosmote έφερε την eSIM στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1079 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#901   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1574 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 27/11/2020 - 15:37

Σε αυτό προϋποθέτει να υπάρχει φάκελος με esim στο κατάστημα, όπου όπως έχουμε πει οι περισσότεροι λένε όχι επειδή υπάρχουν ελλείψεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#902   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2020 - 15:47

Το κατάστημα που πήγα δεν είχε φακέλους.

Τα έκανε όλα από το σύστημά τους εσωτερικά.  

 

 

Ή πιο απλά για να γλιτώσεις αρκετά από τα βήματα που γράφεις και αρκετό χρόνο (όπως και τη χρήση ξένου τηλεφώνου) σου δίνουν τη νέα eSIM σε φάκελο και ξεμπερδεύεις μια ώρα αρχύτερα. Δεν το χρονομέτρησα.

- Λες «γεια». Σου λένε «γεια».
- Λες «θέλω αντικατάσταση esim»
- Δίνεις την ταυτότητά σου αφού στη ζητήσουν και αναφέρεις τον αριθμό για τον οποίο θέλεις αλλαγή (αν έχεις πολλούς )
- Στέλνεις sim στο 1256, για να καταργηθεί η παλιά και να ενεργοποιηθεί η καινούργια.
- Πληρώνεις 9.90€
- Σου δίνουν το φάκελο με τη νέα eSIM
- Ευχαριστείς, σε ευχαριστούν και φεύγεις.

Την καινούργια την ενεργοποιείς όποτε θες, όπου θες.



#903   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 27/11/2020 - 15:53

Σε αυτό προϋποθέτει να υπάρχει φάκελος με esim στο κατάστημα, όπου όπως έχουμε πει οι περισσότεροι λένε όχι επειδή υπάρχουν ελλείψεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Χωρίς να είμαι στη μηχανογράφηση της αποθήκης της Cosmote θα πω ότι αυτό το λένε ως πρόφαση όταν δεν ξέρουν ή δε θέλουν να εξυπηρετήσουν. Είναι η ιδανική δικαιολογία.

Anyway, το qr code μπορεί να εκτυπωθεί επιτόπου ή να χρησιμοποιηθεί - εκτυπωθεί από το email που έχει σταλεί.

Το point είναι ότι η ενεργοποίηση της νέας δεν είναι απαραίτητο να γίνει στο κατάστημα.

Το μόνο σημαντικό και άσχημο προς το παρόν είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μια φορά.


Πχ. Αγοράζω τηλέφωνο από το ίδιο κατάστημα και αναγκαστικά θέλω ένα eSIM. Θα με αναγκάσουν να το ανοίξω εκεί στο πόδι ή να ξαναπάω για να φωτογραφίσω την οθόνη ; Τίποτα από τα 2 προφανώς.

Τελευταία επεξεργασία από: DiS, 27/11/2020 - 15:55


#904   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1459 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/11/2020 - 16:16

Εσύ πολύ σωστά μιλάς και αυτό είναι το ιδανικό και το ορθό. 

Η πραγματικότητα όμως είναι άλλη. Κάνουν αυτό που εκείνοι θεωρούν οτι πρέπει να κάνουν ως διαδικασία και όλα σταματάνε εκεί. 

 

Ρώτησα κι εγώ για την εκτύπωση και μου είπε αν θέλετε ναι βάζουμε το δικο μας email, όμως ουτε και αυτό είναι το "σωστό". 

Έπρεπε απλά ένα αντίγραφο του QR να δημιουργείται μέσα και στο δικό τους σύστημά, έτσι ώστε να στο τυπώνουν και να φεύγεις ή να το σκανάρεις εκεί επί τόπου (και ας το έχεις λάβει και στο email σου). 

 

Επίσης το ορθό είναι, το QR code να δημιουργείται και οnline εφόσον διαθέτεις και προφίλ (πχ. cosmote id). Ειδικά όταν μιλάμε για επανέκδοση esim μετά από διαγραφή προφίλ.

Επίσης η esim δεν πρέπει να χρεώνεται (είναι άυλη), είναι τραγικό αυτό με τη χρέωση. Ή τουλάχιστον να χρεώνεται μόνο την πρώτη φορά και οι επανεκδόσεις να είναι και money και hassle free. 

 

Κάνουν τα απλά δύσκολα όπως πάντα. 

 

 

 

 

Χωρίς να είμαι στη μηχανογράφηση της αποθήκης της Cosmote θα πω ότι αυτό το λένε ως πρόφαση όταν δεν ξέρουν ή δε θέλουν να εξυπηρετήσουν. Είναι η ιδανική δικαιολογία.

Anyway, το qr code μπορεί να εκτυπωθεί επιτόπου ή να χρησιμοποιηθεί - εκτυπωθεί από το email που έχει σταλεί.

Το point είναι ότι η ενεργοποίηση της νέας δεν είναι απαραίτητο να γίνει στο κατάστημα.

Το μόνο σημαντικό και άσχημο προς το παρόν είναι ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο μια φορά.


Πχ. Αγοράζω τηλέφωνο από το ίδιο κατάστημα και αναγκαστικά θέλω ένα eSIM. Θα με αναγκάσουν να το ανοίξω εκεί στο πόδι ή να ξαναπάω για να φωτογραφίσω την οθόνη ; Τίποτα από τα 2 προφανώς.



#905   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/11/2020 - 15:02

Εσύ πολύ σωστά μιλάς και αυτό είναι το ιδανικό και το ορθό.
Η πραγματικότητα όμως είναι άλλη. Κάνουν αυτό που εκείνοι θεωρούν οτι πρέπει να κάνουν ως διαδικασία και όλα σταματάνε εκεί.

Ρώτησα κι εγώ για την εκτύπωση και μου είπε αν θέλετε ναι βάζουμε το δικο μας email, όμως ουτε και αυτό είναι το "σωστό".
Έπρεπε απλά ένα αντίγραφο του QR να δημιουργείται μέσα και στο δικό τους σύστημά, έτσι ώστε να στο τυπώνουν και να φεύγεις ή να το σκανάρεις εκεί επί τόπου (και ας το έχεις λάβει και στο email σου).

Επίσης το ορθό είναι, το QR code να δημιουργείται και οnline εφόσον διαθέτεις και προφίλ (πχ. cosmote id). Ειδικά όταν μιλάμε για επανέκδοση esim μετά από διαγραφή προφίλ.
Επίσης η esim δεν πρέπει να χρεώνεται (είναι άυλη), είναι τραγικό αυτό με τη χρέωση. Ή τουλάχιστον να χρεώνεται μόνο την πρώτη φορά και οι επανεκδόσεις να είναι και money και hassle free.

Κάνουν τα απλά δύσκολα όπως πάντα.


Εσυ αυτό λες ; Άντε να με χρεώσουν μια φορά . Αν όμως θέλω πχ να κάνω reset as new το τηλέφωνο θα πρέπει να ξανά τρέχω να παίρνω νέα κι να ξανά πληρώσω αλλα 10€.Ας το είχαν 5€ τα 10€ νομιζω είναι υπερβολικά .


Sent from my iPhone using Tapatalk

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#906   sakissalonika

sakissalonika

    iPH Addict

  • 895 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 29/11/2020 - 16:13

Εσυ αυτό λες ; Άντε να με χρεώσουν μια φορά . Αν όμως θέλω πχ να κάνω reset as new το τηλέφωνο θα πρέπει να ξανά τρέχω να παίρνω νέα κι να ξανά πληρώσω αλλα 10€.Ας το είχαν 5€ τα 10€ νομιζω είναι υπερβολικά .


Sent from my iPhone using Tapatalk


Με το set as new στην ίδια συσκευή δεν χάνεις την e-sim. Σε ρωτάει πριν το reset αν θέλεις να την κρατήσεις.
Δεν το έχω κάνει, αλλά έτσι διάβασα εδώ στο φόρουμ. Αν το έχει κάνει κάποιος, ας το επιβεβαιώσει.

#907   aska

aska

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/11/2020 - 17:19

Ισχύει ... ακόμη και άλλος να το πάρει η κάρτες μένουν μέσα ... όταν το σβήνεις σε ρωτάει αν θες να τις διατηρήσεις ....

#908   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 29/11/2020 - 20:42

Με το set as new στην ίδια συσκευή δεν χάνεις την e-sim. Σε ρωτάει πριν το reset αν θέλεις να την κρατήσεις.
Δεν το έχω κάνει, αλλά έτσι διάβασα εδώ στο φόρουμ. Αν το έχει κάνει κάποιος, ας το επιβεβαιώσει.



Μακάρι γιατί στον Γερμανό μου είπαν ότι θα την χάσω και θα πρέπει να ξανά παω να την περάσω ξανά και φυσικά να ξανά πληρώσω .

Ισχύει ... ακόμη και άλλος να το πάρει η κάρτες μένουν μέσα ... όταν το σβήνεις σε ρωτάει αν θες να τις διατηρήσεις ....


Το έχεις κάνει ; Μακάρι να είναι έτσι γιατί φεύγει ένα άγχος . Πχ να θες να κανεις reset as new την Κυριακή και να μένεις χωρίς τηλέφωνο μέχρι την Δευτέρα είναι όπως και να το δεις άσχημο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#909   aska

aska

    iPH newbie

  • 41 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/11/2020 - 23:39

Μακάρι γιατί στον Γερμανό μου είπαν ότι θα την χάσω και θα πρέπει να ξανά παω να την περάσω ξανά και φυσικά να ξανά πληρώσω .

Το έχεις κάνει ; Μακάρι να είναι έτσι γιατί φεύγει ένα άγχος . Πχ να θες να κανεις reset as new την Κυριακή και να μένεις χωρίς τηλέφωνο μέχρι την Δευτέρα είναι όπως και να το δεις άσχημο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μακάρι γιατί στον Γερμανό μου είπαν ότι θα την χάσω και θα πρέπει να ξανά παω να την περάσω ξανά και φυσικά να ξανά πληρώσω .

Το έχεις κάνει ; Μακάρι να είναι έτσι γιατί φεύγει ένα άγχος . Πχ να θες να κανεις reset as new την Κυριακή και να μένεις χωρίς τηλέφωνο μέχρι την Δευτέρα είναι όπως και να το δεις άσχημο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πολλές φορές ...δεν έχεις σίγουρα θέμα επαναλαμβάνω αν είναι η ίδια συσκευή . Απλά μην την πατήσεις και στην διαγραφή περιεχόμενα και ρυθμίσεις βιαστείς και επιλέξεις να τις σβήσεις !



#910   grigoris_a

grigoris_a

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 20/12/2020 - 00:41

Μακάρι γιατί στον Γερμανό μου είπαν ότι θα την χάσω και θα πρέπει να ξανά παω να την περάσω ξανά και φυσικά να ξανά πληρώσω .

Το έχεις κάνει ; Μακάρι να είναι έτσι γιατί φεύγει ένα άγχος . Πχ να θες να κανεις reset as new την Κυριακή και να μένεις χωρίς τηλέφωνο μέχρι την Δευτέρα είναι όπως και να το δεις άσχημο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακόμα και restore από το iTunes να κανείς πάλι δεν χάνεται η esim στο ίδιο κινητό. Και εγώ το έχω κάνει πολλές φορές.


Sent from my iPad using Tapatalk

#911   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 20/12/2020 - 07:46

Μακάρι γιατί στον Γερμανό μου είπαν ότι θα την χάσω και θα πρέπει να ξανά παω να την περάσω ξανά και φυσικά να ξανά πληρώσω .

Το έχεις κάνει ; Μακάρι να είναι έτσι γιατί φεύγει ένα άγχος . Πχ να θες να κανεις reset as new την Κυριακή και να μένεις χωρίς τηλέφωνο μέχρι την Δευτέρα είναι όπως και να το δεις άσχημο .


Καλά οι συγκεκριμένοι δεν ξέρουν καλά καλά να βγάλουν κάρτα esim, όποτε άσε τι σου λένε. Όπως είπαν και τα παιδιά αν δεν θες να χαθεί ο αριθμός δεν χάνεται σε επαναφορά. Σε ρωτάει αν θες να κρατήσει το προφίλ στην επαναφορά.

#912   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 20/12/2020 - 09:59

Ακόμα και restore από το iTunes να κανείς πάλι δεν χάνεται η esim στο ίδιο κινητό. Και εγώ το έχω κάνει πολλές φορές.


Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Καλά οι συγκεκριμένοι δεν ξέρουν καλά καλά να βγάλουν κάρτα esim, όποτε άσε τι σου λένε. Όπως είπαν και τα παιδιά αν δεν θες να χαθεί ο αριθμός δεν χάνεται σε επαναφορά. Σε ρωτάει αν θες να κρατήσει το προφίλ στην επαναφορά.

 

To έκανα πριν αρκετές μέρες reset και όντως σε ρωτάει αν την σβήσει ή όχι .Οπότε εγώ επέλεξα όχι και δεν έχασα τίποτα ;-).


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#913   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 25/12/2020 - 18:47

Τώρα δε ξέρω αν ρωτάω στο σωστό τοπικ αλλά έχω το εξής θέμα.
Συσκευή 11 pro με μια κανονική sim + 1 esim και οι 2 cosmote.
Η κανονική έχει το νούμερο μου και η άλλη έχει το εταιρικό το οποίο όμως στην προκειμένη είναι μόνο data και επίσης το έχω σαν προεπιλογή για τα δεδομένα.
Το σήμα αυτή τη στιγμή που είμαι με wifi είναι 4 γραμμές η κανονική και 3 η esim. Αρχικά αυτό είναι φυσιολογικό;

Κλείνοντας το wifi το σήμα παραμένει ίδιο.
Όταν μιλάω οι 4 γραμμές γίνονται 0 αλλά συνεχίζω να μιλάω κανονικά. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;
Τέλος έχω τικαρει την επιλογή εναλλαγή δεδομένων κινητής.

Τελευταία επεξεργασία από: michkal91, 25/12/2020 - 18:48


#914   canecorso

canecorso

    iPH Elite Poster

  • 1962 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad mini 4 +4G

Δημοσίευση 26/12/2020 - 09:54

Τώρα δε ξέρω αν ρωτάω στο σωστό τοπικ αλλά έχω το εξής θέμα.
Συσκευή 11 pro με μια κανονική sim + 1 esim και οι 2 cosmote.
Η κανονική έχει το νούμερο μου και η άλλη έχει το εταιρικό το οποίο όμως στην προκειμένη είναι μόνο data και επίσης το έχω σαν προεπιλογή για τα δεδομένα.
Το σήμα αυτή τη στιγμή που είμαι με wifi είναι 4 γραμμές η κανονική και 3 η esim. Αρχικά αυτό είναι φυσιολογικό;

Κλείνοντας το wifi το σήμα παραμένει ίδιο.
Όταν μιλάω οι 4 γραμμές γίνονται 0 αλλά συνεχίζω να μιλάω κανονικά. Τι μπορεί να σημαίνει αυτό;
Τέλος έχω τικαρει την επιλογή εναλλαγή δεδομένων κινητής.

Ναι το ότι δείχνει το ένα 3 και το άλλο 4 γραμμές είναι οκ ( καμία φορά είναι και εικονικό ) .
Όταν μιλάς από την μια γραμμή ναι η άλλη πέφτει στο μηδέν ( έτσι γίνεται )
Τέλος ξετικαρε την επιλογή εναλλαγή δεδομένης κινητής διότι τσάμπα ψάχνει για άλλο πακέτο data μιας και δεν έχεις και θα γλιτώσεις και λίγο μπαταρία .
Καλημέρα Χρόνια πολλά


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
  • Some People Play the Game ......Others Change it........Powered By BlackBerry PassPort .

#915   michkal91

michkal91

    iPH Elite Poster

  • 2335 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:Michkal91

Δημοσίευση 26/12/2020 - 10:06

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά.

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Την εναλλαγή την κρατάω, γιατί ουσιαστικά αν μιλάω παύω να έχω δεδομένα γιατί ρίχνει την δεύτερη που έχω τα data.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)