Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 5 ψήφοι

H Cosmote έφερε την eSIM στην Ελλάδα!


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1079 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#871   axidous

axidous

    iPH Addict

  • 626 μηνύματα
  • Twitter:@axidous
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:axidous

Δημοσίευση 24/11/2020 - 15:32

Η esim βολεύει όταν πας εξωτερικό και θες να πάρεις τοπική κάρτα για data 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#872   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2020 - 15:50

Επειδή έκανα παραγγελία από πλαίσιο το 12 αν και έγραφε άμεσα διαθέσιμο μου λέει ότι μέχρι Δευτέρα θα παραλάβω γιατί αυτή η καθυστέρηση ;

Στο XR που έχω τώρα έχω esim μπορώ να πάω από τώρα δλδ πριν παραλάβω το καινούργιο τηλέφωνο στον Γερμανό και να ζητήσω νέα esim ; Δίνουν το barcode σε χαρτί για να το σκανάρω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#873   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2020 - 15:55

Επειδή έκανα παραγγελία από πλαίσιο το 12 αν και έγραφε άμεσα διαθέσιμο μου λέει ότι μέχρι Δευτέρα θα παραλάβω γιατί αυτή η καθυστέρηση ;

Στο XR που έχω τώρα έχω esim μπορώ να πάω από τώρα δλδ πριν παραλάβω το καινούργιο τηλέφωνο στον Γερμανό και να ζητήσω νέα esim ; Δίνουν το barcode σε χαρτί για να το σκανάρω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγώ αφού το πήρα πήγα σε ένα κατάστημα Γερμανός και αμέσως την άλλαξα . Έχει ένα κόστος 10Ε.


                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#874   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2020 - 16:38

Σου έδωσε κάποιο χαρτί με barcode ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#875   fdlap

fdlap

    iPH Contributor

  • 996 μηνύματα

Δημοσίευση 24/11/2020 - 17:40

Είναι τρέλα πάντως να έχω το Κινητο και να μη μπορώ να το χρησιμοποιήσω επειδή στα δυο κοντινά μαγαζιά δεν έχουν φακέλους. Ρωτάω γίνεται μέσω pc? Λένε σε ξέρουν και ότι γίνεται χαμός και ότι ίσως από Πέμπτη φέρουν....

#876   KostasRodos29

KostasRodos29

    iPH Intergalactic Leader

  • 19675 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 24/11/2020 - 18:35

Σου έδωσε κάποιο χαρτί με barcode ?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Τον έβαλα επιτόπου και μου την ενεργοποίησε .
Σου έρχεται η μήνυμα η mail και μετά σκανάρεις ένα qr και μετά μπαίνεις . Pin είναι off όποτε δεν έχεις κανένα πρόβλημα μετά . Δεν μπορείς να κανεις reset μόνο .


Sent from my iPhone using Tapatalk

                                                                                                                ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ...!!!!


#877   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2020 - 19:14

Όλα εδώ, μαζεμένα :)

 

eSIM
Θα σας κάνω μια μικρή ενημέρωση για να μην ταλαιπωρηθείτε και εσείς, όπως εγώ σήμερα, σε περίπτωση που θέλετε μια eSIM.

Πήγα το πρωί σε 3 καταστήματα γερμανός και 2 cosmote, έκανα επίσης και άλλα 3-4 τηλέφωνα.
Όλοι μου απάντησαν ότι, δεν έχουμε φάκελο, τις απέσυραν όλες γιατί είχαν κάποιο θέμα κ περιμένουν από την άλλη εβδομάδα και άλλες π@π@ρ1ες.
Αυτό που χρειάζεται είναι, να πάτε σε ένα κεντρικό και μεγάλο κατάστημα και όχι σε γειτονιές στα μικρά, που μάλλον είναι franchise, δεν ξέρουν τις τους γίνετε, ΑΣΧΕΤΟΙ.-

Το απόγευμα λοιπόν πήγα στον Γερμανό [Πανόρμου] και σε 5' ήμουν έτοιμος!

ps
Υπάρχει και άλλος ένας τρόπος όμως είναι για κάποιον που δεν βιάζεται.
τηλέφωνο στο 13888, θα σας στείλουν courier σε δυο ημέρες για να πληρώσετε και να παραλάβετε

---
κάποια στιγμή ελπίζω να καταλάβουν τι σημαίνει το e

 


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#878   peripolo

peripolo

    iPH Enthousiast

  • 583 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 24/11/2020 - 20:33

Στην κούριερ θα πληρώσεις και μεταφορικά ή μόνο τα έξοδα για την e-sim ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#879   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 24/11/2020 - 22:10

Στην κούριερ θα πληρώσεις και μεταφορικά ή μόνο τα έξοδα για την e-sim ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

9.90€ για την eSIM


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#880   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2020 - 11:46

13888....

Εκτιμώμενος χρόνος απάντησης 48 λεπτά !

[emoji3]

Το Cosmote κατάστημα της περιοχής μου δεν έχει e-sim και ο Γερμανός δεν απαντά καν στο τηλέφωνο.

Νωρίς ήρθε το τηλέφωνο. Έπρεπε να αργήσει κανα μήνα ακόμα.

#881   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2020 - 12:12

13888....

Εκτιμώμενος χρόνος απάντησης 48 λεπτά !

[emoji3]

Το Cosmote κατάστημα της περιοχής μου δεν έχει e-sim και ο Γερμανός δεν απαντά καν στο τηλέφωνο.

Επειδή πάντα ο χρόνος αναμονής είναι μεγάλος ζητάς να σε καλέσουν αυτοί σε όποιο νούμερο τους δώσεις.


ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#882   karasarinis

karasarinis

    iPH Contributor

  • 1026 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2 +4G

Δημοσίευση 25/11/2020 - 12:15

13888....

Εκτιμώμενος χρόνος απάντησης 48 λεπτά !

[emoji3]

Το Cosmote κατάστημα της περιοχής μου δεν έχει e-sim και ο Γερμανός δεν απαντά καν στο τηλέφωνο.

Νωρίς ήρθε το τηλέφωνο. Έπρεπε να αργήσει κανα μήνα ακόμα.

Το «δεν έχουν» δεν μπορώ να καταλάβω. Απαιτείται να σας βγάλουν αυλη από τον υπολογιστή τους, που απορώ γιατί τον έχουν μπροστά τους.

ΥΓ. Αν σας που δεν ξέρω αν γίνεται και τέτοιες μπούρδες, να καλέσουν την εξυπηρέτηση να τους ξεστραβώσει.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: karasarinis, 25/11/2020 - 12:16


#883   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2020 - 13:58

Έλα μωρή COSMOTE παιχτούρα !!!

732a291438a8655c1c71847dc5de7301.jpg

Όταν εσύ είχες esim και έλεγες στον πελάτη σου βεβαίως πως τη θέλετε σε χαρτί σε mail ; και σε 5 λεπτά και 9,90€ ήσουν έτοιμος οι άλλου κόβανε τις sim με το ψαλίδι σαν τον πατσά.

Πλέον τα καταστήματα απαντάνε σε ένα τηλεφωνικό κέντρο και από εκεί το πρωί μου είπαν αυτό που έγραψα. Ότι το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει esim. Δεν άντεξα όμως και πήγα...

#884   jig

jig

    iPH Elite Poster

  • 2009 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:40

Έλα μωρή COSMOTE παιχτούρα !!!

732a291438a8655c1c71847dc5de7301.jpg

Όταν εσύ είχες esim και έλεγες στον πελάτη σου βεβαίως πως τη θέλετε σε χαρτί σε mail ; και σε 5 λεπτά και 9,90€ ήσουν έτοιμος οι άλλου κόβανε τις sim με το ψαλίδι σαν τον πατσά.

Πλέον τα καταστήματα απαντάνε σε ένα τηλεφωνικό κέντρο και από εκεί το πρωί μου είπαν αυτό που έγραψα. Ότι το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει esim. Δεν άντεξα όμως και πήγα...

 

σε περιπτωση που σου βγαλει αυτο [sreenshot], θα πρεπει να τους παρεις τηλεφωνο να στο ενεργοποιησουν

 

IMG-0004.jpg
 


Τελευταία επεξεργασία από: jig, 25/11/2020 - 15:44

ⓜⓘⓚⓔ   ✈︎  Everything you can imagine is real [P²]


#885   DiS

DiS

    iPH Addict

  • 698 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 25/11/2020 - 15:55

σε περιπτωση που σου βγαλει αυτο [sreenshot], θα πρεπει να τους παρεις τηλεφωνο να στο ενεργοποιησουν

IMG-0004.jpg


Ήταν ήδη ενεργοποιημένη πριν φτάσω σπίτι που είχα το καινούριο τηλέφωνο και δούλεψε όπως έπρεπε. Στο παλιό ήρθαν άμεσα τα σχετικά μηνύματα για επιβεβαίωση και καπάκι το μήνυμα για ενεργοποίηση και σε ένα 5λεπτο είχε κοπεί η σύνδεση. Την επιβεβαίωση για αντικατάσταση της sim τη δίνεις εσύ με sms πριν κοπεί η παλιά σύνδεση. Καλό. Την πρώτη φορά δε θυμάμαι να είχε γίνει έτσι.

Ευτυχώς έπεσα σε μια ξύπνια και πολύ εξυπηρετική κοπελίτσα. Είχε απόλυτη σιγουριά για τη διαδικασία και ευγενικά και γρήγορα εξυπηρέτησε λέγοντας 3 - 4 φορές ευχαριστώ... Νόμιζα με κοροϊδεύουν. 2 υπάλληλοι όσο περίμενα μου ανέφεραν ότι χωρίς το καινούριο τηλέφωνο μαζί μου μάλλον δε θα μπορέσω να βγάλω καινούργια... Η κοπελίτσα ήταν ενημερωμένη ευτυχώς και μου ανέφερε αμέσως πως δεν υπάρχει πρόβλημα και χωρίς να ρωτήσει, για διευκόλυνσή μου έδωσε φάκελο και όχι μόνο αποστολή σε email.

Ανήκουστα πράγματα....

By the way το 13888 σε 3 κλήσεις το πρωί δεν έδινε δυνατότητα call back. Ο κύριος με τη φωνή ρομπότ έλεγε δοκιμάστε να καλέσετε αργότερα.

Αλλά και η άλλη στο 801 έψαχνε κανα 3λεπτο να σιγουρευτεί και να μου πει ότι το συγκεκριμένο κατάστημα δεν έχει stock σε e sim...

Δε φταίει η Cosmote και η κάθε Cosmote. Φταίει σε τι στραβόξυλο θα πέσεις και στο κατά πόσο η εταιρεία ελέγχει και «τιμωρεί» τον κάθε υπάλληλο της που είτε δεν τα παίρνει στην εκπαίδευση, είτε δε θέλει να εξυπηρετήσει.

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 1 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες


    Bing (1)