Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3177 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2011   giannopgeo

giannopgeo

    iPH User

  • 193 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 25/06/2020 - 15:35

Αυτή η συζήτηση περί ελληνικών τραπεζών και της χρήσης της υπηρεσίας Apple Pay νομίζω πρέπει κάποια στιγμή να λάβει ένα τέλος! Εκτός της Alpha Bank, καμία άλλη δεν έκανε ή φαίνεται να κάνει κίνηση στο άμεσο μέλλον! Η συζήτηση ξεκίνησε στις 22/03/2019 και σήμερα έχουμε 25/06/2020, δηλ. πέρασαν 1 χρόνος, 3 μήνες και 3 ημέρες! Καμία άλλη δεν δείχνει ενδιαφέρον, αφού προωθούν τα δικά τους Pay. Εγώ προσωπικά και πολύ απλά επισκέφτηκα ένα κατάστημα Alpha Bank, άνοιξα έναν λογαριασμό μισθοδοσίας, εκδόθηκε κι ήδη παρέλαβα την χρεωστική μου κάρτα, την ενεργοποίησα στο iPhone μου αφού την έβαλα στο Wallet του Apple Pay, μετέφερα την μισθοδοσία μου από την Πειραιώς στην Alpha και τέλος καλό όλα καλά! Σιγά μην περιμένω τις άλλες τράπεζες και την κοροϊδία που μας σερβίρουν! Τώρα μπορούν να την ενεργοποιήσουν το 2181 και να στέλνουν απαντητικά μηνύματα πως αξιολογούν αυτές την υπηρεσία! Τώρα θα μου πείτε πως δεν ταράχτηκαν από την κίνησή μου, δεν με ενδιαφέρει, κοίταξα το προσωπικό μου συμφέρον όπως το κοιτούν κι αυτές! Άραγε, μέχρι πότε θα μιλάμε εδώ μέσα για το Apple Pay? Αλλάξτε τράπεζα αν το μπορείτε, δεν έκανα συμβόλαιο μονιμότητας με την Πειραιώς, εκεί βρίσκεται για να με εξυπηρετεί κι όχι για να την εξυπηρετώ, αλλιώς Revolut, Monese ή Ν26!
Sent from my iPhone using Tapatalk


Έχεις δίκιο, για εμένα όμως πχ η Πειραιώς είναι αυτή που συνεργάζεται με τις επιχειρήσεις που είμαι πελάτης, ή που το ΑΤΜ είναι δίπλα στο σπίτι μου, ή που έχω βγάλει και άλλες κάρτες, ή που έχω δάνειο...κτλ. Θέλω να σου πω ότι δεν είναι τόσο εύκολη η μετάβαση για όλους. Για τους υπόλοιπους, εννοείται ότι πρέπει να κάνουν αυτό που έκανες εσυ!

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2012   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/06/2020 - 10:32

Απλα, οποιος δεν αντέχει και θελει χρηση της υπηρεσίας, απλα ανοιγει εναν δευτερο λογαριασμο στην Alpha και κανει Μεταφορες χρηματων εκει, πληρώνοντας την οποια προμηθεια εμβάσματος.

#2013   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 26/06/2020 - 10:38

Και η CURVE μια χαρά είναι και έχω όλες τις κάρτες μου σε μία.

#2014   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 26/06/2020 - 10:44

Απλα, οποιος δεν αντέχει και θελει χρηση της υπηρεσίας, απλα ανοιγει εναν δευτερο λογαριασμο στην Alpha και κανει Μεταφορες χρηματων εκει, πληρώνοντας την οποια προμηθεια εμβάσματος.

Επειδή έχω μιλήσει με κάποια άτομα απο άλλες τράπεζες, νομίζουν πως σου κάνουν χάρη με το να φέρουν Apple Pay εδώ.

 

Υπάρχει αυτή η αίσθηση.

 

Σιγά λοιπόν μη τους τους κάνω τη χάρη εγώ με τη σειρά μου να συνεχίσω να τους πληρώνω και γι' αυτό, επειδή μιλάμε για ελλαδιστάν.

 

Χίλιες φορές τα άλλα λαμόγια της Revolut.


Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 26/06/2020 - 10:44

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2015   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/06/2020 - 11:11

Αυτή η συζήτηση περί ελληνικών τραπεζών και της χρήσης της υπηρεσίας Apple Pay νομίζω πρέπει κάποια στιγμή να λάβει ένα τέλος! Εκτός της Alpha Bank, καμία άλλη δεν έκανε ή φαίνεται να κάνει κίνηση στο άμεσο μέλλον! Η συζήτηση ξεκίνησε στις 22/03/2019 και σήμερα έχουμε 25/06/2020, δηλ. πέρασαν 1 χρόνος, 3 μήνες και 3 ημέρες! Καμία άλλη δεν δείχνει ενδιαφέρον, αφού προωθούν τα δικά τους Pay. Εγώ προσωπικά και πολύ απλά επισκέφτηκα ένα κατάστημα Alpha Bank, άνοιξα έναν λογαριασμό μισθοδοσίας, εκδόθηκε κι ήδη παρέλαβα την χρεωστική μου κάρτα, την ενεργοποίησα στο iPhone μου αφού την έβαλα στο Wallet του Apple Pay, μετέφερα την μισθοδοσία μου από την Πειραιώς στην Alpha και τέλος καλό όλα καλά! Σιγά μην περιμένω τις άλλες τράπεζες και την κοροϊδία που μας σερβίρουν! Τώρα μπορούν να την ενεργοποιήσουν το 2181 και να στέλνουν απαντητικά μηνύματα πως αξιολογούν αυτές την υπηρεσία! Τώρα θα μου πείτε πως δεν ταράχτηκαν από την κίνησή μου, δεν με ενδιαφέρει, κοίταξα το προσωπικό μου συμφέρον όπως το κοιτούν κι αυτές! Άραγε, μέχρι πότε θα μιλάμε εδώ μέσα για το Apple Pay? Αλλάξτε τράπεζα αν το μπορείτε, δεν έκανα συμβόλαιο μονιμότητας με την Πειραιώς, εκεί βρίσκεται για να με εξυπηρετεί κι όχι για να την εξυπηρετώ, αλλιώς Revolut, Monese ή Ν26!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ξεκίνησα με revolut αλλά μόλις έβαλε η alpha έκανα ακριβώς το ίδιο από Πειραιώς και εγώ , και έχω το μηχάνημα ακριβώς απέναντι μου της Πειραιώς , ενώ alpha..., περπατάω αρκετά . Αλλά κοίταξα το συμφέρον μου. Την revolut την έχω κρατήσει όταν ξαναβγώ έκτος Ελλάδος , βολευει παρά παρά πολύ με το νόμισμα ( προσωπική μου άποψη ) τώρα ποτέ θα ξαναβγώ με αυτά που γίνονται είναι ένα άλλο θέμα

#2016   Giorgio2112

Giorgio2112

    iPH Contributor

  • 1175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/06/2020 - 11:12

Τώρα αν τους ένοιαξε ή όχι δεν με νοιάζει , πιστεύω θα το κάνουν όλοι κάποιοι στιγμή πάντως .

#2017   giolnts

giolnts

    iPH Elite Poster

  • 3423 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 26/06/2020 - 11:39

Εγώ πάλι πρόσθεση μια business MasterCard και μου πέταξε μήνυμα ότι πρέπει να καλέσω στην alpha bank για επιβεβαίωση. Τους παίρνω, ο ένας με στέκεται στον άλλο εκπρόσωπο και από το πρωί είμαι σε μια αναμονή. Τι άλλο μπορώ να κάνω;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Solved. Την πήρε κανονικά με sms επιβεβαιωσης. Στρώνει σιγά σιγά η κατάσταση.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2018   PanosI

PanosI

    iPH Addict

  • 863 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 26/06/2020 - 12:44

Αυτή η συζήτηση περί ελληνικών τραπεζών και της χρήσης της υπηρεσίας Apple Pay νομίζω πρέπει κάποια στιγμή να λάβει ένα τέλος! Εκτός της Alpha Bank, καμία άλλη δεν έκανε ή φαίνεται να κάνει κίνηση στο άμεσο μέλλον! Η συζήτηση ξεκίνησε στις 22/03/2019 και σήμερα έχουμε 25/06/2020, δηλ. πέρασαν 1 χρόνος, 3 μήνες και 3 ημέρες! Καμία άλλη δεν δείχνει ενδιαφέρον, αφού προωθούν τα δικά τους Pay. Εγώ προσωπικά και πολύ απλά επισκέφτηκα ένα κατάστημα Alpha Bank, άνοιξα έναν λογαριασμό μισθοδοσίας, εκδόθηκε κι ήδη παρέλαβα την χρεωστική μου κάρτα, την ενεργοποίησα στο iPhone μου αφού την έβαλα στο Wallet του Apple Pay, μετέφερα την μισθοδοσία μου από την Πειραιώς στην Alpha και τέλος καλό όλα καλά! Σιγά μην περιμένω τις άλλες τράπεζες και την κοροϊδία που μας σερβίρουν! Τώρα μπορούν να την ενεργοποιήσουν το 2181 και να στέλνουν απαντητικά μηνύματα πως αξιολογούν αυτές την υπηρεσία! Τώρα θα μου πείτε πως δεν ταράχτηκαν από την κίνησή μου, δεν με ενδιαφέρει, κοίταξα το προσωπικό μου συμφέρον όπως το κοιτούν κι αυτές! Άραγε, μέχρι πότε θα μιλάμε εδώ μέσα για το Apple Pay? Αλλάξτε τράπεζα αν το μπορείτε, δεν έκανα συμβόλαιο μονιμότητας με την Πειραιώς, εκεί βρίσκεται για να με εξυπηρετεί κι όχι για να την εξυπηρετώ, αλλιώς Revolut, Monese ή Ν26!


Sent from my iPhone using Tapatalk


Χα χα. Σωστός. Τα πράγματα είναι απλά.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2019   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 26/06/2020 - 14:10

Αυτή η συζήτηση περί ελληνικών τραπεζών και της χρήσης της υπηρεσίας Apple Pay νομίζω πρέπει κάποια στιγμή να λάβει ένα τέλος! Εκτός της Alpha Bank, καμία άλλη δεν έκανε ή φαίνεται να κάνει κίνηση στο άμεσο μέλλον! Η συζήτηση ξεκίνησε στις 22/03/2019 και σήμερα έχουμε 25/06/2020, δηλ. πέρασαν 1 χρόνος, 3 μήνες και 3 ημέρες! Καμία άλλη δεν δείχνει ενδιαφέρον, αφού προωθούν τα δικά τους Pay. Εγώ προσωπικά και πολύ απλά επισκέφτηκα ένα κατάστημα Alpha Bank, άνοιξα έναν λογαριασμό μισθοδοσίας, εκδόθηκε κι ήδη παρέλαβα την χρεωστική μου κάρτα, την ενεργοποίησα στο iPhone μου αφού την έβαλα στο Wallet του Apple Pay, μετέφερα την μισθοδοσία μου από την Πειραιώς στην Alpha και τέλος καλό όλα καλά! Σιγά μην περιμένω τις άλλες τράπεζες και την κοροϊδία που μας σερβίρουν! Τώρα μπορούν να την ενεργοποιήσουν το 2181 και να στέλνουν απαντητικά μηνύματα πως αξιολογούν αυτές την υπηρεσία! Τώρα θα μου πείτε πως δεν ταράχτηκαν από την κίνησή μου, δεν με ενδιαφέρει, κοίταξα το προσωπικό μου συμφέρον όπως το κοιτούν κι αυτές! Άραγε, μέχρι πότε θα μιλάμε εδώ μέσα για το Apple Pay? Αλλάξτε τράπεζα αν το μπορείτε, δεν έκανα συμβόλαιο μονιμότητας με την Πειραιώς, εκεί βρίσκεται για να με εξυπηρετεί κι όχι για να την εξυπηρετώ, αλλιώς Revolut, Monese ή Ν26!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μια από τα ίδια έκανα και εγώ πριν 2 μήνες από Πειραιώς μισθοδοσία σε Alpha Bank.



#2020   emiratesA380

emiratesA380

    iPH User

  • 179 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:mamba2008

Δημοσίευση 26/06/2020 - 14:17

Σε επικοινωνία που είχα πάντως τώρα με Πειραιώς μου είπαν ότι θα λανσάρουν ΔΙΚΗ τους εφαρμογή πολύ σύντομα (μέσα στις επόμενες μερεσ)όπου θα γίνονται πληρωμές ανέπαφα μέσω του app τους με ότι κ αν σημαίνει αυτό για μας τους κατόχους iPhone.

#2021   chrism91

chrism91

    iPH newbie

  • 26 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 26/06/2020 - 14:26

Σε επικοινωνία που είχα πάντως τώρα με Πειραιώς μου είπαν ότι θα λανσάρουν ΔΙΚΗ τους εφαρμογή πολύ σύντομα (μέσα στις επόμενες μερεσ)όπου θα γίνονται πληρωμές ανέπαφα μέσω του app τους με ότι κ αν σημαίνει αυτό για μας τους κατόχους iPhone.


Είχε δίκιο ο φίλος παραπάνω....ότι είδαμε είδαμε...δεν υπάρχει σωτηρία σε αυτή τη χώρα... «εμείς ξέρουμε και τα κάνουμε καλύτερα μόνοι μας» ήταν και θα παραμείνει το όλο mentality...


Sent from my iPhone11 using Tapatalk

#2022   wrathchild

wrathchild

    iPH Elite Poster

  • 3140 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 8 Plus
  • Tablet:iPad mini 3 +4G

Δημοσίευση 26/06/2020 - 14:29

Σε επικοινωνία που είχα πάντως τώρα με Πειραιώς μου είπαν ότι θα λανσάρουν ΔΙΚΗ τους εφαρμογή πολύ σύντομα (μέσα στις επόμενες μερεσ)όπου θα γίνονται πληρωμές ανέπαφα μέσω του app τους με ότι κ αν σημαίνει αυτό για μας τους κατόχους iPhone.

Ναι δλδ όσοι έχουν μηλοφωνο δεν θα μπορούν να το χρησιμοποιήσουν, αφού nfc γιοκ για τρίτες εφαρμογές


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2023   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/06/2020 - 14:37

Μόλις μου ηρθε αυτο απ την curve

SUSPENDED - PLEASE CARRY A BACK-UP CARD.
Dear Curve Customers,

Your Curve card and all associated Curve transaction and money transfer services will be temporarily suspended with immediate effect. Please be assured, we expect to be up and running again shortly but it may take a few days. Your money and card details held at Curve are safe and secure.

This has happened because the Financial Conduct Authority1 has this morning suspended its permission for Wirecard Card Solutions Limited (the company who currently issues Curve Cards) to operate, without prior notice. This action is not related to Curve - but Curve currently depends on Wirecard for operation of the Curve card.

We are already well on the way to migrating away from Wirecard but have not fully completed this process. We are now working round the clock to achieve the migration as quickly as possible and therefore expect this disruption to last for only a limited period of time.  

We will continue to communicate the details of what this means for you during this interim period.

For now, please carry a backup card.

We’ll be back,
Team Curve


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2024   tsitadim

tsitadim

    iPH Elite Poster

  • 2263 μηνύματα
  • Twitter:@tsitadim
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen + 4G

Δημοσίευση 26/06/2020 - 14:44

Μόλις μου ηρθε αυτο απ την curve

SUSPENDED - PLEASE CARRY A BACK-UP CARD.
Dear Curve Customers,

Your Curve card and all associated Curve transaction and money transfer services will be temporarily suspended with immediate effect. Please be assured, we expect to be up and running again shortly but it may take a few days. Your money and card details held at Curve are safe and secure.

This has happened because the Financial Conduct Authority1 has this morning suspended its permission for Wirecard Card Solutions Limited (the company who currently issues Curve Cards) to operate, without prior notice. This action is not related to Curve - but Curve currently depends on Wirecard for operation of the Curve card.

We are already well on the way to migrating away from Wirecard but have not fully completed this process. We are now working round the clock to achieve the migration as quickly as possible and therefore expect this disruption to last for only a limited period of time.  

We will continue to communicate the details of what this means for you during this interim period.

For now, please carry a backup card.

We’ll be back,
Team Curve

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελικά φαίνεται να έχουν δίκιο κάποιοι που λένε για μεταφορά στην Alphabank


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#2025   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1580 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 26/06/2020 - 14:45

Τελικά φαίνεται να έχουν δίκιο κάποιοι που λένε για μεταφορά στην Alphabank


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Εγώ ειχα την τυχει να εχω ολες τις καρτες μου στην Alpha, οποτε ηδη ειχαν φαει οι καρτες διαγραφή απο την Curve

(Ασε που οντως δεν χρειαζεσαι πορτοφόλι.. φαντασου να πρεπει να ρωτας απο πριν αν εχουν μηχανακι της εθνικής ή οχι)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: YAz, 26/06/2020 - 14:45


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες