Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

Apple Pay για ελληνικές κάρτες μέσα στο 2019


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
3177 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2026   iceage2609

iceage2609

    iPH Addict

  • 873 μηνύματα
  • Twitter:@iceage_2609
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad

Δημοσίευση 26/06/2020 - 14:45

Μόλις μου ηρθε αυτο απ την curve

SUSPENDED - PLEASE CARRY A BACK-UP CARD.Dear Curve Customers,Your Curve card and all associated Curve transaction and money transfer services will be temporarily suspended with immediate effect. Please be assured, we expect to be up and running again shortly but it may take a few days. Your money and card details held at Curve are safe and secure.This has happened because the Financial Conduct Authority1 has this morning suspended its permission for Wirecard Card Solutions Limited (the company who currently issues Curve Cards) to operate, without prior notice. This action is not related to Curve - but Curve currently depends on Wirecard for operation of the Curve card.We are already well on the way to migrating away from Wirecard but have not fully completed this process. We are now working round the clock to achieve the migration as quickly as possible and therefore expect this disruption to last for only a limited period of time.  We will continue to communicate the details of what this means for you during this interim period.For now, please carry a backup card.We’ll be back,Team Curve
Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι σε όλους ήρθε , οπότε υπομονη για καποιες μέρες, λογικα ελπίζουμε να λυθει σύντομα.
Εμένα δν με επηρεάζει μιας κ η τραπεζα μου είναι η αλφα,μισθοδοσία κ κανονικους λογαριασμους τους εχω εκει οπότε είμαι οκ.
Συμπτωματικα βέβαια σμρ το πρωι εκανα πληρωμη με Curve+πειραιως που χρειαστηκα κ έκανε απορριψη κ μετα απο λιγα δευτερολεπτα το POS προσπαθησε ξανα μονο του κ πέρασε η συναλλαγη. Γυρω στος 11:30 .
Πρεπει να ημουν τρελα οριακα :-)


Sent from my iPhoneXS using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: iceage2609, 26/06/2020 - 14:49


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2027   Dimitris1986

Dimitris1986

    iPH Member

  • 319 μηνύματα
  • Twitter:@@mitsakos1986
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • GameCenter:mitsakospan

Δημοσίευση 26/06/2020 - 14:46

Μόλις μου ηρθε αυτο απ την curve

SUSPENDED - PLEASE CARRY A BACK-UP CARD.
Dear Curve Customers,

Your Curve card and all associated Curve transaction and money transfer services will be temporarily suspended with immediate effect. Please be assured, we expect to be up and running again shortly but it may take a few days. Your money and card details held at Curve are safe and secure.

This has happened because the Financial Conduct Authority1 has this morning suspended its permission for Wirecard Card Solutions Limited (the company who currently issues Curve Cards) to operate, without prior notice. This action is not related to Curve - but Curve currently depends on Wirecard for operation of the Curve card.

We are already well on the way to migrating away from Wirecard but have not fully completed this process. We are now working round the clock to achieve the migration as quickly as possible and therefore expect this disruption to last for only a limited period of time.  

We will continue to communicate the details of what this means for you during this interim period.

For now, please carry a backup card.

We’ll be back,
Team Curve

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι σχετίζεται με το κανόνι που βάρεσε η wirecard μετά από τρύπα 2 δις.
Η curve αν δεν κάνω λάθος συνεργαζόταν με την wirecard για την έκδοση καρτών...
Θα έχει ενδιαφέρον πάντως όλο αυτό που έγινε με την wirecard για το τι θα γίνει με τις υπόλοιπες fintech και ποσό αυστηροί έλεγχοι θα γίνονται από δω και μπρος...


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2028   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 26/06/2020 - 16:45

Ελπίζω να μην αποκτήσουν το ίδιο πρόβλημα η Revolut και η Ν26


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2029   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 26/06/2020 - 18:21

Η Ν26 είναι πλήρως αδειοδοτημένη από την ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα όποτε δεν παίζει να βαρέσει κανόνι έτσι απλά.

#2030   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 26/06/2020 - 20:22

H N26 έχει τραπεζική άδεια καταρχάς από τη BaFin (financial regulatory authority for Germany). 

Τραπεζική άδεια όμως έχει και η Wirecard. Μάλιστα όλο το back end (μέχρι να πάρει την τραπεζική άδεια η Ν26, της το έκανε η Wirecard). 

 

To μεγαλύτερο πρόβλημα των neobanks αυτών δεν είναι να κλείσουν (ειδικά μετά την wirecard, όλες θα προσέξουν ακόμα περισσότερο). Το μεγαλύτερό τους αγκάθι που έχουν να καταπολεμήσουν είναι το money laundering και τα phishing που κατά καιρούς έχουν φύγει κάτι χιλιάδες ευρώ από λογαριασμούς πελατών.  

 

 

Η Ν26 είναι πλήρως αδειοδοτημένη από την ευρωπαϊκή κεντρική τράπεζα όποτε δεν παίζει να βαρέσει κανόνι έτσι απλά.



#2031   Paris1986

Paris1986

    iPH Community Leader

  • 12704 μηνύματα
  • Twitter:@par1scha
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 1st gen
  • GameCenter:Par1s

Δημοσίευση 26/06/2020 - 20:29

Έχω την εντύπωση όμως ότι η Wirecard AG ήταν στον ίδιο όμιλο με την WireCard Bank AG και έκανε αίτηση πτώχευσης η πρώτη και όχι η τελευταία. Η WireCard Bank AG είναι αυτόνομη. Σωστά;

Εγώ να σου πω την αλήθεια μου εδώ και 5 χρόνια έχω σαν βασική τράπεζα την Ν26. Μάλιστα εκεί παίρνω και τον μισθό μου και εδώ και δυο μέρες έχω θορυβηθεί είναι η αλήθεια.

#2032   petervgr

petervgr

    iPH Elite Poster

  • 2594 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Air 2

Δημοσίευση 27/06/2020 - 06:57

Αναμένουμε να δούμε τι θα γίνει.

Ο μόνος τρόπος ασφάλειας είναι ο διαμοιρασμός χρημάτων σε πολλούς λογαριασμούς Revolut , N26 , ελληνικές τράπεζες, μετρητά .
Όποτε κάπως προστατεύεις τα χρήματα σου και στην τελική αν συμβεί κάτι δεν τα χάνεις όλα από παντού.

Ασε που έτσι αποταμιεύεις πιο εύκολα !!!

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: petervgr, 27/06/2020 - 06:58


#2033   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/06/2020 - 07:17

Παιδια δεν εχω καταλαβει, τι εχει συμβει; Πως επηρεαζει εμας; Δεν λειτουργει η curve για αγορες με ελληνικες καρτες τωρα;

#2034   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 27/06/2020 - 10:38

Θα λειτουργήσει η Curve, απλώς υπάρχει ένα θέμα με το payment processing λόγω του οτι το χειριζόταν η WireCard. 

 

Το ίδιο συνέβη και στην Payoneer (κάρτα που πολλοί τη χρησιμοποιούν για έσοδα από Airbnb, κτλ).

Δεν χάνονται χρήματα απλώς έγινε freeze στις συναλλαγές. 

 

Παρόλα αυτά τα χρήματα που υπάρχουν στις κάρτες μπορούν οι χρήστες να τα μεταφέρουν πίσω στον λογαριασμό τους.

Δεν είναι τόσο απλό να χάσει κάποιος τα χρήματά του, ακόμα σε περίπτωση χρεοκοπίας ενός τραπ. ιδρύματος, ο καταναλωτής προστατεύεται. 

 

 

 

 

Παιδια δεν εχω καταλαβει, τι εχει συμβει; Πως επηρεαζει εμας; Δεν λειτουργει η curve για αγορες με ελληνικες καρτες τωρα;



#2035   kaveiros

kaveiros

    iPH newbie

  • 77 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2020 - 11:33

Έχω την εντύπωση όμως ότι η Wirecard AG ήταν στον ίδιο όμιλο με την WireCard Bank AG και έκανε αίτηση πτώχευσης η πρώτη και όχι η τελευταία. Η WireCard Bank AG είναι αυτόνομη. Σωστά;

Εγώ να σου πω την αλήθεια μου εδώ και 5 χρόνια έχω σαν βασική τράπεζα την Ν26. Μάλιστα εκεί παίρνω και τον μισθό μου και εδώ και δυο μέρες έχω θορυβηθεί είναι η αλήθεια.



Σχετικά με την N26 και εγώ θορυβήθηκα λίγο , αλλά στο site τους αναφέρουν ότι έχουν τραπεζική άδεια με προστασία καταθέσεων έως 100.000 ευρώ.

«How does N26 protect my money? German deposit protection insures all deposits up to €100.000 held in the member states of the European Union. ... As the holder of a banking license, N26 Bank must comply with the rules of the German financial regulatory authority.»

Την ίδια προστασία , για καταθέσεις μέχρι 100.000, έχουν νομίζω και οι ελληνικές τράπεζες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2036   dream21

dream21

    iPH Hero

  • 3897 μηνύματα
  • Twitter:@dream2100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:iPhonegr

Δημοσίευση 28/06/2020 - 14:21


Άσχημα τα πράγματα δυστηχως :(

https://www.forbes.c...k/#4edc56b82550

#2037   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2020 - 14:40

Όσοι έχουμε κάρτες περασμένες στην curve τι πρόβλημα έχουμε;;
Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου στην τράπεζα μου;;

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Τελευταία επεξεργασία από: mpatakis, 28/06/2020 - 14:41


#2038   argisak

argisak

    iPH User

  • 171 μηνύματα
  • Twitter:@argisak
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:argisak

Δημοσίευση 28/06/2020 - 14:51

Όσοι έχουμε κάρτες περασμένες στην curve τι πρόβλημα έχουμε;;
Δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την κάρτα μου στην τράπεζα μου;;

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Φυσικά και μπορούμε! Μέσω Curve δεν μπορούμε! Εγώ, για καλό και για κακό, μέσω της εφαρμογής της Curve, ενεργοποίησα το “Lock card” για παν ενδεχόμενο. Κάποιος εδώ μέσα, που γνωρίζει όμως, να μας ενημερώσει εάν αυτό είναι αρκετό ή θα πρέπει να διαγράψουμε τις κάρτες μας από την εφαρμογή για μέγιστη ασφάλεια!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2039   mpatakis

mpatakis

    iPH Elite Poster

  • 2386 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 28/06/2020 - 14:54

Εγώ την αφαίρεσα από την εφαρμογή της curve!....είμαι εντάξει τώρα!...δηλαδή είμαι ασφαλής;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

#2040   argisak

argisak

    iPH User

  • 171 μηνύματα
  • Twitter:@argisak
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone X
  • GameCenter:argisak

Δημοσίευση 28/06/2020 - 14:55

Εγώ την αφαίρεσα από την εφαρμογή της curve!....είμαι εντάξει τώρα!...δηλαδή είμαι ασφαλής;;


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Δεν γνωρίζω!!!!! Πρέπει κάποιος που ξέρει να μας πει τι να πράξουμε για μέγιστη ασφάλεια!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 33

0 μέλη, 33 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες