Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
- - - - -

ΠΡΟΣΟΧΗ! Κλοπή iPhone και χρέωση λογαριασμού 1200ευρω


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
23 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#16   pavlidisc

pavlidisc

    iPH newbie

  • 40 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XR

Δημοσίευση 06/02/2020 - 20:35

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση η Apple να σου ζητήσει επίσημα να βάλεις κάπου user name και password.
Ακόμα και στην ίδια να καλέσεις, κάνει επιβεβαίωση μέσω 4ψήφιου κωδικού.
Κάλεσε την Apple και τον ίδιο τον πάροχο. Ότι άλλο κάνεις θα είναι εις βάρος σου.


from my iPhone 11

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#17   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/02/2020 - 11:05

την ανάλυση των κλήσεων και του κόστους, στις έδωσε ο πάροχος? Τα είδες μέσα από εφαρμογή?

Εφόσον έχεις δηλώσει την κλοπή του κινητού, έχεις απενεργοποιήσει την παλιά sim και έχεις πάρει καινούρια φαντάζομαι, ο πάροχος θα σου ζητήσει να πληρώσεις τα 1200€ για τις χρεώσεις που έγιναν ενώ ήταν κλεμμένο το κινητό σου?



#18   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/02/2020 - 14:33

την ανάλυση των κλήσεων και του κόστους, στις έδωσε ο πάροχος? Τα είδες μέσα από εφαρμογή?
Εφόσον έχεις δηλώσει την κλοπή του κινητού, έχεις απενεργοποιήσει την παλιά sim και έχεις πάρει καινούρια φαντάζομαι, ο πάροχος θα σου ζητήσει να πληρώσεις τα 1200€ για τις χρεώσεις που έγιναν ενώ ήταν κλεμμένο το κινητό σου?

Δεν μπορεί να ξέρει ο πάροχος αν σου έκλεψαν την συσκευή. Θα μπορούσαν οι κλήσεις να γίνουν και από σένα και να δηλώσεις μετά ότι κλάπηκε η συσκευή.
Το να μην έχεις κλείδωμα στην sim εν έτη 2020 είναι μεγάλο σφάλμα από πολλές απόψεις!
Και εννοειτε και η συσκευή πρέπει να είναι πάντα κλειδωμένη εφόσον πλέον δεν είναι μια κινητή συσκευή αλλά ένας υπολογιστής ο οποίος έχει τα πάντα μέσα από την μια, και από την άλλη δεν υπάρχει λόγος να κλειδώσεις την sim αν έχεις ξεκλείδωτη την συσκευή.

Τώρα με τον πίνακα χρεώσεων που δεν σας βγαίνουν οι χρόνοι, μάλλον είναι η ελάχιστη χρέωση στο συγκεκριμένο αριθμό όποτε δεν χρειάζεται να περιμένεις 30 δευτερόλεπτα

#19   WizeMan

WizeMan

    iPH Enthousiast

  • 541 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/02/2020 - 14:41

Έβγαλε η συνεργαζόμενη εταιρία-τηλεφωνικό κέντρο το μερτικό της από τις κλήσεις και τώρα θέλουν να σε ψήσουν να βάλεις τον κωδικό σου για να πουλήσουν και το τηλέφωνο. Από τη μύγα ξύγκι τα λαμόγια.

 

Λυπάμαι πολύ για αυτό που έπαθες. Και εγώ το pin το έχω αφαιρέσει ώστε αν ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο να μπορώ να το εντοπίσω μέσω 4G αλλά ενέχει πάντα τον κίνδυνο να βάλουν την κάρτα σου σε άλλη συσκευή :( Για αυτές τις περιπτώσεις η eSIM είναι μονόδρομος.



#20   Nikkos78

Nikkos78

    iPH Member

  • 282 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/02/2020 - 15:29

Δεν μπορεί να ξέρει ο πάροχος αν σου έκλεψαν την συσκευή. Θα μπορούσαν οι κλήσεις να γίνουν και από σένα και να δηλώσεις μετά ότι κλάπηκε η συσκευή.
Το να μην έχεις κλείδωμα στην sim εν έτη 2020 είναι μεγάλο σφάλμα από πολλές απόψεις!
Και εννοειτε και η συσκευή πρέπει να είναι πάντα κλειδωμένη εφόσον πλέον δεν είναι μια κινητή συσκευή αλλά ένας υπολογιστής ο οποίος έχει τα πάντα μέσα από την μια, και από την άλλη δεν υπάρχει λόγος να κλειδώσεις την sim αν έχεις ξεκλείδωτη την συσκευή.

Τώρα με τον πίνακα χρεώσεων που δεν σας βγαίνουν οι χρόνοι, μάλλον είναι η ελάχιστη χρέωση στο συγκεκριμένο αριθμό όποτε δεν χρειάζεται να περιμένεις 30 δευτερόλεπτα

εγω την καρτα sim την έχω χωρίς pin για λογους ευκολίας χρήσης. Θα μου πεις, έχω καρτοκινητό οπότε δε με καίει τόσο, άντε να μου φάνε όσα λεφτά έχω μέσα και τέλος


Sent from my iPhone using Tapatalk

#21   morganito

morganito

    iPH Enthousiast

  • 514 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen

Δημοσίευση 07/02/2020 - 15:59

εγω την καρτα sim την έχω χωρίς pin για λογους ευκολίας χρήσης. Θα μου πεις, έχω καρτοκινητό οπότε δε με καίει τόσο, άντε να μου φάνε όσα λεφτά έχω μέσα και τέλος
Sent from my iPhone using Tapatalk

Με καρτοκινητο δεν έχεις πρόβλημα κανένα. Για συμβόλαια το καλύτερο είναι όπως λέει και το παιδί πιο πάνω e-sim

#22   sakis697

sakis697

    iPH Hero

  • 3909 μηνύματα
  • Twitter:@sakis3112
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G
  • GameCenter:RED-BLUE BLUR 12

Δημοσίευση 07/02/2020 - 18:01

Έβγαλε η συνεργαζόμενη εταιρία-τηλεφωνικό κέντρο το μερτικό της από τις κλήσεις και τώρα θέλουν να σε ψήσουν να βάλεις τον κωδικό σου για να πουλήσουν και το τηλέφωνο. Από τη μύγα ξύγκι τα λαμόγια.

Λυπάμαι πολύ για αυτό που έπαθες. Και εγώ το pin το έχω αφαιρέσει ώστε αν ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο να μπορώ να το εντοπίσω μέσω 4G αλλά ενέχει πάντα τον κίνδυνο να βάλουν την κάρτα σου σε άλλη συσκευή :( Για αυτές τις περιπτώσεις η eSIM είναι μονόδρομος.


Εγώ έβαλα την esim χωρίς pin ώστε να ανοίγει πάντα με τα δεδομένα. Αλλά είναι μόνο για δεδομένα. Δεν έχει κλήσεις.

Στην φυσικά κάρτα έχω pin κανονικά. Άλλωστε ποτέ το βάζω; Στα σπάνια restart που το κάμω.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Μια φορά Εύζων, για πάντα Εύζων! 


#23   komos

komos

    iPH Contributor

  • 1410 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 07/02/2020 - 18:45

παντως για να χαλαρωσεις 

η εταιρια smsinfo που σου τα εστειλε 

δεν εχει καμια σχεση με την apple και τα μηνύματα

τους σιγουρα δεν αφορουν το χαμενο κινητο σου

 

Τα μηνύματα σου ηρθαν στην κλεμμένη συσκευη ?

πως τα ελαβες ?


Τελευταία επεξεργασία από: komos, 07/02/2020 - 18:47


#24   frostman

frostman

    iPH User

  • 126 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 07/02/2020 - 20:06

Ποιός σε ενημέρωσε ότι έχουν γίνει αυτές οι χρεώσεις; Έχεις επαληθεύσει με τον πάροχο σου; Δε φαίνεται και πολύ καλή η ανάλυση κλήσεων. Πάει ώρες λεπτά δευτερόλεπτα υποτίθεται. Και με το φεγγάρι να μιλήσεις, δε στοιχίζει 55€ το λεπτό. Όποιος απατεώνας το έκανε αυτό, εκεί έκανε το λάθος. Τα 36 λεπτά της ώρας να στοιχίζουν 55€ ναι οκ. Έλα ντε που εδώ μιλάμε για μισάωρο

Εκτός αν κάλεσαν σε αριθμό υψηλής χρέωσης αλλά και πάλι ...

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Είναι από το λογαριασμό κανονικά. Μάλλον το νούμερο που καλούσαν ήταν υψηλης χρέωσης.

 

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση η Apple να σου ζητήσει επίσημα να βάλεις κάπου user name και password.
Ακόμα και στην ίδια να καλέσεις, κάνει επιβεβαίωση μέσω 4ψήφιου κωδικού.
Κάλεσε την Apple και τον ίδιο τον πάροχο. Ότι άλλο κάνεις θα είναι εις βάρος σου.


from my iPhone 11

Ναι ναι, έχω μιλήσει και μαζι τους μου είπαν μην δίνεις σημασία δεν είναι σε καμια περίπτωση από εμάς, αλλα το ήξερα αυτό. Και τα link που μου στέλνουν να πατήσω για να βάλω τα στοιχεία μου φαίνεται ότι είναι άκυρα.

 

την ανάλυση των κλήσεων και του κόστους, στις έδωσε ο πάροχος? Τα είδες μέσα από εφαρμογή?

Εφόσον έχεις δηλώσει την κλοπή του κινητού, έχεις απενεργοποιήσει την παλιά sim και έχεις πάρει καινούρια φαντάζομαι, ο πάροχος θα σου ζητήσει να πληρώσεις τα 1200€ για τις χρεώσεις που έγιναν ενώ ήταν κλεμμένο το κινητό σου?

 

Ναι από το λογαριασμό που εκδόθηκε. Προς το παρόν περιμένω γιατί έχω κάνει ένσταση άμα δεν περάσει θα τον πληρώσω αναγκαστικά. 

Δεν μπορεί να ξέρει ο πάροχος αν σου έκλεψαν την συσκευή. Θα μπορούσαν οι κλήσεις να γίνουν και από σένα και να δηλώσεις μετά ότι κλάπηκε η συσκευή.
Το να μην έχεις κλείδωμα στην sim εν έτη 2020 είναι μεγάλο σφάλμα από πολλές απόψεις!
Και εννοειτε και η συσκευή πρέπει να είναι πάντα κλειδωμένη εφόσον πλέον δεν είναι μια κινητή συσκευή αλλά ένας υπολογιστής ο οποίος έχει τα πάντα μέσα από την μια, και από την άλλη δεν υπάρχει λόγος να κλειδώσεις την sim αν έχεις ξεκλείδωτη την συσκευή.

Τώρα με τον πίνακα χρεώσεων που δεν σας βγαίνουν οι χρόνοι, μάλλον είναι η ελάχιστη χρέωση στο συγκεκριμένο αριθμό όποτε δεν χρειάζεται να περιμένεις 30 δευτερόλεπτα

 

 

Έβγαλε η συνεργαζόμενη εταιρία-τηλεφωνικό κέντρο το μερτικό της από τις κλήσεις και τώρα θέλουν να σε ψήσουν να βάλεις τον κωδικό σου για να πουλήσουν και το τηλέφωνο. Από τη μύγα ξύγκι τα λαμόγια.

 

Λυπάμαι πολύ για αυτό που έπαθες. Και εγώ το pin το έχω αφαιρέσει ώστε αν ενεργοποιηθεί το τηλέφωνο να μπορώ να το εντοπίσω μέσω 4G αλλά ενέχει πάντα τον κίνδυνο να βάλουν την κάρτα σου σε άλλη συσκευή :( Για αυτές τις περιπτώσεις η eSIM είναι μονόδρομος.

Είχα και eSim μεσα και φυσική (αυτή μου χρέωσαν). 

 

παντως για να χαλαρωσεις 

η εταιρια smsinfo που σου τα εστειλε 

δεν εχει καμια σχεση με την apple και τα μηνύματα

τους σιγουρα δεν αφορουν το χαμενο κινητο σου

 

Τα μηνύματα σου ηρθαν στην κλεμμένη συσκευη ?

πως τα ελαβες ?

Ναι ναι το ξέρω. Τα μηνύματα μου έρχονται στην καινούργια συσκευή στον αριθμό που έγινε και η χρέωση από διαφορους αποστολείς, μια βγάζει smsinfo μια Apple. Το επίσης περίεργο είναι ότι και από τους δυο αποστολείς ξαναειχα μηνύματα αλλα από τους κανονικούς, και από apple και από smsinfo (όταν φτιάχνεις λογαριασμό lime από αυτό σου έρχεται μια επιβεβαίωση) Έχω δυο αριθμούς με esim και φυσική sim.






Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες