Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * * 8 ψήφοι

iOS 14


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
4263 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#2821   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/01/2021 - 10:33

Το hard reset θα ήθελα να το αποφύγω όπως ο διαόλος το λιβάνι με τα 15ωρα που βαράω στη δουλειά, έκανα και μια εβδομάδα να το φέρω στα μέτρα μου....


Δεν προκειται να επιφέρει καμμια αλλαγή στην συσκευη σου.
Γενικώς προτείνεται απο κάποιους και μετα απο αναβαθμίσεις ΟΤΑ , να γινεται.
Δεν μου έκανε ποτε κανενα κακό, αντίθετα απελευθερώθηκε απο καποιες μικρο δυσλειτουργίες που μπορει να ειχαν προκύψει απο αναβαθμιση ιος η εφαρμογών.


Sent from my iPad using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#2822   grigoris_a

grigoris_a

    iPH User

  • 127 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2021 - 10:33

Το hard reset θα ήθελα να το αποφύγω όπως ο διαόλος το λιβάνι με τα 15ωρα που βαράω στη δουλειά, έκανα και μια εβδομάδα να το φέρω στα μέτρα μου...

Θα το δοκιμάσω και αυτό σήμερα Γρηγόρη, απλά βάζω το Do not disturb ενεργό με εξαίρεση τις αγαπημένες επαφές (μη συμβεί τίποτα το βράδυ και δε με βρίσκουν..).

Βασικά τώρα που ξαναείδα την τελευταία σου εικόνα βλέπω έχει μια μικρή κίνηση όλο το βράδυ. Φαντάζομαι μόνο το AdGuard είναι όλα τα κουτάκια. Αυτό σημαίνει ότι κάποια εφαρμογή προσπαθούσε να επικοινωνήσει. Όποτε δες το log του AdGuard για την κίνηση δικτύου να καταλάβεις ποια εφαρμογή ήταν


Sent from my iPad using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: grigoris_a, 29/01/2021 - 10:34


#2823   afilopou

afilopou

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2021 - 11:04

Εγώ θα πρότεινα να βγάλεις το adguard και να δεις τι θα σου κάνει το βράδυ


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2824   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/01/2021 - 11:31

Και το πρόβλημα με τη μπαταρία συνεχίζεται και σήμερα μάλιστα ήταν σε τραγική κατάσταση συγκρινόμενο με χθες το βράδυ.
Μέσα σε 7-8 ώρες ύπνου, με κλειστό WiFi από τα settings και ενεργοποιημένο το Do not disturb έχασε 20%!! Πήρα screenshot πριν κοιμηθώ και αφότου ξύπνησα.
Και χωρίς να τρέχει κάτι στο παρασκήνιο από ότι είδα από τα στατιστικά της μπαταρίας..

e79bc4e51c43ae19cf57806ab9176a28.jpg
0fb0f31e3a24f88dd3b31a19e04482ae.jpg
3ad99b83fb96e77f210d37320d089e96.jpg

Τη συσκευή την έχω 8 μέρες. Όταν την αγόρασα έκανα ΟΤΑ update στη 14.3 που είχε βγάλει και μετά format και στήσιμο. Εφαρμογές έχω περάσει ελάχιστες (καμιά 15αρια) και όλες είναι από αυτές που έχουν εκατομμύρια downloads (τράπεζες, social, google maps, waze, και 3 για wallpapers).

Να είμαι ειλικρινής πριν τη 14.4 δεν είχα παρατηρήσει πόσο μπαταρία έτρωγε το βράδυ (το μάθαινα ακόμη το κινητό) και τώρα που έχω αρχίσει να καταλαβαίνω πως λειτουργούν τα πάντα ρίχνω περισσότερη λεπτομέρεια στη λειτουργία του.

Προχθές το βράδυ με τη 14.4 είχα 8% drain όπως φαίνεται και στις προηγούμενες σελίδες με την συζήτηση που είχα με τον Γρηγόρη.

Χθες το βράδυ στην ίδια διάρκεια (~7-8 ώρες) είχα 20% drain.

1. Η κατανάλωση που έχεις είναι απο το AdGuard.

 

2. Πάρε Encrypted Backup και κάνε Restore, θα δείς διαφορά.

 

3. Πάντα μετά απο Update σε νέα έκδοση η συσκευή χρειάζεται 2-3 φορτίσεις για ασφαλή συμπεράσματα, μιας και δεν έχει ολοκληρωθεί το Indexing.


| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2825   nickhellas04

nickhellas04

    iPH Member

  • 308 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/01/2021 - 13:38

Ιδέα μου ή η 14.4 έχει πολύ καλύτερη διαχείριση στη μπαταρία σε σχέση με την 14.3 και την προηγούμενη?



#2826   boxer

boxer

    iPH Contributor

  • 928 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6 Plus
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 29/01/2021 - 14:31

Ιδέα μου ή η 14.4 έχει πολύ καλύτερη διαχείριση στη μπαταρία σε σχέση με την 14.3 και την προηγούμενη?


Πιστεύω είναι καλύτερη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2827   rs280ps

rs280ps

    iPH Enthousiast

  • 458 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 29/01/2021 - 15:14

Ερώτηση, ξέρει κάνεις γιατί ενώ βλέπω μέσω AirPlay2 ταινία ον-λάιν μέσω σαφάρι να κόβεται όταν σβήνει η οθόνη του κινητού; Δε συνεχίζει να παίζει κ ενώ είναι κλειδωμένο το κινητό όπως με το YouTube?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ξέρει κανείς;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2828   rs280ps

rs280ps

    iPH Enthousiast

  • 458 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7

Δημοσίευση 29/01/2021 - 15:15

Ερώτηση, ξέρει κάνεις γιατί ενώ βλέπω μέσω AirPlay2 ταινία ον-λάιν μέσω σαφάρι να κόβεται όταν σβήνει η οθόνη του κινητού; Δε συνεχίζει να παίζει κ ενώ είναι κλειδωμένο το κινητό όπως με το YouTube?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ξέρει κανείς;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2829   billviper

billviper

    iPH Contributor

  • 1890 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/01/2021 - 16:01

Δεν προκειται να επιφέρει καμμια αλλαγή στην συσκευη σου.
Γενικώς προτείνεται απο κάποιους και μετα απο αναβαθμίσεις ΟΤΑ , να γινεται.
Δεν μου έκανε ποτε κανενα κακό, αντίθετα απελευθερώθηκε απο καποιες μικρο δυσλειτουργίες που μπορει να ειχαν προκύψει απο αναβαθμιση ιος η εφαρμογών.


Sent from my iPad using Tapatalk

Μάλλον κάτι έχω καταλάβει λάθος. Στο Android όταν λέγαμε hard reset εννοούσαμε format και στήσιμο εξαρχής.
Από ότι καταλαβαίνω εδώ σημαίνει κάτι διαφορετικό;

Βασικά τώρα που ξαναείδα την τελευταία σου εικόνα βλέπω έχει μια μικρή κίνηση όλο το βράδυ. Φαντάζομαι μόνο το AdGuard είναι όλα τα κουτάκια. Αυτό σημαίνει ότι κάποια εφαρμογή προσπαθούσε να επικοινωνήσει. Όποτε δες το log του AdGuard για την κίνηση δικτύου να καταλάβεις ποια εφαρμογή ήταν


Sent from my iPad using Tapatalk

Σωστά Γρηγόρη, όλα τα κουτάκια είναι το AdGuard για αυτό και ανέβασα μόνο ένα screenshot, για να μη σπαμάρω αφού ήταν παντού το ίδιο.
Τσέκαρα τα logs αλλά επειδή είναι χιλιάδες δείχνει μόνο του τελευταίου 5λεπτου-10λεπτου.

Εγώ θα πρότεινα να βγάλεις το adguard και να δεις τι θα σου κάνει το βράδυ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι, θα μπορούσα να το δοκιμάσω και αυτό το βράδυ. Να κάνω εντελώς απεγκατάσταση το AdGuard ή απλά να το κάνω disable από τον διακόπτη ενεργοποίησης που έχει μέσα η εφαρμογή;

1. Η κατανάλωση που έχεις είναι απο το AdGuard.

2. Πάρε Encrypted Backup και κάνε Restore, θα δείς διαφορά.

3. Πάντα μετά απο Update σε νέα έκδοση η συσκευή χρειάζεται 2-3 φορτίσεις για ασφαλή συμπεράσματα, μιας και δεν έχει ολοκληρωθεί το Indexing.

Νίκο, συνδέω iTunes, παίρνω encrypted backup και κάνω restore από το αντίστοιχο κουμπάκι.
Μετά όμως ότι μου δημιουργούσε το πρόβλημα δε θα ξανά μεταφερθεί;


Υ.Γ.: Σας ευχαριστώ παρά πολύ όλους για τον χρόνο που διαθέτετε για να με βοηθήσετε. Το εκτιμώ και είναι κάτι που κάνει να διαφέρει το παρών φόρουμ σε σχέση με τα υπόλοιπα.

#2830   conili

conili

    iPH Enthousiast

  • 503 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α
  • Κινητό: iPhone X
  • Tablet:iPad 4

Δημοσίευση 29/01/2021 - 16:02

Ξέρει κανείς;


Sent from my iPhone using Tapatalk

χωρίς να γνωρίζω μου φαίνεται λογικό. Όταν κάνεις screen casting σε μια οθόνη ουσιαστικά κάνεις mirroring το safari σου

https://support.appl.../el-gr/HT204289

 

από ότι λέει και εδώ μόνο από mac μπορείς να κάνεις ξεχωριστή χρήση οθόνης μέσω airplay

Για το youtube πιστεύω χρησιμοποείται chromecasting και όχι airplay ή έχεις εφαρμογή που στέλνει σήμα και ξεκινάει


Τελευταία επεξεργασία από: conili, 29/01/2021 - 16:07


#2831   nikosgnr

nikosgnr

    iPH Legendarious

  • 113564 μηνύματα
  • Twitter:@nikosgnr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 2G
  • GameCenter:nikosgnr

Δημοσίευση 29/01/2021 - 16:16

Νίκο, συνδέω iTunes, παίρνω encrypted backup και κάνω restore από το αντίστοιχο κουμπάκι.
Μετά όμως ότι μου δημιουργούσε το πρόβλημα δε θα ξανά μεταφερθεί;
Υ.Γ.: Σας ευχαριστώ παρά πολύ όλους για τον χρόνο που διαθέτετε για να με βοηθήσετε. Το εκτιμώ και είναι κάτι που κάνει να διαφέρει το παρών φόρουμ σε σχέση με τα υπόλοιπα.

Καταρχάς και μόνο που θα κάνεις Restore θα δεις διαφορά γενικά στην απόκριση της συσκευής, όχι μόνο στο κομμάτι αυτονομία.

Απο ‘κει και πέρα το βλέπεις, αν παραμένουν τα όποια προβλήματα έχεις, πας μετά με Set Up As New.

Απλά όπως είπαμε, 2-3 φορτίσεις, συν τα χιλιοειπωμένα απο υπ. συστήματος για ασφαλή συμπεράσματα μετά.

Δυστυχώς με όλες αυτές τις λύσεις τύπου AdGuard, DNSCloak, τη κατανάλωση δε μπορείς να τη γλιτώσεις 100%.

Τελευταία επεξεργασία από: nikosgnr, 29/01/2021 - 16:17

| JailBreak Means System Customization |

LG8ISzO.gif

#2832   afilopou

afilopou

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/01/2021 - 16:16

Μάλλον κάτι έχω καταλάβει λάθος. Στο Android όταν λέγαμε hard reset εννοούσαμε format και στήσιμο εξαρχής.
Από ότι καταλαβαίνω εδώ σημαίνει κάτι διαφορετικό;

Σωστά Γρηγόρη, όλα τα κουτάκια είναι το AdGuard για αυτό και ανέβασα μόνο ένα screenshot, για να μη σπαμάρω αφού ήταν παντού το ίδιο.
Τσέκαρα τα logs αλλά επειδή είναι χιλιάδες δείχνει μόνο του τελευταίου 5λεπτου-10λεπτου.

Ναι, θα μπορούσα να το δοκιμάσω και αυτό το βράδυ. Να κάνω εντελώς απεγκατάσταση το AdGuard ή απλά να το κάνω disable από τον διακόπτη ενεργοποίησης που έχει μέσα η εφαρμογή;

Νίκο, συνδέω iTunes, παίρνω encrypted backup και κάνω restore από το αντίστοιχο κουμπάκι.
Μετά όμως ότι μου δημιουργούσε το πρόβλημα δε θα ξανά μεταφερθεί;


Υ.Γ.: Σας ευχαριστώ παρά πολύ όλους για τον χρόνο που διαθέτετε για να με βοηθήσετε. Το εκτιμώ και είναι κάτι που κάνει να διαφέρει το παρών φόρουμ σε σχέση με τα υπόλοιπα.


Bill εγώ θα έλεγα να το απεγκαταστήσεις τελείως


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2833   skiace

skiace

    iPH Elite Poster

  • 2552 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/01/2021 - 16:40

Μάλλον κάτι έχω καταλάβει λάθος. Στο Android όταν λέγαμε hard reset εννοούσαμε format και στήσιμο εξαρχής.
Από ότι καταλαβαίνω εδώ σημαίνει κάτι διαφορετικό;
.


Για όνομα του θεού. Δεν θα σου προτεινα ποτε να κανεις επαναφορα σε εργοστασιακή κατασταση χάνοντας ολα σου τα δεδομενα. Αυτο ειναι το restore με η χωρις επαναφορα απο αντιγραφο.

Το hard reset ειναι σαν ενας βαθύτερος καθαρισμός απο την απλη επανεκινηση, οπου βεβαίως δεν χάνεις τιποτα απο τα δεδομενα σου.


Sent from my iPad using Tapatalk

#2834   lalakis13

lalakis13

    iPH newbie

  • 95 μηνύματα

Δημοσίευση 29/01/2021 - 16:50

Εμφανης Βελτίωση σε μπαταρία με 14.4 σε 12 pro [emoji106]


Sent from my iPhone using Tapatalk

#2835   manton

manton

    iPH newbie

  • 90 μηνύματα
  • Twitter:@mantoniou_
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 29/01/2021 - 23:26

@billviper το widget του καιρού επίσης τρώει μπαταρία γιατί έχει χρησιμοποιεί συνεχώς το gps


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 9

0 μέλη, 9 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες