Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iPhone 12/Mini/Pro/Pro Max - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1835 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#1501   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/12/2020 - 15:22

Germany: Guidance on temporary VAT rate reduction, through December 2020
The Ministry of Finance (BMF) issued guidance to implement reductions to the rates of value added tax (VAT) provided as relief measures in response to the coronavirus (COVID-19) pandemic. The VAT standard rate is reduced to 16% and the VAT “reduced rate” is further reduced to 5% for the period 1 July 2020 to 31 December 2020.

 

https://home.kpmg/us...ember-2020.html

 

Η Γερμανία έχει χαμηλότερο ΦΠΑ από 21% (δεν θυμάμαι πόσο) μέχρι 31/12/2020.

Ναι το γνωρίζω :-)

Sent from my Pixel XL using Tapatalk



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#1502   Ldak

Ldak

    iPH newbie

  • 4 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 6

Δημοσίευση 29/12/2020 - 16:35

Αδελφε μου τα έχουμε δυστυχώς ξαναπεί.
Είναι πρωταθλητής ο συγκεκριμένος.
Αλλά και ‘σύ μέγα λάθος που ψώνισες και έβαλες και δόσεις χωρίς να έχεις το προϊόν στα χέρια σου.

Αν ανηφορίσεις προς τα πίσω, έχει ξανά ειπωθεί ότι ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ αν δεν έχουμε 100% σιγουριά ότι θα πάρουμε ΑΜΕΣΑ το προϊόν.

Ελπίζω να έρθει γρήγορα γιατί στις μέρες μας είναι το λιγότερο ατιμία να πληρώνει κάποιος δόσεις (που μια χαρά ζητάνε και σε βάζουν να υπογράψεις για τις δόσεις)

Όντως μεγάλο λάθος, δυστυχώς δεν γνώριζα την ύπαρξη του φόρουμ πριν την παραγγελία και δεν είχα ψαχτεί καταλλήλως. Βέβαια δεν θα μπορούσα ποτέ να πιστέψω για καθυστερήσεις σε τέτοιο βαθμό.

 

Πάντως αν μιλάμε για παραγγελίες που γίνονται με αναμονές δυο και τρείς μήνες (βλέπε Πλαίσο που ενημερώνει για παραλαβές τον Μάρτιο), εδώ μιλάμε για αλλοίωση και της αξίας του κινητού καθώς τον Σεπτέμβρη βγαίνει το επόμενο μοντέλο.

 

Δηλαδή εκτός απο το ψυχοφθόρο κόστος αναμονής (τηλέφωνα, επικοινωνία, e-mail), ο καταναλωτής επωμίζεται και το συνολικο κόστος μείωσης της αξίας στην τσέπη του, χωρίς να έχει παραλάβει το προϊόν.



#1503   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/12/2020 - 16:42

Ειχε κομμάτια διαθεσιμο στη γλυφαδα για click away και εκανα παραγγελια- εκλεισα ραντεβου κιολας για αυριο απογευμα. Είδα στο site τους οτι μπορω να πληρωσω και εκει με τραπεζικη μεταφορά . Το έχω κανει πριν την καραντινα αλλα τώρα δεχονται κανονικα? Ξερει κανεις?


Τελευταία επεξεργασία από: metallurgy, 29/12/2020 - 16:52


#1504   autodidact

autodidact

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2020 - 17:36

Ειχε κομμάτια διαθεσιμο στη γλυφαδα για click away και εκανα παραγγελια- εκλεισα ραντεβου κιολας για αυριο απογευμα. Είδα στο site τους οτι μπορω να πληρωσω και εκει με τραπεζικη μεταφορά . Το έχω κανει πριν την καραντινα αλλα τώρα δεχονται κανονικα? Ξερει κανεις?

 

Αν έχεις πάρει SMS επιβεβαίωσης με την ώρα επιλογής σου τότε όλα καλά. Το πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές δεν στέλνουν τα SMS επιβεβαίωσης γιατί ή δεν είναι σωστά ενημερωμένο το σύστημα ή τα βάζουν επίτηδες διαθέσιμα μπας και προπληρώσει κάποιος και κάνουν τζίρο.
 



#1505   SLK200GR

SLK200GR

    iPH Contributor

  • 1196 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 2nd gen

Δημοσίευση 29/12/2020 - 17:36

Πάντως δεν είναι περίεργο που τα max υπάρχουν και βλέπω και στον Amazon θα υπάρχουν μετά τις τέσσερις Γενάρη ενώ το Pro δεν δίνουν καν ημερομηνία παραλαβής?

#1506   autodidact

autodidact

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2020 - 17:48

Πάντως δεν είναι περίεργο που τα max υπάρχουν και βλέπω και στον Amazon θα υπάρχουν μετά τις τέσσερις Γενάρη ενώ το Pro δεν δίνουν καν ημερομηνία παραλαβής?

 

Και εμένα μου κάνει εντύπωση, γιατί λογικά οι πιο fans ζητούν τον πρώτο καιρό τα ακριβότερα μοντέλα. Η εξήγηση που δίνω είναι το μέγεθος. Για το 12 Pro max βοηθάει να έχεις λίγο πιο μεγάλα χέρια και νομίζω είναι λίγο μεγαλύτερο από το 11 pro max (και πιο βαρύ και με μεγαλύτερο depth). 

https://www.apple.co...=iphone11promax


Τελευταία επεξεργασία από: autodidact, 29/12/2020 - 17:54


#1507   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1466 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/12/2020 - 17:58

Ποιοι fans, με αυτά που έχουν γίνει φέτος, μην απορήσεις αν τους δεις τους fans με κανενα samsung του χρόνου ετσι για.... "δοκιμή".

Τα 'χουν κάνει μαντάρα φέτος, και δεν μπορούν να το μαζέψουν από πουθενά. 

 

 

Και εμένα μου κάνει εντύπωση, γιατί λογικά οι πιο fans ζητούν τον πρώτο καιρό τα ακριβότερα μοντέλα. Η εξήγηση που δίνω είναι το μέγεθος. Για το 12 Pro max βοηθάει να έχεις λίγο πιο μεγάλα χέρια και νομίζω είναι λίγο μεγαλύτερο από το 11 pro max (και πιο βαρύ και με μεγαλύτερο depth). 

https://www.apple.co...=iphone11promax



#1508   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/12/2020 - 18:11

Αν έχεις πάρει SMS επιβεβαίωσης με την ώρα επιλογής σου τότε όλα καλά. Το πρόβλημα είναι ότι μερικές φορές δεν στέλνουν τα SMS επιβεβαίωσης γιατί ή δεν είναι σωστά ενημερωμένο το σύστημα ή τα βάζουν επίτηδες διαθέσιμα μπας και προπληρώσει κάποιος και κάνουν τζίρο.


Μου εχει ερθει και sms και ολα. Αλλα δρν ξερω αν μπορω να πληρωσω εκει . Μην γινει μλκ φοβαμαι

#1509   AristMellos

AristMellos

    iPH newbie

  • 8 μηνύματα

Δημοσίευση 29/12/2020 - 18:30

Στείλε τους μειλ, απαντάνε σχετικά γρήγορα


Sent from my iPhone using Tapatalk

#1510   autodidact

autodidact

    iPH newbie

  • 7 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2020 - 18:32

Μου εχει ερθει και sms και ολα. Αλλα δρν ξερω αν μπορω να πληρωσω εκει . Μην γινει μλκ φοβαμαι

Δε νομίζω, λίγο δύσκολο. Αν λειτουργεί η κάρτα σωστά και έχει χρήματα ο λογαριασμός (αν είναι χρεωστική) τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.



#1511   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/12/2020 - 19:17

Ναι εχει χρηματα κανονικα , ειδα οτι το οριο ειναι 1500 στην debit MasterCard της εθνικης οποτε οκ. Αλλα θελω να ρωτωσω αν μπορω με μεταφορα απο το ebanking σαν 2η περιπτωση

#1512   nicolas123

nicolas123

    iPH newbie

  • 15 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 29/12/2020 - 20:27

Από apple store Γερμανίας μπορούμε να δώσουμε παραγγελία;; Η μόλις δούνε shop and ship θα την ακυρώσουν; Κάποιος που μα γνωρίζει

#1513   afilopou

afilopou

    iPH User

  • 135 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 29/12/2020 - 21:01

Ναι εχει χρηματα κανονικα , ειδα οτι το οριο ειναι 1500 στην debit MasterCard της εθνικης οποτε οκ. Αλλα θελω να ρωτωσω αν μπορω με μεταφορα απο το ebanking σαν 2η περιπτωση

Γενικά ναι.Το θέμα είναι τί ημερήσιο όριο έχεις για μεταφορές.Αυτό θα το μάθεις από την τράπεζα σου.


Υποθέτω ότι το istorm έχει λογαριασμό στην Εθνική.
Γιατί δεν μιλάς μαζί τους;

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

#1514   polakis

polakis

    iPH Contributor

  • 1651 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 29/12/2020 - 21:05

Παιδια για πιο συντομη παραλαβη για iphone 12 pro max απο ποιο μαγαζι λετε; Με τιμολογιο η αγορα.

#1515   metallurgy

metallurgy

    iPH Addict

  • 832 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen + 4G

Δημοσίευση 29/12/2020 - 21:06

Γενικά ναι.Το θέμα είναι τί ημερήσιο όριο έχεις για μεταφορές.Αυτό θα το μάθεις από την τράπεζα σου.


Υποθέτω ότι το istorm έχει λογαριασμό στην Εθνική.
Γιατί δεν μιλάς μαζί τους;

Sent from my Pixel XL using Tapatalk

Απο public θα το παρω με την istorm ειμαι δυσαρεστημενος με την εξυπηρετηση. Αυριο θα μιλησω με τραπεζα και το βλέπω αν και ειδα 1500 οριο αγορων ημερησιο οποτε καλυφθηκα  https://www.nbg.gr/g...ards/Documents/ΠΡΟΣΥΜΒΑΤΙΚΗ_DEBIT_MASTERCARD_ΦΥΣΙΚΩΝ_ΠΡΟΣΩΠΩΝ.pdf 
Σε ευχαριστώ πολυ !
 



Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2

0 μέλη, 2 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες