Μετάβαση στο περιεχόμενο


Φωτογραφία
* * * * - 10 ψήφοι

iPhone 12/Mini/Pro/Pro Max - Διαθεσιμότητα / Παραγγελία / Παραλαβή


  • Παρακαλούμε συνδεθείτε για να απαντήσετε
1835 μηνύματα σε αυτό το θέμα

#151   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 14/11/2020 - 15:44

Το Amazon είναι κορυφή !!
Τέρμα η μπαχαλακηδες από εδω και πέρα !!!
Ότι λέει το κάνει ... και όχι σουξουμουξου μανταλάκια ... προκαταβολές , αναμονές και διάφορες π@π@ρι@σ , νταξει υπάρχουνε και καλά μαγαζιά αλλά εδω μιλάμε για στιβαρότητα και εγκυρότητα από πλευράς Amazon!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Η αλήθεια είναι ότι πριν ένα χρόνο μου δέσμευσαν τα χρήματα για ρολόι που ήταν in stock και καθυστέρησαν στην αποστολή για δυο εβδομάδες.Σε επικοινωνία που είχα μαζί τους μου είπαν ότι έγινε λάθος από το stock του προμηθευτή.Έκανα cancel και σε εύλογο χρονικό διάστημα τα χρήματα αποδεσμεύτηκαν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;

#152   YAz

YAz

    iPH Contributor

  • 1576 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 5
  • Tablet:iPad mini

Δημοσίευση 14/11/2020 - 17:02

Για να μου λυθεί η απορία.. όσοι αγοράζετε από Amazon, με τον δεύτερο χρόνο της εγγύησης καλύπτεστε με κάποιο τρόπο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#153   al3xis

al3xis

    iPH Member

  • 313 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/11/2020 - 17:09

Θεωρητικά ναι - το στέλνεις στην Amazon. Πρακτικά; Μην σου τύχει :)



#154   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/11/2020 - 17:16

Στον κανονικό σου λογαριασμό έχει ένα λινκ για μετατροπή σε business..Εκεί βάζεις αφμ και κάποια στοιχεία και εντός 2-3 ημερών είναι οκ!

Πρέπει να είμαστε επαγγελματίες με επαγγελματικό αφμ ; Εγώ ως απλός αγοραστής μπορώ να γλιτώνω ΦΠΑ στο Amazon ?


Sent from my iPhone using Tapatalk

#155   toxotis70

toxotis70

    iPH Contributor

  • 972 μηνύματα

Δημοσίευση 14/11/2020 - 17:36

Προφανώς όχι.... αν ήταν έτσι θ αγόραζαν όλοι από εκεί και μόνο!


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

#156   zerokill

zerokill

    iPH Enthousiast

  • 461 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 3GS
  • Tablet:iPad mini +4G

Δημοσίευση 14/11/2020 - 17:41

Πρέπει να είμαστε επαγγελματίες με επαγγελματικό αφμ ; Εγώ ως απλός αγοραστής μπορώ να γλιτώνω ΦΠΑ στο Amazon ?


Sent from my iPhone using Tapatalk


Επαγγελματιας με συστημα VIES για ενδοκοινοτικές συναλλαγές.


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

#157   aldon

aldon

    iPH Member

  • 348 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας

Δημοσίευση 14/11/2020 - 18:01

Η δική μου παραγγελία (2 x 12 pro max που έγινε χθες το πρωί από amazon.de) δείχνει πλέον κατάσταση "Dispatching now". Λογικά Δευτέρα θα γίνει η αποστολή τους. Θα ενημερώσω



#158   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 14/11/2020 - 19:00

Για να μου λυθεί η απορία.. όσοι αγοράζετε από Amazon, με τον δεύτερο χρόνο της εγγύησης καλύπτεστε με κάποιο τρόπο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αφου τον δεύτερο χρόνο θα έχουμε αγοράσει το καινούργιο τι μας νοιάζει ;; [emoji14][emoji14][emoji14]


Sent from my iPhone using Tapatalk

#159   DoSMaN

DoSMaN

    iPH Contributor

  • 922 μηνύματα
  • Twitter:@dosman_gr
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone 7 Plus
  • Tablet:iPad 2
  • GameCenter:VeZReVouLiS

Δημοσίευση 14/11/2020 - 19:15

Εγώ ψήνομαι να πάρω από Κωτσόβολο ProMax 256 PB μαζί με το AppleWatch 6 στο ίδιο χρώμα γιατί έχει βάλει άτοκες δόσεις είτε με κάρτα είτε με γραμμάτια...

 

Με το 7Plus είχα θέμα καθώς είχα ήδη πληρώσει 2 δόσεις μέχρι να μου έρθει τελικά (πάλι άτοκα ωστόσο), αλλά επειδή είναι και μεγάλο το ποσό και για τα 2 (τηλέφωνο και ρολόι) και καθώς εγώ δεν έχω τα λεφτά για να το πάρω "ντούκου" το σκέφτομαι και ας αργήσει να έρθει...

 

Αν υπολογίσω με τους τόκους όπως ήταν πριν την προσφορά, θα μου βγει +300€ πάνω (για τις 36 δόσεις).

Αν περιμένω να κυκλοφορήσει κανονικά στις 20/11, φοβάμαι ότι θα χάσω την προσφορά με τις άτοκες δόσεις (δε βρήκα να λέει μέχρι πότε θα ισχύει)...

 

Με τρώει λίγο το χέρι μου και θέλω να το κάνω, αλλά να το πάρω χωρίς να το έχω σχετικά άμεσα με ξενίζει αρκετά και τα καταστήματα δεν βλέπω να ανοίγουν πριν τις 15/12...



#160   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/11/2020 - 19:28

Ναι, σε καλύπτει κανονικότατα και στον 1ο και στον 2ο χρόνο. Εφόσον υπάρχει ή παρουσιαστεί οποιοδήποτε τεχνικό πρόβλημα που δε φτιάχνει εξ αποστάσεως (πχ reset, format, κτλ), μιλάς μαζί τους μέσω του chat και τότε πραγματοποιείται επιστροφή του προϊόντος σε αυτούς και πλήρες refund. 

 

Δεν σου κάνουν ούτε επισκευές, ούτε να στο δίνουν πίσω refurbished, ούτε αντικαταστάσεις, ούτε τίποτα. Σου ζητάνε απλώς να το επιστρέψεις, και μόλις το παραλάβουν σου κάνουν το refund σου και μετά εσύ αγοράζεις εκ νέου αυτό που θέλεις. 

 

Και καταλαβαίνουμε ξεκάθαρα όλοι μας, γιατί αυτή η πολιτική συμφέρει καλύτερα από οποιαδήποτε άλλη. Γιατί απλά με το ωραίο σου refund, είτε αγοράζεις το ίδιο προϊόν brand new (που παίζει μέχρι τότε να έχει πέσει και η τιμή του και άρα να το πάρεις ξανά καινούργιο και φτηνότερα) ή αν έχει βγει το επόμενο μοντέλο παίρνεις αυτό (πληρώνοντας πρακτικά μόνο τη διαφορά χρημάτων). 

 

Η δική μου εμπειρία σε πράγματα που έχω επιστρέψει και ήταν στο δεύτερο χρόνο και μου έγινε πλήρες refund είναι: Αirpods, Airpods 2, Apple Watch, Macbook Air. Ακόμα και σε μια action cam ποδηλάτου που έπεσα και έσπασε το πλαστικό grip στο ποδήλατο όταν επικοινώνησα μαζί τους να ρωτήσω αν πουλάνε ξεχωριστά κάποιο ανταλλακτικό μου είπαν να τους επιστρέψω όλη την κάμερα και μου έδωσαν όλα τα χρήματα πίσω.   

 

*για τους άπιστους Θωμάδες έχω και τα σχετικά email με τα refund που αναγράφονται όλα τα παραπάνω προϊόντα με τα ποσά. 

 

Για εμένα ο μόνος λόγος να αγοράσει κάποιος από Ελλάδα είναι αν θέλει να πάρει κάτι με δόσεις. Είναι το μόνο που δεν υποστηρίζει το Amazon για την Ελλάδα -ενώ στις άλλες χώρες όπου υπάρχει ηλεκτρονικό κατάστημα (πχ Γαλλία), αυτό υποστηρίζεται εφόσον υπάρχει πιστωτική της αντίστοιχης χώρας. Μόλις καταφέρουν να παρέχουν αυτήν την υπηρεσία σε χώρες όπως η Ελλάδα και το γεγονός να στα στέλνουν δωρεάν όταν έχεις Amazon Prime, τότε γεια χαραντάν σκρουτζομάγαζα και κάθε κατσαπλιά πωλητή Ελληνάρα που βγάζεις λεφτά με τις πλάτες των πελατών σου και βρίσκεις και τα κάνεις, και σε κάτι μαγαζάκια ηλεκτρονικά που ανοίγουν για 8-10 μήνες και μετά τους ψάχνεις.

 

Για να μου λυθεί η απορία.. όσοι αγοράζετε από Amazon, με τον δεύτερο χρόνο της εγγύησης καλύπτεστε με κάποιο

 

τρόπο;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Θεωρητικά ναι - το στέλνεις στην Amazon. Πρακτικά; Μην σου τύχει :)


Τελευταία επεξεργασία από: GeorgiosL, 14/11/2020 - 19:37


#161   parex

parex

    iPH Elite Poster

  • 3175 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο

Δημοσίευση 14/11/2020 - 19:36

067158b4ccbd9f484d73a245c9d29c18.jpg
Παιδιά αυτό δεν καταλαβαίνω , παράδοση ποτέ δηλαδή ; Σε ένα με 2 μήνες η από 4 Δεκέμβρη έως 29 ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

#162   STERGIOS16

STERGIOS16

    iPH Member

  • 344 μηνύματα
  • Φύλο: Δ/Α

Δημοσίευση 14/11/2020 - 19:37

Σχετική ερώτηση για αγορά με τιμολόγιο, από το εξωτερικό: έχει κανείς εμπειρία για να μας πει τα σχετικά βήματα;

#163   tselpemts

tselpemts

    iPH Hero

  • 3760 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο
  • Tablet:Άλλο
  • GameCenter:T S E L

Δημοσίευση 14/11/2020 - 20:07

Σχετική ερώτηση για αγορά με τιμολόγιο, από το εξωτερικό: έχει κανείς εμπειρία για να μας πει τα σχετικά βήματα;

Κανε business τον λογαριασμό που έχεις στην Amazon.Ακολουθείς τις οδηγίες,στέλνεις τα δικαιολογητικά και σε 2 μέρες είναι έτοιμος.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από: tselpemts, 14/11/2020 - 20:14


#164   kiriakosa

kiriakosa

    iPH Elite Poster

  • 2088 μηνύματα
  • Twitter:@Kiriakosa
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: iPhone XS Max
  • Tablet:iPad Pro 3rd gen
  • GameCenter:kiriakosa

Δημοσίευση 14/11/2020 - 23:09

[mention]GeorgiosL [/mention] με εψησες τρελά, πάντα ήμουν υπερευχαριστημένος από την Amazon, αλλά αυτό που γράφεις για το δεύτερο χρόνο δεν το περίμενα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

#165   GeorgiosL

GeorgiosL

    iPH Contributor

  • 1464 μηνύματα
  • Φύλο: Άντρας
  • Κινητό: Άλλο

Δημοσίευση 14/11/2020 - 23:55

Προχώρα άφοβα. Καλύπτει κανονικότατα. 

Ιδού και η απόδειξη μέσω του ιδίου του Amazon. 

 

[mention]GeorgiosL [/mention] με εψησες τρελά, πάντα ήμουν υπερευχαριστημένος από την Amazon, αλλά αυτό που γράφεις για το δεύτερο χρόνο δεν το περίμενα!


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Συνημμένα αρχεία

  • Συνημμένο αρχείο  34.jpg   41.35KB   83 λήψεις


Ad

Ad

Team
iPhoneHellas
3,1416 μηνύματα
Twitter: @android
Φύλο: Όπως το δει κανείς
Κινητό: Android
Tablet: Για τα κουνούπια

Γιατί να γίνετε μέλη;



Χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 0

0 μέλη, 0 επισκέπτες, 0 ανώνυμοι χρήστες